Google+

Ölüdeniz

AVRUPATürkiyeÖlüdeniz
Ölüdeniz - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon5.6℃
 • Şubweather-icon6.1℃
 • Marweather-icon8.9℃
 • Nisweather-icon12.8℃
 • Mayweather-icon17.2℃
 • Hazweather-icon22.2℃
 • Temweather-icon26.1℃
 • Ağuweather-icon26.1℃
 • Eylweather-icon22.8℃
 • Ekiweather-icon16.7℃
 • Kasweather-icon10℃
 • Araweather-icon7.2℃
Nüfus: 4.450 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Ölüdeniz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı, yüzde 82 gibi yüksek bir oranla, 2006 yılında “Dünyanın en güzel kumsalı” seçilmiştir. Turizm açısından çok gelişmiş olan Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl özellikleri taşır. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz'de sadece küçük çırpıntılar oluşur. Ölüdeniz büyülü gibidir, kıpırtısız durur. Denizin dibinde bir tane bile yosun yoktur ve zemin beyaz bir kumla örtülüdür. Su ve dibindeki beyaz kumun kırdığı ışık, denize turkuaz bir renk verir. Bir de çamların gölgesi düşünce, ortaya Ölüdeniz’in eşsiz turkuaz denizi çıkar.


Tanıtım Videosu:

  

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ölüdeniz denildiğinde ilk akla gelen yer Ölüdeniz Plajı'dır. Ölüdeniz lagünü ise plajın batısında kalır. Çam ağaçlarıyla bezeli tepelerle çevrili olan lagün, açık denize dar bir geçiş verir. Koruma altında olan bölge, ılık turkuaz denizi ve kumlu plajıyla bir doğa harikasıdır. Ancak Ölüdeniz çevresinde gezilecek pek çok doğa harikası vardır.
 
 

Kıdrak Koyu

3519 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kıdrak Koyu

Belcekız'a 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kıdrak Koyu, sık çam ağaçları, tertemiz plajı ve deniziyle, bölgenin en popüler günübirlik mesire yeridir.

-

Saklıkent Kanyonu

6419 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’nin Eşen beldesinde bulanan Saklıkent Kanyonu, 200 bin yıl önce oluşmuş çökme sonucu bugünkü ilginç şeklini almıştır. Kanyonun içine doğru, taşlara tutturulan halat iplerle ve kalaslarla yapılmış bir köprünün üzerinden gidilmektedir. Buz gibi soğuk suya dayanabilenler yürüyerek de içlere doğru yürüyüş yaparlar. Ancak su buz gibi olduğundan, 1-2 dakikadan fazla bu suda yürümek oldukça güçtür. Kanyonda suyun üzerine konumlandırılmış teraslarda alabalık yiyebilirsiniz.

-
Ölüdeniz şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Rodos: Diagoras Havaalanı Özel Otel Transfer (40 €), Rodos: Ortaçağ Old Town 2 saatlik Segway Tour (59 €), Kekova-Kaleköy Tam Gün Kaş'a Özel Cruise ve Tur (845 €), Marmaris: İçmeler Scuba Dalış Turu (25 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Kelebekler Vadisi

2219 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Kelebekler Vadisi

Ölüdeniz bölgesindeki bir başka önemli turistik bölge, Kelebekler Vadisi'dir. Adını Temmuz ve ağustos aylarında burada ortaya çıkan Kaplan Kelebekleri'nden alan vadiye giriş zordur. Ancak Ölüdeniz'den buraya düzenli tekne turları yapılmaktadır. Kayalık vadide binlerce hatta milyonlarca kelebeği kayalıklara tutunmuş olarak görebilirsiniz. Günlük tekne turları, Belcekız Plajı'ndan hemen her gün saat 11.00 gibi kalkar.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Likyalılarda “Işık ve Güneş Diyarı”, Ortaçağ'da ise "Uzak Diyar" olarak tanımlanan belde, Anadolu'nun güneybatısındaki Teke Yarımadası'nda bulunur. Bu yarımada, Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turizm merkezlerinden Fethiye ilçesinin sınırları içindedir. Doğusunda Seydikemer ilçesi, güneyinde Akdeniz, kuzeybatısında Dalaman ilçesi ile çevrilidir.

Fethiye’den Ölüdeniz’e çamlar arasından giden 14 kilometrelik bir yolla ulaşılır. İnişli, çıkışlı ve biraz virajlı olan yol, Belcekız Koyu’nda son bulur. Koyun içinden uzanan kumsal, sizi Ölüdeniz’e götürür.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Ölüdeniz, tipik Akdeniz iklimi özellikleri gösterir. Yazlar sıcak ve kurak, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır. Ölüdeniz’e kış aylarında aşırı yağış düşer. Yıllık sıcaklık ortalaması 17.3 derecedir. Yaz aylarındaki sıcaklık ortalaması ise 35 derecedir. Tüm bu özellikleri nedeniyle, belde yılın her döneminde ziyaret edilebilir.

33551_2.jpg

Beldeye hem kara, hem deniz, hem de havayolu ile ulaşmak mümkündür. Antalya, İzmir, Ankara, İstanbul gibi merkezlerden Fethiye ilçesine düzenli otobüs ve uçak seferleri yapılmaktadır. Muğla–Antalya ve Marmaris-Antalya güzergâhındaki otobüs firmaları da Fethiye üzerinden seyahat etmektedir. Dolayısıyla Ölüdeniz’e karayolu ulaşımı alternatifi çoktur.

Ölüdeniz’e en yakın hava limanı, 55 km uzaklıktaki (yolculuk 1 saat sürmektedir) Dalaman Havaalanı’dır. Dalaman Havaalanı’ndan Fethiye’ye başta THY olmak üzere tüm havayolu şirketlerinin servisleri çalışmaktadır. Fethiye- Ölüdeniz arası 12 km'dir. Fethiye'den beldeye düzenli ulaşım imkânları bulunmaktadır.

