Quebec Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Quebec, Kanada’nın kendiyle aynı ismi taşıyan Quebec eyaletinin başkenti olup, 500.000 nüfusa sahiptir. Quebec, Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak bilinmektedir.

Quebec, Kanada’nın kendiyle aynı ismi taşıyan Quebec eyaletinin başkenti olup, 500.000 nüfusa sahiptir. Kuruluş yılı 1608 olan Quebec bir Fransız kolonisi olarak kurulmuştur ve ana dili Fransızca'dır. Kuzey Amerika’nın en eski şehri olarak bilinmesinin yanında, aynı zamanda Kuzey Amerika’da halen etrafı surlarla çevrili olan tek şehridir.

Quebec hem doğasıyla hem de kültürüyle insanı kendine aşık eden bir şehirdir. Lower Town’un dar sokakları, dükkanları, butikleri ve çevresinde ki yapıların mimarisi hoş bir ahenk yaratmaktadır. Quebec ayrıca dünyanın en fazla fotoğrafı çekilen Chateau Frontenac isimli bir otele sahiptir. Bu otel o kadar büyüktür ve o kadar güzeldir ki, deyim yerindeyse şehrin siluetini oluşturmaktadır.

Tanıtıcı Video:

 

Editörün Kaleminden

Quebec Nerededir?

Quebec, Kanada’nın batısında  bulunan Quebec Eyaleti'nin güneyinde yer almaktadır.

Quebec'e Ne Zaman Gidilir?

Quebec’in güneyinde nemli karasal ilkim, kueyinde ise kutup iklimi görülmektedir. Kışlar uzun sürmekte, soğuk ve yağışlı geçmektedir. Yazlar ise kısa ve ılıktır. Kışın sıcaklıkla genellikle -10 derecenin altında olmaktadır. Yazın ortalama sıcaklık ise 15 derecedir. Mevsim şartları dolayısıyla en uygun seyahat zamanı Haziran-Ağustos ayları arasıdır.
 

Quebec'te Nerede Kalınır?

Eski mimarisi, sanat dolu sokakları, yıl boyunca yapılan renkli festivalleri, lezzet kokan mutfak kültürü ile farklı bir kültüre sahip olan bu Doğu Kanada şehri dünyanın dört bir yanından insanı kendi büyülü sokaklarına davet etmektedir. Şehirde, günümüze kadar gelmiş birçok göçmen yaşamaktadır ve bu şehri çok kültürlü bir yaşam bölgesi haline getirmiştir. Etnik kökenlerden gelen ve zamanında gelmiş olan kolonilerin etkisiyle günümüzde ana dil olarak Fransızca konuşulsa da çoğu kişi İngilizce bilmektedir. Quebec şehrinde şehir içi ulaşım çok gelişmiştir, gideceğiniz yerlere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Quebec otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Quebec Otelleri

Kanada’nın en büyük eyaletlerinden birisi olan Quebec’in başkentidir. Eski bir şehir olan Quebec, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiştir. Mutlaka görülmesi gereken Kuzey Amerika’nın diğer şehirlerinden farklı tarihi güzellikleri ile büyüleyen bir şehirdir. 

Saint Lawrence Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan Quebec şehrinde görülecek birçok tarihi yapının bulunur. Bunların yanı sıra yıl içerisinde düzenlenen festivaller ile de bir çok turisti ağırlamaktadır. Resmi dil olarak Fransızca konuşulsa da turistik bir şehir olduğu için birçok yerde İngilizce konuşan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Kış ayları zorlu ve soğuk geçtiği için özellikle bahar aylarının sonlarında ve yaz aylarında seyahat edilmesi önerilir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Quebec otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Quebec Gezilecek Yerler

Quebec Kuzey Amerika’nın en eski yerleşkelerinden biri olarak tarihi ve atmosferiyle öne çıkmaktadır. Birçok Amerika şehri modern hayatı, yapıları ve kültürüyle bilinirken, Quebec tarih kokan bir şehirdir. Başlıca gezilecek yerleri Old CityQuebec duvarları, Quartier Petit ChampleinLawrence Nehri ve Vieux limanıSaint Anne Beaupre TapınağıMontmorency Fall’s Park olmaktadır.

