Malta Covid-19 Seyahat Tavsiyesi Yönergeleri

Malta Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan en son güncellemeler için lütfen https://www.visitmalta.com/en/covid-19 adresini ziyaret edin.

300/2021 sayılı Yasal Bildirimin 3. Maddesinde belirtilen (ülkelerin tam listesi için https://legislation.mt/eli/ln/2021/300/eng adresine bakın) ülkelerden gelen kişilere Malta’ya giriş izni verilecektir. Bu kişilerin aşağıda belirtilen Aşı Sertifikalarından birini ibraz etmeleri gereklidir. Bu kural 12 yaş ve üzeri herkes için geçerlidir.

 • Malta Aşı Sertifikası
 • EUDCC ağ geçidine bağlı AB, AEA ve AB dışı ülkeler tarafından verilen AB Dijital COVID aşı sertifikası
 • Dubai Sağlık Otoriteleri tarafından okunabilir QR Kodlu BAE Aşı Sertifikası (yalnızca EMA onaylı aşılar)
 • Türk Sağlık Sertifikası (yalnızca EMA onaylı aşılar)
 • Birleşik Krallık Aşı Sertifikaları
 1. İngiltere: NHS CovidPass (Dijital Uygulama ve NHS Mektubu)
 2. Galler: NHS CovidPass Mektubu
 3. İskoçya: Covid-19 aşı durumunu gösteren NHS Mektubu
 4. Kuzey İrlanda: 31 Temmuz 2021 23:59'a kadar geçerli olan geçici aşı kanıtı belgesi
1

ÖNEMLİ: Aşı Sertifikası yalnızca aşağıdaki durumlarda geçerlidir:

 1. Malta Halk Sağlığı Müfettişliği tarafından tanınan ve Avrupa İlaç Ajansı (EMA) onayı olan Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşıları geçerlidir.
  • Not – EMA onaylı aşıların karma kullanımını gösteren Aşı Sertifikaları da kabul edilmektedir.
 2. Aşının ikinci dozunun (Johnson&Johnson durumunda bir doz) Malta'ya varmadan en az 14 gün önce yapılmış olması gereklidir.
  • Aşağıdaki sertifikalar Malta'ya seyahat için GEÇERLİ DEĞİLDİR:
  • COVID-19'dan iyileşme sertifikaları
  • COVID-19'dan iyileşen kişiler için de 2 doz gerektiren sadece 1 doz aşı için aşı sertifikaları
  • Son dozdan itibaren 14 günden daha az süreye sahip aşı sertifikaları
  • Aşının ikinci dozunun (Johnson&Johnson durumunda bir doz) Malta'ya varmadan en az 14 gün önce yapılmış olması gereklidir.
 3. 5-11 yaş arasındaki çocuklar, nazofaringeal RT-PCR testinin negatif olması (Malta'ya varıştan en az 72 saat önce yapılmış) olması koşuluyla, aşıları tam olarak yapılmış ebeveynleri veya yasal vasileriyle birlikte seyahat edebilirler.
 4. 5 yaşın altındaki çocuklar herhangi bir seyahat zorunluluğundan muaftır.
 5. Refakatçisi olmayan 16 yaşından küçüklerin Malta'ya girişine izin verilmemektedir.
 6. Hamile kadınların, hamile olduğunu belirten orijinal bir Doktor sertifikası sunmaları halinde Malta'ya girişlerine izin verilecektir.
 7. Tıbbi nedenlerle aşı yaptıramayan kişilerin [email protected] adresine e-posta göndererek Malta Sağlık Müfettişliği’nden giriş onay talep etmeleri gerekmektedir.
 8. Ayrıca tüm yolcuların Halk Sağlığı Yolcu Takip Formu ve Halk Sağlığı Seyahat Beyan Formu (bu formlara https://www.maltairport.com/declarationforms/ adresinden erişilebilir) ve https://app.euplf.eu/#/) doldurması gerekmektedir. Formlar, uçağa binmeden önce ve Malta'ya varışta sağlık görevlilerine doldurulmuş olarak sunulmalıdır.
 9. Malta'ya varışta herhangi bir yolcunun (5 yaş ve üzeri) geçerli bir sertifikası yoksa, Sağlık Otoriteleri tarafından gecelik 100 € ücret karşılığında (sadece kahvaltı dahil) sağlanan bir konaklama yerinde 14 günlük zorunlu karantina uygulanacaktır. Bu uygulama, yürürlüğe girmiş olan 300/2021 sayılı Yasal Bildirimde listelenmemiş ülkelerden gelen yolcular için de geçerlidir.
 10. Karantinaya alınan kişilerin, herhangi bir semptom geliştirmemesi veya Covid-19 için pozitif test yapmaması koşuluyla, dönüş bileti göstererek 14 günlük süre dolmadan Malta'yı terk etmelerine izin verilecektir.
 11. Malta pasaportu sahipleri, Malta'da ikamet edenler ve Malta'yı ziyaret etmek için önemli bir nedeni olan, ancak onaylanmış bir Aşı Sertifikası olmayan diğer kişiler, Malta'ya girebilmek için Malta Halk Sağlığı Yetkililerinden izin almalıdır. Bu yetkilendirme, [email protected] adresine bir e-posta göndererek ve konu satırına şu metni yazarak talep edilebilir: ‘’CONSIDER [Name of Country/State of Departure]’’. Sağlık Otoriteleri onay verirse, verilen talimatlara uyulmalıdır.

Karantina ile ilgili sorularınız varsa, lütfen https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/quarantine.aspx veya [email protected]e-posta adresinden sağlanan bilgiler aracılığıyla Sağlık Yetkilileri ile iletişime geçin.

 

Aşağıdaki web sitelerinden güncel bilgileri takip edebilirsiniz:

https://www.visitmalta.com/en/covid-19/

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/Pages/health.aspx