Muğla Yakınlarında Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye’nin en kalabalık 24. şehri olan Muğla, mavi ile yeşilin güneş ile harika harmanlandığı eşsiz tatil beldelerinden biridir. Antik Karya Bölgesi’nin en eski yerleşimlerinden olan Muğla, hem Ege hem de Akdeniz Bölgesi’ne bağlı olması ile çok yönlü bir şehirdir. Tarih boyunca farklı medeniyetlerin hüküm sürdüğü bu bölge, günümüzde de hem tarihi hem doğası ile büyük ilgi çekmektedir. Şimdi gezginler için Muğla ve çevresinde gezilecek harika yerleri sizler için derledik.

1- Muğla Evleri ve Bacaları

Muğla evleri ve bacaları Muğla’ya özgü güzellikleri ile dikkat çeken yapılardandır. Şehir merkezinde 1000 metrelik bir plato üzerinde bulunan bu evler, çok sayıda turistin uğrak yeridir. Gelen turistlerin bu evlerin bulunduğu yerlerde keyifli bir gün geçireceklerdir. Muğla’nın geleneksel bacaları da farklı bir yapıya sahip olup nasıl olursa olsun dumanı içeride bırakmayan özellikleri ile dikkat çekmektedir. Bu bacalar farklı yapıları ile Muğla evlerinin sembolü haline gelmiştir. Uzun yıllardan beri Muğla’nın öne çıkan yapıları arasında yer almıştır.

2- Bodrum Kalesi

İki liman arasında kayalık bir arazi üzerinde kurulmuş olan Bodrum Kalesi’nin bulunduğu bu alan, Antik Çağ’a kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. O dönemlerde bu alan ada iken sonraki dönemde kente bağlanmış ve yarımada olmuştur. Bodrum Kalesi 1406-1523 yılları arası dönemde inşa edilmiştir. Kalenin iç kısmındaki kulelere farklı ülke isimleri verilmiştir. Bunlar arasında en yüksek olanı Fransız Kulesi olup Alman Kulesi, İtalyan Kulesi ve İngiliz Kulesi de bulunmaktadır.

Bodrum Kalesi

3- Halikarnas Mozolesi

Kolonları ile Yunan mimarisi, çatısıyla da Mısır mimarisini yansıtan Halikarnas Mozolesi, dünyanın yedi harikası arasında yer almaktadır. Bu yapı Kraliçe Artemisia tarafından Karya Kralı Mausolos için yaptırılmış bir anıt mezardır. Ne yazık ki 15. Yüzyılda yaşanan deprem sonucunda mozole yıkılmıştır. Günümüzde kalan harabeler açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır.

4- Gümüşlük Myndos

Bodrum yarımadasının batı ucunda bulunan Myndos Antik Kenti, Gümüşlük beldesinin yanındaki Bozdağ üzerinde kurulmuş antik bir kenttir. Myndos ismi “Ana Tanrıçaya Tapınma” manasına gelmektedir. Myndos Antik Kenti’nin kurulmuş olduğu bu bölgenin arka kısmında bulunan tepelerde gümüş ocakları bulunmaktadır. Bu bölge Gümüşlük ismini de bu maden ocaklarından almaktadır.

5- Ölüdeniz

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Turizm açısından büyük bir öneme sahip olan Ölüdeniz, özellikle kumsalı ile çok büyük bir ün kazanmıştır. Nitekim 2006 yılında Ölüdeniz kumsalı Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Turizm açısından ülkenin en önemli bölgelerinden biri olan Ölüdeniz, Anadolu’nun güneybatısındaki Teke Yarımadası’nda bulunmaktadır. Ölüdeniz Türkiye’deki lagün oluşumlarının bir örneğidir. Durgun bir göl niteliğindeki yapısı Ölüdeniz’e ismini veren özelliğidir. Öyle ki en fırtınalı günlerde dahi Ölüdeniz’de yalnızca çırpıntılar yaşanmaktadır. Ölüdeniz beldesine kara, deniz ve havayolu ile ulaşım imkanı bulunmaktadır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden ulaşımın sağlandığı Ölüdeniz, yürüyüş, rafting ve safari gibi etkinliklerin de gerçekleştirildiği bir beldedir.

6- Kelebekler Vadisi

Fethiye çevresinde bulunan en göz alıcı yerlerden birisi Kelebekler Vadisi’dir. Kelebekler Vadisi 1995 yılında doğal SİT alanı ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. Kelebekler Vadisi’nde bir süre yorucu yürüyüş sonrası eşsiz bir manzaraya şahitlik edebilirsiniz. 2.000 metrelik Babadağ’ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi’ne tırmanış için belli derece tecrübe gerekmekte. Aksi takdirde vadinin çok yüksek bölgelerine tırmanış tehlikeli olabilir.

