Vancouver Hakkında Bilinmesi Gerekenler

vancouver-1620772_960_720.jpg

Vancouver, Kanada’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. Kanada’nın en büyük üçüncü şehri olan Vancouver, Pasifik Okyanusu’na yakın konumlanmaktadır. Yaşanılacak en iyi şehirler arasında seçilen Vancouver, eşsiz güzellikleri ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Birçok farklı etnik grubun içerisinde yaşadığı şehrin nüfusu 2.600.000’dir.

Vancouver şehrinin tarihi yaklaşık 6.000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Gemicilik açısından büyük bir önemi olan şehre ilk olarak 1792 yılında George Vancouver adlı bir kaptanın geldiği ve bu sebepten dolayı da şehre onun adının verildiği bilinmektedir. Şehir 19. yüzyılda büyük bir yangın tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Buna rağmen şehirdeki İngiliz Kolombiya Üniversitesi’nin ardındaki dağlar ve ağaçlık alanlar kurtarılarak el değmemiş halde günümüze kadar ulaşabilmiştir. İlk tren ağının 1892 yılında yapıldığı şehrin bu dönemdeki nüfusunun 20.000 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının 18 yıl sonra ise 100.000’e ulaştığı kayıtlara geçmiştir. Nüfusu her geçen yıl daha da artan bu şehir, Kanada’nın en kozmopolit bölgeleri arasında yer almaktadır.

Vancouver, Hollywood ve New York’tan sonra Kuzey Amerika’nın film endüstrisi alanında en önemli üretim yapan şehirlerden birisi olmuştur. Vancouver, 2010 Kış Olimpiyatları, 2006 Birleşmiş Milletler Dünya Şehircilik Forumu ve 2007 FIFA Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası'na da ev sahipliği yapmıştır. Vancouver en çok doğal güzellikleri, dağ sporları, okyanus rüzgâr sörfü ve golf sahaları ile bilinmektedir. Vancouver, maceraseverler için gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Vancouver, genel olarak 3 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler; batı tarafı, doğu tarafı ve şehir merkezidir. Bu bölgelerin her birinin kendine özgü çekici özellikleri vardır. Şehir merkezi daha çok finans, alışveriş, eğlence, gezi gibi özelliklerin yoğunlaştığı alandır. Ayrıca şehir merkezinde her türlü bütçeye uygun konaklama, restoran ve şehir turu yapma seçeneği de bulunmaktadır. Şehir merkezinde keyifli vakit geçirebileceğiniz yerler arasında ise Stanley Park and the West End, Gastown-Chinatown ve Yaletown False Creek bulunmaktadır.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Vancouver Nerededir?

Vancouver, Kanada’nın güneybatısında yer alan ve İngiliz Kolombiyası eyaletinde bulunan bir şehirdir. İngiliz Kolombiyası eyaletinin en büyük şehridir.

Vancouver’a Nasıl Gidilir?

social-image.jpg

Türkiye’den Vancouver’a gitmek isteyen ziyaretçiler hem direkt hem de aktarmalı seçenekler ile Vancouver’a ulaşabilirler. Vancouver Uluslararası Havalimanı’na direk uçuş ile 14 saat içerisinde varmanız mümkündür.

Vancouver’a Ne Zaman Gidilir?

vancouver-2581440_960_720.jpg

Vancouver iklimi her ne kadar soğuk olarak bilinse de sıcak günleri de oldukça fazladır. Vancouver iklimine baktığımız zaman bölgede ılıman bir iklimin olduğunu söylememiz mümkündür. Kanada’nın Victoria şehri hariç çoğu bölgelerde palmiyeler dahi yetişmektedir. Bu da aslında sıcaklık etkisinin ne kadar fazla olduğunu göstermektedir.

Ortalama en yüksek sıcaklık 25 santigrat, en düşük sıcaklık ise 1 santigrattır. Kış aylarında oldukça soğuk bir iklim gözlemlenen şehirde, yaz ayları da oldukça sıcak ve serin geçmektedir. Dağlık kesimlerdeki yerleşim yerlerinde ise genellikle soğuk ve dondurucu bir iklim görülmektedir. Yazın gelişi ile beraber canlanan şehir, genellikle ilk zamanlar bulutlu bir havanın etkisi altına girmektedir. Fakat temmuz ve ağustos aylarında oldukça sıcak bir dönem geçmektedir.

