Google+

Arama formu

Antarktika

Antarktika Uluslararası Telefon Kodu : +672 TAKBAM Antarktika Kutup...
Devamı oku
nationalgeographicexpeditions.com   Antarktika’ya yapılan seyahat...
Devamı oku
halfpastdone.com   Antarktika’da ulaşım zor şartlar altında...
Devamı oku
Antarktika’da otel bulunmamaktadır. Kıtaya yapılan turistik turlar, tek...
Devamı oku
Antarktika’ya ulaşım Yeni Zelanda ve Şili üzerinden sağlanmaktadır. Yeni...
Devamı oku
Antarktika’ya güney yarımkürenin yaz mevsiminde 45 günlük bir turizm...
Devamı oku
Antarktika’da resmi bir idari birim söz konusu değildir bu nedenle kıtada...
Devamı oku
Antarktika’da resmi bir idari birim söz konusu değildir. Bu kıtada hiçbir...
Devamı oku
Antarktika (GMT+12) ile Türkiye (GMT+2) arasında 10 saatlik bir zaman...
Devamı oku
Antarktika, Dünya’nın Güney Kutbu’nda yer alır. Buzlarla örülü bu kara...
Devamı oku
  Güney yarım kürede yer alan buzlarla kaplı koca bir kıta Antarktika,...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Kısa Kısa...
Kıta: Antarktika / Nüfus: 5.000 (Geçici) / İklim: Kutup İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Antarktika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antarktika Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 
Güney yarım kürede yer alan buzlarla kaplı koca bir kıta Antarktika, ölmeden önce görmeniz gereken yerleden birdir. Bilindiği kadarıyla 1895 yılına kadar hiçbir insanoğlu bu gizemli topraklara ayak basmamıştır. Keşfedilmesinden önce 200 yıllık bir dönemde çeşitli efsaneler ve gizemler ile kuzeyde yeni bir kıta olduğu kulaktan kulağa yayılmıştır. Parça parça keşfedilen kıtada, ilk olarak Charles Wilkes tarafından Wilkes Arazisi denilen bölge keşfedilmiştir.

NASA’nın da içinde bulunduğu bir grup bu kıtaya ilk rastlantının 1820 yılında Rus İmparatorluk Donanması’ndan Fabian Gottlieb von Bellingshausen, Kraliyet Donanması’ndan Edward Bransfield ve Amerikalı denizci Nathaniel Palmer komutalarındaki donanma tarafından gerçekleştiğini kabul eder.

Dünyanın kutbunda bir kara parçasının olması ilk olarak MS 2. yüzyılın ilk yarısında Batlamyus tarafından ileri sürülmüştür. Ona ilham olan şey MÖ 600-300 yılları arasında Antik Yunan Filozofları tarafından ortaya konulan “simetri” ve “denge” felsefeleridir. 15. yüzyıldan itibaren pusulanın bulunması ve gemilerin gelişmesi ile beraber yeryüzünde bir keşif hareketi başlamıştır. Terra Australis’i de keşfetme çabaları ilk bu zamana tekabül eder . Terra Australis, Latince bir ifadedir “Güney toprakları” manasına gelir. Ancak bu isim yerine ulaşamamıştır. Terra Australis, aranırken Avustralya kıtası keşfedilmiş ve ileride bundan daha büyük bir kara parçası olmadığı kabul edilmiştir. En nihayetinde isim bu kıtaya verilmiştir.

Antarktika kelimesi Yunancada Arktos “ayı” anlamına gelmektedir. Kuzey yarım kürede yer alan Büyük Ayı takımyıldızı bu isimle anılır. Arktikos sözcüğü kuzeydeki yerleri işaret etmek için kullanılır. Antarktika sanıldığı üzere kuzeyde değil de güneyde olmasından ötürü bu ismin zıttı verilmiştir; Ant-Arktikos.

Antartika yeryüzünde içerisinde hiçbir ülkenin olmadığı tek kıtadır. Dünya’nın güney kutbunda yer alır. Antarktika en büyük 5. kıtadır. Yüzeyin %98’i buz tabakası ile kaplıdır. Bu tabakanın kalınlığı ortalama 1,6 km’dir. Araştırmalara göre buradaki buz tabakalarının erimesi tüm dünyada deniz seviyesini 60 m yükselteceğini göstermektedir. Bu da büyük felaket anlamına gelir.
Burası dünyanın en kurak noktasıdır. Bazı bölgelere iki milyon yıl boyunca tek bir yağmur damlası bile düşmemiştir. Yıllık sıcaklık ortalaması -50 °C olan kıta, dünyadaki buzların %92’sini ve tatlı suyun %70’ini oluşturur. Antartika’da hiçbir bitki türü yetişmez. Ancak birçok hayvan türü buradaki hayata uyum sağlamıştır. Kıtanın yerleri ise; penguenlerdir.

Günümüzde Antarktika üzerinde hak iddia eden birçok ülke mevcuttur. Ancak bunların hiçbiri resmi olarak kabul edilmemiştir. Antarktika 1959 da imzalanan “Antarktik Anlaşması” ile yönetilmektedir. Bu anlaşmada alınan karara göre Antarktika üzerinde sadece bilimsel araştırmaların yapılmasına izin verilmektedir. Askeri amaçlı kullanılamaz. Burada 29 ülkenin toplam 101 araştırma istasyonu bulunur. TAKBAM (Türkiye Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi) de kıta üzerinde yer almaktadır.

Antarktika Nerededir?

Antarktika, Dünya’nın Güney Kutbu’nda yer alır. Buzlarla örülü bu kara parçasında hiçbir ülke yer almaz.

Antarktika Saat Farkı

Antarktika (GMT+12) ile Türkiye (GMT+2) arasında 10 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Antarktika, Türkiye’den 10 saat öndedir.

Antarktika Türk Konsolosluğu

Antarktika’da resmi bir idari birim söz konusu değildir. Bu kıtada hiçbir ülkenin konsolosluğu bulunmamaktadır.

Antarktika Vize İşlemleri

Antarktika’da resmi bir idari birim söz konusu değildir bu nedenle kıtada, hiçbir ülkenin hiçbir vatandaşından vize istenmemektedir. Ancak kıtaya Yeni Zelanda ve Şili üzerinden ulaşılabilmektedir. Tercihinize göre bu ülkelerden birinin vizesini almanız gerekir.

Antarktika'ya Ne Zaman Gidilir?

Antarktika’ya güney yarımkürenin yaz mevsiminde 45 günlük bir turizm sezonu mevcuttur. Bu dönemde daha önce yaptığınız hiçbir seyahate benzemeyen bir deneyimi yaşayabilirsiniz.


7-themes.com

Antarktika’ya Nasıl Gidilir?

Antarktika’ya ulaşım Yeni Zelanda ve Şili üzerinden sağlanmaktadır. Yeni Zelanda’dan uçak ile 10 saatte kıtaya ulaşılabilir. Ancak bu durum hava durumu ile doğrudan etkilidir. Eğer hava durumu müsait değilse uçağın kalkmasından en geç 3 saat sonra geri dönülür. Şili üzerinden deniz yolculuğu ile 4,5 günde Antarktika’ya ulaşılabilir. Buraya giden gemiler dünyanın en zor boğazlarından olan Macellan Boğazından geçmektedir.


vacationadvice101.com
 

Türkiye’den Yeni Zelanda’ya direkt uçuş bulunmamaktadır. Bir veya iki aktarmalı uçuş programları mevcuttur. Duruma bağlı olarak uçuş süreleri 28 saat ve 37 saat arasında değişkenlik gösterir.

Antarktika şehrine ulaştıktan sonra etrafı kolayca gezmek için araç kiralamanız mümkündür. Aşağıdaki arama kutusunu kullanarak, tek bir tıklamayla tüm ünlü firmalardan araç kiralama teklifi alabilirsiniz.

Antarktika'da Nerede Kalmalı?

Antarktika’da otel bulunmamaktadır. Kıtaya yapılan turistik turlar, tek günlük ve konaklamasızdır.

Antarktika Şehir İçi Ulaşım


halfpastdone.com
 
Antarktika’da ulaşım zor şartlar altında gerçekleşmektedir. Kıta üzerinde kar motorları ve ATV’ler ile ulaşım sağlanmaktadır. Bazı bölgelerde tekneler de kullanılabilmektedir. Araç kullanımında en dikkat edilmesi gereken husus kuru rotaların kullanılmasıdır. Aksi takdirde buzda çatlamalara sebep olunabilir. Yön bulmak için GPS cihazları kullanılmaktadır.

Antarktika Gezilecek Yerler


nationalgeographicexpeditions.com
 
Antarktika’ya yapılan seyahat turlarında kutup dairesi içindeki bölgeye giriş izni bulunmamaktadır. Kutup bölgesine sadece araştırmacılar özel izin alarak girebilir. Şili, Ushuaia’dan kalkan uzun bir gemi yolculuğunun ardından ulaşılan kıtada sadece kıyı bölgeler gezilmektedir. Bu bölgelerde penguenlerin arasında yapılan birkaç kilometrelik yürüyüşler gerçekleştirilir. Bunun dışında operatörler tarafından anlaşmalı bilimsel tesisler ziyaret edilir.

Antarktika Pratik Bilgiler

  • Antarktika Uluslararası Telefon Kodu : +672
  • TAKBAM Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi İletişim: takbam@takbam.org