Google+

Arama formu

AHŞAP CADDELERİYLE QUEBEC

Bu yazı Gezimanya üyesi NURHAN YILMAZ tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Montreal’den Quebec’e doğru ilerlerken yol boyunca Sen Lawrence nehri eşliğinde çok güzel manzaraları izliyoruz. Yolda “Les Grands Feux loto Quebec” şelalelerine gidiyoruz. Bu şelalenin dibine kadar inip çok güzel fotoğraflar alıyoruz. Şelale’nin üzerinde, şelale boyunca uzanan demir bir köprü var. Bu köprüden şelalenin görünümü çok etkileyici. Ayrıca teleferik ile şelalenin tepesine kadar çıkmak ta mümkün. Şelaleden sonra tekrar Quebec’e geri dönüyoruz.

Quebec eyaleti 6,5 milyon, Quebec City şehir merkezi ise 1 milyon nüfusa sahip. Şehir çok sevimli ve görülmeye değer. Burada genel anlamda Fransızca konuşuluyor. Quebec parlamento binasını görüyoruz, ardından savaş meydanına geliyoruz. Buraya Place of Abraham deniyor. Tam 45 hektarlık büyük bir park. Quebec şehri pek çok konser ve festivale ev sahipliği yapılıyor.

Place of Abraham, 180 bin kişinin konser izleyebileceği açık hava konser alanı. Burada Rolling Stones 300 bin, Celine Dion 240 bin kişi ile rekor yapmış. Parkın etrafındaki 2 katlı bahçeli evler, butik otellere dönüştürülmüş. Parktan sonra ortasında dev bir havuzun olduğu bir meydana, oradan da sahil kenarına iniyoruz. Sahil tarafı oldukça turistik bir bölge. Eğlenceli dar sokaklarında küçük dükkanlar ve kafeler yer alıyor.

Quebec

Kral meydanındaki Kraliyet Sarayı (Place Royale) Quebec’te mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Bu meydanda 3-4 katlı bir binanın bir yüzünde Quebec tarihi ve buradaki yaşantıyı anlatan derinliği çok güzel uygulanmış dev bir duvar resmi görüyoruz. Bu tabloda 4 mevsim resmedilmiş.

Quebec-1

Daha sonra finüküler ile yukarıya çıkıyoruz. “Chateau Saint Luis” 1811 yapımı muhteşem bir şato.

Quebec şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Condo de Lux Le Méribel du Vieux-Québec, Condo Le 1000 - Quebec, La Maison. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Le Domaine du Lac Saint Charles, Le Gite Du Hu-Art, Gite Confort gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Auberge Maeva, Auberge Jeunesse La Belle Planete Backpackers Hostel, Ekcono Hostel Appatement tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Quebec aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Quebec-2

Şatonun limana bakan tarafında, yerler tamamen kalın ahşap kalaslar ile kaplanmış ve çok geniş bir gezi alanı oluşturulmuş. Bu yürüme yolunun altında eski tarihi kalıntılar var. Bu tarihi kalıntıları camekan içine alarak koruma altına almışlar. Burası açık hava müzesini andırıyor. Şato’nun içi, şu an muhteşem bir otele çevrilmiş; “Le Chateau Frontenac”.

Quebec-3

Quebec city altında bir de yer altı şehri var. Burada yine mağazalar, kafeler ve restoranları görüp, keyifli vakit geçirebilirsiniz. Özellikle de soğuk kış günlerinde.

Quebec, Chateau Saint Luis’i ile, ahşap caddeleriyle, Kral meydanındaki dev resimleriyle, dar sokakları, keyifli butik ve kafeleriyle unutulmayacak anlar yaşatıyor.
Şehrin merkezinde konforlu bir konaklama için Gite Confort ve Les Lofts St-Joseph otellerini tercih edebilirsiniz. 

Etiketler


NURHAN YILMAZ kullanıcısının resmi
Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım. Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım. Her şehrin kendine has olan dokusu beni her zaman etkilemiştir. Eşimle birlikte kızlarımız daha çok küçükken Türkiye’nin neredeyse tamamını gezme fırsatımız...