Google+

Arama formu

Valletta

Akdeniz’de küçücük bir ada ülke olan Malta’nın başkenti Valletta, bir...
Devamı oku
Ambulans: 196 İtfaiye: 112 Polis: 112
Devamı oku
Yeni Yıl – 1 Ocak Paskalya – Mart/Nisan, her yıl değişir Ulusal Bayram –...
Devamı oku
  Valletta International Baroque Festival (Valletta Uluslararası...
Devamı oku
Valetta’da alışverişin merkezi şehrin ana caddesi olan Republic ve...
Devamı oku
Valletta renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birçok...
Devamı oku
Malta mutfağı temel olarak Akdeniz mutfağı üzerine kuruludur ancak...
Devamı oku
“Şövalyelerin şehri” olarak bilinen Valletta, bir ada ülkesinin başkenti...
Devamı oku
Valletta küçük bir şehirdir ve turistik yerler belirli bölgelerde...
Devamı oku
Malta’nın başkenti Valletta, yüzyıllar boyu bir liman şehri olarak...
Devamı oku
Valletta’ya direkt uçuşla gitmek mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 30...
Devamı oku
Valletta’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Şehirde kışlar ılık ve yağışlı,...
Devamı oku
Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Malta...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti Valletta Büyükelçiliği Adres: 35, Sir Luigi Preziosi...
Devamı oku
Valletta (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır....
Devamı oku
Valletta’nın resmi dilleri Maltaca ve İngilizce'dir.
Devamı oku
Valletta’da Euro (EUR) kullanılır.
Devamı oku
Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük...
Devamı oku
  Malta’nın başkenti Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type G250V-13 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 12℃
Şub 12℃
Mar 13℃
Nis 15℃
May 18℃
Haz 22℃
Tem 26℃
Ağu 26℃
Eyl 24℃
Eki 21℃
Kas 16℃
Ara 13℃
Kısa Kısa...
Ülke: Malta / Nüfus: 355.000 / Resmi Dil: Maltaca / İngilizce / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Akdeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün / Big Mac Index: $ 4.26 (Türkiye $ 3.87) / UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Valletta Şehri / Hal Saflieni Hypogeum

Valletta Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Malta’nın başkenti Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük takımadadan oluşan ülkenin en büyük adası olan Malta’da yer alır. Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Valletta, 16. yüzyılda Aziz John Şövalyeleri tarafından kurulmuştur ve adını şövalye birliğinin komutanı olan Üstat Jean Parisot de Valetta’dan almıştır. 

1565 yılında Osmanlılar şehri bir ay süresince kuşatma altında tutmuş ancak Aziz John Şövalyeleri sayesinde Valletta kuşatmadan başarıyla kurtulmuştur. Günümüzde şehirde, şövalyeler ve görkemli miraslarının etkilerini halen görmek mümkündür. Barok mimari tarzın en ihtişamlı örnekleri olarak bilinen birçok tarihi yapıyı içinde barındıran Valletta, 1980 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir. 

Tanıtım Videosu:

 

Valletta Nerededir?

Valletta; Malta, Gozo ve Comino olmak üzere üç büyük ve iki küçük takımadadan oluşan Malta’nın en büyük adası Malta Adası’nda konumlanır.

Valletta Gezilecek Yerler

Valletta Gezilecek Yerler

“Şövalyelerin şehri” olarak bilinen Valletta, bir ada ülkesinin başkenti olarak huzurlu atmosferinin yanı sıra oldukça dinamik bir yapıya sahiptir. Renkli gece hayatı, dinamik kültür ve sanat camiası, insanı hayran bırakacak güzellikteki tarihi yapıları ile Valletta; Avrupa’nın en ilgi çekici duraklarından biri olarak bilinir.

Valletta'ya Nasıl Gidilir?

Valletta’ya direkt uçuşla gitmek mümkündür. Uçuş süresi yaklaşık 2 saat 30 dakikadır. Ayrıca başka havayolu şirketlerini  kullanarak aktarmalı olarak da şehre ulaşabilirsiniz.

Valletta'da Nerede Kalınır?

Malta’nın başkenti Valletta, yüzyıllar boyu bir liman şehri olarak kullanılmış. Roma İmparatorluğu dönemine ve hatta öncesine dayanan şehirdir. Eski surları, dar sokakları ve kiliseleri ile ünlü bir Akdeniz kentidir. Malta’ya deniz yolu ile gelenlerin ayak bastığı bu uğrak liman sayesinde şehir turistlere oldukça alışkındır. İklimi sayesinde de genelde sıcak olduğu için birçok turisti ağırlamaktadır.


Valletta'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Valletta otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Booking.com

Valletta pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli HotelsCombined.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Valletta Otel Önerileri hotelscombined-logo

Sehir Merkezine En Yakın Valletta Otelleri
En Uygun Fiyatlı Valletta Otelleri
Sizin İçin Seçtiğimiz Valletta Otelleri
Valletta Ev Kiralama

Valletta Otelleri

Akdeniz’de küçücük bir ada ülke olan Malta’nın başkenti Valletta, bir liman kenti. Aynı zamanda, UNESCO tarafından koruma altına alınmış en eski şehirlerden biri. Adanın başkenti olması sebebiyle de turistlerin ilk ayak bastığı ve en çok konakladığı noktadır. Şehir kiliseleri, limanı, parkları ve müzeleriyle ünlü, sıcak bir Akdeniz şehridir. Gece hayatının renkli olması sebebiyle ve üniversiteleriyle genç nüfusunun da yüksek olduğu bu kent, neredeyse yılın her dönemi ziyaret edilebilir. 


