St. John Hakkında Bilinmesi Gerekenler

St. John, Kanada’nın New Brunswick eyaletinin büyük kentlerinden biridir. Kent St. John Nehri ve Fundy Körfezi’nin kıyısına kurulmuştur. 1785 yılında St. John ismiyle anonim olarak kurulan şehrin nüfusu ise metropolde 75.000, banliyölerle birlikte 125.000’dir.


cheapflightslab.com

St. John, Kanada’nın New Brunswick eyaletinin büyük kentlerinden biridir. Kent St. John Nehri ve Fundy Körfezi’nin kıyısına kurulmuştur. 1785 yılında St. John ismiyle anonim olarak kurulan şehrin nüfusu ise metropolde 75.000, banliyölerle birlikte 125.000’dir.

Aziz John, kendiyle aynı ismi taşıyan Aziz John Nehri’nin ağzına, Fundy Körfezi’nin kıyısında yer alan şehir nehir tarafından ikiye bölünmüştür. Şehrin gelişen batı tarafı “Uptown” doğu tarafına ise “Downtown” denmektedir. Şehir klima olarak nemli karasal bir iklime sahiptir. Her ne kadar bir kıyı şehri olsa da kuzeyde yer alan konumu nedeniyle hava sıcaklıkları düşüktür.

Saint John sık sık “Kanada’nın İrlandalı Şehri” olarak anılmaktadır. 1867’den sonra ki göç dönemlerinde 150.000’den fazla İrlandalı St.John’a gelmiş ve bu durum şehrin kültürel yapısını büyük ölçüde etkilemiştir. Bu göç dalgasından önceki gelen İrlandalılar genellikle sanatla uğraşmakta olup, nitelikli göçmenlerken sonradan gelenler o tarihlerde İrlanda’da yaşanan patates kıtlığının etkisiyle gelmişlerdir. Saint John’un ekonomisini oluşturan başlıca unsurlar ise limancılık, ar-ge ve kültür sanat turizmidir.

St. John ile İlgili

St. John Nerededir?

St. John, Kanada’nın batı yakasında ki New Brunswick eyaletinde, Fundy Körfezi’nin kıyısında bulunmaktadır. 

St. John'a Nasıl Gidilir?

Türkiye'den havayolu imkanı ile St. John’a direk ulaşabilirsiniz. Diğer havayolu şirketleri ile de aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

St. John'a Ne Zaman Gidilir?


planetware.com

St. John’nın okyanus akıntılarının etkisiyle genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Kış ayları biraz soğuk olsa da sıcaklıklar fazla düşmemektedir. En yüksek sıcaklıklara Temmuz ve Ağustos ulaşmaktadır. Ortalama 22 derece olan bu aylar seyahat etmek için en ideal zamandır. Kış aylarında ise en soğuk sıcaklıklar Aralık ve Nisan ayları arasında görülür.

St. John'da Nerede Kalınır?

St. John’da konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. St. John’nın boğaza yakın kesimlerinde ve merkezi bölgelerinde konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunmaktadır. En uygun yerler ise; Market Street, Temple Street ve Cross Street ve civarıdır.

St. John Gezilecek Yerler


media.com

St. John Brunswick eyaletinin en önemli liman kentlerinden biri olarak birçok gezip görülecek yere sahiptir. St. John Nehri ağzında kayalık bir alana kurulmuş olan şehir özellikle doğal alanları ve tarihi mimarileriyle ünlüdür.

Signal Tepesi Ulusal Tarihi Sitesi


travelandescape.ca

Kanada’nın ulusal tarihi siteleri arasında yer alan Signall Hill, tarihi limanın ağzında ki bir kayalığın üstünde bulunmakta ve Atlas Okyanusu’nun harika manzarasını sunmaktadır. İsmi radyonun mucidi olan Guglielmo Marconi’nin 1901 yılında ilk transatlantik kablosuz sinyali gönderdiği yer olmasından gelmektedir. Tepenin üzerinde ise tarihi surlar ve Kraliçe’nin Pil Kışlası yer almaktadır.

