Ottawa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

canada-1607114_960_720.jpg

Ottawa, Kanada’nın başkentidir. Bununla birlikte ülkenin en büyük dördüncü kenti olma özelliğine de sahiptir. Kanada’nın kültürel ve entelektüel merkezi olan Ottawa çok sayıda müzeye, sanat galerisine, tiyatroya ve üniversiteye sahiptir. Ottawa Irmağı’nın kıyısında yer alan Ottawa Vadisi’nde kurulan şehir aynı zamanda ülkenin parlamentosunu da bünyesinde barındırır. Quebec Eyaleti’ne komşu olan Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğu ucunda yer almaktadır. Ottawa’yı Kanada’nın diğer şehirlerinden ayıran bir diğer özelliği ise şehirde iki tane resmi dil olmasıdır. İngilizce ve Fransızca Ottawa’nın resmi dilleridir ve her alanda bu çift dilliliği görebilirsiniz. Mağazaların vitrinlerinde, trafik levhalarında, reklam panolarında çift dilli ifadeler yer alır. Kanunen eşit kabul edilen İngilizce ve Fransızca hem kamusal hem hukuksal alanda yan yanadır. Kanada’nın diğer şehirlerinde görülmeyen bu durum sadece Ottawa için geçerlidir. Ottawa nüfusunun %32’sinin anadili Fransızcadır.

Müzeleri ve parklarıyla meşhur olan Ottawa ziyaretçilerine sanat ve doğanın en güzel hallerini sunuyor. Şehrin her bir köşesinde farklı bir atmosfer bulmanız mümkün. Bu özelliği ile Ottawa her yaş ve kesimden ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarıyor. İngiliz, Fransız ve yerel sanat anlayışının bir araya geldiği onlarca sanat eseri, yemyeşil parkları ve göz kamaştırıcı müzeleriyle Ottawa her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Ottawa, kültürel cazibesinin yanı sıra Kanada’nın politik ve teknolojik olarak da merkezi konumundadır.

Yaklaşık on bin yıl önce Champlain Denizi’nin boşaltılmasıyla birlikte Ottawa Vadisi yaşanabilir hale gelmiştir. Bölgede kısa sürede tarım, avcılık, balıkçılık gibi faaliyetler yapılmaya başlanmıştır. Şehrin kurulu olduğu bölge 6500 yıldan fazla süredir yerleşke alanı olarak kullanılmaktadır. Ottawa Nehri vadisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çok sayıda taş aletler, çeşitli çömlekler, ok başları gibi kalıntılara rastlanmıştır. Bu bulgular da bölgedeki yaşamsal faaliyetler hakkında bilgi vermektedir.

Ottawa binlerce yıldır ticaret bölgesi olarak önemini korumaktadır. Ottawa’nın tarihinde önemli rol oynayan Philemon Wright, 7 Mart 1800 tarihinde Ottawa Nehri’nin kuzey tarafında ilk yerleşimi oluşturan kişi olarak bilinmektedir. İlk başlarda küçük bir tarımsal topluluk kurmayı amaçlayan Wright, Ottawa Vadisi’nden Quebec’e nehir boyunca kereste taşımaya başlamıştır. Bu da bölgenin en önemli ekonomik faaliyeti olan kereste ticaretinin başlangıcı oluşmuştur. Şehir bu faaliyetlerden sonra hızla gelişmeye başlamıştır. 1826 yılında “Bytown” adıyla duyulmaya başlamıştır. Şehir balıkçılık ve ticaret alanında hızlı bir ilerleme gösterdi ve adını dünyaya duyurmayı başardı. Ottawa’da zaman içerisinde kürk ticareti önem kazandı. Kürk ticaretini tekelinde tutan ise Fransız tüccarlar olmuştur. Ottawa’daki Fransız etkisi bu şekilde başlamış olup şehrin hem ekonomisine hem de kültürel faaliyetlerine büyük katkısı olmuştur.

