Google+

Niagara

Niagara - : - / -
--℃
1 CAD=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-4℃
 • Şubweather-icon-3.4℃
 • Marweather-icon1.1℃
 • Nisweather-icon7.8℃
 • Mayweather-icon14℃
 • Hazweather-icon19.2℃
 • Temweather-icon22.5℃
 • Ağuweather-icon21.5℃
 • Eylweather-icon16.9℃
 • Ekiweather-icon10.7℃
 • Kasweather-icon4.8℃
 • Araweather-icon-1.2℃
Nüfus: 82,997 / Dil: İngilizce ve Fransızca / Para Birimi: Kanada Doları (CAD) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

american_falls_2012.jpg

Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın doğusunda, hem ABD ile Kanada sınırı hem de Ontario Bölgesi ve New York Eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde bulunan bir doğa harikasıdır. Venezuela’daki Angel Şelaleleri’nden sonra 51 metre yükseklikle dünyanın en yüksek ikinci şelalesidir.

Wisconsin buzulunun erimesi ile oluşan Niagara’da; Horseshoe, American ve Bridal Veil isimli olmak üzere 3 şelale yer alır. Şelalelerden saniyede toplam 280 bin metreküp su akmaktadır. Üzerindeki hidroelektrik santrali sayesinde ABD ve Kanada’nın elektrik ihtiyacının bir kısmı karşılanmaktadır.

Niagara’da gezilecek yerler dendiğinde akla tabii ki ilk önce şelaleler geliyor. Ama bölgede görülmesi gerekenler bununla sınırlı değildir.

Niagara’da görülecek diğer yerler: Floral Showhouse, Rainbow Köprüsü, Daredevil Galeri, Laura Secord Homestead, Konica Minolta Kulesi.

Niagara Vadisi Doğal Rezervi

3403 Eki 2016Gezilecek Yerler

Niagara Vadisi Doğal Rezervi

Şelalelerin yaklaşık 8 kilometre kuzeyinde yer alan bu sıradışı rezervi gördüğünüzde bu bölgenin Avrupalılar buraya gelmeden önce nasıl bir şeye benzemekte olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır. 4 kilometre uzunluğundaki yürüyüş yolu vahşi çiçekler, serin mağaralar arasında kıvrılarak bir kanyona inmektedir. Niagara Parklar Komisyonu rehberli turlar sunar.

-

Niagara lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Clifton Hill Condos 4A, Cozy Inn B&B, Contemporary Home. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Michael's Inn Fallsview Hotel, Nature with Luxury gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Country Inn & Suites Niagara Falls, Edgecliff Inn, Niagara Lodge & Suites otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Niagara aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Botanik Bahçeleri ve Kelebek Koruma Alanı

1003 Eki 2016Gezilecek Yerler

Botanik Bahçeleri ve Kelebek Koruma Alanı

40 hektar büyüklüğündeki botanik bahçelerine giriş ücreti bulunmamaktadır ancak kelebeklerin koruma alanı olarak ayrılan bölgeye girmek için ödeme yapmanız gerekmektedir. Burada 50’den fazla kelebek türü yaşamaktadır. Bazılarının büyüklüğü en az bir kuş kadardır.

-

Queenston Heights Park

1903 Eki 2016Gezilecek Yerler

Queenston Heights Park

Queenston köyünde, tarihi bir arka palana yaslanan bu muhteşem park, ulusal bir tarihi koruma alanı olatak tescil edilmiş durumdadır. Kanada’nın siyasi tarihinden detayların onuruna dikilmiş pek çok anıt bulunan parkı dolaşıp en yüksek tepesine çıktığınızda muhteşem bir manzara ile karşılacaksınız.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Niagara Şelaleleri, Kuzey Amerika’nın doğusunda, hem ABD ile Kanada sınırı hem de Ontario Bölgesi ve New York Eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde bulunan bir doğa harikasıdır.