 
Quidi Vidi


westjetmagazine.com

Quidi Vidi, Signal Hill’in kuzeyinde, Aziz John’un bir parçasını oluşturan küçük bir balıkçı topluluğudur. Günümüzde restore edilmiş olan Quidi Vidi, St. John’u Fransız işgaline karşı savunulduğu yerlerden biri olmuş ve ağır hasar almıştır. İngilizler 1780 yılından sonra kontrolü ele geçirdikten sonra ise restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Bir dar kanal ile Quidi Vidi Gölü’ne bağlanmaktadır. Quidi Vidi gölü Kuzey Amerika’nın en eski spor alanlarından biridir. Hher yıl bu gölde St. John Regetta tutma etkinliği yapılmaktadır.
 
Cape Spear Feneri Ulusal Tarihi Sitesi


thestar.com

St. John’un kuzeyinde yer alan Cape Spear Feneri, dik uçurumların üzerine kurulmuştur ve Kuzey Amerika’nın en doğu noktası olarak kabul edilmektedir. Yerel halk ve ziyaretçiler buraya genellikle gün doğumunu izlemek için gelmektedir. Günün diğer saatlerinde ise buz dağları ve balinalar izlenebilmektedir. Cape Spear Feneri Ulusal Tarih Sitesi hem doğası hem de tarihi savaşlara ev sahipliği yaptığı için St. John’un en turistik yerleri arasında görülmeye değer bir yerdir.

 • Adres: siyah nokta Rd, siyah nokta, NL
 • Resmi sitesi için tıklayınız.

Johnson GEO Centre


tintofink.com

Aziz John Johnson GEO Merkezi çevresinde ki arazileri birleştiren ve güzel bir manzara oluşturan benzersiz bir yerdir. Konum olarak Signal Hill altında yer alır ve asıl özelliği 550 milyon yıllık kayaların üzerine kurulmuş olmasıdır. Dünyanın jeolojik makyajı, kültürel geçmişi ve Newfoundland’ın tarihi üzerine birçok sergiye ev sahipliği yapmaktadır.

Baptist St. John Bazilikası


panoramio.com

Narrows üzerinde ki askeri yolda ince görünümü ile Newfoundland mimarisinin en önemli yapılarından biri olan Baptist St. John Bazilikası, St. John’un en turistik mimarilerinden biridir. Latin haç şeklinde inşa edilmiş 46 metre yüksekliği olan ince ikiz kuleler tarafından oldukça süs bir görüntüsü vardır. İçinde ki bazilikada ince heykeller ve süslü altın yaprak tavan ilgi çekicidir. Öönünde ki Fatima Our Lady heykeli ise alabora olan bir gemiden kurtulan şanslı Portekizli denizcilerin hediyesi olarak yapılmıştır. Bazilika günümüzde ulusal tarihi site alanı sayılmaktadır.

Baptist St. John Anglikan Katedrali


wordpress.com

St. John’da gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Baptist St. John Anglikan Katedrali’dir. Bir ulusal tarihi sit alanı olan ve eskiden Anglikan kilisesi olarak kullanılan bu katedtal, mimar George Gilbert Scott tarafından 1847 yılında tasarlanmıştır. Günümüzde bu tarihi katedral Kuzey Amerika’nın en saf neo gotik mimarilerinden biri olarak sayılmaktadır. 19. Yüzyılda iki büyük yangın atlatmış ve ağır hasar almış olmasına rağmen restorasyonlarla günümüz görüntüsüne kavuşmuştur. İçinde ise ortaçağdan kalmış mobilyalar ve bir çay evi bulunmaktadır.

 • Adres: 16 Church Hill, St. John adlı
 • Resmi sitesi için tıklayınız.
Devamını Oku

St. John Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

St. John’da otobüs en çok kullanılan ulaşım aracıdır. Bunun yanında taksilerde ulaşım klay ulaşım için sık sık kullanılmaktadır. St. Johns’un otobüsleri İstanbul’da ki metrobüsler gibidir. Toplam 7 hattan oluşur ve birçok noktadan geçer.

19-64 yaş arası:

 • 1 kullanımlık bilet: 2,25$,
 • 10 kullanımlık: 20$

  
6-18 yaş arası ve 65 yaş üstü: 

 • 1 kullanımlık bilet: 2,25$,
 • 10 kullanımlık: 15$,

 
Bu biletleri şehir içinde ki satış noktalarından ve duraklardan temin edebilirsiniz.
Resmi web sitesi için tıklayınız.
 
Bir diğer ulaşım aracı ise taksilerdir. Hızlı ulaşım için tercih edebileceğiniz taksiler şehrin birçok yerinde bulunabilmektedir. St. John’da taksi başlangıç ücreti 3,75$ olup, sonra ki her kilometre başına 2$ alınmaktadır.

ST. JOHN HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

St. John Uluslararası Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için bir taksi tutabilir veya araç kiralayabilirsiniz. Havalimanının dışında. Taksiler havalimanının hemen dışında beklemektedir. İster buradan direk binebilir isterseniz de aşağıda ki iletişim bilgilerini kullanıp çağırabilirsiniz. Bunun yanında taksileri de tercih edebilirsiniz.

St. John’da taksi başlangıç ücreti 3,75$ olup, sonra ki her kilometre başına 2$ alınmaktadır.

St. John'da Alışveriş


wikimapia.org

St John alışveriş ziyaretçilerine bol alışveriş seçeneği sunan bir şehirdir. Yerel ürünler ve butik dükkânlar genellikle Liman bölgesinde toplanmıştır. Alışverişin kalbinin attığı bu bölgede yerel likörler, hediyelik eşya ürünleri, takı ve giyim ürünleri satan birçok tüccar vardır. Bu bölgede Cruise gemilerinden gelen ziyaretçilerin yoğunluğu dikkat çekmektedir. Bunun en büyük sebebi hem limana yakın olması hem de St. John’da gümrüksüz ithalat yapılmasıdır.

St. John’da bir diğer popüler alışveriş bölgesi de Cruz Körfezi’dir. Burada eşsiz ve çeşitli perakende mağazalar, sanat galerileri, barlar, restoranlar ve hediyelik eşya ürünleri satılan birçok işletme yer almaktadır. Ayrıca St. John genel olarak pahalı bir şehirdir.

St. John Gece Hayatı


10bestmedia.com

St. John’nun gece hayatı ne çok hareketli ne de çok durgundur. Lounge barlar ve publar şehrin ana eğlence mekânlarıdır. Bu mekânlar genellikle Coral Körfezi, Liman bölgesi, Temple Street ve Cross Street civarında yoğunlaşmıştır. Küçük bir şehir merkezine sahip olduğundan çoğu yer yürüme mesafesindedir. Eğlence anlayışınıza göre her türlü mekân bulmak kolay olmaktadır. Fiyatlar ise genel olarak yüksektir. St. John’nun eğlence kültüründe canlı caz performansları, blues, rock ve dans müzikleri ağır basmaktadır. Ayrıca Cruz Körfezi’nde de birçok eğlence mekânı bulabilirsiniz.

St. John güvenli bir şehir olduğundan gece geç saatlere kadar eğlenmeniz ve konaklayacağınız yere yalnız gitmenizin pek sakıncası yoktur.
  
Popüler Mekanlar

 • The Tap Room
 • Motu
 • Turtle Bay Estate House
 • X on St John
 • Virgin Luck

St. John Festivaller


leadertelegram.com

 • St. John Winterfest (Şubat)
 • Mount Pearl Frosty Festival (Şubat)
 • St. John’s Days Celebrations (Haziran)
 • Piperstock Hill Festival (Haziran)
 • Seasons in the Bight Festival (Eylül)
 • St. John’s International Women’s Film Festival (Ekim)

St. John Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • Paskalyadan önceki Cuma
 • Paskalya Bayramı
 • St. John Günü
 • 1 Temmuz - Kanada Bayramı
 • Eylülün ilk pazartesisi - İşçi Bayramı
 • Şükran Günü
 • 11 Kasım - Anma Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık – Noel’den Sonraki Gün

St. John Faydalı Bilgiler

 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911

St. John Vize İşlemleri

St. John’da tüm pasaport çeşitlerine vize uygulanmaktadır. Seyahat edebilmek için Kanada Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

St. John Konsolosluk Bilgileri

Türkiye Cumhuriyeyi Vancouver Başkonsolosluğu

 • Adres: 1066 W Hastings, Vancouver, BC V6E 3X2, British Columbia, Canada
 • Telefon:  +1 613 789 72 29
 • Web adresi için tıklayınız.

St. John Para Birimi

St. John para birimi olarak “Kanada Doları” kullanmaktadır.

St. John Resmi Dili

St. John’da resmi dil olarak “İngilizce” konuşulmaktadır.

St. John Saat Farkı

St. John GMT -7 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 9 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, St. John’da gece 05.00’dir.

St. John Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa

Ülke: Kanada
Nüfus: 125.000
Resmi Dil: İngilizce
Para Birimi: Kanada Doları
İklim: Karasal Nemli İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac İndex: 4,64$ (Türkiye 3,87$)