Toronto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kanada'nın en büyük şehri Toronto, yüksek yaşam standardına, düşük suç oranına sahip; temiz, modern ve çok kültürlü yapısıyla gezmeniz gereken şehirlerdendir. Ontario eyaletinin başkentidir ve bu eyalet Kanada'nın İngilizce konuşulan eyaletlerindendir. Ancak şehrin yerlileri Fransızca da bilmektedir. Ontario Gölü'nün kıyısında bulunan şehir Montréal, Ottawa ve Chicago gibi şehirlere de yakındır. Dünyada birtakım en’lerle ünlü olan şehir “Economist Intelligence Unit” ve “Mercer Quality of Living Survey” tarafından dünyanın yaşanılacak en iyi şehirlerinden biri olarak seçildi.

Koloni döneminden önce şehirde Huronlar ve İrokualar olmak üzere iki farklı kabile yaşamıştır. Daha sonra 16. yüzyılda Kanada'ya Avrupa'dan gelen göçmenler yerleşmeye başlamıştır ancak henüz bu dönemde Toronto şehrine yerleşim olmamıştır. Daha sonra 18. yüzyılda Fransızlar bu bölgeyi ticaret yaparken kullanmıştır. 19. yüzyılın başlarında Amerikan Bağımsızlık Savaşı'ndan kaçan Britanyalılar şehre gelip yerleşmiştir. 1813 yılındaki York Savaşı şehrin kaderini değiştiren önemli olaylardan birisi olmuştur. Toronto'da yerleşim hız kazanmıştır ve günümüze kadar gelişip bir metropol olmuştur. 1834'te köleliğin yasaklanması gibi olaylar Kanada'nın hoşgörülü ve çokkültürlü yapısını gösteren önemli olaylardır. Şehirde Afrika'dan gelen göçmenler de Avrupa'dan gelen göçmenler de uyum içerisinde yaşayabilmiştir. Güncel verilere göre de Toronto şehrinin nüfusunun yarısından fazlası göçmendir.

Gelişmiş bir ülke olan Kanada'nın en büyük şehri olan Toronto'da her yıl dünyaca ünlü festivaller, fuarlar, bienaller, konserler olmak üzere birçok etkinlik düzenlenmektedir. Ülkenin en önemli medya ve sinema merkezi olan şehirde televizyon kanalları, film şirketleri, medya kuruluşları bulunmaktadır. Büyük şirketler ve ülkenin borsası olan Toronto Stock Exchange de yine bu şehirde bulunmaktadır. Aynı zamanda Toronto dünyadaki en uzun otoban Trans Canada, dünyanın en büyük şelalesi Niagara, dünyanın en yüksek kulelerinden biri CN Tower'a da ev sahipliği yapmaktadır. Dünyanın en uzun sokağı Yonge Street ve  dünyanın en büyük beyzbol sahası da Toronto’da bulunuyor.  

Ontario eyaletinin başkenti, ülke için ticaret ve turizm olarak merkezi bir konumdadır. Şehir gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Çokkültürlü bir kent olmasına rağmen yaşam oldukça sakin ve güvenlidir. Farklı kültürlerden insanlarla burada tanışabilir, bu toplumlarını mutfaklarını da burada keşfedebilirsiniz. Ayrıca buna bağlı olarak da yıl boyunca farklı kültürlerin festivalleri düzenlenmektedir. Gezilecek pek çok noktası bulunmaktadır ve özellikle çok sayıda alışveriş merkezi de bulunmaktadır. Bu yaşanılası şehir gezip görmek ve dönmek istemeyeceğiniz yerlerden birisidir.

Tanıtıcı Video:
 

 

Editörün Kaleminden

Toronto Nerededir?

Kuzey Amerika ülkesi Kanada'nın ikinci büyük şehri Toronto; Ontario eyaletinin merkezidir. Ontoria Nehri kyısında konumlanıp kuzeybatısında Don ve Humber ırmaklarının oluşturduğu bir ova üzerine kuruludur.

Toronto'ya Nasıl Gidilir?

Toronto’ya havayolu firmalarının düzenlediği seferler ile ortalama 12 saaatlik bir yolculuk ile ulaşmak mümkün. Şehirde üç havaalanı bulunuyor. Ayrıca demiryolu gelişmişliği ile tercih edebileceğiniz bir diğer ulaşım şekli olabilir.

Toronto'ya Ne Zaman Gidilir?

Toronto'da karasal iklim görülür. Kanada geneli ile karşılaştırıldığında daha ılıman bir iklime sahiptir. Sıcaklıklar genel olarak şehir merkeziyle şehrin dışında birkaç derece fark etmektedir. Yaz ayları çok sıcak geçmez ve sıcaklıklar birkaç gün 30 derecenin üstüne çıkar. Genel olarak yazın sıcaklıklar 15-25 derece arasında değişmektedir. Ayrıca yaz aylarında bol yağış ve zaman zaman fırtınalar da görülür. Kış ayları oldukça soğuk geçer. Sıcaklıklar çoğunlukla 0'ın altında seyreder ve kar yağışı sıklıkla görülür. Kar yağışı kasım ayında başlayıp nisan ayı ortalarına kadar sürebilmektedir. Şehir ilkbahardan sonbahara kadar rahatça gezilebilir. En ideal dönemin ilkbahar mevsimi ve Ağustos-Eylül ayları olduğu söylenebilir.

Toronto'da Nerede Kalınır?

Gelişmiş bir ülkenin en büyük şehri Toronto, lüks ve yüksek refah düzeyine sahip yaşantısı ile dünyanın her bir köşesinden turistlerin ilgisini çekmektedir. Karasal iklim görülen bu şehir, kış ayları çok soğuk ve karlı geçmektedir. Yaz ayları iste daha ılıman ve bazı zamanlarda yağmurludur. Hangi mevsimde giderseniz gidin, her mevsimde sizi sımsıcak duygular hissettireceğinden emin olabilirsiniz. Birçok dili ve birçok farklı kültürden insanları bir arada bulabileceğiniz Toronto’da her bütçeye uygun otel bulabilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Toronto otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Toronto Otelleri

Farklı kültürleri içerisinde barındıran Kanada’nın farklı kültürleri içinde yaşatan şehri Toronto. Toronto, her bir köşesinde farklı bir kültürel aktivitelere rastlayacağınız, çok farklı yaşamlardan insanlarla tanışabileceğiniz görülmesi gereken bir şehirdir. Karasal iklimin hâkim olduğu şehirde üç havaalanı bulunmaktadır. Hem hava hem de kara yolu açısından oldukça gelişmiş bir ulaşım ağına sahiptir. Türkiye’den uzun bir yolculuk ile Toronto’ya ulaşabilir ve şehir içerisinde, diğer şehirlere geçişlerde kolaylıkla yolculuk yapabilirsiniz. 

Toronto için en az 4 gün ayırmanızı ve şehrin keyfini çıkarmanızı öneririz. Şehir merkezinde çoğunlukla otoparklar ücretli olduğu için araç kiralayarak gezmek istiyorsanız otopark hizmeti sunan otellerden birisini tercih etmenizi öneririz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Toronto otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Toronto Şehir İçi Ulaşım

Büyük şehirde her yere yürüyerek ulaşmanız mümkün değildir fakat ulaşım ağı oldukça gelişmiş olduğundan metro, otobüs , tramway gibi tüm toplu taşıma alteratifleri ile taksi ve araba kiralama gibi seçenekleri de şehir içi ulaşımda kullanabilirsiniz.

Turistik bir şehri olduğundan günlük, haftalık, aylık biletler mevcuttur. Tüm toplu taşıma için kullanabileceğiniz tek yön bilet ücreti 3 Kanada dolarıdır.  Limitsiz günlük bileti ise  10.74 Kanada dolarına satın alarak ulaşımda kolaylık sağlayabilirsiniz.

Havalimanından Şehir Merkezine Ulaşım

Büyük bir şehir olan Toronto’da üç havalimanı bulunmakta fakat bunlardan Pearson Uluslararası Havalimanı uluslararası olarak yoğun olanıdır. Toronto City Centre Havalimanı ve Buttonville Havaalanı  diğer havaalanlarıdır.

Pearson Uluslararası Havalimanı şehir merkezine yaklaşık 27 km mesafede ve otobüs, havaalanı servisi ve taksi ile merkeze ulaşmak mümkündür. 192 numaralı otobüs sizi Kipling metro durağına götürecek ve metro ile şehri merkezine geçebileceksiniz. Airport Shuttle servislerini tercih edebilir;  havaalanında bulunan durak noktalarından hareketle merkeze ulaşabilirsiniz. Ayrıca en ideal seçenek olarak taksilerle 55 Kanada Doları gibi bir tutarla yaklaşık olarak 45 dakikada şehir merkezine adım atabilirsiniz.

Toronto'da Alışveriş

Toronto ziyaretçilerine alışveriş için çok fazla seçenek sunmaktadır. Pazarlar, büyük alışveriş merkezleri ve butik dükkanlarda aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Yorkville bölgesinde lüks markaların mağazaları bulunmaktadır. Winners gibi mağazalarda ise geçmiş sezon ürünlerini çok daha uygun fiyatlara bulabilirsiniz. Dünyanın en uzun caddesi olan Yonge Caddesi'nde bir sürü mağaza bulunmaktadır. Caddeye boyunca yürüyerek mağazalara göz atabilirsiniz. Toronto'nun en popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Toronto Eaton Centre bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

