Montreal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

"Montreal olmasaydı, Kanada umutsuz bir yer olurdu."   Anthony Bourdain


magic.wizards.com

Kanada'nın, Toronto'dan sonra en büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin nüfusunun yarısından fazlasını barındırmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Amerika'nın en "Avrupalı" şehri olarak bilinmektedir.

Devamını Oku

Montreal Nerededir?

Kanada'nın güneybatısında yer alan Quebec eyaletine bağlıdır. Başkent Ottowa kentinin 190 km doğusunda yer almaktadır. Ayrıca şehir, Saint Lawrence ve Ottowa ırmaklarının kesiştiği yerdedir.

Montreal Para Birimi

Montreal'de Kanada Doları kullanılmaktadır. 1 Kanada Doları yaklaşık olarak 2.3 TL'ye denk gelmektedir.

Montreal Resmi Dili

Montreal'in bağlı olduğu Quebec eyaletinin resmi dili Fransızca'dır ve Kanada'da anadili Fransızca olan insanların yüzde 85'i bu eyalette yaşamaktadır. Tabelalar ve anonslar genel olarak Fransızca'dır. Ayrıca şehir dünyanın, Paris'ten sonra Fransızca konuşulan en kalabalık şehridir.
Montreal'de, Kanada'nın bir diğer resmi dili olan İngilizce de yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Yalnızca İngilizce bilen turistler şehirde zorlanmamaktadır.

Montreal Bulunduğu Saat Dilimi

Montreal (UTC -05.00) saat diliminde bulunmaktadır. (UTC +02.00) saat diliminde bulunan Türkiye ile aralarında 7 saatlik bir fark vardır. Yani Türkiye'de saat 19.00 iken Montreal'de 12.00'dir.

Montreal Konsolosluk Bilgileri

 • Montreal Fahri Başkonsolosluğu: 506-1134 Ste.Catherine W. Montreal QC H3B 1H4
 • Telefon: +1 514 878 3394
 • Faks: +1 514 878 2583
 • E-posta: [email protected]

Montreal'e Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Montreal arasında aktarmasız uçuş yapılmaktadır. Uçuş 10 saat 20 dakika sürmektedir. Ayrıca Toronto'ya doğrudan uçulup otobüs yolculuğuyla da ulaşılabilmektedir.

Montreal'de Nerede Kalınır?

Kanada denildiğinde akıllara ilk gelen şehirlerden birisidir Montreal, ayrıca ülkenin 2. büyük şehridir de. Hava ve kara yoluyla kolaylıkla seyahat edebileceğiniz şehir, günün her saatinde canlılığını korumakta ve büyülü yaşantısıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerinin ilgisi çekmektedir. Kültür şehri olan Montreal için en az 3 - 4 gününüzü ayırmanızı, şehrin tadını çıkararak ve görülmesi gereken tarihî yapıları ziyaret ederek zamanınızı doya doya geçirmenizi öneririz.

Kış ayında seyahat edecekseniz, soğuk ve karlı bir mevsime karşı önlemlerinizi almanızı öneririz. Kanada’nın genelinde yaşam pahalıdır bu yüzden otel fiyatları ve harcamalar bazı ülkelere göre daha pahalıdır. Montreal büyük bir şehir olmasından kaynaklı pahalı yaşantısına rağmen birçok uygun fiyatlı otel seçeneği sunmaktadır. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montreal otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Montreal Otelleri

İngiliz ve Fransız kültürünün günümüze uzanan yaşantısı ile Kanada’nın 2. büyük şehridir. Yerden ısıtmalı bahçeleri ile yılın çoğu zamanı yemyeşil görünen sokaklarıyla, tarihî yapıları ile aynı zamanda finansal olarak iş merkezi önemi ile her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kışların oldukça soğuk ve karlı geçtiği şehirde yaz ayları kurak ve sıcaktır, karasal iklim görülmektedir. Bu yüzden kış aylarında gitmek isteyenlerin hava durumunu dikkate alarak seyahat etmelerini öneririz. 

Montreal’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. İstanbul’dan direkt uçuşlar veya aktarmalı uçuşlarla, araç kiralayarak, otobüs gibi çeşitli ulaşım araçları ile Montreal’e gelebilirsiniz. Şehrin çeşitli bölgelerinde her bütçeye ve tercihe göre otel fırsatı bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montreal otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Montreal Şehir İçi Ulaşım


cdn.mtlblog.com

Montreal gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Ulaşım konusunda ilk bahsedilmesi gereken şey bisikletlerdir. Şehrin hemen her yerinde çok düzenli bisiklet yolları bulunmaktadır ve araba sahipleri dahi arabalarını park edip yolculuklarını bisikletle yapmaktadırlar. Belediyenin hizmete sunduğu, 'bixi' ismi verilen bisikletler, turistlerin şehri dolaşması için son derece elverişlidir. Bu bisikletler günlük 5 dolar karşılığında kiralanabilmekte ve pek çok yerde bulunabilmektedir. Ayrıca bisikletler haftalık ve aylık olarak da kiralanabilmektedir.

Devamını Oku

Montreal Gezilecek Yerler


carreerjoy.com

Kanada'nın 'kültür başkenti' sayılan Montreal, turistlerin gezebileceği birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça modern bir şehir olmasına rağmen birçok tarihi bina da burada bulunmaktadır. Hatta şehirde bulunan tarihi kiliselerin sayısının çokluğu, şehre "Yüz Çan Kulesi Şehri""Azizlerin Şehri" gibi isimlerin verilmesine sebep olmuştur. 

Kuzey Amerika'da bulunmasına rağmen, gezerken adeta bir Avrupa şehri havası yaratmaktadır. Kültürünü, mimarisini, yaşam tarzını ve tasarımını bu havanın oluşmasını sağlayan bazı etmenlerden sayabiliriz. Ayrıca şu ana kadar düzenlenmiş en iyi fuar organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 67 ve 1976 Olimpiyatları şehrin gelişimine gözle görülür etkiler yapmıştır.

Montreal gezilecek yerler:

Mont-Royal Dağı


jogg.in

Aynı zamanda şehre de ismini veren bu dağ, Montreal'e gidildiğinde ilk gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Her ne kadar dağ denilse de aslında tepedir ve en yüksek üç noktası da 200 metre civarındadır. Buranın zirvesinde yer alan Mont-Royal Parkı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir tanesidir. Tasarımı New York'taki Central Park'ı da tasarlayan Frederick Law Olmsted tarafından yapılmış olan park; şehrin muhteşem manzarasını izlemek, Kanada'nın harika doğasıyla başbaşa kalmak ve dinlenme alanlarında huzur bulmak için birebirdir. Piknik yapmak, buz pateni kaymak, bisiklet sürmek gibi aktivitelerde bulunmak için de birçok imkan bulunmaktadır.

Lachine Canal


ou-trouver-a-montreal.ca

Lachine Canal, Montreal'den geçen nehirlerden bir tanesidir. Eşsiz bir manzara sunan bu nehri gezmek için tekne turu idealdir. Bisikletle ya da arabayla gezmek hatta yürümek de diğer seçeneklerdir. Nehrin çevresindeki ormanlık alan ve yemyeşil bölge, Kanada'yı gezen turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden biridir. Nehri gezerken etrafta bulunan tarihi binaları ve kiliseleri görmeniz de mümkün. Kahvaltılarıyla da ünlüolan bu yere şehir merkezinden gitmek, bisikletle 40 dakika sürmektedir.

Montreal Botanik Bahçesi


iamazing-places.com

Montreal, dünyanın en önemli botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.  Bu devasa mekanda tam 20 tematik bahçe ve 25 bine yakın bitki türü yer almaktadır. 1931 yılında kurulan Montreal Botanik Bahçesi; bitkilerden yapılmış dev heykellerin bulunduğu sergilere, dünyanın çeşitli kültürlerini tanıtan bahçelere ve birçok ağaç eve sahiptir. Önemli sayıda turistin şehre gelmesinin en önemli sebebi olan bahçe, gün geçtikçe büyümektedir.

Montreal Olimpiyat Stadyumu


exposebaseball.net

1976 Olimpiyat Oyunları için yapılmış olan bu stadyum şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın en ilgi çekici mimarisine sahip yapılarından biri olan Montreal Olimpiyat Stadyumu, aynı zamanda bugüne dek yapılmış en pahalı stadyumdur. Stadyum, hareketli bir çatı ile kapalıdır ve kuyruk kısmının yüksekliği 175 metredir.

Eski Montreal Bölgesi


hookedoneverything.com

18. yüzyıldan kalma Eski Montreal bölgesi adeta 1700'lerin Avrupa'sında gezinti yapmış hissiyatı yaratan bir yerdir. Dar sokakların, antikacıların, galerilerin çok yaygın olduğu bu yerde birçok tarihi bina restore edilerek nostaljik hava korunmuştur. Faytonla sokaklarında gezinti yapılabilecek olan Eski Montreal, birçok müzeye de ev sahipliği yapmasıyla kendini cazip kılmaktadır.

Notre Dame Bazilikası


imagecatholicbooks.com

Eski Montreal'e yürüyüş mesafesinde olan Notre Dame Bazilikası, şehrin en önemli yapılarından bir tanesidir. Mekanı tasarlayan protestan mimar James O’Donell, bina tamamlandıktan sonra katolik olmaya karar vermiştir. Yapımı 1824-1829 yılları arasında tamamlanmıştır. 24 ayar altın ile süslenmiş tavanı ve vitray pencereleriyle bu eşsiz yapıda evlenmek isteyen çiftlerin iki yıl sıra beklemesi gerekmektedir. Bazilikanın çanı şimdilerde elektrikli sistemle çalışsa da geçmişte çalmak için 12 kişinin gerektiği söylenmektedir. Bazilikanın çanı, Amerika kıtasının en büyük çanıdır. İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen turlar bulunmaktadır. Giriş ücreti 5 Kanada Dolarıdır.

Web sitesi

Yeraltı Kenti


thetravelerszone.com

Montreal'in, 5 ay civarı süren sert kışlarından korunmak için yapılmış bir de yeraltı kenti vardır. Yaklaşık 32 km uzunluğunda olan bu kent, dünyanın en büyük yeraltı kentidir. Metro hatlarıyla da bağlanan yeraltı kentinde kış aylarında, gündüz vakti ortalama 500 bin kişi bulunmaktadır. Kent, sıcak yaz aylarında dahi oldukça kalabalıktır. Yeraltında iki bine yakın mağaza, onlarca alışveriş merkezi, birkaç tane kilise bulunmakta. Ayrıca bazı otellerin girişi de bu bölgeden yapılmaktadır.

Place Jaquis Cartier


meandmontreal.e.m.f.unblog.fr

Montreal'in en canlı bölgelerinden biridir. Çok etkileyici bir mimariye sahip olan Montreal Belediye Binası'yla başlayan bu yol güzel restoranlar ve tarihi binalar ile çevrilidir. Ayrıca kaldırım kafelerinin de yaygın olduğuPlace Jaquis Cartier, Montreal'in önemli buluşma mekanlarından bir tanesidir.

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi


pomerleau.ca

1860 yılında kurulan Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Kuzey Amerika’nın en büyük ve kapsamlı müzesidir. Dünyanın en tanınmış sanatçılarının eserlerinin bulunduğu müze, asıl önemini ‘Kanada Galerileri’nden almaktadır. Kanada yerlileri tarafından ve modern Kanadalı sanatçılar tarafından yapılmış eserlerin birçoğu burada sergilenmektedir. Müze ücreti 30 yaş altı için 12 Kanada doları iken, 30 yaşının üstündekiler için 20Kanada dolarıdır. 

Web Sitesi

Kanada Demiryolu Müzesi


petergoodearl.co.uk

Tren ve demiryolu meraklıları için bulunmaz bir mekan olan bu müze, 1961 yılında kurulmuştur. Müzede 250.000’e yakın obje ve doküman sergilenmektedir. Ayrıca müzede buharlı trenlere binmek, kültür turlarına katılmak gibi imkanlar da mevcuttur.

Web Sitesi

Montreal'in önemli bir kültür sanat şehri haline gelmesini sağlayan en önemli özelliği, muazzam müzelere sahip olmasıdır. Montreal'deki müzeler hakkında daha detaylı bilgi almak ve cüzi bir fiyata tüm müzeleri gezmenizi sağlayacak olan müze kartını satın almak için tıklayınız

Montreal'de gezilebilecek diğer yerler:

Montreal gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Montreal'de Alışveriş

travelalerts.ca

Montreal genel olarak pahalı bir şehirdir. Çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerini gezmek için en iyi seçenek yeraltı şehrine inmektir. Bütün alışveriş merkezleri burada birbirine bağlanmıştır. Yer üstünde ise en çok rağbet gören bölge Rue Street Catherine denilen yerdir.

Montreal Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili- 1 ve 2 Ocak
 • Kutsal Cuma- 3 Nisan
 • Zafer Günü: 18 Mayıs
 • Kanada Günü: 1 Temmuz
 • Yurttaşlık Günü: 3 Ağustos
 • Emek Günü: 7 Eylül
 • Şükran Günü: 12 Ekim
 • Hatıra Günü: 11 Kasım
 • Noel- 25 Aralık

Montreal Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -12.9oC
  • Şub -9.6oC
  • Mar -5.3oC
  • Nis 2.4oC
  • May 9.4oC
  • Haz 13.6oC
  • Tem 16.7oC
  • Agu 16.1oC
  • Eyl 11.8oC
  • Eki 5.6oC
  • Kas -1.6oC
  • Ara -8.2oC

Kısa Kısa

Ülke: Kanada
Nüfus:1.900.000
Dil: Fransızca, İngilizce
Para Birimi: Kanada Doları
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
İklim: Nemli Kıta İklimi