Ottawa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti Ottawa’da gezilecek çok sayıda yer mevcuttur. Her yıl binlerce turist ağırlayan şehirde yapılacak çeşitli aktiviteler bulmak mümkün. Bünyesindeki çok sayıda müze sebebiyle adeta müzeler diyarı olan Ottawa’dan müze gezmeden dönmek olmaz. Şehirdeki müzeler farklı konulara odaklanır ve birbirinden zengin koleksiyonlara sahiptir. Köklü bir tarihi olan Ottawa’da görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı da mevcuttur. Şehrin sahip olduğu doğal güzellikler de görülmeye değer. Ottawa Nehri’nin etrafında kurulan şehir kışın başka yazın başka güzelliklere sahne olmaktadır. Ottawa’ya üç gününüzü ayırarak görülmesi gereken yerleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Ottowa Gezilecek Yerler

Kanada’nın başkenti olması sebebiyle ülke yönetiminde rol oynayan binaları bünyesinde barındıran Ottawa’da görmeniz gereken ilk yer Parlamento Tepesi’dir. Bu tepede Kanada Parlamentosu’nun resmi binası yer almaktadır. Kanada Savaş Müzesi, Kanada’nın askeri tarihine ışık tutan müzedir ve çok sayıda parça sergilenmektedir. Kanada Tarihi Müzesi, ülkenin kurulduğu dönemden günümüze kadar geçirdiği değişimleri anlatan koleksiyonlar barındırıyor. Ottawa Ulusal Galeri, Kanada’nın en büyük sanat galerisi olup zengin bir sanat koleksiyonuna sahiptir. Kanada Yüksek Mahkemesi, Kanada hukuk sisteminin en üst merci olup ihtişamlı binası ile görülmesi gereken yerlerden. Tarım ve Gıda Müzesi, neredeyse her şey ile ilgili bir müze bulabileceğiniz Ottawa’nın en ilgi çekici müzelerinden biri olup görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir. Rideau Binası, ülke yönetimi için önemli olan bu bina eşsiz bir mimariye sahiptir. Gatineau Parkı, şehrin merkezinde bulunmaktadır ve Ottawa geziniz sırasında muhakkak uğramalısınız. Rideau Kanalı, Ottawalılara göre doğal bir kayak pistidir ve her mevsim görülmeye değer yerler arasındadır. Notre Dome Katedrali,Ottawa’daki en ihtişamlı yapılar arasında olup gezilmeye değer yerlerden bir tanesidir.

Listede adı geçen yerlerle ilgili detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Parlamento Tepesi ve Binası

canada-1343649_960_720.jpg

Ottawa’nın simge yapılarından biri olan Parlamento Binası yüksekçe bir tepede yer almaktadır. Halk arasında “The Hill” olarak anılan tepe şehir merkezine oldukça yakındır. Kanada Parlamentosu’nun resmi binası olan yapı gotik tarzda inşa edilmiştir. Yönetimin merkezi olarak anılan bina ulusal alanda oldukça önemlidir. Gösterişli mimarisi ve üzerinde bulunduğu tepenin eşsiz manzarası dolayısıyla turistlerin de oldukça ilgisini çekmektedir. Parlamento Tepesi her yıl yaklaşık olarak 3 milyon ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 18. ve 19. yüzyıllarda askeri üs olarak kullanılan bölge Kraliçe Victoria’nın şehri başkent olarak seçmesinin ardından hükümet işleri için ayrılmıştır. 1859 yılında hükümeti temsil eden bir nokta haline gelmiştir. Parlamento Binası çeşitli düzenlemeler ve Barış Kulesi’nin yapıya eklenmesiyle bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

Parlamento Tepesini ve binasını gezmek isterseniz tepede bulunan turist ofisini ziyaret ederek başlayabilirsiniz. Turist ofisi tarafından her gün farklı saatlerde turlar düzenlenmekte. Ücretsiz olan bu turlar aracılığıyla binanın halka açık bütün bölümlerini rehber eşliğinde gezebilirsiniz. Çok kalabalık bir grup değilseniz rezervasyon yaptırmanıza gerek yok. Ofisi önceden arayarak ya da ziyaret ederek bilet alabilirsiniz. Turlar şehrin resmi dilleri olan İngilizce ve Fransızca olarak düzenlenmektedir.

