Brazzaville Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Immeuble_de_brazzaville.jpg

Brazzaville, Afrika kıtasında bulunan Kongo Cumhuriyeti’nin hem başkenti hem de en büyük şehri olma özelliğini taşımaktadır. Ülke nüfusunun büyük bir kısmı Brazzaville’de yaşamaktadır. Şehir, Kongo Nehri kıyısında kurulmuştur. Brazzaville şehri, ülke içerisinde ayrı bir belediye ile yönetilmektedir. 100 kilometrekarelik yüzölçümüyle Kongo Cumhuriyeti'nin en küçük ikinci idari merkezi olmasına karşın, 1.400.000'i aşan nüfusuyla ülkenin en kalabalık kenti olma özelliğini taşımaktadır.

Brazzaville şehri, ülkenin en güney bölgesinde yer almakla beraber, Malebo Havuzu’nun batı bölümünde, Kongo Nehri’nin kuzey kıyısında kuruludur. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve Kongo Nehri’nin güney kıyısında kurulan Kinşasa şehri ile aralarında sadece Kongo Nehri bulunmaktadır. Kongo Nehri’nin her iki yakasında kurulu olan şehirler, bu özelliklerinden dolayı dünyanın birbirine en yakın başkentleri olma konumundadırlar. Başkent belediye bölgesi olarak kuzeyinde Pool (Havuz), güneyinde ise Demokratik Kongo Cumhuriyeti yer almaktadır.

Brazzaville’nin tarihsel gelişimine baktığımızda ise İtalyan asıllı Fransız kâşif Pierre Savorgnan de Brazza tarafından bölgenin keşfedildiğini görmekteyiz. Şehir, adını ise yine Pierre Savorgnan de Brazza’dan almıştır. 1883 yılında Fransızlar tarafından üs olarak kullanılan şehir, zamanla gelişmeye ve büyümeye başlamıştır. 1898 yılında Fransız Kongosu'nun başkenti olan şehir, 1900 yılında 5.000 nüfusa sahip bir yerleşim alanı konumu özelliğini kazanmıştır. 1950 yılında 100.000 nüfusa erişen şehir, Fransız Kongosu'nun II. Dünya Savaşı'nda yenilen Fransa'nın ardından Charles de Gaulle önderliğinde oluşturulan Özgür Fransa hareketine katılması ile bu hareketin başkenti olarak ilan edilmiş, bu görevini kısa bir süre sonra da Cezayir'e devretmiştir.

1944 yılında Fransa kolonilerinin başkentinin neresi olması gerektiği tartışmalarına karşın Brazzaville'de bir toplantı düzenlemiştir. 1960 yılında kazanılan bağımsızlık sonrası da şehir, yeni kurulan şehir Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti olmuştur. Brazzaville şehri ülke içerisinde var olan on iki idari bölgesinden biri konumundadır. Bu özelliği ile şehir, politik tüm görevleri de içerisinde barındırmaktadır. Dolayısıyla Brazzaville, ülkenin hem politik hem sosyal ve kültürel bütün değerlerini içerisinde taşımaktadır.

Brazzaville, eğitim açısından da ülkenin en saygın üniversitesine sahiptir. Bu üniversitenin en önemlisi ise Marien Ngouabi University’dir. 1975 yılında kurulan üniversite 1977 yılında adını Marien Ngouabi University olarak almıştır. Üniversitenin en ünlü bölümleri arasında ise sağlık bilimleri ve eğitim bilimleri yer almaktadır. Her yıl Afrika’nın birçok farklı ülkesinden öğrenci eğitim görmek amacıyla Brazzaville’e gelmektedir. Bu durum Brazzaville’i aynı zamanda bir öğrenci kenti haline gelmiştir.

Günümüzde gittikçe gelişmeye devam eden Kongo, aynı zamanda önemli yer altı kaynaklarına da sahiptir. Bunların başında petrol, bakır, altın, elmas, kobalt, koltan, çinko, demir gibi madenleri ve tarıma elverişli geniş toprakları bulunmaktadır. Kongo yalnızca yer altı kaynakları açısından değil, kereste ve diğer yer üstü zenginlikleri açısından da Afrika’nın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır. Hatta ülke, bu sahip olduğu yer altı ve yer üstü zenginlikleri sayesinde Güney Afrika’dan sonra kıtanın en zengin ülkelerinden biri olma özelliği taşımaktadır. Sömürü ülkesi olarak uzun yıllar boyunca mücadele eden Kongo, günümüzde her ne kadar bağımsızlığını kazanmış olsa da farklı güçlerin hâkimiyetinde varlığını devam ettirmektedir.

Afrika’nın en önemli merkezlerinden biri olan Brazzaville, her ne kadar diğer Afrika şehirlerine göre güvenli sayılsa da seyahatiniz sırasında oldukça dikkatli olmanızda fayda vardır. 2004 yılından bu yana sıkı bir güvenlik politikası izleyen Kongo Cumhuriyeti, özellikle yasadışı göçmenlere karşı yoğun bir engelleme politikası izlemektedir. Bu sayede ülke içerisinde sınırların denetimi her geçen gün daha da artırılmaktadır. Geziniz sırasında gece belli bir saatten sonra dışarı çıkmamanızı ve güvenliğinizi tehlikeye atacak bir aktivitede bulunmamanızı tavsiye ederiz. Güvenlik açısından tedbirli olmakta fayda vardır.

Şehirde güvenlik açısından kredi kartı kullanmamanızı bunun yerine nakit para kullanmanızı tavsiye ederiz. Afrika’nın en gözde şehirlerinden biri olan Brazzaville, kültürel çeşitliliği, tarihi ve doğal canlı hayatı ile en çok tercih edilen turistik mekânlar arasında yer almaktadır. Brazzaville, her yıl dünyanın birçok farklı bölgesinden turiste ev sahipliği yapmaktadır. Afrika için tatil planınızı bir an önce yaparak Brazzaville’i ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Renkli yapısı ve vahşi doğası ile Brazzaville, sizleri kendine hayran bırakacak harika şehirlerden birisidir.
 

Tanıtım Videosu: