Kanada Hakkında Temel Bilgiler

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindedir. 9,984,670 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Toplam yüzölçümü bakımından dünyanın ikinci en büyük, toprak bakımından ise dünyanın dördüncü en büyük ülkesidir. Doğal güzellikleri ve geniş topraklarıyla tanınan ülke ekonomik ve teknolojik açıdan komşusu Amerika Birleşik Devletleri’ne benzetilmektedir. Ancak ülke halkı Britanya mirasına daha bağlıdır. Britanya ve Fransa’dan gelen göçmenlerle kurulan ülke iki coğrafyanın da izlerini taşımaktadır.

1

Kanada’da 15. yüzyıla kadar Aborjin yerlileri yaşamıştır. 15. yüzyıl itibariyle başlayan kolonileşmeyle ülke bugünkü adını ve şeklini almaya başlamıştır. Yapılan özbildirim anketlerine göre Kanada vatandaşlarının yüzde 80’i Avrupa, yüzde 14’ü Asya ve yüzde 5’i Aborjin kökeninden gelmektedir.

Yaklaşık 10 milyon metrekare yüzölçümlü Kanada10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Ontario eyaletinin güneydoğusunda konumlanan Ottawa şehri ülkenin başkentidir. Ottawa aynı zamanda Kanada’nın dördüncü büyük şehridir.

Kanada'nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

Kanada parlamenter demokrasi ve anayasal monarşiyle yönetilen bir federasyondur. Kraliçe II. Elizabeth ‘’Kanada Kraliçesi’’ unvanıyla devlet başkanı ve hükümdarı olma sıfatlarına sahiptir. Kraliçe ülkede bir temsilciye sahiptir. Baş vali olarak adlandırılan bu temsilcilik genellikle emekli olmuş politikacılar ya da seçkin Kanadalılar arasından seçilir. Yaklaşık 10 milyon metrekare yüzölçümlü Kanada10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Ontario eyaletinin güneydoğusunda konumlanan Ottawaşehri ülkenin başkentidir. Ottawa aynı zamanda Kanada’nın dördüncü büyük şehridir.

Eyaletler, federal yönetimden geniş oranda özerkliğe sahiptirler; ancak federal hükümetin belirlediği sağlık, eğitim gibi sosyal programları uygulamakla yükümlüdür. Eyaletler; Britanya Kolumbiyası, Alberta, Saskatchewan, Manitoba, Ontario, Québec, New Brunswick, Prens Edward Adası, Yeni İskoçya ve Newfoundland & Labrador’dan oluşmaktadır. Bölgeler ise Yukon, Kuzeybatı Toprakları, Nunavut şeklinde sıralanmaktadır.

Kanada Nerededir?

Kanada Kuzey Amerika’nın büyük kısmını kaplamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’yle güneyden ve Alaska ile kuzeybatıdan komşudur. 8,891 kilometrelik Kanada - Amerika sınırı dünyanın en uzun ülke sınırıdır. Kanada doğuda Atlas Okyanusu, batıda Pasifik Okyanusu ve kuzeyde Arktik Okyanusu’na kadar uzanır. Ülke toplam alanıyla Rusya’nın ardından ikinci en büyük ülke konumundadır. Ancak ülke topraklarının büyük kısmı ormanlar, tundralar veRocky Dağları’ndan oluşmaktadır. Ülke nüfusunun 1/5’ine denk gelen 35 milyon insan güney sınırına yakın bölgelerde yaşamaktadır.

Kanada’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’dan Kanada’nın en büyük şehri Toronto’ya direkt uçuşlarla ulaşmak mümkündür.

Kanada’ya Ne Zaman Gidilir?

Kanada gelişmiş turizm sektörü ve doğal güzellikleriyle yılın her dönemi seyahat severleri ağırlamaktadır. Ülke nisan-mayıs aylarında müzik, tiyatro ve film festivalleriyle dikkat çekmektedir. Kış ayları ise spora rağbet gösterilen dönemdir. Buz hokeyi ve kayak ülkenin en önemli spor dallarıdır. Özellikle Britanya Kolumbiyası sahip olduğu kayak tesisleri ile öne çıkmaktadır. Sonbahar, ülkenin sanat festivallerinin yoğun olduğu mevsimdir.

Edebiyat ve sinemaseverlerin bir araya geldiği aylarda birçok etkinlik düzenlenir. Yaz mevsimi ise Kanada’da yaşanan en renkli dönemdir. Ülkenin çok kültürlü yapısını kutlayan onlarca farklı festival yazın yapılmaktadır. Ayrıca yaz boyunca farklı eyaletlerde onlarca müzik ve eğlence şenlikleri de düzenlenir.