1855 yılında, bulunduğu bölgedeki nehir ve vadiyle anılmaya başlanan şehir resmi olarak Ottawa adını almıştır. Şehrin ilk zamanlar Bytown olarak anılmasında Albay John By’nın etkisi büyüktür. Küçük bir kereste kasabası olarak yerleşime açılan bölge John By sayesinde kereste ticaretinde hatrı sayılır bir merkez haline gelmiştir. Albay John By şehrin ünlü yapılarından biri olan Rideau Kanalı’nın yapımında bizzat çalışmıştır. 1826-1832 yılları arasında tamamlanan Rideau Kanalı bugün UNESCO Dünya Mirası listesindedir. 19. yüzyılın ortalarında Ottawa Nehri’nin etrafına kereste fabrikalarının kurulmasıyla şehir zenginleşmeye başlamıştır. Bu fabrikalar sayesinde gelen zenginlik şehir nüfusunu da artırdı ve bölgedeki istihdam çalışmaları hız kazandı. Şehir günümüzde ByWard Market olarak bilinen bölgede gelişmeye başlamıştır ve sonraları genişlemiştir. ByWard Market halen şehrin merkezi konumundadır ve hareketli gece hayatına, sayısız mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Ottawa ile İlgili

Editörün Kaleminden

Ottawa Nerededir?

Kanada’nın başkenti Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğusundadır. Quebec Eyaleti ile komşu olan şehir Ottawa Vadisi’nde kurulmuştur.

Ottawa’ya Nasıl Gidilir?

annualreportemail.jpg

Ottawa’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmamaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika aktarmalı uçuşlarla Ottawa’ya ulaşabilirsiniz. Aktarma yaptığınız yere göre değişiklik gösterse de yaklaşık 11 saatlik uçuşla Ottawa’ya gidebilirsiniz. Macdonald-Cartier Uluslararası Havalimanı Ottawa şehir merkezine yakındır. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ottawa’ya Ne Zaman Gidilir?

canada-893534_960_720.jpg

Ottawa’da tipik bir karasal iklim hakimdir. Şehirde dört mevsim de yaşanır. Kışları soğuk ve kurak geçerken yazları sıcak ve nemlidir. Kış aylarında sıcaklık -10 derecelere düştüğü için ziyaret için çok uygun değildir. Ottawa’ya gitmek için en uygun aylar ise haziran, temmuz, ağustos ve eylüldür.

Ottawa’da Nerede Kalınır?

Ottawa, Kanada’nın merkez bölgesidir. Özellikle ticari ve ekonomik anlamda ülkeyi kalkındıran şehirlerden birisi olmasıyla beraber ülkenin 4. büyük şehridir. Sanatı bünyesinde her zaman canlı tutan bir kenttir. Fransızca ve İngilizceyi beraber çok fazla duyabileceğiniz şehir, nehir kıyısında kurulmuştur. Gezebileceğiniz ve katılabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur. Yaz aylarında, hatta yaz aylarının sonlarına doğru seyahat ederseniz, şehrin en güzel mevsiminde daha da renkli bir tatil geçirebilirsiniz. Kış aylarında seyahat etmek isteyenler için soğuk havalara karşı önlem alarak gelmeleri önerilir.

Şehir içerisinde birçok konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Her bütçeye uygun oteller listesinden, planladığınız seyahat programına ve bütçenize göre konaklama yeri tercih edebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ottawa otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Ottawa Nerede Kalınır? - Ottawa'nın Bölgeleri

Ottawa, şehir merkezi Downtown bölgesi ve çevresinden oluşmaktadır. Byward Market bölgesi ise şehrin bir diğer popüler bölgesidir. Bu iki bölge ve çevresinde her bütçeye uygun otellerin bulunabileceği gibi gün içerisinde de gezmek, şehrin eğlencesine katılmak tatilinizi daha da keyiflendirecektir. Lüks oteller özellikle Downtown ve Byward Market bölgelerinde bulunmaktadır. Kanata bölgesi ise şehir merkezinden ortalama 20 kilometre uzaklıkta bir banliyödür. Şehrin dışarında konaklama için ideal bir bölgedir. Alışveriş merkezleri ile de bilinmektedir. Her bütçeye uygun otellerle beraber daha çok uygun fiyatlı oteller bu bölgede bulunmaktadır. 

