Brazzaville Gezilecek Yerler

Afrika kıtasının ve Kongo’nun kendine has dokusunu hissederek hoş bir Brazzaville gezisi için şehre yaklaşık 3-4 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Sizler için şehirde gezilip görülmesi gereken en önemli yerleri aşağıdaki gibi sıraladık.

Brazzaville, birçok turistin her yıl akın ettiği önemli şehirlerarasında ilk sıralarda yer almaktadır. Hem modern hem doğal yapısı ile göz dolduran şehirde görmeniz yerlerin arasında Palais de Peuple, Basilique Sainte Anne, Pierre Savorgnan de Brazza, Tour Nabemba, Marien Ngouabi Müzesi, Sacre Coeur Katedrali, Kongo Nehri Rapidleri, Loufoulakari Şelaleleri, Poto Poto Painting School ve Marche Plateau Ville yer almaktadır.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Palais de Peuple

Şehrin en önemli politik merkezlerden biri olan Palais de Peuple, şehirdeki Cumhurbaşkanlığı Sarayı olarak bilinmektedir. Fransızca “halkın sarayı” anlamına gelen Palais de Peuple, 1901 yılında inşa edilmiştir. Dönemine göre oldukçaestetik yapılan saray, Fransız koloni döneminin en önemli mimari eserlerinden birisidir.

Nelson Mandela Meydanı’nda bulunan Palais de Peuple, büyük bir park alanı içerisinde konumlanmıştır. Büyük ve yeşil bir parkın ortasında bulunan Palais de Peuple, geziniz sonunda oturup dinlenebileceğiniz harika yerlerden birisidir. Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın içerisinde gezebileceğiniz bölümler arasında ise bakanlık çalışma ofisleri, cumhurbaşkanı rezidansı, tören ve toplantı salonları yer almaktadır. Büyük bir keyifle gezeceğiniz Palais de Peuple, Kongo politik hayatına dair de ilginç bilgileri sizlere sunmaktadır.

Basilique Sainte Anne

basilique-sainteanne-brazzaville-1.jpg

Brazzaville’in en ilgi çekici yerlerinden birisi olan Basilique Sainte Anne, bölgedeki en eski kiliselerden birisidir. Tipik bir Fransız mimarisi olan Basilique Sainte Anne, 1949 yılında ünlü Fransız mimar Roger Lelievre tarafından yapılmıştır. Şehrin en ünlü ve ziyaret edilen mekânlarından biri olan kilise, oldukça kalabalık görüntülere sahne olmaktadır. Batı’nın en çok aranan isimlerinden biri olan Fransız mimar Roger Lelievre, Kongo Nehri’nde bulunan mor rengi ilk defa yapılarda kullanılan isim olarak da bilinmektedir.

N2 Caddesi’nde bulunan Basilique Sainte Anne, Brazzaville’da uğramanız gereken duraklardan birisidir. Yeşil seramikleri ve gotik mimarisi ile yapı görenleri büyülemektedir. Şehrin en önemli ibadet merkezlerinden biri olan yapı sadece turistler tarafından değil yerli halk tarafından da oldukça ziyaret edilmektedir.

Pierre Savorgnan de Brazza Anıtı

le_memorial_pierre_savorgnan_de_brazza_a_linauguration_le_03_octobre_2006.jpg

Pierre Savorgnan de Brazza anıtı, şehirdeki en ünlü sembollerden birisidir. Fransız kâşif ve koloni valisi olan Pierre Savorgnan de Brazza adına yapılmış olan yapı, şehrin en ünlü koloni miraslarından birisidir. Şehrin önemli bir gelişme kat etmesinde kâşif Pierre Savorgnan de Brazza’nın önemli bir yeri olmuştur. Günümüzde şehrin gelişmesinin ve büyümesinin temellerini atanın Pierre Savorgnan de Brazza olduğu bilinmektedir.

