Kanada Hakkında Temel Bilgiler

Kanada Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyindedir. 9,984,670 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Toplam yüzölçümü bakımından dünyanın ikinci en büyük, toprak bakımından ise dünyanın dördüncü en büyük ülkesidir. Doğal güzellikleri ve geniş topraklarıyla tanınan ülke ekonomik ve teknolojik açıdan komşusu Amerika Birleşik Devletleri’ne benzetilmektedir. Ancak ülke halkı Britanya mirasına daha bağlıdır. Britanya ve Fransa’dan gelen göçmenlerle kurulan ülke iki coğrafyanın da izlerini taşımaktadır.

1

Kanada’da 15. yüzyıla kadar Aborjin yerlileri yaşamıştır. 15. yüzyıl itibariyle başlayan kolonileşmeyle ülke bugünkü adını ve şeklini almaya başlamıştır. Yapılan özbildirim anketlerine göre Kanada vatandaşlarının yüzde 80’i Avrupa, yüzde 14’ü Asya ve yüzde 5’i Aborjin kökeninden gelmektedir.

Yaklaşık 10 milyon metrekare yüzölçümlü Kanada10 eyalet ve 3 bölgeden oluşmaktadır. Ontario eyaletinin güneydoğusunda konumlanan Ottawa şehri ülkenin başkentidir. Ottawa aynı zamanda Kanada’nın dördüncü büyük şehridir.