Avustralya Sınırlarını Temmuz 2021'e Kadar Kapadı

Avustralya giriş ve çıkışların yıl sonuna kadar kapalı kalacağı açıklanmıştı. Dün ülke, hem ülke dışında bir mola vermek için sabırsızlanan Avustralyalılar’a hem de “Down Under Seyahati”ni hayal eden gezginlere adeta bir darbe olarak nitelendirilebilecek bir açıklama yaptı.. Avustralya’nın en büyük hava yolu Qantas, Temmuz 2021’e kadar hiçbir uluslararası rotaya uçmayı beklemediğini söyledi.

Avustralya vatandaşlarının ve daimî ikamet edenlerin şu anda ülkeyi terk etmeleri yasaklanmış bulunuyor ve oldukça kısa bir muafiyet listesindekiler dışında hiçbir uluslararası yolcunun ülkeye girişine izin verilmiyor.

1

Qantas, normalde Avustralya dışına sınır ötesi uçuşlar gerçekleştiren tek hava yolu değil, ancak kendisi ve iştiraki Jetstar, 2017'de ülkenin uluslararası uçuş kapasitesinin dörtte birinden fazlasından sorumlu hava yolu olarak öne çıkıyordu. Bu bilgiyle birlikte yapılan bu resmî açıklama, uçuş yapılmayacağına dair güçlü bir ipucu. Avustralya için uluslararası ticari uçuşların ve seyahatin 10 ay süresince başlaması beklenmiyor.

Bu durum Avustralyalılar için tüm dünya turu planlarının önümüzdeki kışa kadar öteleneceği anlamına geliyor. Ve tabi ki ülkenin turizm endüstrisi için yoğun sezonu da kaçıracağı anlamına geliyor.

“Hiç mi gidilecek bir yer yok?” diyen Avustralya vatandaşları için, Kasım ayından itibaren Antarktika üzerinde bir dizi doğal günlük uçuş mevcut. Biletleri 1.199 A $ 'dan (653 £ veya 861 $) alınabilir.

1

Qantas'ın CEO'su Alan Joyce, şirketin 100 yıllık tarihindeki en kötü ticaret koşullarını yaşadığını söyledi. Şöyle ekledi: "Basitçe söylemek gerekirse, pek çok yere uçamayan bir havay oluyuz- en azından şimdilik."

Kaynak: The Independent