Valletta Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Valletta otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Valletta'ya Ne Zaman Gidilir?

Valletta’da Akdeniz iklimi hâkimdir. Şehirde kışlar ılık ve yağışlı, yazlar sıcak ve kurak geçer. En sıcak ay olan Temmuzda ortalama sıcaklık 28 derece; en soğuk ay olan Ocakta ise ortalama 13 derece civarında seyreder. Valletta yılın her döneminde ziyaret edilebilir ancak sıcaklıkların çok bunaltıcı olmadığı ilkbahar ve sonbahar ayları Valletta’ya gitmek için en uygun zamandır.

Valletta Şehir İçi Ulaşım

Valletta Şehir İçi Ulaşım

Valletta küçük bir şehirdir ve turistik yerler belirli bölgelerde konumlandığından şehri yürüyerek kısa sürede keşfedebilirsiniz. Şehir içi ulaşım ağı çok gelişkin değildir. Ulaşım Valletta ana otobüs terminalinden hareket eden otobüsler ve taksiler ile sağlanır. 

Valletta Mutfağı

Valletta Mutfağı

Malta mutfağı temel olarak Akdeniz mutfağı üzerine kuruludur ancak komşuları olan İtalya, Kuzey Afrika ve Sicilya mutfaklarından da izler taşır. Akdeniz mutfağının vazgeçilmezi olarak taze deniz ürünleri, tavşan ve domuz gibi av hayvanları eti, pirinç, makarna, patates, süt ürünleri ve taze sebzeler Malta’da tüketilen yiyeceklerin başında gelir.

Valletta Gece Hayatı

Valletta Gece Hayatı

Valletta renkli ve hareketli bir gece hayatına sahiptir. Şehirde birçok bar, lounge, şarap barı, gece kulübü ve caz kulübü gibi eğlence mekânları bulunmaktadır. Gece hayatının kalbi Strait, South, Dragonara, Wilga, St. Georges ve St. Rita caddeleri çevresinde atar. Valletta’da en çok tüketilen alkollü içkiler şarap ve biradır. Malta’ya özgü şarap ve biralar dünya çapında ünlüdür. Yerel şaraplar olarak “Lachryma Vitis” ve La Valette”, yerel biralar olarak ise “Cisk Lager”, “Hop Leaf Ale” ve “Blue Label Ale”i deneyebilirsiniz.

Valletta'da Alışveriş

Valletta'da Alışveriş

Valetta’da alışverişin merkezi şehrin ana caddesi olan Republic ve paralelindeki Merchants caddesidir. Republic caddesi üzerinde çok sayıda mağaza ve hediyelik eşya dükkânı bulmak mümkündür. Cadde boyunca yerel mücevher atölyeleri, kuyumcular, İtalyan stili deri giyim ürünleri, aksesuarlar ve tekstil ürünleri satan mağazalar, el işi ürünler satan hediyelik eşya dükkânları ve birçok outlet merkezi yer alır. Republic caddesine paralel uzanan Merchants caddesinde fiyatlar biraz daha uygundur. Valetta’dan satın alınabilecek özgün ürünler olarak; cam biblolar, renkli çömlekler, deri tekstil ürünleri, dantel kumaşlar, yerel üretim şaraplar, hasır eşyalar ve minik şövalye heykelcikleri sıralanabilir. 

Valletta Festivaller


 

 • Valletta International Baroque Festival (Valletta Uluslararası Orkestra Festivali): Ocak
 • Valletta Film Festival (Valletta Film Festivali): Haziran
 • Mnarja (Aydınlanma Festivali): Haziran
 • Malta Jazz Festival (Malta Jazz Festivali): Temmuz

Valletta Para Birimi

Valletta’da Euro (EUR) kullanılır.

Valletta Resmi Dili

Valletta’nın resmi dilleri Maltaca ve İngilizce'dir.

Valletta Saat Farkı

Valletta (UTC+1) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır. Valletta, Türkiye’den 1 saat geridedir. Türkiye’de saat 12.00 iken Valletta’da 11.00’dir.

Valletta Dış Temsilcilikleri

Türkiye Cumhuriyeti Valletta Büyükelçiliği

 • Adres: 35, Sir Luigi Preziosi Square FRN-1154, Floriana, Malta
 • Telefon: 00 356 21 22 3424 / 00 356 22 48 7715
 • Resmi websitesi: valetta.be.mfa.gov.tr

Valletta Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl – 1 Ocak
 • Paskalya – Mart/Nisan, her yıl değişir
 • Ulusal Bayram – 31 Mart
 • İşçi Bayramı – 1 Mayıs
 • Hz. Meryem’in Göğe Yükselişi – Ağustos, her yıl değişir
 • Bağımsızlık Bayramı – 21 Eylül
 • Cumhuriyet Bayramı – 13 Aralık
 • Noel – 25 Aralık

Valletta Faydalı Bilgiler

 • Ambulans: 196
 • İtfaiye: 112
 • Polis: 112

Valletta Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi Türk vatandaşları Malta seyahatlerinde vizeden muaftır. Umuma mahsus pasaport sahipleri ise vize şartına tabidir.