Google+

Ottawa

Ottawa - : - / -
--℃
1 CAD=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon-10.2℃
 • Şubweather-icon-7.9℃
 • Marweather-icon-2.2℃
 • Nisweather-icon6.5℃
 • Mayweather-icon13.5℃
 • Hazweather-icon18.7℃
 • Temweather-icon21.2℃
 • Ağuweather-icon19.9℃
 • Eylweather-icon15.3℃
 • Ekiweather-icon8.4℃
 • Kasweather-icon2℃
 • Araweather-icon-5.6℃
Nüfus: 18.428 / Dil: İngilizce ve Fransızca / Para Birimi: Kanada Doları/ İklim: Soğuk ve Ilıman İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Ottawa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Ottawa, Kanada’nın başkentidir. Bununla birlikte ülkenin en büyük dördüncü kenti olma özelliğine de sahiptir. Kanada’nın kültürel ve entelektüel merkezi olan Ottawa çok sayıda müzeye, sanat galerisine, tiyatroya ve üniversiteye sahiptir. Ottawa Irmağı’nın kıyısında yer alan Ottawa Vadisi’nde kurulan şehir aynı zamanda ülkenin parlamentosunu da bünyesinde barındırır. Quebec Eyaleti’ne komşu olan Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğu ucunda yer almaktadır. Ottawa’yı Kanada’nın diğer şehirlerinden ayıran bir diğer özelliği ise şehirde iki tane resmi dil olmasıdır. İngilizce ve Fransızca Ottawa’nın resmi dilleridir ve her alanda bu çift dilliliği görebilirsiniz. Mağazaların vitrinlerinde, trafik levhalarında, reklam panolarında çift dilli ifadeler yer alır. Kanunen eşit kabul edilen İngilizce ve Fransızca hem kamusal hem hukuksal alanda yan yanadır. Kanada’nın diğer şehirlerinde görülmeyen bu durum sadece Ottawa için geçerlidir. Ottawa nüfusunun %32’sinin anadili Fransızcadır.

Müzeleri ve parklarıyla meşhur olan Ottawa ziyaretçilerine sanat ve doğanın en güzel hallerini sunuyor. Şehrin her bir köşesinde farklı bir atmosfer bulmanız mümkün. Bu özelliği ile Ottawa her yaş ve kesimden ziyaretçiyi kendisine çekmeyi başarıyor. İngiliz, Fransız ve yerel sanat anlayışının bir araya geldiği onlarca sanat eseri, yemyeşil parkları ve göz kamaştırıcı müzeleriyle Ottawa her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Ottawa, kültürel cazibesinin yanı sıra Kanada’nın politik ve teknolojik olarak da merkezi konumundadır.

Yaklaşık on bin yıl önce Champlain Denizi’nin boşaltılmasıyla birlikte Ottawa Vadisi yaşanabilir hale gelmiştir. Bölgede kısa sürede tarım, avcılık, balıkçılık gibi faaliyetler yapılmaya başlanmıştır. Şehrin kurulu olduğu bölge 6500 yıldan fazla süredir yerleşke alanı olarak kullanılmaktadır. Ottawa Nehri vadisinde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda çok sayıda taş aletler, çeşitli çömlekler, ok başları gibi kalıntılara rastlanmıştır. Bu bulgular da bölgedeki yaşamsal faaliyetler hakkında bilgi vermektedir.

Ottawa binlerce yıldır ticaret bölgesi olarak önemini korumaktadır. Ottawa’nın tarihinde önemli rol oynayan Philemon Wright, 7 Mart 1800 tarihinde Ottawa Nehri’nin kuzey tarafında ilk yerleşimi oluşturan kişi olarak bilinmektedir. İlk başlarda küçük bir tarımsal topluluk kurmayı amaçlayan Wright, Ottawa Vadisi’nden Quebec’e nehir boyunca kereste taşımaya başlamıştır. Bu da bölgenin en önemli ekonomik faaliyeti olan kereste ticaretinin başlangıcı oluşmuştur. Şehir bu faaliyetlerden sonra hızla gelişmeye başlamıştır. 1826 yılında “Bytown” adıyla duyulmaya başlamıştır. Şehir balıkçılık ve ticaret alanında hızlı bir ilerleme gösterdi ve adını dünyaya duyurmayı başardı. Ottawa’da zaman içerisinde kürk ticareti önem kazandı. Kürk ticaretini tekelinde tutan ise Fransız tüccarlar olmuştur. Ottawa’daki Fransız etkisi bu şekilde başlamış olup şehrin hem ekonomisine hem de kültürel faaliyetlerine büyük katkısı olmuştur.