Kelebekler Vadisi

7- Kabak Koyu

Kabak Koyu, Ölüdeniz’in 16 km doğusundaki Faralya Köyü’nün çevresindeki eşsiz doğa harikalarından biridir. Kızıl çam ormanları içerisinde bulunan Kabak Koyu, el değmemiş doğasıyla Muğla gezisinde uğranması gereken duraklardan biridir. Nitekim özellikle yabancı turistlerin ilgisini çokça çeken Kabak Koyu, farklı jeolojik yapısı ve sarp yamaçlar arasındaki plaj ile öne çıkmaktadır.

8- İztuzu Plajı

İztuzu Plajı, Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı 4.5 km uzunluğa sahip eşsiz bir plajdır. İztuzu plajını özel kılan şeylerden birisi deniz suyu ve tatlı su arasında kalan nadir plajlardan biri olmasıdır. CarettaCaretta’ların varlığı ile de Kaplumbağa Plajı ismini alan İztuzu Plajı, denizin tadını enfes bir şekilde geçirmek için ideal adreslerdendir. 

9- Sarıgerme Plajı

Berrak ve temiz denizi ile Sarıgerme Plajı, yüzlerce metre ilerleseniz daha sığ olması ile dikkat çekmektedir. İleri seviye yüzücüler için sinir bozucu olabilecek olan bu durum özellikle çocuklu aileler için idealdir. Bu muhteşem kumsalı eşsiz kılan bir diğer özellik yemyeşil çam ağaçları ile denizin bir araya gelmesidir. Yeşil ile mavinin en güzel uyumunun yaşandığı Sarıgerme plajı deniz tatili severlerin favori mekanları arasında olmayı hak etmektedir.

10- Kaunos Antik Kenti ve Kaya Mezarları

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Kaunos Antik Kenti, ziyaretçileri 3000 bin yıllık yolculuğa çıkarmaktadır. Bölgede bulunan kaya mezarları antik kentin en dikkat çeken yapılarındandır. Öte yandan hamam, bazilika, 5 bin kişilik tiyatro ve Demetler Kutsal Tapınağı bulunmaktadır. Tüm bu yapılar antik kentin harika güzelliklerini ortaya koymaktadır.

Kaunos

11- Babadağ

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Babadağ, adrenalin tutkunlarının favori yerlerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. 1965 rakımlı Babadağ, Fethiye ilçesinin dünyaya açılan penceresi konumundadır. Yamaç paraşütçülerinin oldukça ilgi duyduğu Babadağ’da 150 binin üzerinde yamaç paraşütü uçuşu yapılmaktadır. Ölüdeniz Mahallesi’nde bulunan Babadağ, hem yerli hem yabancı yamaç paraşütü meraklılarının ilgisini çekmektedir. Dünyanın en iyi yamaç paraşütü merkezlerinden biri olarak gösterilen Babadağ, her yıl daha fazla uçuş etkinliği gerçekleştirilmesi ile ülkemize ekonomik olarak da büyük katkı sağlamaktadır. 

12- Selimiye Akkum Koyu

Şirin bir tatil kasabasının çıkışına doğru ilerlendiğinde görülecek Akkum Koyu, Muğla ve çevresinde halkın keyifli vakit geçirebileceği plajlar arasındadır. Akkum Koyu’nun özelliklerinden birisi sığ bir koy olmasıdır. Denizde uzun bir müddet ilerleseniz dahi deniz derinleşmemektedir. Özellikle sığ yapısı ile çocuklu aileler için ideal bir plaj niteliğindedir. Dışarıdan da dalga almayan koy bu yönüyle bir göl havası da vermektedir.

13- Uyku Vadisi

Muğla denince akla genellikle deniz, kum ve güneş üçlüsü gelir. Ancak bu muhteşem üçlü dışında Muğla ve çevresinde farklı tarihi ve doğal güzellikler de bulunmaktadır. Eşsiz tabiat güzelliklerinden birisi de Uyku Vadisi’dir. Özellikle bahar aylarında keyifli doğa yürüyüşlerinin yapılabileceği Uyku Vadisi, rengarenk ağaçların arasında saklı bir güzellik olarak doğaseverleri beklemektedir.

14- Akyaka Azmak Nehri

Azmak Nehri, Muğla Akyaka’da bulunan doğa harikalarından biridir. Sazlıklar ve ördeklerin renk kattığı bir tatlı su nehri olan Azmak Nehri, muhteşem Anadolu topraklarında cennet bahçelerini anımsatan güzel köşelerden biridir. Muğla gezisi sırasında gezginlerin yolunun düşeceği keyifli yerlerden birisi olan Azmak nehri, doğayla iç içe güzel vakit geçirilecek seçeneklerdendir.

