Malta Covid-19 Seyahat Tavsiyesi Yönergeleri

Malta Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan en son güncellemeler için lütfen https://www.visitmalta.com/en/covid-19 adresini ziyaret edin.

Malta Covid-19 Güncellemesi: 01/10/2021

Aşağıda verilen bilgiler, 01/10/2021 tarihi itibariyle yürürlükte olan düzenlemeleri kapsamaktadır.

Sağlık Otoritelerimiz tarafından yayınlanan en son güncellemeler için lütfen https://www.visitmalta.com/en/covid-19 ve bu e-postada verilen diğer bağlantıları takip edin.

Malta'ya seyahat, yalnızca 369/2021 Yasal Bildirimine dahil olan ülkelerin sakinlerinin (ülkelerin tam listesi için https://legislation.mt/eli/ln/2021/369/eng adresine bakın) Avrupa İlaç Ajansı’nın onayladığı (EMA) aşılar ile aşılanmış olmaları ve aşağıda belirtilen Aşı Sertifikalarından birini sunmaları halinde mümkündür.

Bu uygulama 12 yaş ve üzeri herkes için geçerlidir.

1. Resmi Malta Aşı Sertifikası

2. EUDCC ağ geçidine bağlı AB, AEA ve AB dışı ülkeler tarafından verilen AB Dijital COVID Aşılama Sertifikası. Buna İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, San Marino, İsviçre, Ukrayna ve Vatikan'dan alınan sertifikalar da dahildir.

3. Birleşik Krallık NHS (kağıt veya dijital) Coronavirüs (COVID-19) Aşı Sertifikası

4. BAE Al Hosn Aşı Sertifikası

5. Dubai Sağlık Otoriteleri tarafından okunabilir bir QR Kodu ile verilen BAE Aşı Sertifikası

6. Tam aşılama olduğunu gösteren Türk Aşı Sertifikası

7. QR Kod okunabilir olan Sırp “Dijital Yeşil Sertifikası”

8. Cebelitarık, Jersey ve Guernsey Aşı Sertifikası

9. Halk Sağlığı Bakanlığı, Doha, Katar tarafından verilen Covid 19 aşı sertifikası

10. Arnavutluk Dijital Covid Sertifikası (Sertifika dixhitale shqiptare COVID)

11. Medicare Express Plus Uygulaması aracılığıyla doğrulandığı şekliyle Avustralya COVID-19 Dijital Sertifikası. Uygulama hem Google Play'de (https://bit.ly/2VRTwKk) hem de Apple App Store'da (https://apple.co/3g0nCSR) mevcuttur. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://bit.ly/3yLkKRp

12. Mısır Arap Cumhuriyeti COVID-19 Aşı Sertifikası

13. Lübnanlı COVID-19 Aşı Kayıt Kartı

14. Singapur Sağlık Bakanlığı Aşı Sertifikası

15. Kuveyt Sağlık Bakanlığı SARS-COV-2 Aşı Sertifikası

16. sehaty.sa tarafından düzenlenen Suudi Arabistan Aşı Sertifikası

17. MySejahtera Uygulaması aracılığıyla doğrulanan Malezya Covid 19 Dijital Sertifikası (buradan indirin: https://bit.ly/3AUAWAC)

18. Ruanda Biyomedikal merkezi tarafından verilen Ruanda Cumhuriyeti Covid19 Aşı Sertifikası (sadece cep telefonu numarası ve ilgili kodun ibraz edilmesi halinde)

19. Geçerli bir aşı sertifikası olarak kabul edilmesi için VeriFLY uygulaması* aracılığıyla doğrulanması gereken Amerika Birleşik Devletleri CDC Covid-19 Aşı Kayıt Kartı.

20. Geçerli bir aşı sertifikası olarak kabul edilmesi için VeriFLY uygulaması* aracılığıyla doğrulanması gereken Kanada COVID-19 İl Aşı Kaydı.

*not: VeriFLY uygulaması hem Google Play'de (https://bit.ly/2WkqfrI) hem de Apple App Store'da (https://apple.co/3x8K0zn) mevcuttur. SSS'leri kontrol etmek için https://go.daon.com/veriflyapp adresini ziyaret edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Aşı Sertifikası yalnızca aşağıdaki durumlarda geçerlidir:

21. Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) olan ve Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson&Johnson olan bir aşı ile ilgili olarak düzenlenmiştir. 

