Google+

Arama formu

Montreal

İngiliz ve Fransız kültürünün günümüze uzanan yaşantısı ile Kanada’nın 2...
Devamı oku
Her türlü acil durum için aranması gereken numara 911'dir.
Devamı oku
Yeni Yıl Tatili- 1 ve 2 Ocak Kutsal Cuma- 3 Nisan Zafer Günü: 18 Mayıs...
Devamı oku
dubaicalendar.ae Yazının birçok yerinde geçtiği gibi, Montreal gerçek bir...
Devamı oku
travelalerts.ca Montreal genel olarak pahalı bir şehirdir. Çok sayıda...
Devamı oku
ipolitics.ca Montreal, yılın her zamanında gece hayatının oldukça canlı ve...
Devamı oku
cdn.mtlblog.com Montreal gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Ulaşım...
Devamı oku
Kanada denildiğinde akıllara ilk gelen şehirlerden birisidir Montreal,...
Devamı oku
İstanbul ve Montreal arasında aktarmasız uçuş yapılmaktadır. Uçuş 10 saat...
Devamı oku
localmontrealtours.com Montreal'de hüküm sürmekte olan nemli kara iklimi...
Devamı oku
Montreal Fahri Başkonsolosluğu: 506-1134 Ste.Catherine W. Montreal QC H3B...
Devamı oku
Montreal (UTC -05.00) saat diliminde bulunmaktadır. (UTC +02.00) saat...
Devamı oku
Montreal'in bağlı olduğu Quebec eyaletinin resmi dili Fransızca'dır ve...
Devamı oku
Montreal'de Kanada Doları kullanılmaktadır. 1 Kanada Doları yaklaşık...
Devamı oku
carreerjoy.com Kanada'nın 'kültür başkenti' sayılan Montreal, turistlerin...
Devamı oku
Kanada'nın güneybatısında yer alan Quebec eyaletine bağlıdır. Başkent...
Devamı oku
"Montreal olmasaydı, Kanada umutsuz bir yer olurdu."   Anthony Bourdain...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CAD = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -12.9℃
Şub -9.6℃
Mar -5.3℃
Nis 2.4℃
May 9.4℃
Haz 13.6℃
Tem 16.7℃
Ağu 16.1℃
Eyl 11.8℃
Eki 5.6℃
Kas -1.6℃
Ara -8.2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Kanada / Nüfus:1.900.000 / Dil: Fransızca, İngilizce / Para Birimi: Kanada Doları / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün / İklim: Nemli Kıta İklimi

Montreal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

"Montreal olmasaydı, Kanada umutsuz bir yer olurdu."   Anthony Bourdain

Montreal Hakkında Bilinmesi Gerekenler
magic.wizards.com

Kanada'nın, Toronto'dan sonra en büyük şehri olan Montreal, Quebec eyaletinin nüfusunun yarısından fazlasını barındırmaktadır. Aynı zamanda Kuzey Amerika'nın en "Avrupalı" şehri olarak bilinmektedir.

Montreal Nerededir?

Kanada'nın güneybatısında yer alan Quebec eyaletine bağlıdır. Başkent Ottowa kentinin 190 km doğusunda yer almaktadır. Ayrıca şehir, Saint Lawrence ve Ottowa ırmaklarının kesiştiği yerdedir.

Montreal Para Birimi

Montreal'de Kanada Doları kullanılmaktadır. 1 Kanada Doları yaklaşık olarak 2.3 TL'ye denk gelmektedir.

Montreal Resmi Dili

Montreal'in bağlı olduğu Quebec eyaletinin resmi dili Fransızca'dır ve Kanada'da anadili Fransızca olan insanların yüzde 85'i bu eyalette yaşamaktadır. Tabelalar ve anonslar genel olarak Fransızca'dır. Ayrıca şehir dünyanın, Paris'ten sonra Fransızca konuşulan en kalabalık şehridir.
Montreal'de, Kanada'nın bir diğer resmi dili olan İngilizce de yaygın bir şekilde konuşulmaktadır. Yalnızca İngilizce bilen turistler şehirde zorlanmamaktadır.

Montreal Bulunduğu Saat Dilimi

Montreal (UTC -05.00) saat diliminde bulunmaktadır. (UTC +02.00) saat diliminde bulunan Türkiye ile aralarında 7 saatlik bir fark vardır. Yani Türkiye'de saat 19.00 iken Montreal'de 12.00'dir.

Montreal Konsolosluk Bilgileri

 • Montreal Fahri Başkonsolosluğu: 506-1134 Ste.Catherine W. Montreal QC H3B 1H4
 • Telefon: +1 514 878 3394
 • Faks: +1 514 878 2583
 • E-posta: emin.battika@mfa.gov.tr

Montreal'e Ne Zaman Gidilir?

localmontrealtours.com

Montreal'de hüküm sürmekte olan nemli kara iklimi sebebiyle kışlar çok sert, yazlar ise oldukça sıcak ve zaman zaman yağışlı geçmektedir. Aralık ve Nisan ayları arasında genel olarak şehir kar altındadır. Ayrıca kış aylarında sıcaklık -40 derece dolaylarına kadar düşebilmektedir. Bu sebeple şehre yapılacak turistik gezilerin kış aylarında yapılması tavsiye edilmez. Montreal, soğuk kış aylarında kullanılmak üzere bir de yeraltı şehrine sahiptir. Şehrin ortalama sıcaklığı yaz aylarında 20 derece civarındadır. Festival zamanlarının da yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle turistik geziler için genellikle bu zamanlar tercih edilir.

"Daha önce gezdiğiniz bazı yerler o kadar muhteşemdir ki geri dönmeyi aklınızdan geçiremezsiniz. Bazı yerlereyse asla bir daha gitmek istemezsiniz, işte kışın Montreal böyle bir yer."- Morgan Freeman
 

Montreal'e Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Montreal arasında aktarmasız uçuş yapılmaktadır. Uçuş 10 saat 20 dakika sürmektedir. Ayrıca Toronto'ya doğrudan uçulup otobüs yolculuğuyla da ulaşılabilmektedir.

Montreal şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Montreal'de Nerede Kalınır?

Kanada denildiğinde akıllara ilk gelen şehirlerden birisidir Montreal, ayrıca ülkenin 2. büyük şehridir de. Hava ve kara yoluyla kolaylıkla seyahat edebileceğiniz şehir, günün her saatinde canlılığını korumakta ve büyülü yaşantısıyla dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerinin ilgisi çekmektedir. Kültür şehri olan Montreal için en az 3 - 4 gününüzü ayırmanızı, şehrin tadını çıkararak ve görülmesi gereken tarihî yapıları ziyaret ederek zamanınızı doya doya geçirmenizi öneririz.

Kış ayında seyahat edecekseniz, soğuk ve karlı bir mevsime karşı önlemlerinizi almanızı öneririz. Kanada’nın genelinde yaşam pahalıdır bu yüzden otel fiyatları ve harcamalar bazı ülkelere göre daha pahalıdır. Montreal büyük bir şehir olmasından kaynaklı pahalı yaşantısına rağmen birçok uygun fiyatlı otel seçeneği sunmaktadır.


Montreal'de Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Montreal otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Montreal pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Montreal Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Montreal Otelleri
En Uygun Fiyatlı Montreal Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Montreal Otelleri
Montreal Ev Kiralama

Montreal Otelleri

İngiliz ve Fransız kültürünün günümüze uzanan yaşantısı ile Kanada’nın 2. büyük şehridir. Yerden ısıtmalı bahçeleri ile yılın çoğu zamanı yemyeşil görünen sokaklarıyla, tarihî yapıları ile aynı zamanda finansal olarak iş merkezi önemi ile her yıl dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Kışların oldukça soğuk ve karlı geçtiği şehirde yaz ayları kurak ve sıcaktır, karasal iklim görülmektedir. Bu yüzden kış aylarında gitmek isteyenlerin hava durumunu dikkate alarak seyahat etmelerini öneririz.


Montreal Otelleri
 

Montreal’de resmi dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. İstanbul’dan direkt uçuşlar veya aktarmalı uçuşlarla, araç kiralayarak, otobüs gibi çeşitli ulaşım araçları ile Montreal’e gelebilirsiniz. Şehrin çeşitli bölgelerinde her bütçeye ve tercihe göre otel fırsatı bulabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Montreal otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Montreal Şehir İçi Ulaşım

Montreal Şehir İçi Ulaşım
cdn.mtlblog.com

Montreal gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Ulaşım konusunda ilk bahsedilmesi gereken şey bisikletlerdir. Şehrin hemen her yerinde çok düzenli bisiklet yolları bulunmaktadır ve araba sahipleri dahi arabalarını park edip yolculuklarını bisikletle yapmaktadırlar. Belediyenin hizmete sunduğu, 'bixi' ismi verilen bisikletler, turistlerin şehri dolaşması için son derece elverişlidir. Bu bisikletler günlük 5 dolar karşılığında kiralanabilmekte ve pek çok yerde bulunabilmektedir. Ayrıca bisikletler haftalık ve aylık olarak da kiralanabilmektedir.