Parlamento Binası’nı Pazartesi-Perşembe günleri 08.30-18.00, Cuma günü ise 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Turist ofisi tarafından sağlanan turların saatleri hakkında bilgi almak ya da rezervasyon yaptırmak için +1 613 996-0896 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Kanada Savaş Müzesi

canadianwarmuseumnightview_530x352.jpg

Kanada Savaş Müzesi, Kanada’nın askeri tarihine ışık tutan bir müzedir. Ottawa şehir merkezinin batısında yer alan müzede özellikle Fransızlar ve İngilizlerle savaşlarından başlayarak dünya tarihine damga vurmuş pek çok savaşta kullanılan askeri teçhizat ve belgeler yer almaktadır. Müzede Kanada tarihinin bilinen ilk silahlı çatışmalarından günümüze kadar olan askeri geçmişinin bir özeti sunulmaktadır. 20. yüzyıldaki savaşlar, Soğuk Savaş Dönemi, barış destek operasyonları, Kanada’nın onur tarihi gibi pek çok koleksiyon sergilenen müze çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Her galeri Kanada’nın askeri tarihindeki anları sergilemektedir.

Müze insanlığın savaş deneyimini gözler önüne sererken savaşın yıkıcılığına vurgu yapmaktadır. Müzede savaş alanlarından kalan silahlar, toplar, denizlerin derinliklerinden çıkartılan savaş gemileri gibi pek çok parça sergilenmektedir. Kanada Savaş Müzesi’nde yaklaşık olarak 3 milyon parça bulunuyor.

Müzeyi Perşembe günleri hariç 09.30-17.00 saatleri arasında Perşembe günleri ise 09.30-20.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bilet ücretleri, yetişkinler için 17 $, 65 yaş üstü için 15$, öğrenciler için 13$ ve 3-12 yaş arası çocuklar için 11$’dır.

Kanada Tarihi Müzesi

esplanade-du-musee-canadien-des-civilisations-15.jpg

Kanada Tarihi Müzesi, sadece Ottawa’nın değil tüm Kanada’nın en popüler müzelerinden bir tanesidir. Ülkenin en çok ziyaretçi ağırlayan müzesi unvanına sahip olan Kanada Tarihi Müzesi, halkın kültürel çeşitliliğini anlatan ve insanlık tarihinin dönemlerine ışık tutan bir müzedir. Ottawa Nehri kıyısında yer alan Gatineau bölgesinde bulunan müze Kanada’nın 20.000 yıllık sürecine ışık tutmaktadır. 1856 yılından beri hizmet veren müzede pek çok sergi bulunuyor.

Kanada Tarihi Müzesi ayrıca önemli bir araştırma kurumu olarak da hizmet veriyor. Bünyesinde arkeoloji, etnoloji, halk kültürü gibi pek çok alanda uzman olan kişiler araştırma yapmaktadır. Kanada Tarihi Müzesini haftanın her gün ziyaret edebilirsiniz. Müzenin çalışma saatleri Perşembe günü hariç 09.30-17-00 arasındadır. Perşembe günleri ise 09.30-20.00 arasında hizmet vermektedir. Bilet ücretleri yetişkinler için 20 $, 65 yaş üstü için 18$, öğrenciler için 16$ ve 3-12 yaş arası çocuklar için 12$’dır.

Ottawa Ulusal Galeri

WEBnatgall.jpg

Ottawa Ulusal Galeri, Kanada’daki en büyük sanat galerilerinden bir tanesidir. Bünyesinde çok sayıda tablo, heykel, fotoğraf ve çeşitli çizimler barındıran galerinin kökleri çok eskilere dayanmaktadır. Ulusal Galeri 1880 yılında Kanada Valisi John Douglas Sutherland Campbell tarafından kurulmuştur. 1882 yılında Parlamento Tepesi’ndeki binaya taşınan galeri zaman içerisinde pek çok kez yer değiştirmiştir. Günümüzdeki binasına ise 1988 yılında taşınmıştır. Sussex Drive’da bulunan Ulusal Galeri her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Galerideki koleksiyonlarda çok sayıda tablo, çizim, heykel ve fotoğraf bulunuyor. Odak noktası Kanada sanatı ve sanatçıları olsa da Amerika ve Avrupa’dan da çok sayıda sanatçının eserlerini bulmak mümkün.

Galeride bulunan eserlerin büyük çoğunluğu bağışlarla elde edilmiştir. Eski Vali General Vincent Massey ve Southam Ailesi tarafından bağışlanan İngiliz resimleri galerinin en önemli koleksiyonlarını oluşturmaktadır. Sanat tutkunlarının gözde galerilerinden olan Ottawa Ulusal Galerisi ziyaretçilerine sanatın en güzel örneklerini sunmaktadır.

