Google+

Ölüdeniz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

150819 Ağu 2016Lokasyon Detay

Ölüdeniz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ölüdeniz, Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı bir mahalledir. Ölüdeniz kumsalı, yüzde 82 gibi yüksek bir oranla, 2006 yılında “Dünyanın en güzel kumsalı” seçilmiştir. Turizm açısından çok gelişmiş olan Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl özellikleri taşır. En fırtınalı günlerde Belceğiz kıyıları dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz'de sadece küçük çırpıntılar oluşur. Ölüdeniz büyülü gibidir, kıpırtısız durur. Denizin dibinde bir tane bile yosun yoktur ve zemin beyaz bir kumla örtülüdür. Su ve dibindeki beyaz kumun kırdığı ışık, denize turkuaz bir renk verir. Bir de çamların gölgesi düşünce, ortaya Ölüdeniz’in eşsiz turkuaz denizi çıkar.

Ölüdeniz, durgun gibi gözükür. Ancak gözle görülmeyen üç nedenle kendini hemen hemen her gün yenilemektedir. Bunlardan ilki, Ölüdeniz'deki mevcut yoğun kaynak suyu çıkışlarıdır. Bu sular, dipte içerden açık denize doğru bir akıntı yaratmaktadır. İkincisi, bu kaynak sularının yarattığı tuz farkı nedeniyle, açık denizden içeriye ve dışarıya sürekli bir devinim oluşmasıdır. Üçüncüsü ise gel-git etkisi ile 2-3 günde bir, deniz ortalama yarım metre yükselir ve alçalır. Bu da büyük miktarda deniz suyu giriş ve çıkışı sağlamaktadır.

Ölüdeniz Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Ölüdeniz, Türkiye'de bulunan sayılı deniz kulağı (lagün) oluşumlarından biridir. Lagünün bulunduğu semtin adı Belcekız’dır. Kıyı bandı, Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığı tarafından tanzim edilmiştir. Belceğiz'in güneydoğusunda Ölüdeniz Kumburnu’nda 950 hektarlık Kıdrak Milli Parkı bulunmaktadır. Ölüdeniz Lagünü ve Kıdrak Plajını kapsayan bu alan 1978 yılında Millî Park olarak belirlenmiş, aynı zamanda 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir ve özel çevre koruma alanı içinde kalmaktadır. Günübirlik plajda su sporları işletmesi bulunmaktadır. Parkın içinde ise oldukça iyi düzenlenmiş bir kamp yeri mevcuttur. Her türlü deniz sporunun yapılabildiği Ölüdeniz’de safari, dağcılık, yürüyüş ve rafting’in yanı sıra, Babadağ'dan 2000 metre yükseklikten yamaç paraşütü ile atlama imkânı da vardır.

 

Ölüdeniz ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-