Montreal Gezilecek Yerler

Montreal Gezilecek Yerler
carreerjoy.com

Kanada'nın 'kültür başkenti' sayılan Montreal, turistlerin gezebileceği birçok mekana ev sahipliği yapmakta. Oldukça modern bir şehir olmasına rağmen birçok tarihi bina da burada bulunmaktadır. Hatta şehirde bulunan tarihi kiliselerin sayısının çokluğu, şehre "Yüz Çan Kulesi Şehri", "Azizlerin Şehri" gibi isimlerin verilmesine sebep olmuştur. 

Montreal Gece Hayatı


ipolitics.ca

Montreal, yılın her zamanında gece hayatının oldukça canlı ve hareketli olduğu bir şehirdir. Günlerce süren partileri, festivalleri ve kulüpleriyle, bu alanda da ismi duyulmuş bir kenttir. En önemli kulüp faaliyetleri şehir merkezinde yer alan Plateau bölgesinde ve St. Catherine caddesinde yer almaktadır. Ayrıca daha sakin bir gece geçirmek isteyenler içinse Eski Montreal bölgesinde çok sayıda jazz kulübü bulunmaktadır.

Eğlence Mekanları;

Stereo AfterHours
Circus HD 
Club La Boom 
Lamouche Boîte de nuit
Copacabana
Club Electric Avenue 
Le Belmont sur le Boulevard
Upstairs Jazz Club 
Maison du Jazz
 

Montreal'de Alışveriş

travelalerts.ca

Montreal genel olarak pahalı bir şehirdir. Çok sayıda alışveriş merkezi bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerini gezmek için en iyi seçenek yeraltı şehrine inmektir. Bütün alışveriş merkezleri burada birbirine bağlanmıştır. Yer üstünde ise en çok rağbet gören bölge Rue Street Catherine denilen yerdir.

Montreal Festivaller


dubaicalendar.ae

Yazının birçok yerinde geçtiği gibi, Montreal gerçek bir kültür sanat cennetidir. Şehirde her ay birden fazla festival düzenlenmektedir ve bu festivallere dünyanın her yerinden insanlar katılmaktadır. Montreal'deki en önemli festivaller arasında Uluslararası Jazz Festivali, Dünya Film Festivali, Bira Festivali ve görsel bir şölen yaratan Havai Fişek Festivali sayılabilir. Jazz Festivali sırasında şehrin 50 ayrı yerine sahne kurulup konserler verilmektedir.Ayrıca genellikle mayıs, haziran aylarında yapılan Formula 1 Grand Prix sırasında da şehir oldukça hareketlenmektedir.

Önemli Festivaller;

 • IglooFest: 16 Ocak- 8 Şubat
 • Barbegazi Festivali: 14-15 Şubat
 • Montreal en Lumiere: 19 Şubat-1 Mart.
 • Montreal Türk Filmleri Festivali: 8 Mayıs- 14 Mayıs
 • Montreal Uluslararası Jazz Festivali: 26 Haziran- 5 Temmuz
 • Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali: 3 Temmuz- 12 Temmuz
 • Karayip Festivali: 4 Temmuz
 • Osheaga Müzik Festivali: 31 Temmuz- 2 Ağustos
 • Tango Festivali: 5 Ağustos- 10 Ağustos
 • Montreal Dünya Film Festivali: 27 Ağustos- 7 Eylül
 • Montreal'de düzenlenen tüm festivallerin listesine tarihleriyle ulaşmak için tıklayınız.

Montreal Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl Tatili- 1 ve 2 Ocak
 • Kutsal Cuma- 3 Nisan
 • Zafer Günü: 18 Mayıs
 • Kanada Günü: 1 Temmuz
 • Yurttaşlık Günü: 3 Ağustos
 • Emek Günü: 7 Eylül
 • Şükran Günü: 12 Ekim
 • Hatıra Günü: 11 Kasım
 • Noel- 25 Aralık

Montreal Faydalı Bilgiler

 • Her türlü acil durum için aranması gereken numara 911'dir.