Google+

Arama formu

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax Gezilecek Yerler
grandamericanadventures.com

Halifax Kuzey Amerika standartlarına göre küçük bir şehir olsa da gezip görülecek birçok yere sahiptir. Modernizmin ve tarihin iç içe geçtiği şehirde müzecilik ve tarihi yapılar ön plana çıkmaktadır. İngiltere ve Fransa’nın bölgeye hakim olmak için verdiği savaşlar, bu şehrin tarihi ve kültürünü oluşturan en önemli etkenlerdir.

Şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bunu çok sayıda bulundurduğu üniversiteye ve öğrencilerine borçludur. Bu çeşitlilik kültürel anlamda Halifax’ın çehresini oluşturmaktadır. Eğer bu şehre gelmekte kararsızsanız adaları, kaleleri, dini yapıları, müzeleri, bahçeleri ve caddeleriyle Halifax, gezip görülmeye değer bir kenttir.

Halifax lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Still Waters Bed and Breakfast, Luxury Apartment Downtown Halifax, Romantic & Luxurious House. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Ascendence Harborside Bed & Breakfast, Best Western Plus Chocolate Lake Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz The Halliburton, Rockwood Estates 2 Bedroom, Two Bedroom Condo otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Halifax aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Halifax gezilecek yerler:

Pier 21 Kanada Göçmenlik Müzesi

Halifax Gezilecek Yerler-1
cdn2.vtourist.com

Kanada ve ABD arasında gemilerin çalıştığı eski dönem bir iskelede bulunan bu müze, Kanada’nın ulusal müzeleri arasındadır. İçinde göçmenlerin hikayelerini anlatan 2.000 hikaye, 500 mektup, 700 bağışlanmış kitap, 300’den fazla arşiv görüntüleri ve daha fazlasının bulunduğu koleksiyonlar sergilenmektedir.

1850’lerden beri hizmet vermiş olan bu göçmenlik durağı, 1999’dan sonra müzeleştirilmiştir. Bu müze Halifax’da gezilecek yerler arasında baş sıralarda gelmektedir.

 • Adres:1055 Marginal Rd, Halifax, NS B3H 4P7, Kanada
 • Telefon:+1 902-425-7770
 • Saatler: 10.00 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 8,65 $ / Çocuk 5 $

Atlantis Denizcilik Müzesi

Halifax Gezilecek Yerler-2
images.trvl-media.com

Limana yakın bir yerde deniz kıyısında bulunan Atlantik Denizcilik Müzesi, sadece Halifax’ın değil Kanada’nın en eski ve en önemli müzelerinden biridir. Müzenin içinde 70’den fazla küçük tekne ile 30.000’in üzerinde tarihi koleksiyonlar sergilenmektedir. İçinde en ilgi çeken parça ise 1913 yılında yapılan buharlı bir araştırma gemisidir. Müze 1948 yılında gönüllü subaylar tarafından kurulmuştur ve günümüzde binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 • Adres: 1675 Lower Water St, Halifax, NS B3J 1S3, Kanada
 • Telefon:+1 902-424-7490
 • Saatler: 09.30 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 9,25 $ / Çocuk 5 $

Mc Nabs Adası

Halifax Gezilecek Yerler-3
spacing.ca

Mc Nabs adası Halifax’da bulunan 400 hektarlık büyüklüğü olan bir adadır. İnce kumları, parke taşı kıyı şeritleri, tuzlu bataklıkları, terk edilmiş askeri tahkimatı ve ormanlarıyla oldukça dikkat ve ziyaretçi çeken bir yerdir. Adaya feribotlar ile gelinebilmektedir. Genellikle kampçılar tarafından tercih edilen bu yerde eğer bir kamp yapmak isterseniz Doğal Kaynaklar Departmanından rezervasyon alarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Mc Nabs Adası doğa severlerin Halifax’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

 • Adres: McNabs Island, Halifax, NS, Kanada

Citadel Tepesi Ulusal Tarihi Sit Alanı

Halifax Gezilecek Yerler-4
keithmercer.com

Kanada’nın en çok ziyaret edilen ulusal tarih sitesi olan Citadel Tepesi, Halifax’ın en turistik mekânlarından biridir. İçinde bir fort kale bulunmaktadır. 1749’da yapılan bu kale, yıldız gibi görünen şekli ve heybetiyle harika görünmektedir. O zaman ki Fransız akınlarına karşı şehri korumak için yapılmıştır ve 4 farklı surdan oluşmaktadır. Yedi yıl savaşları da dahil İngiliz – Fransız sömürge savaşlarında çokça kullanılmış olan bu yer, tarihi bir simge olarak Halifax’da görülmesi gereken bir alandır.

 • Adres: 5425 Sackville St, Halifax, NS B3J 3Y3, Kanada
 • Telefon: +1 902-426-5080
 • Saatler: 09.00 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 11,75 $ / Çocuk 8 $

Nova Scotia Sanat Galerisi

Halifax Gezilecek Yerler-5
destinationhalifax.com

Şehir merkezinde yer alan Nova Scotia Sanat Galerisi, Atlantik eyaletinin en büyük sanat galerisi müzesidir. Bulunduğu bina 1865 yılında tasarlanmış müze ise 1908 yılında George Lang tarafından kurulmuştur. 1998 yılında ise yanında bulunan il binasının da dahil edilmesiyle iyice genişletilmiştir. İçinde birçok geçici sergi, kalıcı olarak kamusal alana ayrılmış heykeller, yeraltı sergi odaları ve çeşitli dönemlere ait koleksiyonlar sergilenmektedir. Sanata ve tarihe ilgili olan herkes tarafından haftanın her günü ziyaret edilebilir.

 • Adres: 1723 Hollis St, Halifax, NS B3J 1V9, Kanada
 • Telefon:+1 902-424-5280
 • Saatler: 10.00 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 12 $ / Çocuk 5 $

Aziz Paul Kilisesi

Halifax Gezilecek Yerler-6
c2.staticflickr.com

Aziz Paul kilisesi Halifax’ın şehir merkezinde bulunan Protestan Anglikan bir kilisedir. 1749 yılında Fransa ile İngiltere arasında bu coğrafyada gerçekleşen Baba Le Loutre Savaşı sırasında yapılmıştır.  Bu özelliğiyle Kanada’nın en eski Protestan kilisesi ve Halifax’ın en tarihi yapısı olma unvanlarına sahiptir. Aziz Paul kilisesinin altında birde Kript yani mezarlık bulunmaktadır. Bu kilisede hizmet vermiş 20 kişi burada yatmaktadır. Kilise 1981 yılında Kanada tarafından ulusal tarihi site olarak listeye eklenmiştir.

 • Adres: 1749 Argyle St, Halifax, NS B3J 3K4, Kanada
 • Telefon:+1 902-429-2240
 • Saatler: 09.00 – 16.00

Old Town Saati

Halifax Gezilecek Yerler-7
wikimedia.org

Halifax’da görülmesi gereken yerlerden biride Old Town Saati’dir. Citadel Saat Kulesi olarak da bilinen Old Town Saati, Halifax’ın en tanınmış simgesel yapılarından biridir. Pallaidan tarzında asimetrik sekizgen bir şekilde tasarlanmıştır. Tarihi site alanında bulunan bu saat kulesi, Kraliyet donanması ve İngiliz ordusu için 1803 yılında yapılmıştır. Yaklaşık 200 yıldır çalışmaktadır ve bakımını ise bekçileri yapmaktadır. Dişlileri ve sarkaçlarıyla birlikte sadece saatin büyüklüğü 13 metredir.

 • Adres: Brunswick St, Halifax, NS, Kanada

Halifax Bahçeleri

Halifax Gezilecek Yerler-8toyarosie.files.wordpress.com

Halifax Bahçeleri 1867 yılında Victoria döneminde kurulmuş bir kamusal alanı oluşturmaktadır. Konum olarak Halifax Yarımadası’nın popüler alışveriş bölgesi olan Spring Garden Yolu yakınında bulunmaktadır. 1984 yılından beri Kanada ulusal tarihi siteleri listesinde bulunmaktadır. Toplam 16 dönümlük bir alanda en işlek iki caddenin arasındadır. İçerisinde heykeller, iki taş köprü, üç çeşme, üç gölet ve bir adet bina bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında düğün ve balo fotoğrafları için uygun bir ortam sağladığından oldukça tercih edilmektedir. Halifax’da görülmesi gereken bir yer olan bu bahçeleri, sakin ve huzurlu bir zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz.

 • Adres: 5665 Spring Garden Rd, Halifax, NS B3J 3S9, Kanada

Halifax gezilecek yerler listesinin sonuna geldi, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.