Kanada Kültürü

Kanada çok kültürlü yapısının getirdiği kapsayıcılığı ve toplumsal çıkarları ön plana çıkaran politikalarıyla tanınmaktadır. Ülkede Kanadalı kimliğinin altında farklı etnik ve dini kökenden insanlar bir araya gelebilmektedir. Bu da uygulanan seçici göçmenlik, sosyal entegrasyon ve aşırı sağın kontrolü gibi politikalarla sağlanmaktadır. Ülke ayrıca sağlık hizmetlerinin ücretsiz olması ve eşcinsel evliliklerin yasal olması gibi liberal uygulamalar konusunda da öncüdür. Bunun yanında Kanada silah kullanımına sıkı kontroller getiren ve hayatın her alanında yüksek vergilerin ödendiği bir ülke olarak da bilinmektedir.

Kanada 20. yüzyıla kadar Aborjin yerlilerinin, İngiliz ve Fransız kolonilerinin ortak kültürünü yansıtmaktaydı. Ancak yeni göç dalgalarıyla birlikte Afrika, Karayipler ve Asya kültürleri de Kanada topraklarının bir parçası haline geldi. Ülke edebiyatı, müziği, sineması ve sanatıyla yaratılan Kanadalı kimliğinin tüm parçalarını içermektedir.

Kanada Mutfağı

Kanada mutfağı ülke içinde farklılık gösteren zengin bir mutfaktır. Genel anlamda ülke mutfağı üç kategoride incelenebilir: Yerli mutfağı, Avrupa mutfağı ve Asya mutfağı. Ülkenin yemek kültüründe Aborjin yerlilerinin etkisi hissedilmektedir. Bugün Kanada’nın sembollerinden biri olan akçaağaç şurubu aborjinler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Pasifik somonu, kiviak ve bannock gibi diğer Aborjin mutfağı ürünleri de ülkede popülerliğini sürdürmektedir. Kanada mutfağında görülen Avrupa etkisi ise sadece İngiliz ve Fransız mutfağıyla sınırlı değildir. Ukrayna, Alman ve Polonya mutfakları da ülkenin yemek kültürünü belirlemiştir. Poutine, tereyağlı tart, Montreal simidi ve pierogi bunlardan birkaçıdır. Asya mutfağı ise özellikle 20. yüzyılda artan göç dalgasının etkisiyle önemli bir rol kazanmıştır. Karayipler ve Güneydoğu Asya’dan ülkeye gelen göçmenler yemek kültürlerini de beraberlerinde getirmişlerdir. Tüm bu çeşitlilik zengin bir Kanada mutfağı yaratmıştır.

Kanada’nın Festivalleri

Winterlude
Winterlude Kış Festivali 1979 yılında Kanada Ulusal Sermaye Komisyonu tarafından düzenlenmeye başlamıştır. Ottawa, Ontario, Gatineau ve Quebec olmak üzere dört farklı şehirde kutlanmaktadır. Ülkenin en önemli turist çeken organizasyonlarından biridir. Her yıl iki milyona yakın insan Winterlude etkinliklerine katılmaktadır. Festival şubat ayının ilk üç hafta sonunda gerçekleşir. Winterlude Festivali’nde insanlar konserler, yarışmalar ve farklı spor aktiviteleriyle kışın tadını çıkarırlar.

Vancouver Işık Kutlaması
Kanada
’nın Vancouver şehrinde düzenlenen havai fişek gösterileri ve yarışmalarıdır. İlk olarak 1990 yılında kutlanmaya başlamıştır. Vancouver’in en büyük ve tanınan festivali olarak bilinmektedir. Havai fişek gösterilerinin yanı sıra birçok konser ve açıkhava etkinliği de düzenlenmektedir. Festival her yıl ortalama 1,5 milyon katılımcıyı ağırlamaktadır. 10 gün süren festival temmuz ayının son günlerinde başlamaktadır.

Kanada Ulusal Sergisi
Kanada
’nın Toronto şehrinde gerçekleşmektedir. The Ex olarak da bilinir. Ülkenin en büyük ve en önemli fuarıdır. Kuzey Amerika’nın ise beşinci büyük fuarıdır. 1879 yılında tarım ve teknolojiyi teşvik amaçlı başlatılmıştır. Her yıl 1,5 milyona yakın katılımcıyı ağırlamaktadır. Kanada’nın farklı şehirlerinden gelen çiftçiler, mühendisler ve bilim insanları fuar boyunca üretimlerini sergilerler. Toronto Sergi Alanı’nda gerçekleşen fuar ağustos ayının ortasından eylül ayına kadar sürmektedir.