Quebec gezilecek yerler:

OLD CİTY


blog.duproprio.com

Upper Town olarak bilinen Quebec’in tepesinde bulunan ve aynı zamadna Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne de eklenen Eski Quebec şehri, Kanada ve tüm Kuzey Amerika’nın en tarihi yerleşim bölgesidir. Burayı 1608 yılında bir haritacı olan ve “Yeni Fransa’nın Babası” olarak bilinen Samuel de Champlein keşfetmiştir. Daha sonra çok iyi bir görüş alanına sahip olduğu için Fransalı istilacılar tarafından bir idari merkez olarak kolonileşmiştir.

Old City’de bulunan ve devasa olmasının yanında çokda güzel bir mimariye sahip olan “Chateau Frontenac” oteli, dünyanın en çok fotoğraflanan oteli olarak bilinmektedir. Old City’nin samimi ve nazik bir havası vardır. Rue de Tresor (Tresor Caddesi) Eski Quebec’in açık hava sanat galerisidir. Atlı arabalar, sokak eğlenceleri, şarkıcılar ve sanatçılar caddenin her bir tarafında görülmektedir. Kentin etrafını çevreleyen duvarlar, Kuzey Amerika’da halen surlarla çevrili olan tek şehir ünvanını Quebec’e kazandırmıştır. Bu duvarların bir kısmı 19. Yüzyılda gereksiz olduğu gerekçesiyle, kentsel gelişim için yıkılmıştır. Quebec’i Quebec yapan Old City’i mutlaka gezmelisiniz.

QUEBEC DUVARLARI


canadashadow.files.wordpress.com

Kuzey Amerika’nın etrafı surlarla çevrili tek şehri ünvanını Quebec’e kazandıran bu şehir duvarları, toplam 4.5 kilometrelik uzunluğuyla Old City’i çevrelemektedir. Quebec’in savunmasını oluşturan bu duvarlar sırasıyla Fransız ve İngiliz rejimlerince kullanılmış ve gelişmiştir.  Duvarların üstünde ki istihkâmlar, top ve silah boşlukları, yıldız şeklinde kalesi, kuleleri, Artillery Parkı ve kaleleri bu duvarları ihtişamlı kılan unsurlardır.

Quebec’in duvarları üzerinde aynı Çin Seddi’nde olduğu gibi yürünebilmektedir. Bu duvarların üzerinde yürüyerek muhteşem Quebec ve manzarasını seyredebilirsiniz. 

AŞAĞI ŞEHİR (LOWER TOWN)


tour.his-usa.com

Quebec City Lower ve Upper olmak üzere iki bölgeden oluşmaktadır.Lower Town eski Quebec’in içinde tarihi konutları, tüccarları, esnafları ve dar sokaklarıyla şehrin ana cazibe noktalarını barındırmaktadır. Upper Town’la bağlantı sağlayan Cote de la Canoterie sokağında bulunan “Umut Kapısı” iki bölgeyi birbirinden ayırmaktadır. Bu kapı 1873 yılında kaçak girmeye çalışan insanları engellemek için yapılmıştır.

Quebecois, Rue St. Paul ve Quartier Petit Champlein gibi dar sokaklar tüccarı, esnafı ve tarihi yapılarıyla buranın tarihi ruhunu yansıtan asıl yerlerdir. Quartier Petit Champlein’in dar sokaklarında bulunan çeşitli figürler ve boyamalar bir hayli ilgi çekicidir. Şehrin zamanında yaşadığı savaşlar, heyelanlar gibi felaketler çok iyi resmedilmiştir. Buradan sonra Kuzey Amerika’nın en eski taş kilisesi olan Notre Dame des Victories’i görebilirsiniz. Bu kilise küçük bit taş eve benzemektedir ve 1688 yılında İngilizler tarafından Fransızlara karşı kazanılan zaferin adına yapılmıştır. Kısaca Lower Town Quebec’in başlıca görülecek yerleri arasındadır.

AZİZ LAWRENCE NEHRİ VE VİEUX LİMANI

Aziz Lawrence Nehri Quebec’in göz ardı edilemez doğa güzellikleri arasındadır. Yıllar boyunca, 400 yılı aşkın bir süredir Amerika ile Quebec arasında ki ticaret yolu olmuştur. Bu nehir üzerine bulunan Vieux limanı etrafında bulunan bisiklet yolları, gösterileri, halk pazarı ve parklarıyla bu güzelliği artırmaktadır. Bu limana yaz aylarında birçok cruise gemisi yanaşmakta ve şehre turist getirmektedir. Lawrence Nehri’nde birçok deniz memelisi türü yaşamaktadır. Bu çalıları da sık sık nehrin üstünde bulunan köprülerden görmek mümkün olmaktadır. Aziz Lawrence Nehri ve Vieux limanı, Quebec’te mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

 • Adres: 160 Quai Saint-André, Québec City, G1K 3Y2, Kanada

SAİNT ANNE BEAUPRE TAPINAĞI


blogs.furman.edu

Kuzey Amerika’nın en eski tapınaklarından olan Saint Anne Beaupte Tapınağı, gasta ve engelli birçok kimse için bir mucizeler evi olmuştur. Burada ki türbe Kuzey Amerika’nın en eski hac yeri olarak her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. İçinde bulunan Saint Anne heykeli ile muhteşen neo Roma tarzı Marvel Bazilikası, yüzlerce vitray pencereleri, nefli sanat eserleri ile ziyaretçilerini atmosferine hayran bıraktırmaktadır. Burası muhteşem bir ibadet alanı olmanın yanında, insanların rahatlamak içinde çokça tercih ettiği bir yer olmaktadır.

 • Adres: 10018 Avenue Royale, Sainte-Anne-de-Beaupré, QC G0A 3C0, Kanada
 • Saatler: 08.00-16.00

MONTMORENCY FALL’S PARK


rackcdn.com

Montmorency, Niagara’dan bile 30 metre daha yüksek olan şelalesi ile ünlü bir doğa parkıdır. Lawrence Nehri’nden dökülen bu şelalenin üst kısmından nehir boylu boyunca muhteşem bir manzarayla görülebilmektedir. En iyi görüş alanı inşa Parc de la Chute kısmındadır. Buraya çıktığınızda kendinizi boşlukta, bir sipralin içinde gibi hissedebilirsiniz. Kışın şelalenin etrafında ki akışkan suların donması ise bir başka harika manzaradır. Sırf bu olayı görmek için şelaleye en çok kış aylarında turist gelmektedir. Nehriz üzerinde bulunan asma köprüler ile bu doğa parkı içinde birçok alan gezilebilmekte ve farklı görüş açıları elde edilebilmektedir. Ayrıca bu yüksekliğe çıkmak için bir de hava tramwayı (Funitel) bulunmaktadır. Bu taşıtlar da turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

 • Adres: 2490 Ave Royale, Québec City, QC G1C 1S1, Kanada

Quebec gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Devamını Oku

Quebec Şehir İçi Ulaşım


spiffykerms.com

Quebec’te şehir içi ulaşım aracı olarak otobüs ve taksiler kullanılmaktadır. Bu otobüsler, RTC Québec City, Saint-Augustin-de-Desmaures, Wendake ve Ancienne-Lorette bölgelerine hizmet vermektedir. Otobüslerde kullanılan bilet fiyatları aşağıda ki gibidir. Bu biletleri şehrin ana noktalarında ki satış noktalarından temin edebilirsiniz.

 • 1 kullanımlık: 3,25 $
 • 1 günlük: 7,50 $
 • Resmi web sitesi için tıklayınız.

Şehrin bir diğer önemli ulaşım aracı da taksilerdir. Birçok bölgede hizmet veren taksilerin açılış fiyatları 3,45$, sonra ki katedilen her kilometre başına fiyatı ise 1,75$’dır.

 
 QUEBEC HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Quebec havalimanından şehir merkezine ulaşım için yerel otobüs işletmesi olan RTC’nin 78 numaralı otobüslerini kullanabilirsiniz. Bu hat pazartesi ve Cuma günleri arasında hizmet vermektedir. Havalimanında bir durakta bulunan bu otobüslerin bilet fiyatları aşağıdadır. Bu biletleri otobüs durağından temin edebilirsiniz.

Quebec Mutfağı


kanadakultur.org

Quebec yemek kültürü her ne kadar bir Amerikan şehri olsa da Fransız mutfağının etkisi altındadır. Bunda geçmiş de bir Fransız kolonisi olmasının etkisi büyüktür. Quebec mutfağında domuz eti ve Fransız usülünce hazırlanan yemekler çokça tüketilmektedir. En önemli yemekleri arasında; Fransız bezelye çorbası, soslu ve peynirli patates kızartması olan outine, nişastası alınmış hamur kıvamında patates rendesiyle kaplanmış bir çeşit börek olan rapie pie ve etli bir börek olan tourtieres sayılabilir. Bu lezzetleri Lower Town’da ki restoranlarda denemenizi tavsiye ederiz.

Popüler mekanlar:

 
BAHŞİŞ- Ülke genelinde bahşiş, hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de hesabın %5‘i gibi küçük bir bahşiş beklentisi bulunmaktadır.

 

Quebec'te Alışveriş

Quebec büyük ister alışveriş merkezleri, ister dünyaca ünlü marketleri, isterseniz de büyüleyici sokaklarında yer alan butikleriyle alışveriş konusunda çok canlı bir şehirdir. Alışveriş yapabileceğiniz sokaklar genellikle Lower Tower yani aşağı şehirde ki sokaklarda toplanmıştır. Quartier Petit Champlein’in dar sokağında tarihi dekoratif sanat dükkanları ve yüksek moda butik ürünleri satılmaktadır. Rue Saint-Paul caddesinde ise 400 yıllık eski butik dükkanlar bulunmaktadır. Bunun yanında bistrolar, sanat galerileri ve antika dükkanları ile kentin cazibe noktalarından biri olmaktadır. Rue Saint-Joseph caddesi ise orijinal butikleri, pastaneleri, kafeleri ve oyuncak mağazaları ile avrupai bir havaya sahiptir.

Quebec Gece Hayatı

Quebec’in gece hayatı çok hareketlidir. Lounge barlar ve publar şehrin ana eğlence mekanlarıdır. Batıda ki Place D’Youville, rue Saint-Jean caddelerinde küçük ama oldukça eğlenceli yerel barlar bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgede birkaç gay ve lezbiyen bar bulmakta mümkün. Gece kulüpleri ise daha çok Nouvo aint-Roch bölgesinde yer almaktadır.  Quebec’in eğlence kültüründe canlı caz performansları, blues, rock ve dans müzikleri ağır basmaktadır.

Devamını Oku

Quebec Festivaller


rvrentalscanada.files.wordpress.com

 • Quebec Kış Karnavalı (Şubat)
 • Quebec Karnavalı (Ağustos)
 • Quebec Müzik Festivali (Eylül)

Quebec Resmi Tatiller

 • 1 Ocak - Yeni Yıl
 • Paskalya'dan önceki Cuma
 • Paskalya Bayramı
 • Victoria Günü
 • 1 Temmuz - Kanada Bayramı
 • Eylülün ilk pazartesisi - İşçi Bayramı
 • Şükran Günü
 • 11 Kasım - Anma Günü
 • 25 Aralık - Noel
 • 26 Aralık - Noelden Sonraki Gün

Quebec Konsolosluk Bilgileri

Montreal'daki Türkiye Konsolosluğu

 • Adres: Turkish Consulate General in Montreal, Canada 1134 Ste-Catherine Street West Montreal Quebec H3B 1H4 Canada
 • Telefon:  (+1) (514) 878-3394
 • Web adresi için tıklayınız.

Quebec Saat Farkı

Quebec GMT -5  saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 7 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Quebec’de sabah 05.00’dir.

Quebec Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -8.6oC
  • Şub -6.7oC
  • Mar -1.3oC
  • Nis 7.2oC
  • May 14.2oC
  • Haz 19.1oC
  • Tem 22.4oC
  • Agu 20.8oC
  • Eyl 15.9oC
  • Eki 9.3oC
  • Kas 2.5oC
  • Ara -5.3oC

Kısa Kısa

Ülke: Kanada
Nüfus: 500.000
Resmi Dil: Fransızca
Para Birimi: Kanada Doları
İklim: Karasal ve Kutup İklimi
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Old City bölgesi
Big Mac Index: 4.54$(Türkiye 3.87$)