Azmak Nehri

15- Kızkumu

Marmaris'in Orhaniye ilçesine 30 km uzaklıkta bulunan Kızkumu, Marmaris'e yolu düşen tüm seyahatseverlerin görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Yeşilin tüm tonlarının görülebileceği çam ağaçları ile kaplı olan Kızkumu, eşsiz doğal güzelliklerinin yanı sıra efsanelerle süslenmiş bir geçmişe de sahiptir. Bölge hakkında uzun yıllardan beri bilinen rivayetler, Kızkum’un romantik havasını da eşsiz şekilde yansıtmaktadır.

16- Turgut Şelalesi

Yaz sıcaklarının başladığı bu dönemde serin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için ideal adreslerden biri. Kendine has tabiatı ile dört mevsim ziyaretçileri kendine çeken Turgut Şelalesi, Muğla'nın en güzel doğa harikaları arasında yer alıyor. Turgut Şelalesi Selimiye ilçesinin Turgut köyündedir. Marmaris'ten Kızkumu Plajı'na gidiş yolu üzerinde anayolun 500 metre yakınında bulunan Turgut Şelalesi, Muğla ve çevresinde tatil planları yapan seyahatseverlerin görmesi gereken seçeneklerdendir.

17- Letoon Antik Kenti

Letoon Antik Kenti, Seydikemer’in Kumluca Mahallesi’nde bulunan, tarihi MÖ yedinci yüzyıla dayanan bir antik kenttir. Antik Çağ’da bu bölgenin Likya’nın dini merkezi olduğu bilinmektedir. Kutsal bir alan olan Letoon Antik Kenti’nde Apollon, Artemis ve Leto tapınaklarının varlığı bölgenin önemini artırmaktadır. Letoon Antik Kenti UNESCO Dünya Mirası Listesinde de yer almaktadır.

18- Köyceğiz Gölü

Muğla ilinin güneydoğusunda bulunan Köyceğiz Gölü, Menteşe yöresine bağlı tektonik bir göldür. Pek çok kaynağın beslediği Köyceğiz Gölü, Türkiye’deki en büyük alabalık çiftliğinin bulunduğu yer olma özelliğine sahiptir. Bu açıdan ülke ekonomisine de önemli katkısı bulunan bir doğal güzelliktir. Şifalı ılıcaları ile pek çok hastalığın tedavisinde etkili olan gölün kıyıları da sağlık turizmi açısından önemlidir.

19- Sülüngür Gölü

Dalyan’a 5 km mesafede bulunan Sülüngür Gölü, İztuzu Plajı’na giderken yol üzerinde görülebilecek doğal ortamlardan biridir. 2 km uzunluğa sahip olan Sülüngür Gölü, 1,5 km genişlik ve 10 metreye kadar varan derinliğe sahiptir. Macera dolu geziler sırasında dağların arasında keşfedebileceğiniz Sülüngür Gölü, mavi ile yeşilin harika uyumunun gözler önüne serildiği doğa harikalarındandır.

20- Datça

Muğla’nın Datça ilçesi ismini üzerinde bulunduğu Datça Yarımadası’ndan almaktadır. Tatil için Bodrum, Alaçatı gibi çok popüler olan mekanlar yerine bir nebze daha sakin olan yerleri tercih edenler için Datça biçilmiş kaftandır. 253 km’lik sahil şeridi ve 52 adet koyu bulunan Datça, sahil turizminin doyasıya yaşandığı keyifli bölgelerden birisidir. Oldukça çeşitli canlı türlerinin de bulunduğu Datça’da doğayla iç içe yürüyüşler yapmak isteyen gezginler de kendilerine bir pay bulur.

Datça

21- Knidos Antik Kenti

Ege Denizi ile Akdeniz arasında ortak bir konumda bulunan Knidos Antik Kenti, Karia sınırları içerisindeki Datça yarımadasında bulunmaktadır. Knidos Antik Kenti, Balıkesir ve çevresinde bulunan antik kentlerden biridir. Datça merkeze 38 km uzaklıkta bulunan Knidos, tarihte derin yolculuklara çıkılacak muhteşem adreslerdendir.

Ramazan Abay

Yazar Hakkında

Ramazan Abay

3 yıldır içerik editörlüğü yapmaktayım. 1 yıldır bir teknoloji sitesine günlük haber girişi yapıyorum. SEO ve Office programlarına hakimim. Orta seviye İngilizce ve Arapça biliyorum.