Google+

Arama formu

Halifax

Polis: 911 İtfaiye: 911 Ambulans: 911
Devamı oku
1 Ocak - Yeni Yıl Paskalya'dan önceki Cuma Paskalya Bayramı Victoria Günü...
Devamı oku
  Halifax kozmopolit dokusuyla festivale katılanlara muhteşem bir ortam...
Devamı oku
Halifax’ın alışveriş imkânları çok iyidir. Lüks ve önde gelen mağazalar...
Devamı oku
Halifax’ın gece hayatı çok hareketlidir. Lounge barlar, gece kulüpleri ve...
Devamı oku
Halifax Mutfağı başlı başına bir kültür olmasa da yemeye değecek birçok...
Devamı oku
Halifax Kuzey Amerika standartlarına göre küçük bir şehir olsa da gezip...
Devamı oku
Halifax’ta şehir içi ulaşım taksi, feribot ve otobüslerle sağlanmaktadır...
Devamı oku
Halifax’ta her bütçeye göre konaklayabileceğiniz birçok otel seçeneği...
Devamı oku
Türkiye'den Halifax’a direkt seferler bulunmamaktadır. Uluslararası...
Devamı oku
Halifax, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir şehir olduğu için deniz...
Devamı oku
Halifax’a tüm pasaport çeşitlerine vize uygulanmaktadır. Seyahat edebilmek...
Devamı oku
Montreal'daki Türkiye Konsolosluğu Adres: Turkish Consulate General in...
Devamı oku
Halifax GMT -5  saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2...
Devamı oku
Halifax’ta resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır.
Devamı oku
Halifax para birimi olarak “Kanada Doları” kullanmaktadır.
Devamı oku
Halifax, Kanada’nın doğusunda Atlas Okyanusu kıyısında olup, Yeni İskoçya...
Devamı oku
  Halifax, Kanada’nın Nova Scotia (Yeni İskoçya) eyaletinin...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 CAD = 0.00
Priz Tipi Type A100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca -5℃
Şub -5℃
Mar -1℃
Nis 4℃
May 9℃
Haz 15℃
Tem 18℃
Ağu 18℃
Eyl 14℃
Eki 8℃
Kas 3℃
Ara -2℃
Kısa Kısa...
Ülke: Kanada / Nüfus: 415.000 / Resmi Dil: İngilizce / Para Birimi: Kanada Doları / İklim: Karasal ve Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 Gün / Big Mac Index: 4.54 $ (Türkiye 3.87 $)

Halifax Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halifax Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halifax, Kanada’nın Nova Scotia (Yeni İskoçya) eyaletinin başkentidir. 1996 yılında etrafındaki küçük şehirlerle birleştirilerek oluşturulmuş bir şehir olup 415.000’lik nüfusuyla Kanada’nın Atlantik eyaletleri arasında ki en büyük eyalettir. Halifax yaşam kalitesi çok yüksek bir şehirdir. Refah ve gelişmişliğin üst düzeyde olduğu kentte genç nüfus ve öğrenci sayısı da bir hayli fazladır. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Halifax Nerededir?

Halifax, Kanada’nın doğusunda Atlas Okyanusu kıyısında olup, Yeni İskoçya eyaletine bağlı bir şehirdir.

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax Kuzey Amerika standartlarına göre küçük bir şehir olsa da gezip görülecek birçok yere sahiptir. Modernizmin ve tarihin iç içe geçtiği şehirde müzecilik ve tarihî yapılar ön plana çıkmaktadır. İngiltere ve Fransa’nın bölgeye hakim olmak için verdiği savaşlar, bu şehrin tarihi ve kültürünü oluşturan en önemli etkenlerdir.

Şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bunu çok sayıda bulundurduğu üniversiteye ve öğrencilerine borçludur. Bu çeşitlilik kültürel anlamda Halifax’ın çehresini oluşturmaktadır. Eğer bu şehre gelmekte kararsızsanız adaları, kaleleri, dinî yapıları, müzeleri, bahçeleri ve caddeleriyle Halifax, gezip görülmeye değer bir kenttir.

Halifax'e Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Halifax’a direkt seferler bulunmamaktadır. Uluslararası havayolu şirketleri ile Frankfurt ve Ottowa aktarmalı olarak Halifax’a ulaşabilirsiniz.

Halifax şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Araç Kiralama

Halifax'de Nerede Kalınır?

Halifax’ta her bütçeye göre konaklayabileceğiniz birçok otel seçeneği bulunmaktadır. Şehirde oteller genellikle şehir merkezinde kıyıya yakın bölgelerde toplanmıştır. Buradan yapacağınız bir konaklama tercihi ile hem ulaşım ağları hem de turistik mekânlara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. En çok tercih edilen konaklama bölgeleri ise Barrington ve Robie caddeleridir.

Halifax pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Halifax Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Halifax Otelleri
En Uygun Fiyatlı Halifax Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Halifax Otelleri
Halifax Ev Kiralama

Halifax'e Ne Zaman Gidilir?

Halifax, Atlas Okyanusu’na kıyısı olan bir şehir olduğu için deniz ikliminin etkisi altındadır. Azları hafif yağışlı ve nemli, kışları ise genellikle kar yağışlı ve soğuk geçmektedir. Bahar ayları ise ılıman geçmektedir. Halifax için en ideal seyahat zamanları haziran – ağustos ile ekim ayları arasıdır.

Halifax Şehir İçi Ulaşım

Halifax Şehir İçi Ulaşım

Halifax’ta şehir içi ulaşım taksi, feribot ve otobüslerle sağlanmaktadır. Ulaşım olanakları genel olarak yeterlidir. Yazının devamında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Halifax Mutfağı

Halifax Mutfağı

Halifax Mutfağı başlı başına bir kültür olmasa da yemeye değecek birçok lezzet bulunmaktadır. Şehir deniz ürünleri konusunda gelişmiştir. Özellikle midye en meşhur deniz ürünleri arasındadır. Midyenin yanında deniztarağı da oldukça çok tüketilmektedir. Fiyatları biraz pahalı olsa da ıstakoz da oldukça tercih edilmektedir. Kıyıya yakın balıkçılarda ucuz fiyata deneyimleyebilirsiniz. 

Halifax Gece Hayatı

Halifax Gece Hayatı

Halifax’ın gece hayatı çok hareketlidir. Lounge barlar, gece kulüpleri ve publ'ar şehrin ana eğlence mekânlarıdır. Eğlence hayatı özellikle Granville Caddesi üzerinde yoğunlaşmaktadır. En çok tercih edilen özel tüketim alkolü ise likördür. Bu likör marketler dâhil her yerde satılmaktadır. Gece hayatı fiyat bakımından biraz pahalı denebilir. Bir rom veya votkanın bardağı yaklaşık 13 $ tutmaktadır. Grafton Caddesi’nde bulunan eğlence mekânları oldukça pahalı olabilirken Sackville Caddesi üzerinde bulunanlar bir hayli ucuz ancak kalitesizdir. Bu eğlence mekânları genellikle gece 03.00’e kadar açıktır.

Halifax'ta Alışveriş

Halifax’ın alışveriş imkânları çok iyidir. Lüks ve önde gelen mağazalar Barrington Caddesi boyunca sıralanmaktadır. Giyim, teknoloji, takı, aksesuar gibi türlerde dünyanın önde gelen markaların mağazalarını burada bulabilirsiniz. Spring Garden Yolu ise şehrin bir diğer popüler alışveriş bölgesidir. Her türlü mağaza ve her türlü benzersiz dükkâna burada rastlamak mümkündür. Alışveriş potansiyeli ve insan sayısı olarak en kalabalık bölgedir.
 
Bunun yanında Quinpool Yolu’da oldukça dikkat çekicidir. Tropikal balıklar, elbiseler, filmler, kitaplar, hediyelik eşyalar ve birçok butik dükkanlar bulunmaktadır. Turistler tarafından en çok tercih edilen yerlerden biridir.

Bazı belli mağazalara gelecek olursak Black Market’ta tasarım giysiler ve aksesuarlar, Venüs Envy’de birçok çeşit kitap, Dress in Time’da ise ucuz fiyatlı ikinci el giysiler bulunabilmektedir.

Halifax Festivaller

 

Halifax kozmopolit dokusuyla festivale katılanlara muhteşem bir ortam sunmaktadır. Ulusal ve uluslararası festivallerin tarihlerini göz önüne alarak planlayacağınız bir seyahat programı size unutulmaz hatıralar katacaktır.

 • Busker Festivali (Ağustos)
 • Nova Scotia Uluslararası Air Show (Eylül)
 • Nova Scotia Kraliyet Dövme Festivali (Temmuz)
 • Tall Ships Festivali (Değişken)

Halifax Resmi Dili

Halifax’ta resmi dil olarak İngilizce konuşulmaktadır.

Halifax Para Birimi

Halifax para birimi olarak “Kanada Doları” kullanmaktadır.

Halifax Saat Farkı

Halifax GMT -5  saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 7 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Halifax’da sabah 05.00’dir.

Halifax Vize İşlemleri

Halifax’a tüm pasaport çeşitlerine vize uygulanmaktadır. Seyahat edebilmek için Kanada Ankara Büyükelçiliğinden vize başvurusu yapmak gerekmektedir.

Halifax Dış Temsilcilikleri

Montreal'daki Türkiye Konsolosluğu

Halifax Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • Paskalya'dan önceki Cuma
 • Paskalya Bayramı
 • Victoria Günü
 • 1 Temmuz - Kanada Bayramı
 • Eylülün ilk pazartesisi - İşçi Bayramı
 • Şükran Günü
 • 11 Kasım - Anma Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Noelden Sonraki Gün

Halifax Faydalı Bİlgiler

 • Polis: 911
 • İtfaiye: 911
 • Ambulans: 911