*not – EMA onaylı aşıların karma kullanımını gösteren Aşı Sertifikaları da kabul edilmektedir.

22. Aşının ikinci dozunun (Johnson&Johnson durumunda bir doz) Malta'ya varmadan en az 14 gün önce yapılmış olması şartıyla, tüm aşılama sürecini kapsar. Önceki altı ayda COVID-19'dan iyileşmiş olan ve bir doz EMA tarafından tanınmış ve onaylı aşı kaydı gösteren sertifikalar da kabul edilmektedir.

Aşağıdaki sertifikalar Malta'ya seyahat için GEÇERLİ DEĞİLDİR:

1. COVID-19'dan iyileşme sertifikaları

2. Son altı ayda COVID-19'dan iyileşme gösterenler hariç, 2 doz gerektiren bir aşının yalnızca 1 dozu için aşı sertifikaları.

3. Son dozdan itibaren 14 günden daha az süreye sahip aşı sertifikaları

4. Negatif Hızlı Antijen Testi, AB Dijital COVID Sertifikasında veya başka bir şekilde

5-11 yaş arasındaki çocuklar, nazofaringeal RT-PCR testinin negatif olması (Malta'ya varıştan en az 72 saat önce yapılmış) olması koşuluyla, aşıları tam olarak yapılmış ebeveynleri veya yasal vasileri ile birlikte seyahat edebilirler. 5 yaşın altındaki çocuklar herhangi bir seyahat zorunluluğundan muaftır

Tüm yolcular ayrıca şu adreste bulunan Dijital Yolcu Bulucu Formunu (dPLF) doldurmalıdır: https://app.euplf.eu/. Form, uçağa binmeden önce ve Malta'ya varışta doldurulmalı ve sunulmalıdır. Gönderilen QR kodlu dPLF, bir akıllı telefon, tablet veya diğer cihazlarda çıktı olarak veya dijital formatta sunulabilir. Yanlış beyanlar ceza gerektiren bir suç olarak kabul edilecektir.

Malta'ya varışta geçerli bir sertifikası olmayan herhangi bir yolcu, Sağlık Otoriteleri tarafından gecelik 100 € (sadece kahvaltı dahil) ücret karşılığında sağlanan bir konaklama yerinde zorunlu 14 günlük karantina uygulanacaktır. Bu, 300/2021 sayılı Yasal Bildirimde listelenmeyen ülkelerden gelen yolcular için de geçerlidir.

Karantinaya alınan kişilerin, herhangi bir semptom geliştirmemesi veya Covid-19 için pozitif test yapmaması koşuluyla, dönüş bileti göstererek 14 günlük süre dolmadan Malta'yı terk etmelerine izin verilecek.

Karantinayla ilgili sorularınız varsa, lütfen https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/quarantine.aspx adresinde verilen bilgiler aracılığıyla veya [email protected] adresine e-posta göndererek Sağlık Yetkilileri ile iletişime geçin. 

Tıbbi nedenlerle onaylanmış aşılardan herhangi birini alamayan ve 'Kırmızı' bölgelerden Malta'ya seyahat edecek kişiler, varışta tüm ilgili belgeleri [email protected] adresine e-posta göndererek karantinadan muafiyet talebinde bulunabilirler. E-postanın konu başlığı“EXEMPTION REQUEST(MUAFİYET TALEBİ)”: [Başvuru talep eden kişinin adı]” şeklinde olmalıdır. Bu e-posta talebine, kişinin tıbbi uzman danışmanının açık iletişim bilgilerini içeren geçerli, doğrulanabilir bir sağlık sertifikası eklenmelidir. Muafiyet verilirse, bu kişilerin Malta'ya varmadan 72 saat öncesinden daha uzun bir süre önce gerçekleştirilen ve negatif sonucu olan bir RT-PCR sonucuna sahip olmaları gerekir. Varışta Halk Sağlığı Müfettişinden gelen muafiyet mektubunun da bir kopyası sunulmalıdır.