Quebec Yaz Festivali
Kanada
’nın Quebec şehrinde her yıl düzenlenen müzik ve eğlence festivalidir. Pop, elektronik, punk, hip hop, caz ve klasik müzik de dahil olmak üzere birçok türden yüzlerce konser düzenlenir. 1968 yılından beri her yıl temmuz ayında yapılır. 11 gün süren festivale bir milyonu aşkın dinleyici katılmaktadır.

Kanada’nın diğer festivalleri; Toronto Uluslararası Film Festivali (Eylül), Ottawa Bluesfest (Temmuz), Montreal Komedi Festivali (Temmuz), Karayipler Festivali (Mayıs)

 Kanada'da Tatiller/ Bayramlar/ Önemli Günler

• Kutsal Cuma (25 Mart)

• Victoria Günü (23 Mayıs)

• Kanada Günü (1 Temmuz)

• İşçi Bayramı (5 Eylül)

• Şükran Günü (10 Ekim)

• Anma Günü (11 Kasım)

• Noel (25 Aralık)

Kanada’da İklim ve Hava Durumu

Kanada soğuk ve uzun kış günleriyle bilinen karasal iklim, kutup iklimi ve nemli kıtasal iklime sahip bir ülkedir. Ülkenin en yoğun nüfuslu bölgesi olan Ontario eyaletinin güneyinde daha yumuşak kış koşulları yaşanmaktadır. Kutup bölgesindeki Nunavut eyaletinde ülkenin en düşük sıcaklıkları gözlemlenir. Kanada’nın sahil bölgesi Britanya Kolumbiyası’nda ise ılıman iklim hâkimdir. Ülke genelinde yazlar sıcak ve kısa olmaktadır. Kutup bölgeleri hariç birçok bölgede ortalama sıcaklık 30 derecenin üstüne çıkmaktadır. Resmi olarak ölçülen en yüksek sıcaklık 45 derece iken, en düşük sıcaklık -63 derecedir.

Kanada’nın Kısa Tarihi

Kanada’nın geçmişi yerli Amerikalı göçebe halklara, yani Aborijinlere endekslidir. Yaklaşık 15 bin yıllık tarihi geçmişleri olan Aborjinlerden üç büyük klan olan İnuitler, Metisler ve geri kalanlara verilen genel ismiyle İlk Milletler Kanada’nın tarihini oluşturur. Tahmini olarak Siberya ile Kuzey Amerika kıtalarının buz devri ile birleşmesi sonucu Asya’dan göçmüşlerdir. Bundan dolayı din ve kültürleri Orta Asya geleneğine oldukça yakın bulunur. Avrupa’dan göçlerin başladığı zaman olan 16. yüzyılda nüfuslarının 2 milyona yakın olduğu varsayılır. Yeni Avrupalı yerleşimcilerle yaşanan savaşlar ve daha çok Avrupa hastalıklarının hızla yayılması sonucu nüfuslarının yüzde 80’e yakını ölmüştür. Bunun yanında, günümüzde devlet olarak özür dilenen bir konu olan, sistematik asimile çabalarıyla yerli nüfus ve yerli kültür oldukça zarar görmüştür.

İlk Avrupalı şehirler St John’s 1583 yılında, Port Royal 1605 yılında ve Quebec City 1608 yılında kurulmuş; Kanada, Fransız ve İngilizlerin göç ettiği bir bölge olmuştur. Fransız ve İngilizler arasındaki çekişme zamanla birlikteliğe dönmüş ve 1791’deki anayasada Fransız ve İngilizlerin ayrı ayrı kraliyette yeri olmasına karar verilmiştir. Bu “British North America Act 1840” ile değişmiş, özerkliğin azaldığı ve eyalet sisteminde işleyen bir sistemin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte günümüze dek gelen Quebec Fransız eyaleti ve diğer İngiliz eyaletler arası çekişmeli birliktelik devam etmiştir. En son 1995 yılında yapılan Quebec referandumunda yüzde 50,8 ile bağımsızlığın reddedilmesi, iki farklı kültürün ne kadar kırılgan bir yapıda bir arada durduğunu göstermektedir. Ülke hâlâ toprak olarak Büyük Britanya Krallığı’na aidiyetini sürdürmektedir.