Özel araçla gitmeyi tercih edenler, İstanbul’dan çıkacaklarsa İzmit-Sakarya-Kütahya-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergâhını izleyebilirler. Ankara ve çevresinden gidecek olanlar, Ankara-Sivrihisar-Afyon-Burdur-Tefenni-Çavdır-Söğüt-Kemer-Fethiye güzergâhını takip etmeliler. İzmir yönünden gidecek olanlarsa, İzmir-Aydın-Muğla-Dalaman-Fethiye güzergâhını izleyebilirler.

* İstanbul- Ölüdeniz: 814 kilometre ve araçla yaklaşık 11 saat 30 dakika.

* Ankara- Ölüdeniz: 635 kilometre ve araçla yaklaşık 9 saat.

* İzmir- Ölüdeniz: 347 kilometre ve araçla yaklaşık 5 saat.

Ölüdeniz’in konaklama merkezi, birçok nitelikli otel, pansiyon ve kamp yerinin bulunduğu Belcekız’dır. Plaja yürüme mesafesindeki oteller, hareketli bir gece hayatını tercih edenler için daha uygundur. Çünkü barların çoğu bu bölgededir.

Ölüdeniz çevresine konumlanmış çok sayıda 5 yıldızlı ve her şey dâhil sistemiyle çalışan tesis bulunmaktadır. Kasaba merkezine ve plaja 5-10 dakika yürüme mesafesindeki otellerin çoğunda hem yetişkinler hem de çocuklar için havuz mevcuttur. Tesisler, çocuklara yönelik aktiviteleriyle de dikkati çekmektedir. 2-3 yıldızlı daha küçük ölçekli oteller ve pansiyonlar ise diğer ekonomik seçeneklerdir. Bu tesisler genellikle aileler tarafından işletilmektedir. Bu durum, turistlere tatil boyunca samimi bir atmosferin avantajlarını sunar. Bu işletmelerin konukları da, çoğunlukla her yıl tatilini aynı yerde geçiren insanlardan oluşmaktadır.

Arabası olanlar için sorun yok. Olmayanlar için, özellikle yukarı taraflardaki otellerde konaklayacaksanız, Ölüdeniz’e inmek biraz zor olabilir. Ama 5 dakikada bir minibüs geçiyor. Çünkü Ölüdeniz bölgesine çalışan 3 farklı dolmuş hattı var. 

Ölüdeniz, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olduğu için, hem çok çeşitli hem de çok lezzetli seçenekler sunmaktadır. Bölgenin lezzetli yöresel yemeklerinin başında bulgurlu domates aşı, döndürme, alabaşı ve sündürme gelir. Yörenin en ünlü aperatif tarzı yemeği ise gözlemedir. Gözlemeyi anayolun kenarındaki bir çardakta da, Belcekız’daki bir kafede de aynı lezzette yiyebilirsiniz. Bölgede, fast food restoranları, ızgara et ve tavuk ürünleri yapan restoranlar, pideci ve kebapçılar, diğer seçeneklerdir. Belcekız’da, Hisarönü’nde ve Ölüdeniz’in merkezindeki balık restoranlarında, taze mevsim balıklarının tadına bakabilirsiniz. Zeytinyağlı mezeler, farklı deniz ürünleri ve yöreye özgü ev şarapları ise diğer önemli lezzetlerdir.

Popüler restoranlar

Captain Hook's Seafood Restoran: Domatesli ahtapot, ızgara kalamar ve karides gibi mezeler, yöreye özgü lezzetli balıklar, özellikle de akya şiş, restoranın popüler yemekleridir. Taze balıklar, temiz ortam ve güler yüzlü servisiyle, Captain Hook’s Ölüdeniz’in en iyilerindendir.

Mimoza Restoran: Mimoza steak, köfte special ve çoban kavurmasıyla, yerli yabancı bütün turistlerin ilk adresidir.

The Secret Garden: Romantik ortamda lezzetli bir yemek isteyenler için uygun bir adrestir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Ölüdeniz’de sezonda turistlerin yüzde 80’ini yabancılar oluşturur. Bu nedenle en popüler eğlence mekânları, barlardır. Özellikle Hisarönü ve çevresinde çok sayıda bar bulunmaktadır. Belcekız da bu konuda Hisarönü’nden geride değildir. Belcekız’da ayrıca çok sayıda cafe bulunur. Akşamların bir diğer eğlence seçeneği de, Ölüdeniz’in sıcağında buz gibi bir dondurmayla serinlemektir. Ölüdeniz’de Maraş’takinden bile çok Maraş Dondurmacısı hizmet vermektedir. Denize sıfır konumda yer alan mekânlarda, akşam denize girmenin keyfini de yaşamak mümkündür.

Ölüdeniz Bisiklet Festivali (Nisan)

Ölüdeniz Kültür Sanat Festivali (Haziran)

Ölüdeniz’de sevdikleriniz ve kendiniz için hediyelik eşyalar, süs eşyaları, takılar ve yöreye özgü figürleri satın alabileceğiniz, çok sayıda mağaza ve dükkân bulunmaktadır. Akşam olunca tezgahlar açılır ve el yapımı olan ürünler, hediyelikler, tekstil ürünleri, işlemeli örtüler ve kumaşlar ortaya çıkar. Ölüdeniz’in semt pazarından ise başta narenciye ürünleri olmak üzere, kışlık salça, bal, tarhana ve erişte gibi ürünler alabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Fethiye Belediyesi (Ölüdeniz Belediyesi kapatılmıştır.): 0252 614 10 20