Havalimanı bölgesi ise şehir merkezinin arkasında, ortalama 12 - 15 kilometre uzağında kalan bölgededir ve çevresinde konaklayabileceğiniz, bütçenize uygun otel seçenekleri bulunmaktadır. Gatineu, Quebec eyaletinde yerleşim yeridir. Ottawa Nehri’nin karşı bölgesidir ve Ottawa’ya oldukça yakındır. Elektirikli su taksisi, feribot gibi araçlarla nehir üzerinden iki bölge arasında geçiş yapabilirsiniz. Kış aylarında hava şartlarından dolayı nehir üzeri toplu taşıma araçları kullanılmamaktadır. Hizmet, mayıs ayından ekim ayının sonlarına kadar devam etmektedir. 

Byward Market Bölgesi'ndeki Ottawa Otelleri

Şehrin en kalabalık bölgelerinden birisidir. Her bütçeye uygun otellerin bulunduğu bu bölge oldukça popülerdir. Restoranları, eğlence, sanat, alışveriş gibi birçok alanda hareketli yaşantısı ile turistlerin hem günün her saatinde yoğunlukla uğradığı ve konaklama olarak en çok tercih edilen bölgedir.

 • Andaz Ottawa Byward Market- a concept by Hyatt
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, aile odaları, bar, kahvaltı, fitness, sigara içilmeyen odalar, TV
  Fiyat: Geceliği 136 € - 188 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Andaz Ottawa Byward Market- a concept by Hyatt

 • Fairmont Chateau Laurier
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, bar, aile odaları, kahvaltı, kapalı havuz, fitness
  Fiyat: Geceliği 157 € - 226 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Swiss Hotel
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 109 € - 115 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • ByWard Blue Inn
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, aile odaları, bisiklet binme olanakları
  Fiyat: Geceliği 77 € - 83 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Barefoot Hostel - Women Only
  Özellikler:
   Wi-Fi, ortak mutfak, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyat 27 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Barefoot Hostel - Women Only

Downtown Bölgesi Ottawa Otelleri

Şehrin merkez bölgesidir. Özellikle iş bölgesi olarak kabul edilen bu bölge, turistik açıdan en yoğun alanlardan birisidir. Çeşitli fiyatlarda konaklama fırsatı yakalayabilirsiniz. Şehrin orta noktası olduğu için de her yere kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

 • Capital Hill Hotel & Suites
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, aile odaları, fitness, evcil hayvan girebilir, TV, özel banyo
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyat 83 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Capital Hill Hotel & Suites

 • The Metcalfe Hotel
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, havuz, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği ortalama fiyat 129 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Alt Hotel Ottawa
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, bar, kahvaltı, restoran
  Fiyat: Geceliği ortalama 119 €’dan başlayan fiyatlarla (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Sheraton Ottawa Hotel
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, havuz, fitness, kahvaltı, bar, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 129 € - 202 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Ottawa Marriiott Hotel
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, havuz, sigara içilmeyen odalar, kahvaltı, bar, fitness
  Fiyat: Geceliği 155 € - 187 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Ottawa Marriiott Hotel

Kanata Bölgesi Ottawa Otelleri

Şehirden yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Kanata, Ottawa’nın büyük banliyölerinden bir tanesidir. Kanata, alışveriş ve eğlence bölgesidir. Şehir merkezinden uzakta her bütçeye uygun konaklama imkânı sunmaktadır.