1855 yılında, bulunduğu bölgedeki nehir ve vadiyle anılmaya başlanan şehir resmi olarak Ottawa adını almıştır. Şehrin ilk zamanlar Bytown olarak anılmasında Albay John By’nın etkisi büyüktür. Küçük bir kereste kasabası olarak yerleşime açılan bölge John By sayesinde kereste ticaretinde hatrı sayılır bir merkez haline gelmiştir. Albay John By şehrin ünlü yapılarından biri olan Rideau Kanalı’nın yapımında bizzat çalışmıştır. 1826-1832 yılları arasında tamamlanan Rideau Kanalı bugün UNESCO Dünya Mirası listesindedir. 19. yüzyılın ortalarında Ottawa Nehri’nin etrafına kereste fabrikalarının kurulmasıyla şehir zenginleşmeye başlamıştır. Bu fabrikalar sayesinde gelen zenginlik şehir nüfusunu da artırdı ve bölgedeki istihdam çalışmaları hız kazandı. Şehir günümüzde ByWard Market olarak bilinen bölgede gelişmeye başlamıştır ve sonraları genişlemiştir. ByWard Market halen şehrin merkezi konumundadır ve hareketli gece hayatına, sayısız mağazalara ev sahipliği yapmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Ottawa Gezilecek Yerler


Kanada’nın başkenti Ottawa’da gezilecek çok sayıda yer mevcuttur. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehirde yapılacak çeşitli aktiviteler bulmak mümkün. Bünyesindeki çok sayıda müze sebebiyle adeta müzeler diyarı olan Ottawa’dan müze gezmeden dönmek olmaz. Şehirdeki müzeler farklı konulara odaklanır ve birbirinden zengin koleksiyonlara sahiptir. Köklü bir tarihi olan Ottawa’da görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı da mevcuttur. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikler de görülmeye değer. Ottawa Nehri’nin etrafında kurulan şehir kışın başka yazın başka güzelliklere sahne olmaktadır. Ottawa’ya üç gününüzü ayırarak görülmesi gereken yerleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Kanada’nın başkenti Ottawa, Ontario Eyaleti’nin güneydoğusundadır. Quebec Eyaleti ile komşu olan şehir Ottawa Vadisi’nde kurulmuştur.

Geolocation

canada-893534_960_720.jpg

Ottawa’da tipik bir karasal iklim hakimdir. Şehirde dört mevsim de yaşanır. Kışları soğuk ve kurak geçerken yazları sıcak ve nemlidir. Kış aylarında sıcaklık -10 derecelere düştüğü için ziyaret için çok uygun değildir. Ottawa’ya gitmek için en uygun aylar ise haziran, temmuz, ağustos ve eylüldür.

annualreportemail.jpg

Ottawa’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmamaktadır. İstanbul’dan Avrupa veya Amerika aktarmalı uçuşlarla Ottawa’ya ulaşabilirsiniz. Aktarma yaptığınız yere göre değişiklik gösterse de yaklaşık 11 saatlik uçuşla Ottawa’ya gidebilirsiniz. Macdonald-Cartier Uluslararası Havalimanı Ottawa şehir merkezine yakındır. Havalimanından şehir merkezine taksiyle 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Ottawa’da Nerede Kalınır?

Kanada’nın başkenti Ottawa, konaklama konusunda sınır tanımayan şehirlerden bir tanesidir. Şehirde her türden konaklama mekanı bulunuyor. Yüzlerce konaklama mekanı içerisinde istediğiniz her özelliğe sahip bir yer mutlaka karşınıza çıkacaktır. Ottawa yılın her dönemi çeşitli sebeplerle binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Şehir iş dünyasında hatırı sayılır ölçüde çeşitliliğe sahip olduğundan farklı ülkelerden yüzlerce iş adamı Ottawa’ya gelmektedir. Yılın farklı dönemlerinde düzenlenen iş seminerleri, anlaşmalar, konferanslar gibi sebeplerle çok sayıda insan Ottawa’ya gelmekte. Hayli yoğun festival takvimine sahip olan şehir çeşitli festivaller sebebiyle de çok turist çekmektedir. Bütün bunların haricinde seyahat etmekten hoşlanan ve müzeler diyarı olarak bilinen bu şehri görmeye gelen binlerce turist vardır. Şehir, farklı sebeplerle Ottawa’ya gelen bu kalabalık toplulukların hepsini ağırlayabilecek kapasiteye sahiptir.

Ottawa’da diğer şehirlerde de şubeleri olan otel zincirlerinin çok sayıda şubesi vardır. Beş yıldızlı hizmet kalitesine sahip olan bu lüks otellerde kalabilirsiniz. Misafirlerine açık büfe kahvaltı, masaj salonu, spa, yüzme havuzları, spor kompleksi gibi lüks hizmetler sunan bu otellerde dilediğinizce zaman geçirebilirsiniz. Tamamen misafirlerinin konforu ve memnuniyeti üzerine kurulmuş olan bu oteller şehrin pek çok noktasında bulunuyor. Ottawa gezi planınıza göre size en uygun noktadaki oteli bularak yer ayırtabilirsiniz.

Ottawa Otelleri

Ottawa-Transit-ReaperexpressJPG.jpg

Ottawa şehir içi ulaşımınızı yürüyerek rahatlıkla yapabilirsiniz. Hemen hemen her caddede yayalar için ayrılmış özel yollar bulunmaktadır. Ottawa’yı yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehir sadece yaya dostu değil aynı zamanda bisiklet dostu da bir şehirdir. Şehrin pek çok noktasından bisiklet yolları mevcuttur. İsterseniz bisiklet kiralayabileceğiniz noktalar da buluyor.

Taksi ile şehir içi ulaşımınızı sağlamak isterseniz kolayca taksi bulabilirsiniz. Üstelik caddelerde taksi bulamazsanız taksi durağını arayarak da bulunduğunuz yere taksi çağırabilirsiniz. Toplu taşıma olarak şehirde otobüs ve metro hatları bulunuyor. Metrolarda 11 yaş altındaki çocuklar için bilet almanıza gerek yok. Yetişkin metro bileti ise 2.75 Dolar.

Otobüslerde ise 6 yaşın altındaki çocuklardan ücret alınmıyor. Yetişkin otobüs bileti ise 3.45 Dolardır. Metro ve otobüs biletlerinizi durakların pek çoğunda bulunan makinelerden temin edebilirsiniz.

Tart2.jpg

Ottawa seyahatiniz sırasında dünyanın dört bir yanından etnik lezzetler bulmanız mümkün. Şehirde farklı kültürlere ait çok sayıda restoran bulunuyor. Byward Pazarı ve çevresi her türden restoranı bulabileceğiniz bir semt. Şehirdeki ünlü Çin lokantaları Somerset Bulvarı ile Bronson Bulvarı arasında kalan bölgede toplanmıştır. İtalyan restoranlarını tercih ederseniz de Carling Bulvarı ve Albert Sokağı’nda pek çok lezzetli İtalyan yemeği yiyebilirsiniz. Ottawa’da yiyebileceğiniz yerel ürünler arasında deniz ürünleri ve geyik eti ilk sıralarda yer alıyor. Kanada’ya özgü peynir çeşitleri, somon balığı, akçaağaç şurubu, ren geyiği eti, bizon eti, istiridye gibi ürünler yemeklerin ana malzemelerini oluşturuyor. Kanada’ya özgü bir böğürtlen çeşidi olan Saskatoon böğürtlenleri ve bölgeye özgü bir çeşit eğreltiotu da Ottawa yemeklerinde bulabileceğiniz yerel lezzetlerden.

Oduncu kahvaltısı: Ottawa’ya özgü bu kahvaltı üç yumurta, salam ve sosisten oluşan omlet ile yanında servis edilen mini kreplerden oluşuyor.

Jigg’in Akşam Yemeği: Ottawa’ya özgü bu yemek ise tuzlu biftek, sotelenmiş kabak, paprika biberi ve bezelye püresinden oluşuyor.

Rosto Sığır Eti: Kanada denilince akla gelen sığır etinin Ottawa bölgesinde özel baharatlarla pişirilmesiyle yapılan bu yemek Yorkshire puding ile birlikte servis ediliyor.

Yorkshire Pudingi: Kızartılmış ve ortası delik hamur parçalarından oluşan bir çeşit tatlıdır.

Ottawa’da Gece Hayatı
Eğlence anlayışınız daha hareketli ve bol dans içeriyorsa büyük gece kulüplerini tercih edebilirsiniz. Ottawa’daki gece hayatının en güzel noktalarından birisi de sahip olduğu çeşitlilik. Şehirdeki eğlence mekanlarında istediğiniz temada, istediğiniz müzik türünde bar ve gece kulübü bulabilirsiniz. Örneğin Bankstown adıyla bilinen cadde üzerinde yer alan eğlence mekanlarının çoğu modern müzik yayını yapıyor. Gençler tarafından rağbet gören bu mekanlarda dünya müziğinin en güncel örneklerini dinlemeniz mümkün. Bunun yanı sıra sadece caza odaklanan eğlence mekanları da mevcut. Bunun gibi daha pek çok örnek bulmak mümkün. Ottawa eğlence mekanları sadece müzik türlerine göre değil temalarına ya da menülerine göre de çeşitlilik göstermektedir. Şehirde çok sayıda Uzak Doğu barı bulunuyor. Uzak Doğuya özgü dekoruyla, müzikleri ve içkileriyle yoğun ilgi gören bu barları ziyaret edebilirsiniz. Daha sakin bir akşam geçirmek, arkadaşlarınızla keyifli sohbetler yapmak isterseniz şarap evlerini ya da canlı müzik yapan küçük barları ziyaret edebilirsiniz.

Şehirde gece eğlencesi güneş daha batmadan başlıyor aslında. Rideau Kanalı etrafındaki çimlere uzanan gençler, şehir içindeki parklarda eğlenen insanlar gecenin ilerleyen saatlerine kadar şehri hareketli tutuyor. Eğlence mekanlarının ışıl ışıl parladığı, caddelerin rengarenk olduğu Ottawa gecelerinde yürüyüş yapmak bile size keyifli anlar yaşatacaktır.

Şehirde kültürel etkinlikler de gece olunca hız kesmeden devam ediyor. Çok sayıda tiyatro ve konser salonuna sahip olan Ottawa’da zevkinize göre bir etkinliğe denk gelmemek imkan dahilinde değil. Neredeyse hiç uyumayan Ottawa’da gece geç saatlere kadar caddelerde güvenle dolaşabilirsiniz.

Çok sayışa festivalin gerçekleştiği Ottawa adeta festival başkentidir. Ottawa’da gerçekleştirilen fesstivalerin bazıları şunlardır:

Kış Festivali (Winterlude): Şubat ayında gerçekleştirilen bu festivalde Ottawalılar kış mevsimini kutlamaktadır. 1979’dan beri kutlanan festival her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Festival kapsamında kayak yarışları, kar topu savaşları, buzdan heykel yapma gibi eşitli etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Lale Festivali: Mayıs ayında düzenlenen Lale festivali Kanada’nın en büyük lale festivalidir. Festival boyunca 3 milyon lalenin sergilendiği etkinlik alanları ziyaretçilerine büyüleyici bir renk cümbüşü sunuyor.

Jazz Festivali: Haziran ayının ikinci haftası başlayıp temmuza kadar süren festival boyunca dünyanın dört bir yanında gelen müzisyenler tarafından eşsiz konserler veriliyor.

Kanada Günü: Kanada’nın ulusal günü olan ve Kanada Anayasası’nın kutlandığı etkinlik sadece Ottawa’da değil ülke çapında büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır.

Noel Işıklandırması (Christmas Light Across Canada): Aralık ayı itibariyle Ottawa şehir merkezi rengarenk ışıklarla parlar. Noel’in ve yeni yılın habercisi olan aralık ayında şehrin simgesi haline gelen binalar, caddeler, mağazalar birbirinden gösterişli ışıklarla aydınlatılır ve ocak ayına kadar şehirde görsel şölen yaşanır.

Byward-Market-Ottawa.jpg

Başkent Ottawa alışveriş konusunda her türlü imkanı sunuyor. Şehrin çeşitli bölgelerinde her türlü zevke ve ihtiyaca göre mağazalar bulmak mümkün. Şehir merkezinde bulunan Byward Market bölgesi şehrin en meşhur alışveriş noktasıdır. Yaz aylarında taze ürünler, rengarenk çiçekler satan tezgahlar sokaklara kuruluyor. Kış mevsiminde bu tezgahların sayıları azalsa da tek tük tezgah görmeniz mümkün. Byward Market’ten alabileceğiniz şeylerin başında Akçaağaç şurubu geliyor. Kanada Bayrağında yer alan ve Kanada denilince akla gelen akçaağaç şurubunu en uygun fiyata burada bulabilirsiniz.

Sparks Caddesi, Parlamento Tepesinden bir blok ötede bulunan yaya caddesidir. Sadece yayaların kullanımına açık olan cadde sadece alışveriş için değil şehrin manzarasını görmek için de oldukça idealdir. Bu caddede bulunan mağazalarda kartpostallar, kupalar, akçaağaç şurubu gibi Ottawa’ya özgü turistik ürünler bulabilirsiniz. Bu cadde üzerinde bulunan Astrolabe Galerisi’nde ise antik haritalar, eski kartpostallar bulabilirsiniz. Westboro Köyü, Ottawa’nın kuzey bölgesinde kalan ve son günlerde canlanan bir alışveriş bölgesidir. Burada da yine giyim, turistik ürünler bulmanız mümkün.

Mayıs ayının son cumartesi günü ise Glebe semtinde garaj satışları gerçekleştiriliyor. Yılda bir kere olan bu etkinlik sırasında Ottawa halkından yüzlerce insan artık kullanmadıkları eşyalarını, mobilyaları, teknolojik ürünleri, giysileri satışa çıkartıyor. Büyük çaplı ikinci el satış etkinliği olan bu garaj satışlarına Ottawa halkı ve turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Ottawa ile Türkiye arasında 7 saatlik fark vardır. Ottawa saati Türkiye saatinden 7 saat geridedir.

Ottawa’da kullanılan para birimi Kanada Doları’dır. 1 Kanada Doları 2,62 Türk Lirası’dır.

Ottawa’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Her iki dilde hukuksal ve kamusal alanda eşittir.

Ottawa, T.C. Ottawa Büyükelçiliği’nin görev alanı içerisine girmektedir.

Adres: 197 Wurtemburg Street

Ottawa, Ontario K1N 8L9

Kanada

Telefon: +1 (613) 244 24 70

E-posta: embassy.ottawa@mfa.gov.tr

Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma: 09.00-17.00

2 Ocak: Yeni Yıl

20 Şubat: Aile Günü

14 Nisan: Kutsal Cuma

17 Nisan: Paskalya Bayramı

22 Mayıs: Kraliçe Viktorya Günü

3 Temmuz: Kanada Günü

7 Ağustos: Yurttaşlık Bayramı

4 Eylül: İşçi Bayramı

9 Ekim: Şükran Günü

13 Kasım: Şehitleri Anma Günü

25 Aralık: Noel

26 Aralık: Boxing Day

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Kurtarma Merkezi: 1 600 565 1582