Bu tarihi anıtı Brazzaville’e gitmişken kesinlikle görmenizi öneririz. Plateau Caddesi’nde yer alan anıt, yeşillikler içerisinde ki bir bölgede bulunmaktadır. 2006 yılında Cezayir’de bulunan Pierre Savorgnan de Brazza mezarı ise yine şehre getirilerek anısının burada yaşaması sağlanmak istenmiştir. Şehirdeki halkın da bu ünlü kâşife oldukça saygı duyduğunu ve yarattığı değerleri korumaya çalıştıklarını görmekteyiz.

Tour Nabemba

Nabemba.jpg

Elf Kulesi olarak da bilinen Tour Nabemba, şehrin en ünlü turistik yerlerinden birisidir. Kule, Avenue Amircal Cabral Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1983-1986 yılları arasında inşa edilen kule, planlanandan oldukça kısa bir sürede bitirilmiştir. Mimar Jean Maria Legrand tarafından dizayn edilen kule, şehrin en ünlü simgelerinden bir tanesidir. 106 metre yüksekliğinde inşa edilmiş olan kule, 30 katlı bir iç mimariye sahiptir. Günümüzde kulenin içerisinde çeşitli firmaların ve kurumların ofisleri bulunmaktadır.

1997 yılında kule savaşlardan ciddi hasar görse de büyük bir bütçe karşılığında tekrar inşa edilmiş ve günümüzdeki modern görünümüne kavuşmuştur. Bakım konusundan da oldukça maliyetli olan kule, devlet bütçesinin ciddi bir bölümünü bu bakıma ayırmasına sebep olmaktadır.

Marien Ngouabi Müzesi

dscn0991_fileminimizer.jpg

Marien Ngouabi Müzesi adının şehrin en önemli askerlerinden biri olan Marien Ngouabi’den almaktadır. Şehirde kurduğu üniversite ve eğitim kurumlarının gelişimine verdiği destek ile tanınan Marien Ngouabi, Askeri Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuştur. 1969-1977 yılları arasında görev almış Marien Ngouabi’nin kullandığı müstakil evi geçirdiği kaza sonucunda vefatından sonra ziyaretçilere açılmıştır.

Fransız koloni sisteminin tipik bir mimari örneği olan Marien Ngouabi Müzesi, ünlü asker Marien Ngouabi’nin hayatına dair birçok farklı eşyayı ve eseri sunmaktadır. Kongo tarihi ile ilgilenen ziyaretçilerin özellikle gitmesi gereken bu müzeye giriş ücretsiz olup pazar günü hariç her gün ziyaret edilebilmektedir. Müze çıkışında dileyen ziyaretçiler çevrede yer alan kafelerde soğuk bir şeyler içerek gezilerine kaldığı yerde devam edebilir.

Sacré Coeur Katedrali

b222090_kongo_pool_brazzaville.jpg

Sacré Coeur Katedrali, 1892 yılında ünlü Aziz Augouard’ın emri ile inşa ettirilmiştir. Sacré Coeur Katedrali, şehrin en büyüleyici ve ihtişamlı yapıları arasında yer almaktadır. Dinî önemi büyük olan bu yapı, oldukça otantik bir yapıya sahiptir. Nostaljik görünümlü Sacré Coeur Katedrali, kiremit, taş ve tahta kullanılarak inşa edilmiştir. Fransız mimarisinin örneklerini görebileceğiniz Brazzaville, görenleri mimarisi ile de büyülemektedir.

1980 yılında Papa II. John Paul tarafından ziyaret edilen Sacré Coeur Katedrali, dünyaca da ünlü bir dinî merkez haline gelmiştir. Ayrıca katedral, Brazzaville Başpiskoposluğu’nun merkezi konumunda bulunmaktadır. Sizler de bu mükemmel yapıyı Brazzaville’de ziyaret edebilirsiniz. Giriş için ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Kongo Nehri Rapidleri

Brazzaville şehir merkezine yaklaşık 2 kilometre mesafede bulunan Kongo Nehri Rapidleri, dünya harikası yerlerden birisidir. Şehrin kuzeydoğusunda yer alan Kongo Nehri Rapidleri, günümüzde birçok su sporunun merkezi konumundadır. Hem yürüyüş hem spor hem de piknik yapabileceğiniz Kongo Nehri Rapidleri, su sesi ile sizleri başka mekânlara götürmektedir.

