Ölüdeniz Babadağ'ı Aş da Gel!

Sen de hep yamaç paraşütü yapmak isteyip ancak bir türlü cesaretini toplayıp yapamayanlardan mısın? Sana bir sır vereyim mi? Adrenalin seviyorsan ve ne korkacağım aman kaç bin metre yüksek olursa olsun diyorsan, hatta ve hatta korkuyorsan bile kesinlikle denemen gereken bir etkinlik!​
İlk olarak nerede en güzel yamaç paraşütü yapılır dersen sana cevabım şöyle: Ben yaptığım uzunca araştırmalar sonucunda  Fethiye Babadağ’ı tercih ettim ve hala Babadağ’ın yamaç paraşütü yapmak için güzel bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Hem manzara enfes hem de yeterince yüksek :) Babadağ’da tercih edebileceğin 3 pist bulunmakta. Rahat kalkış yapıldığı ve güzel rüzgar aldığı için 1.700 metre yükseklikteki pist daha çok tercih ediliyor. 

yazının her hangi bir yerine konulabilir

Babadağ’da birçok uçuş yapabileceğiniz firma var. Ben biraz piyasa araştırması yaptıktan sonra karar verdim. Sen de öyle yapabilirsin. Hangisi daha çok içine sinerse onu seçersin. Çoğunun iyi pilotlarla çalıştığı söyleniyor. Ne kadar doğrudur tabi bilemiyorum :) Firmaya karar verdikten sonra ise hangi saatte uçmak istediğine karar vermen gerekiyor. Aylardan yaz, hava sıcaklığı da Fethiye’de ölümcül olduğundan öğle vakti, güneşin alnında uçuş yapmak istemiyor insan. Bildiğim kadarıyla günde 3 sort yapılabiliyor. Sabah, öğlen ve akşam istediğin zamanı tercih edebiliyorsun. Akşam gün batımı uçuşu yapmak da keyifli olabilir. Onu da denemek lazım :)

Her şeye karar verdikten sonra 'acaba ne giysem, ne daha rahat olur?' diye düşünmeye başladığında bir bilene danışmak en mantıklısı. Sonuç olarak aslında ayağına giydiğin şey rahat ve uçuş sırasında düşmeyecek bir ayakkabı olmalı. Onun dışındada üstüne rahat bir şeyler giysen yeterli zaten. Tabii hava sıcaklığına göre değişen şeyler. Kıyafetleri hava durumuna göre ayarlamak önemli o yüzden.

yazının her hangi bir yerine konulabilir

Babadağ’a çıkmak yaklaşık yarım saat-kırk dakika sürüyor. Yollar baya engebeli ama çıktıktan sonra gördüğün manzara gerçekten tarifsiz. Tepeye çıktığın anda bir telaş başlıyor. Seninle birlikte uçacak pilot seni hemen hazırlıyor. Paraşütü, rüzgarı ayarlamaya çalışıyor. Hazır olanlar bir bir başlıyor uçmaya. Tabii uçamayanların da önünde güzel bir tablo oluşturduğunu söyleyemeyeceğim. Ben tam uçarken önümde paraşütü kalkmayan bir çift yerde yuvarlanıyordu. Ama ben korkmadım, yılmadım ve kararlılığımdan dönmeden bir sert rüzgarla artık havada süzülüyordum. Kalkışımız gayet güzel ve rahat oldu. Hocanın dediklerini yaptıktan sonra çok sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Ben tahmin ettiğimden de az heyecanlandığımı söyleyebilirim. Gerçekten 40 kere atlamış gibi rahat bir his vardı içimde uçuş boyunca. Bir ara sakız bile çiğnediğimi hatırlıyorum. Bu normal midir bilemiyorum tabii. Uçuş yaklaşık 30 dakika sürüyor. Uçuş sırasında hoca go-pro’su ile fotoğraf ve video çekimi yapıyor. Gerçekten o kadar yükseklikte rüzgarla savaş verirken poz vermek zor oluyor. Ama size tavsiyem yaratıcılığınızı kullanın ve eğlenceli pozlar verin. Benimkiler bir süre sonra aynı şeylere bağladığı için çoğu fotoğrafın bir önemi kalmadı.

Yaklaşık yarım saat uçuşun ardında iniş yaptık. İnerken de oturmadığınız sürece yine sorun yaşanmıyor. İnişde de bir aksiyon yaşayamadım anlayacağınız. Bu arada eklemem gerekirse biraz daha hareketli bir uçuş isterseniz hocanıza söylemeniz yeterli. Ben hocama biraz ısrar ettim ama benim hoca hiç oralı olmadı. Uçuş yapmadan önce hocanızı ona göre de seçebilirsiniz.

Gelelim bu güzel hoş etkinliğin bedeline. Ben bu yaz yaptım ve 220 TL civarı bir ödeme yaptım. Bir de isteğe bağlı olarak fotoğraf ve video alabiliyorsun. O da yaklaşık 120 TL’ye geliyor. İsterseniz sırf fotoğrafları veya video çekimini de alabiliyorsun.

Bir sonraki heyecan dolu etkinliğimizde görüşmek üzere… 

Yorumlar

Profile picture for user yusufÇenet
16 Haz 2024, Pazar - 21:07
Yazınızı çok beğendim. Fethiye'ye geldiğinizde sizlere yamaç paraşütü heyecanını yaşatmak isterim. https://www.flyfethiye.com