St. Lawrence Market ise şehrin en önemli pazarıdır ve taze meyve-sebze, süt ürünleri, şarküteri, balık gibi yiyecekleri buradan alabilirsiniz. Antika dükkanları ve fırınlar da yine pazarda bulunmaktadır. Downtown'da bulunan Distillery Disctrict ise 70 tane dükkanın bulunduğu eski bir fabrikadır. Yenilenen bu fabrika binasının içinde restoranlar, butik dükkanlar ve sanat galerileri bulunmaktadır. Vogue dergisi tarafından dünyanın en cool 2. mahallesi seçilen Queen West'te bilindik markaların yanında butik dükkanlar da bulunmaktadır. Art Gallery of Ontario'da bulunan hediyelik eşya dükkanında değişik ev dekorasyon ürünleri ve sanat işleri satılmaktadır. 2 tanesi Yonge Caddesi'nde 1 tanesi de Queen West Caddesi'nde olmak üzere 3 dükkanı bulunan Drake General Store'da değişik Kanada eşyaları bulabilirsiniz.

Toronto Gece Hayatı

Toronto büyük bir şehir olduğu için akşamları yapabilecek pek çok aktiviteye sahiptir. Dünyanın en güvenli şehirlerinden birisi olduğu için de rahatlıkla geceleri eğlenebilirsiniz. Caz barlardan gece kulüplerine konserlerden tiyatrolara Toronto ziyaretçilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır.

Devamını Oku

Toronto Festivaller

Hem birçok festivale hem de farklı organizasyon ve ulusal gösterilere ev sahipliği yapan şehir neredeyse tüm yıl renkli, hareketli ve canlıdır.

 • Winterlicious (Ocak, Şubat)
 • TIFF Kids International Film Festival  (Nisan)
 • Contact - Toronto Fotoğrafçılık Festivali (Mayıs)
 • Toronto Uluslararası Film Festivali (Eylül)
 • Luminato (Haziran)
 • Toronto Jazz Festivali (Haziran)
 • Canadian National Exhibition (Ağustos)
 • Caribana Festivali
 • Rock Paper Scissors (Taş, Kağıt, Makas) Dünya şampiyonası
 • Toronto Fringe, Toronto Uluslararası Çevresel Film ve Video Festivali
 • Toronto Uluslararası Tango Festivali
 • We Day, Gurur Haftası ve Karayip Festivali 

Toronto Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl (1 Ocak)
 • Kutsal Cuma (22 Nisan)
 • Kraliçe Bayramı (25 Mayıs)
 • Kanada Günü (1 Temmuz)
 • Bölgesel tatil (1 Ağustos)
 • İşçi Bayramı (5 Eylül)
 • Şükran Günü (10 Ekim)
 • Hatıra Günü (11 Kasım)
 • Noel Bayramı (25 Aralık)
 • Boxing Day (26 Aralık)

Toronto Faydalı Bilgiler

Polis, İtfaiye, Ambulans – 911

Toronto Türkiye Dış Temsilcilikleri

TORONTO BAŞKONSOLOSLUĞU
Adres: 10 Lower Spadina Avenue, Suite 300 Toronto, M5V 2Z2 Canada 
Telefon: +1 647 777 4106 
Faks: +1 647 258 2725 
[email protected]
http://toronto.bk.mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: NATIONAL CAPITAL REGION VE EASTERN ONTARIO HARİÇ TÜM ONTARIO, MANITOBA VE NUNAVUT EYALETLERİ

Toronto Para Birimi

Para birimi Kanada Doları (CAD)'dır. 

Toronto Resmi Dili

İngilizce ve Fransızca olarak iki resmi dil bulunmaktadır.  Çok kültürlü bir ülkede bulunduğundan diller çok farklılaşmakta ve sayıları artmaktadır. Ayrıca buna bi neden de kentin büyük bölümünü göçmenlerin oluşturması gösterilebilir. Çince ve İtalyanca da konuşulan yaygın dillerdendir. Ayrıca Krice , İnuktitut ve Ojibwe dili gibi konuşulan bir çok farklı dil bulunmaktadır.

Toronto Saat Farkı

Toronto ile Türkiye saati arasında 7 saat fark vardır. GMT-4 zaman diliminde bulunan şehir Türkiye saatini 7 saat geriden takip etmektedir.

Toronto Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5.8oC
  • Şub -5.6oC
  • Mar -0.4oC
  • Nis 6.7oC
  • May 13oC
  • Haz 18.6oC
  • Tem 21.2oC
  • Agu 20.2oC
  • Eyl 15.7oC
  • Eki 8.9oC
  • Kas 3.1oC
  • Ara -2.9oC

Kısa Kısa

Ülke: Kanada
Şehir: Toronto
Nüfus: 5.598.000
Dil: İngilizce-Fransızca
Para Birimi: Kanada Doları
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 Gün
Big Mac Index: 4.54$(Türkiye 3.87$)