Vancouver’da yaz ayları bunaltıcı bir etkiye sahip değildir. Genellikle 24 – 25 santigrat civarında seyreden hava sıcaklıkları sizleri çok sıkmadan, gezinizin doyasıya tadını çıkarabilmenize yardımcı olmaktadır. Vancouver iklimi genel olarak tanımlanamaz bir iklime sahip olarak bilinmektedir çünkü her mevsimde beklenmedik hava değişimlerinin görülmesi, havayı tahmin etme olasılığını da azaltmaktadır.

Yaz ayları dışında Vancouver, büyük oranda yağış almaktadır. Aşırı şiddetli yağışların gerçekleştiği bahar dönemleri bu dönem içinde gezi yapacak kişiler için de dikkatli olmayı gerektiriyor. Vancouver iklimi genel olarak güney İngiltere ve Seattle bölgelerinin iklimine oldukça benzemektedir. Gideceğiniz döneme göre hazırlık yapmanızı ve aşırı yağışlar için yanınızda muhakkak şemsiye bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Vancouver'da Nerede Kalınır?

Kozmopolit bir kent olan Vancouver, Batı Kanada’nın en büyük şehridir. Eski Fransız sömürgesinden gelen şehrin resmi dili Fransızca ve İngilizcedir. Farklı kültürleri içerisinde barındıran bu şehirde farklı dillerin konuşulduğunu da duyabilirsiniz. Daha çok yaz aylarında gidilmesi tercih edilen Vancouver; aynı zamanda, ülkenin finansal, kültürel açısından önemli bir kozmopolit bir şehirdir. Gelişmiş şehir içi ulaşım ile kolaylıkla şehir içerisinde seyahat edebileceğiniz için bütçenize uygun şehrin çeşitli bölgelerinde konaklayabilirsiniz. Festivallerini önceden takip edebilir ve bu zamanlarda seyahat edebilirsiniz. Şehri keşfetmenin yanı sıra farklı ülkelerden gelen insanlarla beraber festivallerin tadını çıkarabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Vancouver otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Vancouver Otelleri

Vancouver otelleri

Kanada’nın en büyük şehirlerinden Vancouver, ülkenin güneybatısında bulunur. Dünyanın en huzurlu şehirlerinden biri olan Vancouver hem doğal güzellikleri hem de ilgi çekici tarihi ve müzeleri ile dikkat çeker. Vancouver’daki seyahatinizde görmeniz gereken o kadar çok nokta vardır ki bu şehri birkaç güne sığdıramazsınız.

Vancouver gibi güzel ve ilgi çekici bir şehirde kalacağınız otel de çok önemlidir. Vancouver’da çok sayıda konaklama seçeneği vardır ve Vancouver otelleri kaliteli hizmet vermeye odaklanmışlardır. Bu yüzden seçim yapmanız biraz zor olabilir. Ancak yine de bu şehirde her bütçeye ve her kritere uygun otel bulabileceğinizi unutmayın. Vancouver’daki seyahatinizde doğru konaklama tesisini seçerek tatilinizden alacağınız keyfi artırabilirsiniz.

Devamını Oku

Vancouver Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 - 5 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Vancouver’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve sanat galerileri ile Vancouver, gezinizi unutulmaz kılacak birçok mekâna sahiptir. Ayrıca tarihi dokusu ile şehir, sizleri farklı dönemlere götürecektir.

Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver, doğal güzelliklerin mekânı olarak bilinmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Vancouver, tatil içinde oldukça ideal şehirlerin başında gelmektedir. Vancouver’da gezilmesi gereken yerlerin başında Gastown, Chinatown, Stanley Park, English Bay, Antropoloji Müzesi, Granville Adası, Whistler Kayak Merkezi, Vancouver Akvaryumu, Punjabi Market ve Vancouver Art Galeri gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Vancouver Şehir İçi Ulaşım

vancouver-2613994_960_720.jpg

Vancouver, Kanada’nın toplu taşıma araçlarını en rahat şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden birisidir. Şehir içi ulaşımı kullanmak isteyen ziyaretçiler için taksi, tren, otobüs ve araba kiralama gibi farklı ulaşım seçenekleri bulunmaktadır. Vancouver’da otobüs ve metro sistemleri taksilerden çok daha ucuz bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vancouver’da otobüs ağı oldukça gelişmiştir. Hem şehrin yakınına hem de şehrin dışında kalan yerlere otobüs ile rahatlıkla ve güvenle seyahat edebilirsiniz. Otobüs duraklarının merkezi ise Pasifik Merkez İstasyonu’dur. Sınırsız bir şekilde toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenlerin ödeyeceği bir günlük ücret 9 CAD’dır. Bu ücret öğrenciler için ise aylık 35 CAD’dır.

Vancouver’da toplu taşıma araçlarında Avrupa’ya göre daha farklı bir sistemin mevcut olduğu görülmektedir. Gideceğiniz bölgenin yakınlığına veya uzaklığına göre bilet almalısınız. Örneğin yakın yerlere gidecek olanlar Zone 1, orta mesafeli bölgeler için Zone 2, uzak bölgeler için ise Zone 3 bileti alınmalıdır. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşanabilir.

Vancouver Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek isteyen ziyaretçiler tren seçeneğini de kullanabilir. Yaklaşık 30 dakika içerisinde şehir merkezine gidebileceğiniz tren, 24 saat hizmet vermektedir. Havalimanından şehir merkezine tren ile gitmek isteyenlerin ödemesi gereken tutar ise 7,5 CAD’dır. Bilet satın almadan toplu taşıma araçlarını kullananlar eğer kontrol sürecine denk gelirse 170 CAD ceza ödemek zorundadır. Bu sebeple tatiliniz boyunca toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız sizlere tavsiyemiz tüm gün kullanabileceğiniz bilet satın almanızdır.

Vancouver’da taksiler ise toplu taşıma araçlarına göre oldukça yüksek fiyata sahiptir. Ücretleri gideceğiniz yere değişkenlik gösterse de havalimanından şehir merkezine gitmek için yaklaşık 35 CAD ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca Amerika’da olduğu gibi taksilere herhangi bir bahşiş vermek durumu da söz konusu değildir.

Vancouver Mutfağı

breakfast-488212_960_720.jpg

Bir kozmopolit şehir olan Vancouver’da yemek üzerine çok çeşitli alternatifler bulmak mümkündür. Her çeşit lezzetin yer aldığı Kanada mutfağında farklı kültürlerin hiç de zorlanmayacağı çok çeşitli bir yemek kültürü vardır. Öncelikle Kanada mutfağında çok geniş bir Asya menüsünün olduğunu belirtmeliyiz. Suşiseverler için oldukça fazla ve özel restoran bulmak mümkündür. Yaklaşık 12 Kanada doları olan suşi, özellikle Asya mutfağına ilgi duyanlar için oldukça idealdir. Vancouver, Kuzey Amerika’nın en iyi ve taze yiyeceklerini bulabileceğiniz şehirlerden birisidir. Suşi yemek isteyenler için önerebileceğimiz en iyi üç adres ise Kingyo, Blu WaterCafe ve Miku restorandır.

Vancouver’da ne yemeli diye sorarsanız sizlere önerimiz ülkeye özgü olan poutine’yi denemenizdir. Poutine 1950’lerden bu yana başta Kanada olmak üzere dünyanın birçok yerinde bulabileceğiniz bir lezzettir. Peynir ve gravy sosuna patateslerin batırılmasıyla oluşan bu olağanüstü tat, bölgeler arasında farklılaşabilmektedir. Örneğin Kanada’da orijinalini yiyebileceğiniz bu tadın aynı lezzetini Amerika’da daha farklı bulabilirsiniz. Daha çok bir atıştırmalık olarak geçen poutine, biranın yanında tüketilmek üzere oldukça tercih edilmektedir.

Alkol tüketmeyenler için oldukça uygun olan Vancouver mutfağı, alkolle beraber yemek yemeyi sevenler için ise minimum 70 Kanada doları civarında bir bütçe ayırmayı gerekli kılmaktadır. Şehrin en ünlü ve pahalı restoranları ise Kitsilano ve West End’dir. Bunun haricinde şehrin merkezinde yine oldukça lüks mekânlar bulmak mümkündür. En iyi restoranların konumlandığı yer ise Robson Caddesi’dir. East Van bölgesinde ise genellikle daha yerel hizmet veren restoranlar bulunmaktadır.

