Vancouver Gezilecek Yerler

Yaklaşık 4 - 5 gün içinde keşfedip gezebileceğiniz Vancouver’da görülmesi gereken en önemli yerleri sizin için derledik. Müzeleri, parkları, doğal güzellikleri ve sanat galerileri ile Vancouver, gezinizi unutulmaz kılacak birçok mekâna sahiptir. Ayrıca tarihi dokusu ile şehir, sizleri farklı dönemlere götürecektir.

Vancouver Gezilecek Yerler

Vancouver, doğal güzelliklerin mekânı olarak bilinmektedir. Sahip olduğu eşsiz güzellikler ile görenleri etkileyen Vancouver, tatil içinde oldukça ideal şehirlerin başında gelmektedir. Vancouver’da gezilmesi gereken yerlerin başında Gastown, Chinatown, Stanley Park, English Bay, Antropoloji Müzesi, Granville Adası, Whistler Kayak Merkezi, Vancouver Akvaryumu, Punjabi Market ve Vancouver Art Galeri gelmektedir.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Gastown

steam-clock-1662365_960_720.jpg

Vancouver şehrinin en eski yerleşim yeri olarak bilinen Gastown, oldukça farklı etnik ve kültürel yapının bir arada bulunduğu bir bölgedir. 1792 yılında denizci George Vancouver adlı kişinin buraya gelerek ilk yerleşim yeri olarak burayı kullanması, bölgeyi oldukça önemli kılmıştır. 1867 yılında ise Gassy adlı bir barın açılması ile buraya Gastown adı verilmiştir.

Günümüzde önemli bir turistik mekân olan Gastown, ünlü butikleri, sanat galerileri, restoranları ve müzeleri ile oldukça ilgi toplamaktadır. Bölgeyi çekici kılan diğer bir özellik ise her yıl bölgede düzenlenen bisiklet yarışı turnuvalarıdır. Bunun yanında Gastown’a gelen ziyaretçilerin bölgeden ayrılmadan önce alması gereken en önemli figür, bölgeye ait olan The Gastown Steam Clock (Buharlı Saat) sembolüdür. Gelen turistlerin buharlı saatin önünde bir fotoğraf çektiriyor olması ise bir gelenek haline dönüşmüştür.

Chinatown

Şehrin doğu kısmında yer alan Chinatown, Çin tarihi mirasının günümüzde de korunmaya çalışıldığı ender bölgelerden biridir. Oldukça renkli ve kalabalık bir yapıya sahip olan Chinatown, her yıl yaptığı festivaller ile hem yerli hem yabancı turistin ilgisini çekmektedir. Çin kültürünü çok daha yakından tanıyabileceğiniz bu bölge, size adeta Çin’de geziyor hissini vermektedir.

Her yıl temmuz ayında gerçekleştirilen Dragon Bot Festivali, birçok katılımcıyı bir araya getirmektedir. Bunun yanında Honda ışık festivali ise oldukça renkli görüntülere sahne olan diğer bir festivaldir. Her yıl ağustos ayında kutlanan bu festival, gece geç saatlere kadar devam etmektedir. Ayrıca bu festival, kalabalık yapısı ile sahile kadar uzanan uzun bir görüntü ile sizleri karşı karşıya bırakmaktadır. Siz de Vancouver gezinizi bu festivallerin tarihine denk getirirseniz Chinatown’daki eğlencenin tadına varabilirsiniz.

Stanley Park

totem-pole-50437_960_720.jpg

Vancouver şehrinin en önemli ve popüler mekânlarından biri olan Stanley Park, restoranları, hediyelik eşya satan dükkânları ve sahilleri ile ünlüdür. Yeşilin ve mavinin en güzel tonlarını yakalayabileceğiniz Stanley Park, deniz, orman, park ve bahçeleri ile ziyaretçilere çeşitli aktivite imkânı sunmaktadır. Birçok bitki ve ağaç çeşidini içerisinde barındıran bölge, plajları ile de göz doldurmaktadır.

1.000 dönümlük bir arazi üzerinde konumlanan park, yarım milyonu içerisinde barındıran nadir yeşillik alanlardan birisidir. 76 metrelik dev ağaçların yer aldığı park, tarihselliği ile de dikkat çekmektedir. İlk yerleşim yeri olarak kullanılan Stanley Parkı, İngiliz politikacı Lord Stanley tarafından da kullanılmıştır. Park adını ise bu İngiliz politikacıdan almaktadır. Vancouver’da şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir parktır.

English Bay

rock-1198566_960_720.jpg

Şehrin batı bölgesinde konumlanan English Bay Plajı, 19. ve 20. yüzyılda Kanada’nın ilk plajlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. Geçmişte yüzmek, güneşlenmek ve dinlenmek için kullanılan plaj, günümüzde yoğun gemi ve bot trafiği ve kirliliği nedeni ile pek tercih edilmemektedir. Her ne kadar günümüzde denize girmek için pek tercih edilmese de farklı açılardan ziyaretçileri tatmin edecek etkinlikler sunmaktadır.

Güneşin batışını izlemek isteyenlerin uğrak mekânlarından biri olan English Bay Plajı, şarap eşliğinde arkadaşlarınızla gelebileceğiniz keyifli yerlerden birisidir. Ayrıca bölgede birçok festival düzenlenmektedir. Bu festivallerin başında ise her yaz ağustos ayında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi yer almaktadır. Ayrıca bu gösteri birer yarışma niteliği de taşımakta ve her yıl birçok turisti bölgeye çekmektedir. Ağustosta gelirseniz siz de English Bay’de bu havai fişek gösterisini izleyebilirsiniz.

Antropoloji Müzesi

clocktower-1035890_960_720.jpg

British Colombia Üniversitesi’nin içerisinde bulunan Antropoloji Müzesi, Alaska’dan başlayarak Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan kıyı şeridi boyunca yaşamış olan arkaik toplumların yaşantıları ile ilgili önemli bilgiler sunmaktadır. Birçok farklı ve tarihi parçayı bulabileceğiniz müze, İlk Çağ yaşamı ile ilgili farklı bilgileri ziyaretçiler ile paylaşmaktadır. Özellikle İlk Çağ’da yaşamış olan Haida kabilesine ait müzede birçok eser bulunmaktadır.

Olağanüstü bir müze olan Antropoloji Müzesi, sanata ve tarihe meraklı herkes için kapılarını aralamaktadır. Ayrıca müzede 10.000 parçanın üzerinde eser bulunmaktadır. Haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz müzenin açılış ve kapanış saatleri 10.00 – 17.00 arasındadır. Müzeye giriş ücreti ise yetişkinler için 16,75 CAD, öğrenciler için ise 14,75 CAD olarak belirlenmiştir.

Granville Adası

public-market-1656218_960_720.jpg

False Creek bölgesinde yer alan Granville Adası, tipik bir alışveriş bölgesidir. Vancouver’da alışveriş denince ilk akla gelen yerlerden birisi olan ada, turizm ve eğlencenin de odak noktasıdır. Granville Adası, son yıllarda giderek artan alışveriş merkezi ve modern binaları ile ön plana çıkmaktadır. Yaklaşık 2.500 kişinin yaşadığı adanın ülkeye ekonomik olarak yıllık getirisi ise 215 milyon dolardan fazladır.

Bir dönem yoğun sanayinin gerçekleştiği yerlerden birisi olan Granville Adası, bugün daha çok turizm açısından ülkeye ekonomik olarak katkı sağlamaktadır. Granville Adası’na ulaşım ise oldukça kolaydır. Şehir merkezinden sıklıkla kalka feribot, tramvay ve skytrain ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Ada’da hediyelik eşyaların yanında birbirinden leziz lezzetler de bulmanız mümkündür.

Whistler Kayak Merkezi

whistler-53618_960_720.jpg

Whistler Kayak Merkezi Kanada’nın British Colombia’da yer alan olağanüstü merkezlerinden birisidir. Özellikle kış aylarında oldukça kalabalık olan bölge kış turizmi açısından oldukça popülerdir. Şehrin karmaşasından ve gürültüsünden bunalanların uğrak mekânları arasında yer alan Whistler Kayak Merkezi, pırıl pırıl gökyüzü ve bembeyaz karları ile sizleri huzura davet etmektedir.

Whistler ve Blackcomb dergilerine göre Amerika’nın en güzel kayak merkezleri arasında Whistler Kayak Merkezi de yer almaktadır. Kayak merkezinde yer alan ve iki dağ arasında gerçekleştirilen Peak to Peak Gondolu sizlere farklı bir aktivite alanı sunmaktadır. Bunun yanında bu aktivitenin süresi yaklaşık 11 dakika sürmektedir. Ayrıca merkezde her türlü bütçeye uygun konaklama seçeneği de bulmanız mümkündür. Dilerseniz Vancouver gezinizde siz de burayı ziyaret edip konaklamanızı burada gerçekleştirebilirsiniz.

Vancouver Akvaryumu

aquarium-2149596_960_720.jpg

Stanley Park içerisinde yer alan Vancouver Akvaryumu, içerisinde yaklaşık 70.000 çeşit canlıyı barındırmaktadır. İlk olarak 1956 yılında halka kapılarını açan Vancouver Akvaryumu, farklı temalara ayrılarak çeşitli bölümlere ayrılmıştır. Dünya çapında açılmış ve ilklerden biri olarak kabul edilen bu akvaryum, doğa bilimciler için de önemli perspektifler sunmaktadır.

Su altı yaşamına merak duyan herkesin bu akvaryumu ziyaret etmesi gerektiğini belirtmeliyiz. Bu tesiste gözlem yanında çeşitli koruma ve rehabilitasyon çalışmalarının da yapıldığını görmekteyiz. Bu merkeze gelmek isteyenler har gün saat 10.00 – 17.00 arasında gelebilirler. Ayrıca yetişkinler için giriş ücreti 29 CAD, öğrenciler için ise 20 CAD’dır. Ayrıca çocuklar için ise ödenmesi gereken ücret 15 CAD’dır.

Punjabi Market

people-2134468_960_720.jpg

Kanada’nın en etnik pazarlarından birisi olan Punjabi Market, Vancouver’ın da en popüler pazarlarından birisidir. Hint kültürünün ağırlıklı olarak yer aldığı bu pazarda, hem alışveriş yapabilir hem de Hint mutfağına dair eşsiz yemekler bulunabilir. 1890 yılında yoğun olarak Hindistan’dan Vancouver’a yoğun bir göç dalgası yaşanmıştır. Bu tarihten itibaren küçük ölçekli kurulan Hint pazarları günümüzde oldukça büyük bir alanda kurulmaya devam etmektedir.

6499 Main Street bölgesinde yer alan Punjabi Market, her yıl nisan ayında birçok kişiyi de ağırlayan bir etkinlik düzenlemektedir. Bu etkinlik Sikh dininin doğumunu kutlamak için birçok insanı bir araya getiren bir etkinliktir. Sihizm olarak bilinen bu din, 16. ve 17. yüzyılda Kuzey Hindistan’da doğmuş olan tek Tanrılı bir dindir. Bu dini kutlama ise Sikh Tapınağı’nda gerçekleşmektedir.

Vancouver Art Galeri

vagextflickr20_b7c9ab14_5056_b3a8_4963d9b99c9fbf7c_2c627a73-e1e6-4e39-b51e-b3540cdf6a19.jpg

Vancouver Art Galeri, Kanada’nın en büyük beşinci sanat galerisidir. 750 Hornby Street üzerinde konumlanan galeri, 11.000 parçanın üzerinde görsel, 45.000 civarında ise kitap ve kataloğu bünyesinde taşımaktadır. Bu eserlerin 200’ü ise Emily Carr, The Group of Seven, Jeff Wall, Harry Callahan ve Marc Chagall tarafından yapılmıştır. 3.850 metrekarelik bir alana sahip olan galeri, farklı bölümlere ayrılmıştır.

Galeriyi ziyaret etmek isteyenler hafta içi her gün ve cumartesi günleri 10.00 – 17.00 arasında ziyaretlerini gerçekleştirebilir. Ayrıca galeriye giriş ücreti yetişkinler için 20 Kanada doları, öğrenciler için 15 CAD ve çocuklar için 6 CAD olarak belirlenmiştir. Bunun yanında 5 yaşın altındaki çocuklar için ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir.