Oku, Çalış, Para Kazan ve Eğlen: İşte Malta

Yurt dışında eğitim almak mutlaka hepimizin aklından geçmiştir. Özellikle yabancı dil öğrenmenin en iyi yolunun yurt dışında yaşamak olduğu söylenir. Başka bir ülkede yaşamak, bizi o ülkede konuşulan dili öğrenmeye zorlar. Yabancı bir dil konuşarak derdini anlatmak ve sosyalleşmek, o dili akıcı şekilde kullanmanın en temel kuralıdır.

Yurt dışında İngilizce öğrenmek isteyenler, genelde bu iş için İngiltere, ABD ya da Kanada’nın en uygun ülkeler olduğunu düşünürler. Fakat bu ülkeler, ekonomik açıdan oldukça zorlayıcı olduğu gibi, mesafe olarak da bize oldukça uzaktırlar. Akdeniz iklimine alışkın bizler, “Keşke dil eğitimini en iyi şekilde alabileceğim, pek de uzak olmayan, öyle aşırı da pahalı olmayan bir ülke olsaydı” diye düşünebiliriz ister istemez.

Bu hayalimizi gerçekleştirebileceğimiz bir yer var: İtalya’nın güneyindeki 3 adadan oluşan Malta Cumhuriyeti. Karnavalları, doğal güzellikleri ve zengin kültürüyle ilgi toplayan Malta, İngilizce öğrenmek isteyenler için de bulunmaz bir nimet. Bu ufak ülke, gençlerin hayallerini süsleyecek nitelikte bir sosyal yaşam sunuyor. Malta’nın üstün kaliteli dil okulları, dünyanın dört bir yanından gençleri ülkeye çekiyor. Yani resmi dili İngilizce olan takımadaların dil eğitimindeki liderliği dünya çapında biliniyor. 18 yaş ve üzerindeki gençlerin özellikle yaz döneminde gitmeyi tercih ettiği Malta Dil Okulları, spor etkinliklerinden gezilere sayısız okul dışı aktivite sunuyor. Böylece Malta’ya giden gençlerin eline dil becerilerini pekiştirmek için eşsiz bir fırsat geçiyor. İşin iyi yanı, Malta dünyanın her tarafından öğrencileri çektiği için, genellikle Malta'dan dönüşte gençler, İngilizcenin de ötesinde bir dil birikimine sahip oluyorlar. Asya'dan, Avustralya'dan ve Avrupa'nın farklı yerlerinden gelen gençler, beraber yaşıyor, hayatı paylaşıyor, eğlenirken öğreniyor! Bu, bir anlamda kendi ayakları üzerinde durabilmeye de ilk ve güvenli bir adım aslında.

Malta'da pek çok dil okulu bulunuyor. Bu okulları görmek ve fiyatlarını incelemek için tıklayın.

Evet, Malta İngilizceyi öğrenebileceğimiz diğer ülkelerden daha ucuz bir ada. Ama yine de çoğumuz diyecektir ki; “Malta’da okumaya gideceksek, ek bir gelir sağlamak fena olmazdı”. Malta, yurt dışında iş deneyimi edinmek isteyecek gençleri de düşünmüş. AB üyesi olmayan ülke vatandaşları dahil herkes, Malta’daki öğrenci işlerine başvurabiliyor! Malta’da çalışmış olmak, sağlanan maddi gelirin yanı sıra, gençlerin hayatında iz bırakacak önemli bir tecrübe. İş deneyimi, dili öğrenmeye katkı sağlarken, gençleri gelecekte bekleyen profesyonel hayata da önemli bir hazırlık oluyor.

Malta’daki dil okulları, öğrencilerin İngilizceyi en iyi şekilde nasıl öğrenebileceğini çözmüşler. Eğitim kurumlarının dil eğitiminde sosyal faaliyetlere verdikleri önemden bahsetmiştik. Bunun yanı sıra okullar; isteyen öğrencilerin İngilizce konuşan ailelerin yanında kalmalarını da sağlıyor. Böylece dil pratiği her daim en üst düzeyde tutuluyor. Aile yanında kalmayı tercih etmeyen gençler için de yurtlar ve kiralık daireler gibi birçok seçenek mevcut.

Malta’da hayat, gençler için mükemmel olanaklar sunuyor. Okulların sportif faaliyetleri teşvik ettiğinden bahsetmiştik. Peki bu üç muhteşem adada ne gibi sporlar yaygın? Her şeyden önce bu sıcakkanlı halkın bir futbol tutkunu olduğunu söylemek gerek. Futbolsever gençler, Ta’Qali kentindeki stadyumda muhakkak bir maç izlemeli. Bunun yanında ekstrem doğa sporları ve su sporlarına ilginiz varsa, Malta’da unutamayacağınız bir yaz geçirebilirsiniz. Ülkede tırmanış ve go-kart gibi etkinlikler oldukça yaygın. Ayrıca Malta’ya bağlı iki küçük ada Gozo ve Comino adaları da dalış meraklılarını cezbediyor. Malta’daki tüm spor faaliyetleriyle ilgili bilgilere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Peki sosyal hayat derken neyi kastediyoruz? Malta, belki de dünyada en çok festivalin yapıldığı ülkelerden biri. Bizim biraz yabancısı olduğumuz bu yerel festival kültürü, Malta’da yüzyıllar öncesinden kalma geleneklere dayanıyor. Elbette zamanla modernleşmiş, ama toplumun ilgisi yüzyıllardır diri. Yine yüzyıllardır farklı kültürlerin buluşma noktası olan Malta’da çeşitli ülkelerden gençler, sokakta bu festivallerin tadını çıkarıyor. Ee, bu da sosyalleşmek için harika bir fırsat yaratıyor tabii :) Festivaller, yerel kutlamalar ve konserlerin yanı sıra Malta’da gece hayatı da bir hayli hareketli. 

Son olarak, Malta’nın tarih meraklısı gençler için ne kadar önemli bir uğrak noktası olduğunu belirtmeden olmaz. Ortaçağ’dan kalma bu adada eğlence hayatını da adeta tarihin içinde yaşıyorsunuz. Afrika ve Avrupa’nın sanki bir tür sentezi olan Malta; sömürge tarihi, katedralleri, şövalyeleri ve takımadaların her köşesinde rastlayabileceğiniz tarihi kalıntılarıyla kültürel bir hazine. Burada geçirilecek bir yaz, kültür meraklıları için entelektüel anlamda da oldukça doyurucu oluyor.

Malta’da dil eğitimiyle ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek istiyorsanız, Visit Malta websitesini ziyaret edebilirsiniz. Hangi genç Malta’da bir yaz geçirmek istemez ki?