Son yıllarda Vancouver en iyi hizmet ve lezzet sunan şehirlerden biri seçilmiştir. Bu hizmette en iyi restoranlar ise Vancouver Chart listesi olarak internet üzerinden lezzet tutkunlarıyla paylaşılmaktadır. Vancouver şehrinin belli yerlerinde Çinli nüfus çok fazla yoğunlaştığı için Çin restoranlarının da oldukça yaygın olduğunu görebilirsiniz. Yemek için daha uygun bütçeli yerler arasında ise Georgia bölgesindeki restoranlar bulunmaktadır. Bu bölgede yer alan en uygun fiyatlı restoranlar ise Moxie’s Grill Bar ve Hawkswort Restaurant’dır. Ayrıca şunu da belirtmeliyiz ki büyük restoranlar kredi kartı kabul ederken, daha küçük işletmelerde bu söz konusu değildir. Dolayısıyla yanınızda nakit taşımanızda fayda vardır.

Vancouver’da Alışveriş

canada-1217704_960_720.jpg

Vancouver’de alışveriş denilince akla ilk gelen yer Granville Adası’dır. Şehirdeki en büyük alışveriş merkezlerinin toplandığı tek yer olan ada, alışveriş tutkunları için oldukça fazla seçenek sunmaktadır. Ada’da bulabileceğiniz en önemli hediyelik eşyalar arasında Aborjinlere ait sanatsal ürünler, seramik & çömlekler, mobilya ürünleri, kitap, cam ürünler, giysi, takı, ev dekorasyon ürünleri, heykeller, deriden yapılmış kıyafetler ve oyuncaklar yer almaktadır. Haftanın her günü açık olan bu alışveriş mekânlarına gidişinizi ise saat 09.00 – 19.00 arasında ayarlayabilirsiniz. Genelde bu saatler arasında açık olan dükkânlar, belirli özel günlerde ise kapalıdır. Dolayısıyla seyahatiniz buna göre ayarlamanızda fayda vardır.

Granville Adası alışveriş açısından diğer bölgelere göre daha pahalıdır. Dolayısıyla farklı bir alternatif arayanlar için ise önerimiz Gastown bölgesinde yer alan mağazalardır. Gastown’da yer alan mağazalar genellikle el yapımı ürünlerin satışı ile ünlüdür. Birçok sanatsal parçayı bir arada bulabileceğiniz ürünler arasında resimler, maskeler, heykeller ve takılar gibi birçok malzeme bulunmaktadır. Genel olarak etnik dükkânlarda satılmaya çalışılan bu ürünlerde, bölgeye yerleşen ilk yerleşimcilerin tarihini yansıtan objelere yer verilmeye çalışılmaktadır.

Moda ile ilgilenen ziyaretçilerin uğraması gereken yerlerin başında ise şehir merkezinde yer alan Robson Caddesi gelmektedir. Ünlü tasarımcıların ürünlerini bulabileceğiniz bu cadde, oldukça yüksek fiyatlı fakat bir o kadar da kaliteli ürünleri bulabileceğiniz tek adrestir. Bunun yanında yine Robson Caddesi’ne çok yakın bulunan Alberni Caddesi ise mücevher ve aksesuar gibi ürünleri toplu bir şekilde bulunduğu yerlerin başında gelmektedir. Şehir merkezinden çok uzaklaşmadan alışveriş yapmak isteyenler için ise yine merkezde birçok mağaza ve alışveriş merkezi bulunmaktadır. Bu alışveriş merkezlerinin başında City Square, CF Pacific Centre ve Vancouver City Centre Station gelmektedir. Alışveriş merkezlerinin çalışma saatleri ise 10.00 – 21.00 arasındadır.

Vancouver’da Gece Hayatı  

top_of_vancouver_restaurant0_b8b2b23f-5056-b3a8-49b7c95837952d89.jpg

Oldukça fazla sayıda farklı etnik ve kökenden millete ev sahipliği yapan Vancouver, gece hayatı ile de oldukça renkli görüntülere sahne olmaktadır. Kanada’nın en hareketli gece hayatının ise Vancouver’da olduğunu belirtmeliyiz. Birçok ziyaretçi Vancouver şehrinin güvenli ve konforlu olmasından dolayı bu bölgede yer alan barları, kafeleri ve diğer eğlence mekânlarını tercih etmektedir.

Vancouver’da ne içilmeli diye sorarsanız birçok gece kulübünde severek tüketilen icewine’ı denemelisiniz. Icewine üzümden elde edilen tatlı şarabın buz ile karıştırılarak servis edildiği bir şarap türüdür. Çok uzun süre bekletilerek elde edilen bu şarabın bir özelliği de oldukça tatlı olmasıdır. Icewine içeceğini denemek isteyenler için tavsiye edeceğimiz en önemli iki adres Five Sails Bar ve Blu Water Cafe’dir. Ayrıca icewine, dünyanın birçok yerinde popüler olan ve özellikle Kanada’da tüketilmesi önerilen bir şaraptır.

Devamını Oku

Vancouver Festivalleri

scarecrow-2380867_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Vancouver, yerel halk başta olmak üzere birçok yabancı turistin de ilgisini çekmektedir. Vancouver’da yapılan en önemli festivallerin başında gelenleri sizler için sıraladık.

Dine Out Vancouver: Her yıl ocak ayında gerçekleşen yemek festivali, Vancouver’daki birçok ünlü restoranın metroya yakın yerlerde stant kurması ile oluşturulan ve müzik eşliğinde kutlaması ile sonlandırılan bir festivaldir. Bu festivalde Kanada kültürüne ait birçok lezzeti bir arada bulabilirsiniz.

Vancouver Işık Festivali: İlk olarak 1990 yılında kutlanmaya başlanılan Vancouver Işık Festivali, şehrin en bilinen ve rağbet gören festivallerinden birisidir. Her yıl birçok ülkenin katılımıyla yarışmalar gerçekleştirilen bu festivalde, havai fişek gösterilerinin yanı sıra konserler ve açıkhava gösterileri de düzenlenmektedir. Yaklaşık 10 gün süren bu festivalin başlangıç tarihi ise temmuz ayının son haftasına denk gelmektedir.

Theather Under The Star Festival: Her yıl temmuz ve ağustos ayında gerçekleştirilen tiyatro festivali Stanley Park’ta düzenlenmektedir. 1940 yılından beri süregelen bu tiyatro festivali, özellikle yaz akşamlarının vazgeçilmez etkinliklerinden birisidir.

Khatsahlano Music and Arts Festival: Genelde bir parti görünümünde düzenlenen bu festival, her yaz birçok sanatçıyı ağırlamaktadır. Partide ünlü modacılara ait giysiler ve takılarda moda severler ile burada buluşmaktadır. Festivalin başlangıç tarihi ise 7 Temmuz olarak belirlenmiştir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.

Vancouver Resmi Tatiller

1 Ocak: Yeni yıl

22 Nisan: Kutsal Cuma

23 Mayıs: Paskalya

1 Temmuz: Kanada Günü

1 Ağustos: Bölgesel Tatil

5 Eylül: İşçi Bayramı

10 Ekim: Şükran Günü

11 Kasım: Hatıra Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Vancouver Dış Temsilcilikleri

T.C. VANCOUVER BAŞKONSOLOSLUĞU

Telefon: +1 604 416 0366

Eposta: [email protected]

Adres: 303-1111 West Georgia St, Vancouver, BC V6E 4M3

İnternet sitesi: http://vancouver.bk.mfa.gov.tr/Mission

Uyarı: Türk Başkonsolosluğu’nun sitesindeki resmi tatiller listesinde bulunan bazı tatil günlerinin sadece Türkiye’ye ait olduğu ve o günlerde sadece Başkonsolosluk’un kapalı olacağı unutulmamalıdır.

Vancouver Para Birimi

Vancouver’da resmi para birimi olarak Kanada doları (CAD) kullanılmaktadır. 1 Kanada doları yaklaşık olarak 2,99 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının ocak ayında güncellenmiştir.

Vancouver Resmi Dili

Vancouver’in resmi dili İngilizce ve Fransızcadır. Kanada’nın uzun süre Fransız sömürgesi altında olması ülkede Fransızcanın da resmi dil olarak kalmasına sebep olmuştur.

Vancouver Saat Farkı

Vancouver ile Türkiye arasında 9 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Yani Türkiye’de saat 22.00 iken, Vancouver’da saat 11.00’dir.

Vancouver Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 4oC
  • Şub 5.3oC
  • Mar 6.9oC
  • Nis 9.6oC
  • May 12.9oC
  • Haz 15.6oC
  • Tem 17.8oC
  • Agu 18.3oC
  • Eyl 15.8oC
  • Eki 10.5oC
  • Kas 6oC
  • Ara 3.9oC

Kısa Kısa

Nüfus: 2.600.000
/ Dil: İngilizce, Fransızca / Para Birimi: CAD / İklim: Ilıman iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3-4 gün