Festival Cenneti Malta!

Maltalılar çok şanslı. Memleketlerinde sanata, yaratıcılığa ve eğlenceye doyum olmuyor. Hele yaz aylarında… Pırıl pırıl doğaları ve yıl boyu süren güneşli iklimleri yetmezmiş gibi, bir de insanın başını döndürecek çeşitli festivallerle donatmışlar ülkelerini. Önümüzdeki aylarda gidebileceğiniz Malta festivallerini sizler için sıraladık!

Malta hakkında detaylı bilgi için tıklayın!

1. Malta Uluslararası Müzik Festivali

Malta’nın en hareketli dönemlerinden Paskalya haftasını geride bıraktık. Ama bu, Malta’da eğlencenin sona erdiği anlamına gelmiyor. Aksine, eğlence yeni başlıyor! 29 Nisan’da başlamış olan Malta Uluslararası Müzik Festivali, 10 Mayıs’a kadar sürecek. Avrupa Kültür Destekleme Kuruluşu (European Foundation for Support of Culture) ve Malta Filarmoni Orkestrası ortaklığındaki müziğe doyamayacağınız bu festivale, Avrupa 2018 Kültür Başkenti Valletta ev sahipliği yapacak.


 

2. Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali

Malta’nın geleneklerinden birini soracak olursanız, vereceğimiz ilk cevaplardan biri havai fişekleri olur. Ülkedeki havai fişek patlatma etkinlikleri, ufak köy festivallerindeki azizleri anma geleneğine dayanıyor. Ancak bugün, Malta’nın bu geleneği tüm dünyaya nam salmış durumda. Öyle ki dünyanın dört bir yanından insanlar, Valletta limanındaki bu rengarenk gösteriyi izlemeye geliyor! Ülkenin farklı yerlerinden havai fişek üreticileri hünerlerini sergileme fırsatı bulurken, İtalya ve Avustralya gibi diğer ülkelerden havai fişekçiler de gösterilere katılıyor. Malta Uluslararası Havai Fişek Festivali, 4 Mayıs’a kadar sürüyor.


 

3. Mdina Ortaçağ Festivali

Malta’nın neresinde olursanız olun, kendinizi el değmemiş bir Ortaçağ kentinde hissetmeniz an meselesidir. Ancak Mdina, tarihi yapılarıyla belki de bunu en yoğun hissettiren kentlerden biri. Hele bu yıl 5-6 Mayıs’ta yapılacak olan Mdina Ortaçağ Festivali’ne denk gelirseniz! Tüm şehrin çiçeklerle kaplandığı festivalde hem bahar kutlanırken, hem de şehir ziyaretçilerine şövalyelik dönemi Akdeniz’inden bir kesit sunuluyor. Festival boyunca kentteki tüm müze, kilise ve diğer tarihi noktalar gün boyu ziyarete açık ve ücretsiz.


 

4. Köy Festivalleri

Malta’da her köy ve kasabanın kendine has bir kutlaması var. İşin aslında bunlar,  her köyün azizlerine yönelik anma günleri. İşin güzel yanı, köyleri bir karnaval havasına sokan bu kutlamalar, sene boyu devam ediyor. Bu bilgiyi listemize dahil etmemek olmaz; çünkü Maltalıar bu yerel festivallerinde yabancı turistleri de ağırlamaktan büyük zevk duyuyorlar.

5. Malta Ekopazar Günleri

Doğal sürdürülebilirliğin ve bilinçli tüketiciliğin teşvik edilmesi adına Malta’da bu yıl ilk defa ekolojik pazar düzenleniyor. 25-26 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan pazarda, el yapımı malzemeler ve güzellik ürünlerinden, en doğalından çeşitli içeceklere birçok ürün bulabilirsiniz. Çevre dostu malzemelerin kullanımına önem verilen etkinlikte, gezegene zarar verilmeden üretilmiş doğal gıdaların da tadına bakabilirsiniz.

6. Malta Moda Haftası

Akdeniz’in belki de en güzel, en renkli, en estetik adalarından birinde doyumsuz bir moda şölenine tanıklık etmeye ne dersiniz peki? Standartlarıyla dünyanın farklı moda başkentlerinden aşağı kalmayan Malta Moda Haftası, bu yıl 22 Mayıs - 29 Mayıs tarihleri arasında başkent Valletta’da gerçekleşecek. Moda haftasında tasarımcılardan podyum modellerine, stilistlere ve makyaj sanatçılarına kadar Malta'nın moda endüstrisindeki en iyi yetenekler yer alacak.
 

7. Malta Uluslararası Sanat Festivali

Tiyatro, dans, müzik ve resim… İşte Malta Uluslararası Sanat Festivali’ne giderseniz deneyimlemeye doyamayacağınız 4 ana unsur. 29 Haziran -  13 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde adanın farklı bölgelerinde gösteriler yakalamak mümkün. Maltalı ya da uluslararası performans sanatçılarının ortaya koyduğu gösterilerin geniş bir kısmını izlemek ise ücretsiz. Sanat tutkunları, bu yaz ortasında Malta’ya gitmeyi ciddi şekilde gözden geçirmeli.


 

8. Isle of MTV

Sıkı müzik takipçileri için Isle of MTV deyince akan sular durur. Her yıl 50.000’den fazla ziyaretçiyi Malta’ya çeken Isle of MTV, dinleyicileri dünyada hiçbir festivalde eşi benzeri bulunmayacak bir line-up’la buluşturuyor. Şimdi sıkı durun: 27 Haziran – 29 Haziran arası düzenlenecek olan bu dev festival, katılımcılarına ücretsiz! Avrupa’nın asla kaçırılmaması gereken festivallerinden birine hazır olun!

9. The Farsons Büyük Bira Festivali

İşte sıra geldi en eğlenceli etkinliklerden birine. Farsons Bira Festivali, 25 Temmuz – 3 Ağustos arasında, Malta’nın ufak köylerinden Ta’Qali’de gerçekleşecek. Birçok barın sayısız boyutta bira seçeneği sunduğu bu etkinlikte yiyip içmenin keyfi bir başka oluyor. Çünkü festivallerin, hele hele Malta festivallerinin vazgeçilmezi olan müzik ve yemek, elbette burada da katılımcıların zevkini katlayacak. 10 gün sürecek olan bu festivalde biranızı alıp açık hava sahnesinde konser veren efsanevi sanatçıları dinlemenin tadını çıkarın!

 

 

10. Efsaneyi sona bıraktık: Summer Daze Malta

Bu bomba festival, Malta’da yıl boyunca yapılan en heyecan verici etkinliklerden biri. Tüm dünyada gittikçe yayılan elektronik müzik dalgası, Malta’yı da vurmuş. Elektropop gibi türleri sevenlerin müzikten aldığı hazzı en üst seviyeye çıkaran festival, 14-18 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Festival biletleri yakında satışa sunulacak. Geçtiğimiz yıl, festivale Martin Garrix, Rita Ora gibi isimler damgasını vurmuştu. Dünyaca ünlü DJ’lerle 15.000’den fazla katılımcının beklendiği bu eğlence dolu, güneşli 4 güne hazır mısınız?

Malta hakkında detaylı bilgi için tıklayın!