Geolocation

Niagara’da yazlar ılık, kışlar ise soğuk geçer. Şimdiye kadar ölçülen en soğuk hava sıcaklığı -11 derecedir. En yüksek sıcaklık ise 36 derece olmuştur. Kışların yoğun kar yağışlı geçtiği bölgede temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığı ortalama 25 derecedir. Bölgeyi bu aylarda ziyaret etmek daha rahat olacaktır.

Türkiye’den Niagara’ya direkt uçuş yoktur. Bu sebeple Toronto ya da New York üzerinden aktarmalı gitmek gerekir.

Niagara’da mayıs-ekim ayları arası yüksek sezon olduğundan otel fiyatları daha yüksektir. Hayli turistik olan bölgede pek çok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Pek çok otelde şelale manzaralı oda mevcuttur.

Niagara onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Niagara Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Niagara Otelleri

En Uygun Fiyatlı Niagara Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Niagara Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Niagara Otelleri

double-deck-bus.jpg

Niagara’da en güzel ulaşım yolu yürümektir. Doğayla iç içe yapacağınız yürüyüş keyifli olacaktır. Bunun dışında şehirde toplu taşıma olarak otobüsler tercih edilmektedir. Ama turistler için özel olarak dolaşan turist otobüsleri, sizi gitmek istediğiniz her noktaya ulaştıracaktır.

tn-nov-French-Canadian-Tourtiere.jpg

Kanada Mutfağı’nın tipik özelliklerinin görüldüğü Niagara’da Çin, Hindistan, İtalyan ya da Ukrayna mutfağından örnekler görmek de mümkündür. Geleneksel bir Kanada sofrasında en sık rastlanan lezzetler av etleri ve balığın yanında bezelye çorbası, farklı cinste etlerin bir araya getirilmesiyle yapılan bir tart olan “cipaille”, kızarmış tavşan ve fırında keklik bulunuyor. Balıklardan somon, morina, göl balığı ve turna balığı en bol tüketilen çeşitler arasındadır.

Popüler restoranlar

Edwin’s, AG, Queen Charlotte Tea Room, Flying Saucer.

Bahşiş

Kanada restoranlarında ziyaretçilerin hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakması beklenmektedir.

Daha çok doğal güzellikleriyle öne çıkan Niagara’da gece hayatı çok hareketli değildir. Az ama güzel mekanlar mevcuttur. Rumours Nightclub, The Nitrous Lounge, Mardi Gras, Elixer Night Club ya da Hard Rock Night Club’ı deneyebilirsiniz. Ancak turistlerin daha çok şelalelerin gece ışıklandırmasını izlemeye gittiğini de hatırlatalım.

Niagara Şarap Festivali (Eylül)

Buzlu Şarap Festivali (Ocak)

Niagara Işık Festivali (Kasım-Ocak)

Niagara’da alışveriş için farklı seçenekler bulabilirsiniz. “Table Rock” bunlardan birisidir. Burada envai çeşit hediyelik eşya, ahşap ve deriden yapılmış ürünler bulmak mümkündür.

Niagara (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır. Türkiye’nin saati Niagara’dan 6 saat ileridedir.

Kanada sınırları içerisinde yer alan Niagara’nın para birimi Kanada Doları’dır. 1 TL yaklaşık 0,44 Kanada Doları’dır.

Kanada sınırları içinde yer alan Niagara’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızca’dır.

OTTAVA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: 197 WURTEMBURG STREET OTTAWA, ONTARIO K1N 8L9 CANADA

Telefon: +1 613 244 24 70, +1 613 789 40 44

Faks: +1 613244 24 91, +1 613 789 34 42

embassy.ottawa@mfa.gov.tr

http://ottava.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Toronto ve Vancouver Başkonsoloslukları Görev Alanları Hariç Tüm Kanada

Yeni Yıl (1 Ocak)

Kutsal Cuma

Kraliçe Bayramı (23 Mayıs)

Kanada Günü (1 Temmuz)

İşçi Bayramı (Eylül ayının ilk pazartesi günü)

Noel (25-26 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Niagara’ya gidebilmesi için vize almaları gerekmektedir.