Vaktinizin bir kısmını bu nehirde geçirebilir ve şehrin gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz. Nehirdeki rapid ise adını kaya gibi doğal engellerin oluşturduğu hızlı sudan almaktadır. Su hızının artması bahsettiğimiz bu kayalıklara bağlıdır. Dileyen ziyaretçiler ise su sporlarından en ünlüsü olan raftingi burada deneyebilir. Brazzaville’e gelmişken bu mükemmel yeri kesinlikle görmenizi tavsiye eder ve harika dakikalar geçireceğinizi garanti ederiz.

Loufoulakari Şelaleleri

congo-river.jpg

Adeta cennetten bir köşe olan Loufoulakari Şelaleleri, Brazzaville şehir merkezine yaklaşık 80 kilometre mesafede bulunmaktadır. Loufoulakari Nehri ile Kongo Nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Loufoulakari Şelaleleri, çevresindeki ormanlık alanlar ile oldukça dikkat çekmektedir. Tam bir oksijen deposu olan ortam, sizlere unutulmayacak anılar bırakacaktır. Bu harika ortamda adeta zamanın durduğunu görebilirsiniz.

Loufoulakari Şelaleleri çevresi tropikal yağmur ormanları ve birçok farklı hayvan türü ile görenleri büyülemekte ve tekrar gelme isteği yaratmaktadır. Kongo’nun en ünlü yerlerinden biri olan şelale bölgesi dünyanın birçok yerinden ziyaretçiye her sene kapılarını açmaktadır. Kongo’nun vahşi doğasını burada yakından görebilirsiniz. Özellikle de kalabalık bir şehirden geliyorsanız burası sizleri oldukça motive edecek bir bölge olacaktır.

Poto Poto Painting School

peinture_potopoto004_0.jpg

Şehrin en güzel yerlerinden biri olan Poto Poto Painting School 1951 yılında Pierre Lods tarafından kurulmuştur. Fransız matematikçi ve amatör bir ressam olan Pierre Lods, Poto Poto Painting Okulu’nun açılmasına oldukça büyük katkılar sağlamıştır. Bugün Afrika’nın en önemli ve modern sanat okulu haline gelen okul, dünyanın birçok farklı yerinden öğrenciyi kendi bünyesinde barındırmaktadır.

Yapılan sanat eserlerinin satıldığı Poto Poto Painting Okulu’nda birçok farklı eser satın alabilirsiniz. Buradan sağlanan gelir ise okulun kalkınmasına yardımcı olmaktadır. Sizler de eğitime katkıda bulunmak isterseniz bu okulu ziyaret edebilir ve maddi yardımda bulunabilirsiniz. Bunun yanında okulun çevresinde yine Poto Poto Marketi bulabilirsiniz. Buradan dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

Marché Plateau Ville (Plateau Ville Pazarı)

IMG_8900.jpeg

Alışveriş tutkunlarının mutlaka uğraması gereken Marché Plateau Ville, şehirdeki en iyi alışveriş yerlerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır. Özellikle yerel eşyalar satın almaktan hoşlananlar için ilk adres konumunda olan Marché Plateau Ville’de bulabileceğiniz başlıca ürünler arasında oyuncak, maske, kıyafet ve deri ürünler bulunmaktadır. Bunun yanında takı, seramik ve heykel ürünlerine de sıklıkla rastlayabilirsiniz. Bunun yanında Marché Plateau Ville, çiçek satın alabileceğiniz tek yerdir. Birçok farklı çiçek bulabileceğiniz bu pazar yeri oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır.

Marché Plateau Ville’de alışveriş yaparken unutmamanız gereken tek şey, pazarlık yapma gerekliliğidir. Oldukça yüksek olan fiyatlar, pazarlık yaptıktan sonra önemli ölçüde düşecektir. Dileyenler buraya düzenlenen turlara da katılabilirler.