Ottawa Ulusal Galeri’sinin çalışma saatleri ise şu şekildedir: pazartesi: Kapalı. Perşembe dışındaki günlerde 09.30-18.00, Perşembe günü ise 09.30-20.00. Galerinin bilet fiyatları ise yetişkinler için 15$, 65 yaş üstü için 13$, 24 yaşına kadar olan öğrenciler için 7$’dır. 11 yaşın altındaki çocuklar için bilet zorunluluğu yoktur.

Kanada Yüksek Mahkemesi

o-SUPREME-COURT-CANADA-facebook.jpg

Kanada Yüksek Mahkemesi, Kanada hukuk sisteminin en üst kurumudur ve başkent Ottawa’da yer alır. İhtişamlı bir yapıya sahip olan mahkeme Art Deco mimarisinin en güzel örneklerindendir. Parlamento Tepesi’nin güneybatısında bulunan mahkeme binası halkın ziyaretine açıktır.

Kanada Yüksek Mahkemesi’nin inşaatı 1939 yılında başlamıştır. İnşaatın başlaması için düzenlenen törende Kraliçe Elizabeth de yer almıştır. Ernest Cormier tarafından tasarlanan bina art deco mimarisinin detayları ile doludur. Oymalı kolonları, tavan ve zemin döşemesinde yer alan işlemeleri ile göz kamaştıran bir yapıdır. 2000 yılında, Kanada Kraliyet Mimarlık Enstitüsü tarafından son bin yıl boyunca Kanada’da inşa edilmiş en güzel bina seçilmiştir. Kanada Yüksek Mahkemesi’nin bahçesinde ve girişteki büyük salonunda çeşitli heykeller de yer almaktadır.

Herkesin ziyaretine açık olan mahkeme binasını hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Tarım ve Gıda Müzesi

Animal-barns.jpg

Çeşitli alanlarda müzelere sahip olan Ottawa’nın en ilgi çekici müzelerinden birisi de Tarım ve Gıda Müzesi’dir. Bir müzeden çok daha fazlası olan Ottawa Tarım ve Gıda Müzesi ziyaretçilerine ilginç bir müze deneyimi yaşatmaktadır. Geniş bir alana kuruşmuş olan müze modern bir çiftliktir aslında. Tarım tarihini sergileyen galerilerin yanı sıra tarımsal üretimin yapıldığı, çeşitli araştırmaların yürütüldüğü bir araştırma merkezi görevindedir. Müzenin içerisinde oyun alanı ve piknik yapabileceğiniz bir alan da bulunuyor. Dilerseniz at binebilir, çiftlikteki hayvanları sevebilirsiniz. Özellikle çocukların ilgisini çeken bu bölümler müzenin en gözde yerleri. Kanada tarımının zaman içerisinde nasıl geliştiği, halkın yaşantısına nasıl yön verdiğini gösteren galerileri, günümüz ve gelecek tarımına olan katkıları ile Tarım ve Gıda Müzesi ziyaretçilerine ummadıkları bir müze deneyimi vadediyor.

Tarım ve Gıda Müzesini haftanın her günü 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücretleri ise şu şekilde: yetişkin 10$, öğrenci 8$, 60 yaş ve üzeri 8$, 3-12 yaş arası çocuklar 7$.

Rideau Binası

RideauHall.jpg

Başkent Ottawa’nın en önemli siyasi yapılarından birisi olan Rideau Binası, Kanada Valisi tarafından kullanılmaktadır. Halk arasında “Kanada Evi” olarak bilinen bina Sussex Drive bölgesinde bulunuyor. Kanada yönetim sistemi içinde önemli bir yere sahip olan bina muhteşem bir mimariye sahiptir. Rideau Binası, İngiltere’nin Buckingham Sarayı, Amerika Birleşik Devletleri’nin Beyaz Sarayı ile aynı statüde olsa da halk için erişilmez değildir. Ziyaretçilere açık olan binayı isterseniz kendiniz isterseniz de düzenlenen ücretsiz turlarla gezebilirsiniz.

Ana bina 9500 metrekarelik bir alanı kaplar ve 175 oda, 27 adet de müştemilattan oluşmaktadır. 1838 yılında inşa edilen bina zaman içerisinde yapılan düzenlemeler ve imar çalışmaları ile bugünkü halini almıştır. Binanın bahçesinde ve koridorlarında çok sayıda sanat eseri bulunmaktadır. Ottawa denilince akılda canlanan yapılardan biri olan Rideau Binası her yıl çok sayıda ziyaretçi ağırlamaktadır. Binayı rehber eşliğinde gezmek isterseniz 48 saat öncesinden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Ücretsiz olan turlar yaklaşık 45 dakika sürmektedir.