 • Fairfield Inn & Suites by Marriott
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, kapalı havuz, sigara içilmeyen odalar, fitness, TV
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 116 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Fairfield Inn & Suites by Marriott

 • Brookstreet Hotel - Ottawa West - Kanata
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, havuz, spa, bar, evcil hayvan girebilir, sauna, fitness
  Fiyat: Geceliği standart oda için ortalama fiyat 120 €’dur. (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Comfrot Inn Ottawa West-Kanata
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, TV, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 74 € - 104 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Brooktrout Residence Ottawa-Kanata
  Özellikler: 
  Wi-Fi, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, ortak tuvalet, ortak banyo
  Fiyat: Geceliği 48 € - 52 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Holiday Inn & Suites Ottawa West - Kanata
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, bar, fitness, kapalı havuz, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 103 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Holiday Inn & Suites Ottawa West - Kanata

Havalimanı Bölgesi Ottawa Otelleri

Ottawa Macdonald - Cartier Uluslararası Havaalanı şehrin havalimanıdır. Şehir merkezinden ortalama 15 kilometre uzaklıktadır. Havalimanından kolaylıkla şehir merkezine gidebilirsiniz. Havalimanı çevresinde konaklamak isterseniz de bütçenize uygun otellerden birisini tercih edebilirsiniz.

 • Hilton Garden Inn Ottawa Airport
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, bar, aile odaları, havuz, havaalanı servisi, kahvaltı
  Fiyat: Geceliği 81 € - 113 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Hilton Garden Inn Ottawa Airport

 • Holiday Inn Express Hotel & Suites Ottawa Airport
  Özellikler:
   3 yıldız, Wi-Fi, kahvaltı, havaalanı servisi, aile odaları
  Fiyat: Geceliği 100 € - 124 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Adam’s Airport Inn
  Özellikler: 
  3 yıldız, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar, Wi-Fi
  Fiyat: Geceliği 64 € - 77 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Days Inn Ottawa Airport
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-fi, havuz, havaalanı servisi, kahvaltı, sigara içilmeyen odalar
  Fiyat: Geceliği 109 € - 122 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Days Inn Ottawa Airport

Gatineau Bölgesi Ottawa Otelleri

Ottawa Nehri’nin kuzey kıyısında, şehrin hemen karşısında yer alınır. Ville de Gatineau olarak da bilinen şehirdir. Ottawa’ya çok yakın olmasından dolayı nehir kıyısında birçok Gatineau - Ottawa olarak isimlendirilen oteller bulunmaktadır, iki şehri de ziyaret etmek isteyenler için ideal bir bölgedir.

 • Four Points by Sheratorn Gatineau - Ottawa
  Özellikler:
   4 yıldız, Wi-Fi, evcil hayvan girebilir, havuz, kahvaltı, bar
  Fiyat: Geceliği ortalama 126 €’dan başlayan fiyatlarla (Deluxe oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.


  Four Points by Sheratorn Gatineau - Ottawa

 • Hilton Lac-Leamy
  Özellikler: 
  5 yıldız, Wi-Fi, kapalı havuz, spa, evcil hayvan girebilir, kahvaltı, sauna, TV
  Fiyat: Geceliği 149 € - 233 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Les Suites victoria, an Ascend Hotel Collection Member
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-Fi, sigara içilmeyen odalar, özel banyo
  Fiyat: Geceliği 90 € - 106 € arasında (Süit için ortalama fiyatlar temel alınmıştır.)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Best Western Plus Gatineau - Ottawa
  Özellikler: 
  4 yıldız, Wi-Fi, aile odaları, sigara içilmeyen odalar, kahvaltı, kapalı havuz
  Fiyat: Geceliği 101 € - 129 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın.

 • Crowne Plaza Gatineau- Ottawa
  Özellikler: 
  3 yıldız, Wi-fi, havuz, bar, sigara içilmeyen odalar, kahvaltı, evcil hayvan girebilir
  Fiyat: Geceliği 91 € - 110 € arasında (Standart oda için ortalama fiyatlar temel alınmıştır)
  Detaylı bilgi için tıklayın. 


  Crowne Plaza Gatineau- Ottawa

Ottawa bölgelerinde konaklama önerilerimiz bu şekilde, bu rehberde aradığınızı oteli bulamadıysanız Ottawa Otelleri Rehberi'mize bakmanızı da öneriyoruz. Ayrıca tüm Ottawa otellerini görmek için tıklayın.

Ottawa Otelleri

Şehir içerisinde gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, rengârenk, her sokağında farklı bir aktivite bulacağınız; Fransız ve İngiliz kültürünün bir aradaki yaşantısına tanık olacağınız bir şehirdir Ottawa. 

Kış ve yaz mevsimlerinde farklı tatiller sunan bu şehir karasal iklime sahiptir. Her yerin bembeyaz olduğu, kış festivalleri, aktiviteleri ile sokakların turistlerle dolan şehir havaların ısınması ile beraber daha da renkli bir güzelliğe bürünmektedir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Ottowa otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Ottawa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti Ottawa’da gezilecek çok sayıda yer mevcuttur. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehirde yapılacak çeşitli aktiviteler bulmak mümkün. Bünyesindeki çok sayıda müze sebebiyle adeta müzeler diyarı olan Ottawa’dan müze gezmeden dönmek olmaz. Şehirdeki müzeler farklı konulara odaklanır ve birbirinden zengin koleksiyonlara sahiptir. Köklü bir tarihi olan Ottawa’da görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı da mevcuttur. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikler de görülmeye değer. Ottawa Nehri’nin etrafında kurulan şehir kışın başka yazın başka güzelliklere sahne olmaktadır. Ottawa’ya üç gününüzü ayırarak görülmesi gereken yerleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Ottowa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti olması sebebiyle ülke yönetiminde rol oynayan binaları bünyesinde barındıran Ottawa’da görmeniz gereken ilk yer Parlamento Tepesi’dir. Bu tepede Kanada Parlamentosu’nun resmi binası yer almaktadır. Kanada Savaş Müzesi, Kanada’nın askeri tarihine ışık tutan müzedir ve çok sayıda parça sergilenmektedir. Kanada Tarihi Müzesi, ülkenin kurulduğu dönemden günümüze kadar geçirdiği değişimleri anlatan koleksiyonlar barındırıyor. Ottawa Ulusal Galeri, Kanada’nın en büyük sanat galerisi olup zengin bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Kanada Yüksek Mahkemesi, Kanada hukuk sisteminin en üst merci olup ihtişamlı binası ile görülmesi gereken yerlerden. Tarım ve Gıda Müzesi, neredeyse her şey ile ilgili bir müze bulabileceğiniz Ottawa’nın en ilgi çekici müzelerinden biri olup görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Rideau Binası, ülke yönetimi için önemli olan bu bina eşsiz bir mimariye sahiptir. Gatineau Parkı, şehrin merkezinde bulunmaktadır ve Ottawa geziniz sırasında muhakkak uğramalısınız. Rideau Kanalı, Ottawalılara göre doğal bir kayak pistidir ve her mevsim görülmeye değer yerler arasındadır. Notre Dome Katedrali,Ottawa’daki en ihtişamlı yapılar arasında olup gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Ottawa İçi Ulaşım

Ottawa-Transit-ReaperexpressJPG.jpg

Ottawa şehir içi ulaşımınızı yürüyerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Hemen hemen her caddede yayalar için ayrılmış özel yollar bulunmaktadır. Ottawa’yı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehir sadece yaya dostu değil aynı zamanda bisiklet dostu da bir şehirdir. Şehrin pek çok noktasından bisiklet yolları mevcuttur. İsterseniz bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar da buluyor.

Taksi ile şehir içi ulaşımınızı sağlamak isterseniz kolayca taksi bulabilirsiniz. Üstelik caddelerde taksi bulamazsanız taksi durağını arayarak da bulunduğunuz yere taksi çağırabilirsiniz. Toplu taşıma olarak şehirde otobüs ve metro hatları bulunuyor. Metrolarda 11 yaş altındaki çocuklar için bilet almanıza gerek yok. Yetişkin metro bileti ise 2.75 Dolar.

Otobüslerde ise 6 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmıyor. Yetişkin otobüs bileti ise 3.45 Dolardır. Metro ve otobüs biletlerinizi durakların pek çoğunda bulunan makinelerden temin edebilirsiniz.

Ottawa Mutfağı

Tart2.jpg

Ottawa seyahatiniz sırasında dünyanın dört bir yanından etnik lezzetler bulmanız mümkün. Şehirde farklı kültürlere ait çok sayıda restoran bulunuyor. Byward Pazarı ve çevresi her türden restoranı bulabileceğiniz bir semt. Şehirdeki ünlü Çin lokantaları Somerset Bulvarı ile Bronson Bulvarı arasında kalan bölgede toplanmıştır. İtalyan restoranlarını tercih ederseniz de Carling Bulvarı ve Albert Sokağı’nda pek çok lezzetli İtalyan yemeği yiyebilirsiniz. Ottawa’da yiyebileceğiniz yerel ürünler arasında deniz ürünleri ve geyik eti ilk sıralarda yer alıyor.Kanada’ya özgü peynir çeşitleri, somon balığı, akçaağaç şurubu, ren geyiği eti, bizon eti, istiridye gibi ürünler yemeklerin ana malzemelerini oluşturuyor. Kanada’ya özgü bir böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenleri ve bölgeye özgü bir çeşit eğreltiotu da Ottawa yemeklerinde bulabileceğiniz yerel lezzetlerden.

Oduncu kahvaltısı: Ottawa’ya özgü bu kahvaltı üç yumurta, salam ve sosisten oluşan omlet ile yanında servis edilen mini kreplerden oluşuyor.

Jigg’in Akşam Yemeği: Ottawa’ya özgü bu yemek ise tuzlu biftek, sotelenmiş kabak, paprika biberi ve bezelye püresinden oluşuyor.

Rosto Sığır Eti: Kanada denilince akla gelen sığır etinin Ottawa bölgesinde özel baharatlarla pişirilmesiyle yapılan bu yemek Yorkshire puding ile birlikte servis ediliyor.

Yorkshire Pudingi: Kızartılmış ve ortası delik hamur parçalarından oluşan bir çeşit tatlıdır.

Ottawa’da Alışveriş

Byward-Market-Ottawa.jpg

Başkent Ottawa alışveriş konusunda her türlü imkanı sunuyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde her türlü zevke ve ihtiyaca göre mağazalar bulmak mümkün. Şehir merkezinde bulunan Byward Market bölgesi şehrin en meşhur alışveriş noktasıdır. Yaz aylarında taze ürünler, rengarenk çiçekler satan tezgahlar sokaklara kuruluyor. Kış mevsiminde bu tezgahların sayıları azalsa da tek tük tezgah görmeniz mümkün. Byward Market’ten alabileceğiniz şeylerin başında Akçaağaç şurubu geliyor. Kanada Bayrağında yer alan ve Kanada denilince akla gelen akçaağaç şurubunu en uygun fiyata burada bulabilirsiniz.

Sparks Caddesi, Parlamento Tepesinden bir blok ötede bulunan yaya caddesidir. Sadece yayaların kullanımına açık olan cadde sadece alışveriş için değil şehrin manzarasını görmek için de oldukça idealdir. Bu caddede bulunan mağazalarda kartpostallar, kupalar, akçaağaç şurubu gibi Ottawa’ya özgü turistik ürünler bulabilirsiniz. Bu cadde üzerinde bulunan Astrolabe Galerisi’nde ise antik haritalar, eski kartpostallar bulabilirsiniz. Westboro Köyü, Ottawa’nın kuzey bölgesinde kalan ve son günlerde canlanan bir alışveriş bölgesidir. Burada da yine giyim, turistik ürünler bulmanız mümkün.

Mayıs ayının son cumartesi günü ise Glebe semtinde garaj satışları gerçekleştiriliyor. Yılda bir kere olan bu etkinlik sırasında Ottawa halkından yüzlerce insan artık kullanmadıkları eşyalarını, mobilyaları, teknolojik ürünleri, giysileri satışa çıkartıyor. Büyük çaplı ikinci el satış etkinliği olan bu garaj satışlarına Ottawa halkı ve turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Ottawa’da Gece Hayatı

Ottawa sahip olduğu genç nüfusu ve sunduğu sayısız imkanlarıyla hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde her daim hareket ve eğlence bulmak mümkündür. Dünyanın çeşitli şehirlerinden gelen turistleri ağırlayan Ottawa’da, her kültürden ve türden eğlence anlayışına hitap eden eğlence mekanları mevcut. Büyük gece kulüplerinden küçük publara, şarap evlerinden İskoç barlarına, tiyatrodan operaya, büyük konser salonlarından nehrin etrafında gitar çalan genç topluluklarına kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Şehirdeki gece hayatı sadece hafta sonu değil hafta içi de hiç hız kesmeden devam eder. Festival dönemlerinde ise sokakların ve caddelerin insanlarla dolup taştığı Ottawa kıpır kıpır bir şehirdir.

Ottawa’da bulunan en popüler barlar Westboro’da bulunan Wellington Bulvarı’nda, Elgin Caddesi’nde, Bankstown Caddesi’nde, Centratown Bölgesi’nde bulunur. Bütün bunların yanı sıra şehrin her anlamda en hareketli ve kalabalık bölgesi olan Byward Market de gece hayatının yaşandığı yerdir. Şehirde her türden eğlence anlayışına hitap eden mekanlar bulmak mümkündür. İsterseniz büyük ve kalabalık gece kulüplerinde hareketli, isterseniz nehir kıyısında sakin bir akşam geçirebilirsiniz. Ottawa nehri üzerinde bulunan Gatineau’ya küçük bir gezi yapabilirsiniz. Ottawa Nehri kıyısında bulunan barlar 02.00’de kapanmaktadır. Nehir kıyısında bulunan barlar şehir merkezinde bulunan gece kulüplerine ve barlara göre daha küçüktür. Fakat nehrin manzarası ve atmosferi ile büyüleyici bir akşam yaşayabilirsiniz.

Eğlence anlayışınız daha hareketli ve bol dans içeriyorsa büyük gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Ottawa’daki gece hayatının en güzel noktalarından birisi de sahip olduğu çeşitlilik. Şehirdeki eğlence mekanlarında istediğiniz temada, istediğiniz müzik türünde bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Örneğin Bankstown adıyla bilinen cadde üzerinde yer alan eğlence mekanlarının çoğu modern müzik yayını yapıyor. Gençler tarafından rağbet gören bu mekanlarda dünya müziğinin en güncel örneklerini dinlemeniz mümkün. Bunun yanı sıra sadece caza odaklanan eğlence mekanları da mevcut. Bunun gibi daha pek çok örnek bulmak mümkün. Ottawa eğlence mekanları sadece müzik türlerine göre değil temalarına ya da menülerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Şehirde çok sayıda Uzak Doğu barı bulunuyor. Uzak Doğuya özgü dekoruyla, müzikleri ve içkileriyle yoğun ilgi gören bu barları ziyaret edebilirsiniz. Daha sakin bir akşam geçirmek, arkadaşlarınızla keyifli sohbetler yapmak isterseniz şarap evlerini ya da canlı müzik yapan küçük barları ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde gece eğlencesi güneş daha batmadan başlıyor aslında. Rideau Kanalı etrafındaki çimlere uzanan gençler, şehir içindeki parklarda eğlenen insanlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar şehri hareketli tutuyor. Eğlence mekanlarının ışıl ışıl parladığı, caddelerin rengarenk olduğu Ottawa gecelerinde yürüyüş yapmak bile size keyifli anlar yaşatacaktır.

Şehirde kültürel etkinlikler de gece olunca hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda tiyatro ve konser salonuna sahip olan Ottawa’da zevkinize göre bir etkinliğe denk gelmemek imkan dahilinde değil. Neredeyse hiç uyumayan Ottawa’da gece geç saatlere kadar caddelerde güvenle dolaşabilirsiniz.

Ottawa Festivalleri

Çok sayışa festivalin gerçekleştiği Ottawa adeta festival başkentidir. Ottawa’da gerçekleştirilen fesstivalerin bazıları şunlardır:

Kış Festivali (Winterlude): Şubat ayında gerçekleştirilen bu festivalde Ottawalılar kış mevsimini kutlamaktadır. 1979’dan beri kutlanan festival her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Festival kapsamında kayak yarışları, kar topu savaşları, buzdan heykel yapma gibi eşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Lale Festivali: Mayıs ayında düzenlenen Lale festivali Kanada’nın en büyük lale festivalidir. Festival boyunca 3 milyon lalenin sergilendiği etkinlik alanları ziyaretçilerine büyüleyici bir renk cümbüşü sunuyor.

Jazz Festivali: Haziran ayının ikinci haftası başlayıp temmuza kadar süren festival boyunca dünyanın dört bir yanında gelen müzisyenler tarafından eşsiz konserler veriliyor.

Kanada Günü: Kanada’nın ulusal günü olan ve Kanada Anayasası’nın kutlandığı etkinlik sadece Ottawa’da değil ülke çapında büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Noel Işıklandırması (Christmas Light Across Canada): Aralık ayı itibariyle Ottawa şehir merkezi rengarenk ışıklarla parlar. Noel’in ve yeni yılın habercisi olan aralık ayında şehrin simgesi haline gelen binalar, caddeler, mağazalar birbirinden gösterişli ışıklarla aydınlatılır ve ocak ayına kadar şehirde görsel şölen yaşanır.

Ottawa Resmi Tatiller

2 Ocak: Yeni Yıl

20 Şubat: Aile Günü

14 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Bayramı

22 Mayıs: Kraliçe Viktorya Günü

3 Temmuz: Kanada Günü

7 Ağustos: Yurttaşlık Bayramı

4 Eylül: İşçi Bayramı

9 Ekim: Şükran Günü

13 Kasım: Şehitleri Anma Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Ottawa İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Kurtarma Merkezi: 1 600 565 1582

Ottawa Türkiye Dış Temsilcilikleri

Ottawa, T.C. Ottawa Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

Adres: 197 Wurtemburg Street

Ottawa, Ontario K1N 8L9

Kanada

Telefon: +1 (613) 244 24 70

E-posta: [email protected]

Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma: 09.00-17.00

Ottawa Para Birimi

Ottawa’da kullanılan para birimi Kanada Doları’dır. 1 Kanada Doları 2,62 Türk Lirası’dır.

Ottawa’nın Resmi Dili

Ottawa’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Her iki dilde hukuksal ve kamusal alanda eşittir.

Ottawa Saat Farkı

Ottawa ile Türkiye arasında 7 saatlik fark vardır. Ottawa saati Türkiye saatinden 7 saat geridedir.

Ottawa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -10.2oC
  • Şub -7.9oC
  • Mar -2.2oC
  • Nis 6.5oC
  • May 13.5oC
  • Haz 18.7oC
  • Tem 21.2oC
  • Agu 19.9oC
  • Eyl 15.3oC
  • Eki 8.4oC
  • Kas 2oC
  • Ara -5.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 18.428 / Dil: İngilizce ve Fransızca / Para Birimi: Kanada Doları/ İklim: Soğuk ve Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün