Google+

Arama formu

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax Kuzey Amerika standartlarına göre küçük bir şehir olsa da gezip görülecek birçok yere sahiptir. Modernizmin ve tarihin iç içe geçtiği şehirde müzecilik ve tarihî yapılar ön plana çıkmaktadır. İngiltere ve Fransa’nın bölgeye hakim olmak için verdiği savaşlar, bu şehrin tarihi ve kültürünü oluşturan en önemli etkenlerdir.

Şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir. Bunu çok sayıda bulundurduğu üniversiteye ve öğrencilerine borçludur. Bu çeşitlilik kültürel anlamda Halifax’ın çehresini oluşturmaktadır. Eğer bu şehre gelmekte kararsızsanız adaları, kaleleri, dinî yapıları, müzeleri, bahçeleri ve caddeleriyle Halifax, gezip görülmeye değer bir kenttir.

Halifax şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz lovely room, Long Lake Getaway - Quiet Accessible Suite with no Stairs / Steps güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Entire 3bed house, central Halifax, Star of the Sea B&B, The Pebble Bed and Breakfast. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Hampton Inn & Suites by Hilton Dartmouth - Halifax, Lake City Motel, Hearthstone Hotel Dartmouth - Halifax gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz HI-Halifax, Downtown Dartmouth All-New Suite with Harbour View, Modern Downtown Dartmouth studio steps to transit tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Halifax aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Halifax Gezilecek Yerler

Halifax'da Atlantis Denizcilik Müzesi, Mc Nabs Adası, Citadel Tepesi Ulusal Tarihi Sit Alanı, Aziz Paul Kilisesi, Old Town Saati ve Halifax Bahçeleri gibi mekanları ziyaret edebilirsiniz. 

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz. 

Atlantis Denizcilik Müzesi

Atlantis Denizcilik Müzesi

Limana yakın bir yerde deniz kıyısında bulunan Atlantik Denizcilik Müzesi, sadece Halifax’ın değil Kanada’nın en eski ve en önemli müzelerinden biridir. Müze'nin içinde 70’den fazla küçük tekne ile 30.000’in üzerinde tarihî koleksiyonlar sergilenmektedir. İçinde en ilgi çeken parça ise 1913 yılında yapılan buharlı bir araştırma gemisidir. Müze 1948 yılında gönüllü subaylar tarafından kurulmuştur ve günümüzde binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir.

 • Adres: 1675 Lower Water St, Halifax, NS B3J 1S3, Kanada
 • Telefon: +1 902-424-7490
 • Saatler: 09.30 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 9,25 $ / Çocuk 5 $

Mc Nabs Adası

Mc Nabs Adası

Mc Nabs adası Halifax’da bulunan 400 hektarlık büyüklüğü olan bir adadır. İnce kumları, parke taşı kıyı şeritleri, tuzlu bataklıkları, terk edilmiş askeri tahkimatı ve ormanlarıyla oldukça dikkat ve ziyaretçi çeken bir yerdir. Adaya feribotlar ile gelinebilmektedir. Genellikle kampçılar tarafından tercih edilen bu yerde eğer bir kamp yapmak isterseniz Doğal Kaynaklar Departmanından rezervasyon alarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Mc Nabs Adası doğa severlerin Halifax’da mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

 • Adres: McNabs Island, Halifax, NS, Kanada

Citadel Tepesi Ulusal Tarihi Sit Alanı

Citadel Tepesi Ulusal Tarihi Sit Alanı

Kanada’nın en çok ziyaret edilen ulusal tarih sitesi olan Citadel Tepesi, Halifax’ın en turistik mekânlarından biridir. İçinde bir kale bulunmaktadır. 1749’da yapılan bu kale, yıldız gibi görünen şekli ve heybetiyle harika görünmektedir. O zamanki Fransız akınlarına karşı şehri korumak için yapılmıştır ve 4 farklı surdan oluşmaktadır. Yedi yıl savaşları da dahil İngiliz – Fransız sömürge savaşlarında çokça kullanılmış olan bu yer, tarihî bir simge olarak Halifax’ta görülmesi gereken bir alandır.

 • Adres: 5425 Sackville St, Halifax, NS B3J 3Y3, Kanada
 • Telefon: +1 902-426-5080
 • Saatler: 09.00 – 17.00
 • Ücretler: Yetişkin 11,75 $ / Çocuk 8 $

 

Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi

Aziz Paul Kilisesi Halifax’ın şehir merkezinde bulunan Protestan Anglikan bir kilisedir. 1749 yılında Fransa ile İngiltere arasında bu coğrafyada gerçekleşen Father Le Loutre Savaşı sırasında yapılmıştır.  Bu özelliğiyle Kanada’nın en eski Protestan kilisesi ve Halifax’ın en tarihî yapısı olma unvanlarına sahiptir. Aziz Paul Kilisesi'nin altında bir de Kript yani mezarlık bulunmaktadır. Bu kilisede hizmet vermiş 20 kişi burada yatmaktadır. Kilise 1981 yılında Kanada tarafından ulusal tarihi site olarak listeye eklenmiştir.

 • Adres: 1749 Argyle St, Halifax, NS B3J 3K4, Kanada
 • Telefon:+1 902-429-2240
 • Saatler: 09.00 – 16.00

Old Town Saati

Old Town Saati

Halifax’ta görülmesi gereken yerlerden biri de Old Town Saati’dir. Citadel Saat Kulesi olarak da bilinen Old Town Saati, Halifax’ın en tanınmış simgesel yapılarından biridir. Pallaidan tarzında asimetrik sekizgen bir şekilde tasarlanmıştır. Tarihî site alanında bulunan bu saat kulesi, Kraliyet donanması ve İngiliz ordusu için 1803 yılında yapılmıştır. Yaklaşık 200 yıldır çalışmaktadır ve bakımını ise bekçileri yapmaktadır. Dişlileri ve sarkaçlarıyla birlikte sadece saatin büyüklüğü 13 metredir.

 • Adres: Brunswick St, Halifax, NS, Kanada

Halifax Bahçeleri

Halifax Bahçeleri

Halifax Bahçeleri 1867 yılında Victoria döneminde kurulmuş bir kamusal alanı oluşturmaktadır. Konum olarak Halifax Yarımadası’nın popüler alışveriş bölgesi olan Spring Garden Yolu yakınında bulunmaktadır. 1984 yılından beri Kanada ulusal tarihî siteleri listesinde bulunmaktadır. Toplam 16 dönümlük bir alanda en işlek iki caddenin arasındadır. İçerisinde heykeller, iki taş köprü, üç çeşme, üç gölet ve bir adet bina bulunmaktadır. Ayrıca yaz aylarında düğün ve balo fotoğrafları için uygun bir ortam sağladığından oldukça tercih edilmektedir. Halifax’ta görülmesi gereken bir yer olan bu bahçeleri, sakin ve huzurlu bir zaman geçirmek için tercih edebilirsiniz.

 • Adres: 5665 Spring Garden Rd, Halifax, NS B3J 3S9, Kanada

Halifax gezilecek yerler listesinin sonuna geldi, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.