Gatineau Parkı

Gatineau_Park_-_Stream_-_RPilon.jpg

Ottawa kültürel zenginlikleri, sanat merkezleri ve müzeleri kadar doğal güzellikleri ile de ziyaretçilerinin kalbini kazanan bir şehir. Gatineau Parkı da Ottawa’nın kalbindeki yemyeşil bir park. Şehrin kuzeyinde yer alan park 36000 hektar büyüklüğünde bir araziye kurulmuştur. Ottawa Nehri’nden Quebec’e doğru giden yol üstünde yer alan Gatineau Parkı doğal park statüsündedir ve içerisinde yaşayan canlılar koruma altına alınmıştır. Parkta, Ottawa Vadisi’nin dik yamaçlarını, eşsiz doğa manzaralarını görebilirsiniz. Gatineau Parkı zengin ağaç ve bitki çeşitliliği ile doğal bir yaşama ev sahipliği yapmaktadır. Parka ismini veren Fransız avcı Nicolas Gatineau’dur. Vadide keşfe çıkan ilk kişi olmasından dolayı parka onun adı verilmiştir.

Parkta doğa yürüyüşü yapabilir, bisiklet kiralayarak gezebilirsiniz. Parkın içerisinde 5 tane de halk plajı bulunuyor. İsterseniz bu plajlarda yüzebilir, kano ve sandal gezilerine çıkabilirsiniz. Parkın içerisinde yer alan Phililippe ve La Peche göllerinde balık tutabilirsiniz. Bunların yanı sıra parkta 200 kilometre civarında bir kayak yolu da mevcut. Ottawa’yı kışın ziyaret ederseniz burada kayak da yapabilirsiniz.

Rideau Kanalı

rideau-canal-322821_960_720.jpg

Ottawa Nehri’nden Ontario Gölü’ne kadar uzanan 200 kilometrelik Rideau Kanalı Ottawa’nın en sembolik ve renkli unsurudur. Yaz mevsiminde etrafının yeşillenmesiyle Ottawalıların rağbet ettiği kanalda tekne turları, kano gezintileri gerçekleştirilmektedir. Yazın cıvıl cıvıl bir atmosfere bürünen Rideau Kanalı’na asıl ilgi kış mevsiminde olmaktadır. Sıcaklığın eksilere düştüğü kış aylarında şehirdeki pek çok nehir ve göl gibi Rideau Kanalı da buz tutmaktadır. Ottawalılar için ise bu durum kanalı kullanmaya engel değildir. Şehirdeki pek çok insan, ülke yöneticileri bile, Rideau Kanalı’nın üzerinde kayarak işe gitmektedir. Doğal bir buz pistine dönüşen kanalın üzerinde her daim eğlenen gençler, bir yerlere yetişme telaşıyla kanalı sıradan bir cadde gibi kullanan insanlar görebilirsiniz. Havaların ısınmasıyla Rideau Kanalı’nın etrafında ya da tekne turlarıyla kanalın üstünde eğlenmek mümkün. Rideau Kanalı, Ottawa seyahatiniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bir noktadır.

Notre Dome Katedrali

the-altar.jpg

Notre Dome Katedrali, Sussex Drive üzerinde bulunan Roma Katolik Kilisesi’dir. Katedralin ana binası 1846 yılında inşa edilmiştir. O zamanlar kilise olarak hizmet veren yapı 1847 yılında katedral ilan edilmiştir. Gotik ve neo-klasik tarzda inşa edilen katedral büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Katedral binasının dışı kadar içi de ihtişamlıdır. Bütün camlarında vitray bulunur ve bu vitraylarda İncil’de yer alan hikayeler tasvir edilmiştir. Sütunlarda ve kapı işlemelerinde ince işçiliğin dikkat çektiği katedralin iç kısmında canlı renkler kullanılmıştır. Sütunlarında oyma figürler ve çeşitli dini heykellerin bulunduğu Notre Dome Katedrali ziyaret edenleri adeta büyülüyor. Katedral, Ottawa’nın en eski ve en büyük kilisesidir. Katedralin gösterişli ikiz kuleleri ise şehrin siluetini oluşturan önemli simgelerdendir. 1990’lı yılların sonuna doğru yenilenen kilisede İngilizce ve Fransızca hizmetler verilmektedir. Notre Dome Katedrali, 1990 yılında Kanada Ulusal Tarihi Sit Alanı’na dahil edilmiştir.