Malta'ya 'Kırmızı' listedeki bir ülkeden gelen aşılanmamış hamile kadınlar, imzalı ve tarihli bir doktor sertifikası VE/VEYA doğum öncesi kayıt kartlarını ibraz etmeleri koşuluyla zorunlu karantinadan muaftır. Hamile kadınlar ayrıca Malta'ya girişten 72 saat önce yapılmış negatif bir RT-PCR sonucu sunmalıdır.

'Koyu Kırmızı' listede bulunan bir bölgeden Malta'ya seyahat, yalnızca temel amaçlar için VE yolcuya Malta Halk Sağlığı Yetkililerinden önceden izin verilmişse mümkündür. 'Koyu Kırmızı' bölgelerden Malta'ya istisnai seyahat için izin talepleri şu çevrimiçi form aracılığıyla gönderilmelidir: https://travelauthorisation.gov.mt/ . İstisnai onay aşağıdakilere verilebilir:

• Malta vatandaşları veya geçerli Malta oturma iznine sahip kişiler (tatil için değil)

• gerekli görülen nedenlerle Malta'ya gelmesi gereken kişiler (örneğin iş; ölüm/ölüme yakın; evlat edinme; eş/partner/küçük çocuğun ebeveynleri ile yeniden birleşmesi).

Aşağıdaki web siteleri aracılığıyla güncellemeleri takip edebilirsiniz:

https://www.visitmalta.com/en/covid-19/

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx

Malta Covid-19 Güncellemesi: 25/08/2021

Sağlık Otoritelerimiz tarafından yayınlanan en son güncellemeler için lütfen https://www.visitmalta.com/en/covid-19 ve bu e-postada verilen diğer bağlantıları takip edin.

Malta seyahatinde yalnızca 300/2021 Yasal Bildirimde, 3. Maddede listelenen (https://legislation.mt/eli/ln/2021/300/eng adresine bakın) ülke vatandaşlarına izin verilir ve aşağıda belirtilen Aşı Sertifikalarından biri ibraz edilmelidir. Bu kural 12 yaş ve üzeri herkes için geçerlidir.

• Resmi Malta aşı sertifikası

• EUDCC ağ geçidine bağlı AB, AEA ve AB dışı ülkeler tarafından verilen AB Dijital COVID aşı sertifikası. AB Dijital COVID aşı sertifikası İzlanda, Lihtenştayn, Kuzey Makedonya, Norveç, San Marino, İsviçre, Ukrayna ve Vatikan Şehri'nden alınan sertifikaları da içerir.

• Birleşik Krallık Sağlık Otoritesi tarafından verilen (kağıt veya dijital) Coronavirus (COVID-19) Aşı Sertifikası

• Birleşik Arap Emirlikleri Al Hosn aşı sertifikası

• Dubai Sağlık Otoriteleri tarafından verilen okunabilir bir QR Kodlu BAE aşı sertifikası

• Tam aşılama belgeleyen Türk aşı sertifikası.

• Amerika Birleşik Devletleri CDC Covid-19 Aşı Kayıt Kartı (yalnızca EMA onaylı aşılar) – geçerli bir aşı sertifikası olarak kabul edilmesi için VeriFLY uygulaması aracılığıyla doğrulanması gerekir. VeriFLY uygulaması hem Google Play'de (https://bit.ly/2WkqfrI) hem de Apple AppStore'da (https://apple.co/3x8K0zn) mevcuttur. SSS'leri kontrol etmek için https://go.daon.com/veriflyapp adresini ziyaret edebilirsiniz.

• Okunabilir bir QR Koduna sahip Sırp “Dijital Yeşil Sertifikası”

• Cebelitarık, Jersey ve Guernsey aşı sertifikası

• Halk Sağlığı Bakanlığı, Doha, Katar tarafından verilen Covid 19 aşı sertifikası

• Arnavutluk Dijital Covid Sertifikası // Sertifika dixhitaleshqiptare COVID

• Medicare Express Plus Uygulaması aracılığıyla doğrulandığı şekliyle Avustralya COVID-19 Dijital Sertifikası. Uygulama hem Google Play'de (https://bit.ly/2VRTwKk) hem de Apple AppStore'da (https://apple.co/3g0nCSR) mevcuttur. Daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz: https://bit.ly/3yLkKRp

ÖNEMLİ: Aşı Sertifikası yalnızca şu durumlarda geçerlidir:

1) Malta Halk Sağlığı Müfettişi tarafından tanınan ve onaylanan Avrupa İlaç Ajansı (EMA) olan Pfizer-BioNtech, Moderna, Oxford-AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşısı ile ilgili olarak düzenlenmiş olan.

 **not – EMA onaylı aşıların karma kullanımını gösteren Aşı Sertifikaları da kabul edilmektedir.

2) Aşının ikinci dozunun (Johnson&Johnson durumunda bir doz) Malta'ya varmadan en az 14 gün önce yapılmış olması şartıyla, tüm aşılama sürecini kapsar.

1

Aşağıdaki sertifikalar Malta'ya seyahat için GEÇERLİ DEĞİLDİR:

• COVID-19'dan iyileşme sertifikaları

• COVID-19'dan iyileşen kişiler için de 2 doz gerektiren sadece 1 doz aşı için aşı sertifikaları

• Son dozdan itibaren 14 günden daha az süreye sahip aşı sertifikaları

• AB Dijital COVID Sertifikasında veya başka bir şekilde Negatif Hızlı Antijen Testi

5-11 yaş arasındaki çocuklar, nazofaringeal RT-PCR testinin negatif olması (Malta'ya varıştan en az 72 saat önce yapılmış) olması koşuluyla, aşıları tam olarak yapılmış ebeveynleri veya yasal vasileri ile birlikte seyahat edebilirler. 5 yaşın altındaki çocuklar herhangi bir seyahat zorunluluğundan muaftır.

Refakatsiz küçükler (16 yaşından küçük) Malta'ya seyahat edemezler.

Hamile kadınların, kişinin hamile olduğunu belirten bir Doktor sertifikası sunarak Malta'ya girmesine izin verilecektir.

Tıbbi nedenlerle aşı yaptıramayan kişilerin [email protected] adresine e-posta göndererek Sağlık Otoritelerinden onay talep etmeleri gerekmektedir.

Tüm yolcular ayrıca şu adreste bulunan Dijital Yolcu Bulucu Formunu (dPLF) doldurmalıdır: https://app.euplf.eu/. Form, uçağa binmeden önce ve Malta'ya varışta doldurulmalı ve sunulmalıdır. Gönderilen QR kodlu dPLF, bir akıllı telefon, tablet veya diğer cihazlarda çıktı olarak veya dijital formatta sunulabilir.

Malta'ya varışta geçerli bir sertifikası olmayan herhangi bir yolcu (5 yaş ve üstü), Sağlık Otoriteleri tarafından gecelik 100 € ücret karşılığında sağlanan bir konaklama yerinde 14 günlük zorunlu karantina (sadece kahvaltı dahil), yürürlüğe girecek. Bu, 300/2021 sayılı Yasal Bildirimde listelenmeyen ülkelerden gelen yolcular için de geçerlidir.

Karantinaya alınan kişilerin, herhangi bir semptom geliştirmemesi veya Covid-19 için pozitif test yapmaması koşuluyla, dönüş bileti göstererek 14 günlük süre dolmadan Malta'yı terk etmelerine izin verilecek.

Malta pasaportu sahipleri, Malta'da ikamet edenler ve Malta'yı ziyaret etmek için önemli bir nedeni olan, ancak onaylanmış bir Aşı Sertifikası olmayan diğer kişiler, Malta'ya girebilmek için Malta Halk Sağlığı Yetkililerinden izin almalıdır. Bu yetkilendirme, [email protected] adresine bir e-posta gönderilerek ve konu satırına şu metni yazarak talep edilebilir: “CONSIDER [Ülke Adı/Çıkış Devleti]”. Sağlık Otoriteleri onay verirse, verilen talimatlara uyulmalıdır.

Karantina ile ilgili sorularınız varsa, lütfen https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/quarantine.aspx veya [email protected] e-posta adresinden sağlanan bilgiler aracılığıyla Sağlık Yetkilileri ile iletişime geçin.

Aşağıdaki web siteleri aracılığıyla güncellemeleri takip edebilirsiniz:

https://www.visitmalta.com/en/covid-19/

https://deputyprimeminister.gov.mt/en/Pages/health.aspx