Montreal Gezilecek Yerler

Kanada'nın 'kültür başkenti' sayılan Montreal, turistlerin gezebileceği birçok mekana ev sahipliği yapmaktadır. Oldukça modern bir şehir olmasına rağmen birçok tarihi bina da burada bulunmaktadır. Hatta şehirde bulunan tarihi kiliselerin sayısının çokluğu, şehre "Yüz Çan Kulesi Şehri""Azizlerin Şehri" gibi isimlerin verilmesine sebep olmuştur. 

Kuzey Amerika'da bulunmasına rağmen, gezerken adeta bir Avrupa şehri havası yaratmaktadır. Kültürünü, mimarisini, yaşam tarzını ve tasarımını bu havanın oluşmasını sağlayan bazı etmenlerden sayabiliriz. Ayrıca şu ana kadar düzenlenmiş en iyi fuar organizasyonu olarak kabul edilen EXPO 67 ve 1976 Olimpiyatları şehrin gelişimine gözle görülür etkiler yapmıştır.

Montreal gezilecek yerler:

Mont-Royal Dağı

1

Aynı zamanda şehre de ismini veren bu dağ, Montreal'e gidildiğinde ilk gezilmesi gereken yerlerden bir tanesidir. Her ne kadar dağ denilse de aslında tepedir ve en yüksek üç noktası da 200 metre civarındadır. Buranın zirvesinde yer alan Mont-Royal Parkı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir tanesidir. Tasarımı New York'taki Central Park'ı da tasarlayan Frederick Law Olmsted tarafından yapılmış olan park; şehrin muhteşem manzarasını izlemek, Kanada'nın harika doğasıyla başbaşa kalmak ve dinlenme alanlarında huzur bulmak için birebirdir. Piknik yapmak, buz pateni kaymak, bisiklet sürmek gibi aktivitelerde bulunmak için de birçok imkan bulunmaktadır.

Lachine Canal

1

Lachine Canal, Montreal'den geçen nehirlerden bir tanesidir. Eşsiz bir manzara sunan bu nehri gezmek için tekne turu idealdir. Bisikletle ya da arabayla gezmek hatta yürümek de diğer seçeneklerdir. Nehrin çevresindeki ormanlık alan ve yemyeşil bölge, Kanada'yı gezen turistlerin en çok rağbet gösterdiği yerlerden biridir. Nehri gezerken etrafta bulunan tarihi binaları ve kiliseleri görmeniz de mümkün. Kahvaltılarıyla da ünlüolan bu yere şehir merkezinden gitmek, bisikletle 40 dakika sürmektedir.

Montreal Botanik Bahçesi

3

Montreal, dünyanın en önemli botanik bahçelerinden birine ev sahipliği yapmaktadır.  Bu devasa mekanda tam 20 tematik bahçe ve 25 bine yakın bitki türü yer almaktadır. 1931 yılında kurulan Montreal Botanik Bahçesi; bitkilerden yapılmış dev heykellerin bulunduğu sergilere, dünyanın çeşitli kültürlerini tanıtan bahçelere ve birçok ağaç eve sahiptir. Önemli sayıda turistin şehre gelmesinin en önemli sebebi olan bahçe, gün geçtikçe büyümektedir.

Montreal Olimpiyat Stadyumu

4

1976 Olimpiyat Oyunları için yapılmış olan bu stadyum şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. Dünyanın en ilgi çekici mimarisine sahip yapılarından biri olan Montreal Olimpiyat Stadyumu, aynı zamanda bugüne dek yapılmış en pahalı stadyumdur. Stadyum, hareketli bir çatı ile kapalıdır ve kuyruk kısmının yüksekliği 175 metredir.

Eski Montreal Bölgesi

5

18. yüzyıldan kalma Eski Montreal bölgesi adeta 1700'lerin Avrupa'sında gezinti yapmış hissiyatı yaratan bir yerdir. Dar sokakların, antikacıların, galerilerin çok yaygın olduğu bu yerde birçok tarihi bina restore edilerek nostaljik hava korunmuştur. Faytonla sokaklarında gezinti yapılabilecek olan Eski Montreal, birçok müzeye de ev sahipliği yapmasıyla kendini cazip kılmaktadır.

Notre Dame Bazilikası

5

Eski Montreal'e yürüyüş mesafesinde olan Notre Dame Bazilikası, şehrin en önemli yapılarından bir tanesidir. Mekanı tasarlayan protestan mimar James O’Donell, bina tamamlandıktan sonra katolik olmaya karar vermiştir. Yapımı 1824-1829 yılları arasında tamamlanmıştır. 24 ayar altın ile süslenmiş tavanı ve vitray pencereleriyle bu eşsiz yapıda evlenmek isteyen çiftlerin iki yıl sıra beklemesi gerekmektedir. Bazilikanın çanı şimdilerde elektrikli sistemle çalışsa da geçmişte çalmak için 12 kişinin gerektiği söylenmektedir. Bazilikanın çanı, Amerika kıtasının en büyük çanıdır. İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen turlar bulunmaktadır. Giriş ücreti 5 Kanada Dolarıdır.

Web sitesi

Yeraltı Kenti
Montreal'in, 5 ay civarı süren sert kışlarından korunmak için yapılmış bir de yeraltı kenti vardır. Yaklaşık 32 km uzunluğunda olan bu kent, dünyanın en büyük yeraltı kentidir. Metro hatlarıyla da bağlanan yeraltı kentinde kış aylarında, gündüz vakti ortalama 500 bin kişi bulunmaktadır. Kent, sıcak yaz aylarında dahi oldukça kalabalıktır. Yeraltında iki bine yakın mağaza, onlarca alışveriş merkezi, birkaç tane kilise bulunmakta. Ayrıca bazı otellerin girişi de bu bölgeden yapılmaktadır.

Place Jaquis Cartier

Montreal'in en canlı bölgelerinden biridir. Çok etkileyici bir mimariye sahip olan Montreal Belediye Binası'yla başlayan bu yol güzel restoranlar ve tarihi binalar ile çevrilidir. Ayrıca kaldırım kafelerinin de yaygın olduğuPlace Jaquis Cartier, Montreal'in önemli buluşma mekanlarından bir tanesidir.

Montreal Güzel Sanatlar Müzesi

7

1860 yılında kurulan Montreal Güzel Sanatlar Müzesi, Kuzey Amerika’nın en büyük ve kapsamlı müzesidir. Dünyanın en tanınmış sanatçılarının eserlerinin bulunduğu müze, asıl önemini ‘Kanada Galerileri’nden almaktadır. Kanada yerlileri tarafından ve modern Kanadalı sanatçılar tarafından yapılmış eserlerin birçoğu burada sergilenmektedir. Müze ücreti 30 yaş altı için 12 Kanada doları iken, 30 yaşının üstündekiler için 20Kanada dolarıdır. 

Web Sitesi

Kanada Demiryolu Müzesi

8

Tren ve demiryolu meraklıları için bulunmaz bir mekan olan bu müze, 1961 yılında kurulmuştur. Müzede 250.000’e yakın obje ve doküman sergilenmektedir. Ayrıca müzede buharlı trenlere binmek, kültür turlarına katılmak gibi imkanlar da mevcuttur.

Web Sitesi

Montreal'in önemli bir kültür sanat şehri haline gelmesini sağlayan en önemli özelliği, muazzam müzelere sahip olmasıdır. Montreal'deki müzeler hakkında daha detaylı bilgi almak ve cüzi bir fiyata tüm müzeleri gezmenizi sağlayacak olan müze kartını satın almak için tıklayınız

Montreal'de gezilebilecek diğer yerler:

Montreal gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı