Quebec Gezilecek Yerler

Quebec Kuzey Amerika’nın en eski yerleşkelerinden biri olarak tarihi ve atmosferiyle öne çıkmaktadır. Birçok Amerika şehri modern hayatı, yapıları ve kültürüyle bilinirken, Quebec tarih kokan bir şehirdir. Başlıca gezilecek yerleri Old CityQuebec duvarları, Quartier Petit ChampleinLawrence Nehri ve Vieux limanıSaint Anne Beaupre TapınağıMontmorency Fall’s Park olmaktadır.

Quebec gezilecek yerler:

OLD CİTY

Upper Town olarak bilinen Quebec’in tepesinde bulunan ve aynı zamadna Unesco Dünya Mirasları Listesi’ne de eklenen Eski Quebec şehri, Kanada ve tüm Kuzey Amerika’nın en tarihi yerleşim bölgesidir. Burayı 1608 yılında bir haritacı olan ve “Yeni Fransa’nın Babası” olarak bilinen Samuel de Champlein keşfetmiştir. Daha sonra çok iyi bir görüş alanına sahip olduğu için Fransalı istilacılar tarafından bir idari merkez olarak kolonileşmiştir.

Old City’de bulunan ve devasa olmasının yanında çokda güzel bir mimariye sahip olan “Chateau Frontenac” oteli, dünyanın en çok fotoğraflanan oteli olarak bilinmektedir. Old City’nin samimi ve nazik bir havası vardır. Rue de Tresor (Tresor Caddesi) Eski Quebec’in açık hava sanat galerisidir. Atlı arabalar, sokak eğlenceleri, şarkıcılar ve sanatçılar caddenin her bir tarafında görülmektedir. Kentin etrafını çevreleyen duvarlar, Kuzey Amerika’da halen surlarla çevrili olan tek şehir ünvanını Quebec’e kazandırmıştır. Bu duvarların bir kısmı 19. Yüzyılda gereksiz olduğu gerekçesiyle, kentsel gelişim için yıkılmıştır. Quebec’i Quebec yapan Old City’i mutlaka gezmelisiniz.

QUEBEC DUVARLARI

Kuzey Amerika’nın etrafı surlarla çevrili tek şehri ünvanını Quebec’e kazandıran bu şehir duvarları, toplam 4.5 kilometrelik uzunluğuyla Old City’i çevrelemektedir. Quebec’in savunmasını oluşturan bu duvarlar sırasıyla Fransız ve İngiliz rejimlerince kullanılmış ve gelişmiştir.  Duvarların üstünde ki istihkâmlar, top ve silah boşlukları, yıldız şeklinde kalesi, kuleleri, Artillery Parkı ve kaleleri bu duvarları ihtişamlı kılan unsurlardır.

Quebec’in duvarları üzerinde aynı Çin Seddi’nde olduğu gibi yürünebilmektedir. Bu duvarların üzerinde yürüyerek muhteşem Quebec ve manzarasını seyredebilirsiniz. 

AŞAĞI ŞEHİR (LOWER TOWN)

Quebec City Lower ve Upper olmak üzere iki bölgeden oluşmaktadır.Lower Town eski Quebec’in içinde tarihi konutları, tüccarları, esnafları ve dar sokaklarıyla şehrin ana cazibe noktalarını barındırmaktadır. Upper Town’la bağlantı sağlayan Cote de la Canoterie sokağında bulunan “Umut Kapısı” iki bölgeyi birbirinden ayırmaktadır. Bu kapı 1873 yılında kaçak girmeye çalışan insanları engellemek için yapılmıştır.

Quebecois, Rue St. Paul ve Quartier Petit Champlein gibi dar sokaklar tüccarı, esnafı ve tarihi yapılarıyla buranın tarihi ruhunu yansıtan asıl yerlerdir. Quartier Petit Champlein’in dar sokaklarında bulunan çeşitli figürler ve boyamalar bir hayli ilgi çekicidir. Şehrin zamanında yaşadığı savaşlar, heyelanlar gibi felaketler çok iyi resmedilmiştir. Buradan sonra Kuzey Amerika’nın en eski taş kilisesi olan Notre Dame des Victories’i görebilirsiniz. Bu kilise küçük bit taş eve benzemektedir ve 1688 yılında İngilizler tarafından Fransızlara karşı kazanılan zaferin adına yapılmıştır. Kısaca Lower Town Quebec’in başlıca görülecek yerleri arasındadır.

AZİZ LAWRENCE NEHRİ VE VİEUX LİMANI

Aziz Lawrence Nehri Quebec’in göz ardı edilemez doğa güzellikleri arasındadır. Yıllar boyunca, 400 yılı aşkın bir süredir Amerika ile Quebec arasında ki ticaret yolu olmuştur. Bu nehir üzerine bulunan Vieux limanı etrafında bulunan bisiklet yolları, gösterileri, halk pazarı ve parklarıyla bu güzelliği artırmaktadır. Bu limana yaz aylarında birçok cruise gemisi yanaşmakta ve şehre turist getirmektedir. Lawrence Nehri’nde birçok deniz memelisi türü yaşamaktadır. Bu çalıları da sık sık nehrin üstünde bulunan köprülerden görmek mümkün olmaktadır. Aziz Lawrence Nehri ve Vieux limanı, Quebec’te mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerdendir.

  • Adres: 160 Quai Saint-André, Québec City, G1K 3Y2, Kanada

SAİNT ANNE BEAUPRE TAPINAĞI

Kuzey Amerika’nın en eski tapınaklarından olan Saint Anne Beaupte Tapınağı, gasta ve engelli birçok kimse için bir mucizeler evi olmuştur. Burada ki türbe Kuzey Amerika’nın en eski hac yeri olarak her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çekmektedir. İçinde bulunan Saint Anne heykeli ile muhteşen neo Roma tarzı Marvel Bazilikası, yüzlerce vitray pencereleri, nefli sanat eserleri ile ziyaretçilerini atmosferine hayran bıraktırmaktadır. Burası muhteşem bir ibadet alanı olmanın yanında, insanların rahatlamak içinde çokça tercih ettiği bir yer olmaktadır.

  • Adres: 10018 Avenue Royale, Sainte-Anne-de-Beaupré, QC G0A 3C0, Kanada
  • Saatler: 08.00-16.00

MONTMORENCY FALL’S PARK

Montmorency, Niagara’dan bile 30 metre daha yüksek olan şelalesi ile ünlü bir doğa parkıdır. Lawrence Nehri’nden dökülen bu şelalenin üst kısmından nehir boylu boyunca muhteşem bir manzarayla görülebilmektedir. En iyi görüş alanı inşa Parc de la Chute kısmındadır. Buraya çıktığınızda kendinizi boşlukta, bir sipralin içinde gibi hissedebilirsiniz. Kışın şelalenin etrafında ki akışkan suların donması ise bir başka harika manzaradır. Sırf bu olayı görmek için şelaleye en çok kış aylarında turist gelmektedir. Nehriz üzerinde bulunan asma köprüler ile bu doğa parkı içinde birçok alan gezilebilmekte ve farklı görüş açıları elde edilebilmektedir. Ayrıca bu yüksekliğe çıkmak için bir de hava tramwayı (Funitel) bulunmaktadır. Bu taşıtlar da turistler tarafından çok ilgi görmektedir.

  • Adres: 2490 Ave Royale, Québec City, QC G1C 1S1, Kanada

Quebec gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.
 

Lokasyon Sayfasında Detayı Göster
Kapalı