Kanada’nın Ekonomisi

Kanada dünyanın 11’inci gelişmiş ekonomisine sahip ülkedir. OECD ve G8 üyesi olan ülke fazlasıyla küreselleşmiş ve ticaret hacmi artmış bir ekonomik yapıya sahiptir. Ülke genelinde delir dengesizliği oranı oldukça düşüktür. Kanada karma ekonomik modeli işletmektedir. Sağlık ve eğitim hizmetlerinin ücretsiz sağlandığı ülke bu modelle birçok dünya ülkesine örnek teşkil etmektedir. 20. yüzyılın başında gelişmeye başlayan üretim, maden ve hizmet sektörleri ülkeyi endüstriyel döneme taşımıştır. Hizmet sektörünün ekonomide önemi çok büyüktür. Ancak bunun yanında ormancılık ve ham petrol de ülke ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır. Kanada hizmet sektörü ve ihracatın yanı sıra bilim ve teknolojiye verdiği önemle de ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Kanada’da Din ve İnanç

Kanada düşünce ve inanç özgürlüğünün yüksek olduğu bir ülkedir. Öyle ki ülke nüfusunun yüzde 23,9’u herhangi bir dine inanmamaktadır. Bununla birlikte diğer Amerika ülkelerinde olduğu gibi en yaygın din Hristiyanlık’tır. Katolikler nüfusun yüzde 42’sini oluşturuyor. Hemen ardından ise yüzde 40'lık bir ortanla Protestanlar gelir.

Kanada’da Bulunan Türkiye Dış Temsilcilikleri

OTTAWA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: T.C. Ottawa Büyükelçiliği 197 Wurtemburg Street

Ottawa, Ontario K1N 8L9

Telefon: +1 613 244 24 70

Faks: +1 613 789 34 42

[email protected]

http://ottawa.emb.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ulusal başkent bölgesi, Doğu Ontario, Quebec,

Newfoundland ve Labrador ve Maritime bölgeleri

MONTREAL DAİMİ TEMSİLCİLİĞİ

Adres: T.C. Montreal Daimi Temsilciliği 999, Boulevard Robert-Bourassa,

Suite: 7.35 H3C 5J9, Montréal (QC) - Canada

Telefon: +1 514 954 58 41-42

Faks: +1 514 954 58 43

[email protected]

http://icao.dt.mfa.gov.tr

TORONTO BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: T.C. Toronto Başkonsolosluğu, 10 Lower Spadina,

Suite 300, Toronto, ON M5V 2Z2 Canada

Telefon: +1 647 777 4106

Faks: +1 647 258 2725

[email protected]

http://toronto.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Ontario Eyaleti (başkent Ottava ve bölgesi ile doğusunda kalan eyaletler hariç), batısındaki Manitoba, Saskatchewan, Alberta ve British Columbia Eyaletleri ile Yukon, Kuzeybatı Toprakları ve Nunavut

VANCOUVER BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 1066 W Hastings, Vancouver, BC V6E 3X2

Telefon: +1 778 373 5525

Fax : +1 604 669 3844

[email protected]

MONTREAL FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 1134 St. Catherine West, Suite 506 Montreal, QC H3B 1H4

Telefon: +1 514 878 3394

Faks: +1 514 878 2583

[email protected]

ALBERTA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 15615-102 Avenue Edmonton, AB T5P 4X7

Telefon: +1 780 756 2120

Faks: +1 780 756 2119

[email protected]

YENİ İSKOÇYA FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 5 Kingsbury Way Bedford, NS B4A 4M5

Telefon: 902 431 6361

[email protected]

SASKATCHEWAN FAHRİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: 101-203 Stonebridge Blvd Saskatoon, SK S7T 0G3

Telefon: +1 306 244 1318

Faks: +1 306 525 4463

[email protected]

Kanada’da Konuşulan Diller

Kanada İngilizce ve Fransızca’nın resmi dil olduğu çift dilli bir ülkedir. Ülke nüfusunun yüzde 60’ı İngilizce’yi, yüzde 20’si ise Fransızca’yı ana dili olarak kabul etmektedir. 6,8 milyon Kanadalı ise ana dillerini resmi dillerden farklı beyan etmektedir. Çince, Punjabi, İspanyolca, Almanca ve İtalyanca ülkedeki diğer ana diller olarak sıralanmaktadır.

Kanada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5.8oC
  • Şub -5.6oC
  • Mar -0.4oC
  • Nis 6.7oC
  • May 13oC
  • Haz 18.6oC
  • Tem 21.2oC
  • Agu 20.2oC
  • Eyl 15.7oC
  • Eki 8.9oC
  • Kas 3.1oC
  • Ara -2.9oC

Kısa Kısa

 
Nüfus: 36,048,521
Dili: İngilizce, Fransızca
Para Birimi: Kanada Doları
İklim: Karasal iklim, nemli kıtasal iklim, kutup iklimi
Big Mac Index: 4.14