Ottawa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

canada-1607114_960_720.jpg

Ottawa, Kanada’nın başkentidir. Bununla birlikte ülkenin en büyük dördüncü kenti olma özelliğine de sahiptir. Kanada’nın kültürel ve entelektüel merkezi olan Ottawa çok sayıda müzeye, sanat galerisine, tiyatroya ve üniversiteye sahiptir. Ottawa Irmağı’nın kıyısında yer alan Ottawa Vadisi’nde kurulan şehir aynı zamanda ülkenin parlamentosunu da bünyesinde barındırır. Quebec Eyaleti’ne komşu olan Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğu ucunda yer almaktadır. Ottawa’yı Kanada’nın diğer şehirlerinden ayıran bir diğer özelliği ise şehirde iki tane resmi dil olmasıdır. İngilizce ve Fransızca Ottawa’nın resmi dilleridir ve her alanda bu çift dilliliği görebilirsiniz. Mağazaların vitrinlerinde, trafik levhalarında, reklam panolarında çift dilli ifadeler yer alır. Kanunen eşit kabul edilen İngilizce ve Fransızca hem kamusal hem hukuksal alanda yan yanadır. Kanada’nın diğer şehirlerinde görülmeyen bu durum sadece Ottawa için geçerlidir. Ottawa nüfusunun %32’sinin anadili Fransızcadır.

Müzeleri ve parklarıyla meşhur olan Ottawa ziyaretçilerine sanat ve doğanın en güzel hallerini sunuyor. Şehrin her bir köşesinde farklı bir atmosfer bulmanız mümkün. Bu özelliği ile Ottawa her yaş ve kesimden ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarıyor. İngiliz, Fransız ve yerel sanat anlayışının bir araya geldiği onlarca sanat eseri, yemyeşil parkları ve göz kamaştırıcı müzeleriyle Ottawa her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Ottawa, kültürel cazibesinin yanı sıra Kanada’nın politik ve teknolojik olarak da merkezi konumundadır.

Yaklaşık on bin yıl önce Champlain Denizi’nin boşaltılmasıyla birlikte Ottawa Vadisi yaşanabilir hale gelmiştir. Bölgede kısa sürede tarım, avcılık, balıkçılık gibi faaliyetler yapılmaya başlanmıştır. Şehrin kurulu olduğu bölge 6500 yıldan fazla süredir yerleşke alanı olarak kullanılmaktadır. Ottawa Nehri vadisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çok sayıda taş aletler, çeşitli çömlekler, ok başları gibi kalıntılara rastlanmıştır. Bu bulgular da bölgedeki yaşamsal faaliyetler hakkında bilgi vermektedir.

Ottawa binlerce yıldır ticaret bölgesi olarak önemini korumaktadır. Ottawa’nın tarihinde önemli rol oynayan Philemon Wright, 7 Mart 1800 tarihinde Ottawa Nehri’nin kuzey tarafında ilk yerleşimi oluşturan kişi olarak bilinmektedir. İlk başlarda küçük bir tarımsal topluluk kurmayı amaçlayan Wright, Ottawa Vadisi’nden Quebec’e nehir boyunca kereste taşımaya başlamıştır. Bu da bölgenin en önemli ekonomik faaliyeti olan kereste ticaretinin başlangıcı oluşmuştur. Şehir bu faaliyetlerden sonra hızla gelişmeye başlamıştır. 1826 yılında “Bytown” adıyla duyulmaya başlamıştır. Şehir balıkçılık ve ticaret alanında hızlı bir ilerleme gösterdi ve adını dünyaya duyurmayı başardı. Ottawa’da zaman içerisinde kürk ticareti önem kazandı. Kürk ticaretini tekelinde tutan ise Fransız tüccarlar olmuştur. Ottawa’daki Fransız etkisi bu şekilde başlamış olup şehrin hem ekonomisine hem de kültürel faaliyetlerine büyük katkısı olmuştur.

1855 yılında, bulunduğu bölgedeki nehir ve vadiyle anılmaya başlanan şehir resmi olarak Ottawa adını almıştır. Şehrin ilk zamanlar Bytown olarak anılmasında Albay John By’nın etkisi büyüktür. Küçük bir kereste kasabası olarak yerleşime açılan bölge John By sayesinde kereste ticaretinde hatrı sayılır bir merkez haline gelmiştir. Albay John By şehrin ünlü yapılarından biri olan Rideau Kanalı’nın yapımında bizzat çalışmıştır. 1826-1832 yılları arasında tamamlanan Rideau Kanalı bugün UNESCO Dünya Mirası listesindedir. 19. yüzyılın ortalarında Ottawa Nehri’nin etrafına kereste fabrikalarının kurulmasıyla şehir zenginleşmeye başlamıştır. Bu fabrikalar sayesinde gelen zenginlik şehir nüfusunu da artırdı ve bölgedeki istihdam çalışmaları hız kazandı. Şehir günümüzde ByWard Market olarak bilinen bölgede gelişmeye başlamıştır ve sonraları genişlemiştir. ByWard Market halen şehrin merkezi konumundadır ve hareketli gece hayatına, sayısız mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Ottawa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti Ottawa’da gezilecek çok sayıda yer mevcuttur. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehirde yapılacak çeşitli aktiviteler bulmak mümkün. Bünyesindeki çok sayıda müze sebebiyle adeta müzeler diyarı olan Ottawa’dan müze gezmeden dönmek olmaz. Şehirdeki müzeler farklı konulara odaklanır ve birbirinden zengin koleksiyonlara sahiptir. Köklü bir tarihi olan Ottawa’da görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı da mevcuttur. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikler de görülmeye değer. Ottawa Nehri’nin etrafında kurulan şehir kışın başka yazın başka güzelliklere sahne olmaktadır. Ottawa’ya üç gününüzü ayırarak görülmesi gereken yerleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Ottowa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti olması sebebiyle ülke yönetiminde rol oynayan binaları bünyesinde barındıran Ottawa’da görmeniz gereken ilk yer Parlamento Tepesi’dir. Bu tepede Kanada Parlamentosu’nun resmi binası yer almaktadır. Kanada Savaş Müzesi, Kanada’nın askeri tarihine ışık tutan müzedir ve çok sayıda parça sergilenmektedir. Kanada Tarihi Müzesi, ülkenin kurulduğu dönemden günümüze kadar geçirdiği değişimleri anlatan koleksiyonlar barındırıyor. Ottawa Ulusal Galeri, Kanada’nın en büyük sanat galerisi olup zengin bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Kanada Yüksek Mahkemesi, Kanada hukuk sisteminin en üst merci olup ihtişamlı binası ile görülmesi gereken yerlerden. Tarım ve Gıda Müzesi, neredeyse her şey ile ilgili bir müze bulabileceğiniz Ottawa’nın en ilgi çekici müzelerinden biri olup görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Rideau Binası, ülke yönetimi için önemli olan bu bina eşsiz bir mimariye sahiptir. Gatineau Parkı, şehrin merkezinde bulunmaktadır ve Ottawa geziniz sırasında muhakkak uğramalısınız. Rideau Kanalı, Ottawalılara göre doğal bir kayak pistidir ve her mevsim görülmeye değer yerler arasındadır. Notre Dome Katedrali,Ottawa’daki en ihtişamlı yapılar arasında olup gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Ottawa Nerededir?

Kanada’nın başkenti Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğusundadır. Quebec Eyaleti ile komşu olan şehir Ottawa Vadisi’nde kurulmuştur.

Ottawa’ya Ne Zaman Gidilir?

canada-893534_960_720.jpg

Ottawa’da tipik bir karasal iklim hakimdir. Şehirde dört mevsim de yaşanır. Kışları soğuk ve kurak geçerken yazları sıcak ve nemlidir. Kış aylarında sıcaklık -10 derecelere düştüğü için ziyaret için çok uygun değildir. Ottawa’ya gitmek için en uygun aylar ise haziran, temmuz, ağustos ve eylüldür.

Ottawa’ya Nasıl Gidilir?

annualreportemail.jpg

Ottawa’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmamaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika aktarmalı uçuşlarla Ottawa’ya ulaşabilirsiniz. Aktarma yaptığınız yere göre değişiklik gösterse de yaklaşık 11 saatlik uçuşla Ottawa’ya gidebilirsiniz. Macdonald-Cartier Uluslararası Havalimanı Ottawa şehir merkezine yakındır. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ottawa’da Nerede Kalınır?

Ottawa, Kanada’nın merkez bölgesidir. Özellikle ticari ve ekonomik anlamda ülkeyi kalkındıran şehirlerden birisi olmasıyla beraber ülkenin 4. büyük şehridir. Sanatı bünyesinde her zaman canlı tutan bir kenttir. Fransızca ve İngilizceyi beraber çok fazla duyabileceğiniz şehir, nehir kıyısında kurulmuştur. Gezebileceğiniz ve katılabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur. Yaz aylarında, hatta yaz aylarının sonlarına doğru seyahat ederseniz, şehrin en güzel mevsiminde daha da renkli bir tatil geçirebilirsiniz. Kış aylarında seyahat etmek isteyenler için soğuk havalara karşı önlem alarak gelmeleri önerilir.

Şehir içerisinde birçok konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Her bütçeye uygun oteller listesinden, planladığınız seyahat programına ve bütçenize göre konaklama yeri tercih edebilirsiniz. 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Ottawa otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Ottawa Otelleri

Şehir içerisinde gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız, rengârenk, her sokağında farklı bir aktivite bulacağınız; Fransız ve İngiliz kültürünün bir aradaki yaşantısına tanık olacağınız bir şehirdir Ottawa. 

Kış ve yaz mevsimlerinde farklı tatiller sunan bu şehir karasal iklime sahiptir. Her yerin bembeyaz olduğu, kış festivalleri, aktiviteleri ile sokakların turistlerle dolan şehir havaların ısınması ile beraber daha da renkli bir güzelliğe bürünmektedir. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Ottowa otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Ottawa İçi Ulaşım

Ottawa-Transit-ReaperexpressJPG.jpg

Ottawa şehir içi ulaşımınızı yürüyerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Hemen hemen her caddede yayalar için ayrılmış özel yollar bulunmaktadır. Ottawa’yı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehir sadece yaya dostu değil aynı zamanda bisiklet dostu da bir şehirdir. Şehrin pek çok noktasından bisiklet yolları mevcuttur. İsterseniz bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar da buluyor.

Taksi ile şehir içi ulaşımınızı sağlamak isterseniz kolayca taksi bulabilirsiniz. Üstelik caddelerde taksi bulamazsanız taksi durağını arayarak da bulunduğunuz yere taksi çağırabilirsiniz. Toplu taşıma olarak şehirde otobüs ve metro hatları bulunuyor. Metrolarda 11 yaş altındaki çocuklar için bilet almanıza gerek yok. Yetişkin metro bileti ise 2.75 Dolar.

Otobüslerde ise 6 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmıyor. Yetişkin otobüs bileti ise 3.45 Dolardır. Metro ve otobüs biletlerinizi durakların pek çoğunda bulunan makinelerden temin edebilirsiniz.

Ottawa Mutfağı

Tart2.jpg

Ottawa seyahatiniz sırasında dünyanın dört bir yanından etnik lezzetler bulmanız mümkün. Şehirde farklı kültürlere ait çok sayıda restoran bulunuyor. Byward Pazarı ve çevresi her türden restoranı bulabileceğiniz bir semt. Şehirdeki ünlü Çin lokantaları Somerset Bulvarı ile Bronson Bulvarı arasında kalan bölgede toplanmıştır. İtalyan restoranlarını tercih ederseniz de Carling Bulvarı ve Albert Sokağı’nda pek çok lezzetli İtalyan yemeği yiyebilirsiniz. Ottawa’da yiyebileceğiniz yerel ürünler arasında deniz ürünleri ve geyik eti ilk sıralarda yer alıyor.Kanada’ya özgü peynir çeşitleri, somon balığı, akçaağaç şurubu, ren geyiği eti, bizon eti, istiridye gibi ürünler yemeklerin ana malzemelerini oluşturuyor. Kanada’ya özgü bir böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenleri ve bölgeye özgü bir çeşit eğreltiotu da Ottawa yemeklerinde bulabileceğiniz yerel lezzetlerden.

Oduncu kahvaltısı: Ottawa’ya özgü bu kahvaltı üç yumurta, salam ve sosisten oluşan omlet ile yanında servis edilen mini kreplerden oluşuyor.

Jigg’in Akşam Yemeği: Ottawa’ya özgü bu yemek ise tuzlu biftek, sotelenmiş kabak, paprika biberi ve bezelye püresinden oluşuyor.

Rosto Sığır Eti: Kanada denilince akla gelen sığır etinin Ottawa bölgesinde özel baharatlarla pişirilmesiyle yapılan bu yemek Yorkshire puding ile birlikte servis ediliyor.

Yorkshire Pudingi: Kızartılmış ve ortası delik hamur parçalarından oluşan bir çeşit tatlıdır.

Ottawa’da Gece Hayatı


Eğlence anlayışınız daha hareketli ve bol dans içeriyorsa büyük gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Ottawa’daki gece hayatının en güzel noktalarından birisi de sahip olduğu çeşitlilik. Şehirdeki eğlence mekanlarında istediğiniz temada, istediğiniz müzik türünde bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Örneğin Bankstown adıyla bilinen cadde üzerinde yer alan eğlence mekanlarının çoğu modern müzik yayını yapıyor. Gençler tarafından rağbet gören bu mekanlarda dünya müziğinin en güncel örneklerini dinlemeniz mümkün. Bunun yanı sıra sadece caza odaklanan eğlence mekanları da mevcut. Bunun gibi daha pek çok örnek bulmak mümkün. Ottawa eğlence mekanları sadece müzik türlerine göre değil temalarına ya da menülerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Şehirde çok sayıda Uzak Doğu barı bulunuyor. Uzak Doğuya özgü dekoruyla, müzikleri ve içkileriyle yoğun ilgi gören bu barları ziyaret edebilirsiniz. Daha sakin bir akşam geçirmek, arkadaşlarınızla keyifli sohbetler yapmak isterseniz şarap evlerini ya da canlı müzik yapan küçük barları ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde gece eğlencesi güneş daha batmadan başlıyor aslında. Rideau Kanalı etrafındaki çimlere uzanan gençler, şehir içindeki parklarda eğlenen insanlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar şehri hareketli tutuyor. Eğlence mekanlarının ışıl ışıl parladığı, caddelerin rengarenk olduğu Ottawa gecelerinde yürüyüş yapmak bile size keyifli anlar yaşatacaktır.

Şehirde kültürel etkinlikler de gece olunca hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda tiyatro ve konser salonuna sahip olan Ottawa’da zevkinize göre bir etkinliğe denk gelmemek imkan dahilinde değil. Neredeyse hiç uyumayan Ottawa’da gece geç saatlere kadar caddelerde güvenle dolaşabilirsiniz.

Devamını Oku

Ottawa Festivalleri

Çok sayışa festivalin gerçekleştiği Ottawa adeta festival başkentidir. Ottawa’da gerçekleştirilen fesstivalerin bazıları şunlardır:

Devamını Oku

Ottawa’da Alışveriş

Byward-Market-Ottawa.jpg

Başkent Ottawa alışveriş konusunda her türlü imkanı sunuyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde her türlü zevke ve ihtiyaca göre mağazalar bulmak mümkün. Şehir merkezinde bulunan Byward Market bölgesi şehrin en meşhur alışveriş noktasıdır. Yaz aylarında taze ürünler, rengarenk çiçekler satan tezgahlar sokaklara kuruluyor. Kış mevsiminde bu tezgahların sayıları azalsa da tek tük tezgah görmeniz mümkün. Byward Market’ten alabileceğiniz şeylerin başında Akçaağaç şurubu geliyor. Kanada Bayrağında yer alan ve Kanada denilince akla gelen akçaağaç şurubunu en uygun fiyata burada bulabilirsiniz.

Sparks Caddesi, Parlamento Tepesinden bir blok ötede bulunan yaya caddesidir. Sadece yayaların kullanımına açık olan cadde sadece alışveriş için değil şehrin manzarasını görmek için de oldukça idealdir. Bu caddede bulunan mağazalarda kartpostallar, kupalar, akçaağaç şurubu gibi Ottawa’ya özgü turistik ürünler bulabilirsiniz. Bu cadde üzerinde bulunan Astrolabe Galerisi’nde ise antik haritalar, eski kartpostallar bulabilirsiniz. Westboro Köyü, Ottawa’nın kuzey bölgesinde kalan ve son günlerde canlanan bir alışveriş bölgesidir. Burada da yine giyim, turistik ürünler bulmanız mümkün.

Mayıs ayının son cumartesi günü ise Glebe semtinde garaj satışları gerçekleştiriliyor. Yılda bir kere olan bu etkinlik sırasında Ottawa halkından yüzlerce insan artık kullanmadıkları eşyalarını, mobilyaları, teknolojik ürünleri, giysileri satışa çıkartıyor. Büyük çaplı ikinci el satış etkinliği olan bu garaj satışlarına Ottawa halkı ve turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Ottawa Saat Farkı

Ottawa ile Türkiye arasında 7 saatlik fark vardır. Ottawa saati Türkiye saatinden 7 saat geridedir.

Ottawa Para Birimi

Ottawa’da kullanılan para birimi Kanada Doları’dır. 1 Kanada Doları 2,62 Türk Lirası’dır.

Ottawa’nın Resmi Dili

Ottawa’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Her iki dilde hukuksal ve kamusal alanda eşittir.

Ottawa Türkiye Dış Temsilcilikleri

Ottawa, T.C. Ottawa Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

Adres: 197 Wurtemburg Street

Ottawa, Ontario K1N 8L9

Kanada

Telefon: +1 (613) 244 24 70

E-posta: [email protected]

Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma: 09.00-17.00

Ottawa Resmi Tatiller

2 Ocak: Yeni Yıl

20 Şubat: Aile Günü

14 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Bayramı

22 Mayıs: Kraliçe Viktorya Günü

3 Temmuz: Kanada Günü

7 Ağustos: Yurttaşlık Bayramı

4 Eylül: İşçi Bayramı

9 Ekim: Şükran Günü

13 Kasım: Şehitleri Anma Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Ottawa Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -10.2oC
  • Şub -7.9oC
  • Mar -2.2oC
  • Nis 6.5oC
  • May 13.5oC
  • Haz 18.7oC
  • Tem 21.2oC
  • Agu 19.9oC
  • Eyl 15.3oC
  • Eki 8.4oC
  • Kas 2oC
  • Ara -5.6oC

Kısa Kısa

Nüfus: 18.428 / Dil: İngilizce ve Fransızca / Para Birimi: Kanada Doları/ İklim: Soğuk ve Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün