Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

KaşAntalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır. Batıda Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesinde Fethiye’den ayrılırken, kuzeyde Elmalı ilçesiyle doğuda da UçağızDemre bölgesi ile çevrelenmiştir. Tarihî Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihî yönden öneminin artmasına sebep oluyor. Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos olup bilinen en eski tarihi ise MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanır. İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yerde yer almıştır ve alıyordur. Likya Birliği antik çağlarda var olan ne ilk ne de tek birliktir fakat buna karşın, seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarıyla ve her yıl farklı yerde seçilen başkanlarıyla demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birliktir diyebiliriz.
 

Tanıtım Videosu:
 

Devamını Oku

Kaş Nerededir?

Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır. Batıda Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesinde Fethiye’den ayrılırken kuzeyde Elmalı ilçesiyle doğuda da Uçağız, Demre bölgesi ile çevrelenmiştir. Kaş, güney kısmında ise Akdeniz yer almaktadır. Tarihî Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunmaktadır.

Kaş’a Ne Zaman Gidilir?

Bölgede Akdeniz iklimi hâkim olduğu için bahar ve yaz ayları seyahate uygun aylar gibi görünüyor. Akdeniz ikliminin hâkim olduğu yerlerde yazları çok sıcak olduğu için bahar dönemleri bir nebze daha tercih edilebilir görünse de Kaş, yaz mevsiminde gündüz sıcaklık ortalaması en düşük bölge olduğu için yazın da çokça tercih edilen tatil bölgelerinden. Kaş’ta yıllık ortalama sıcaklık 18 derece civarında izlerken en sıcak dönemi 26-27 derece civarı ortalamayla temmuz, en serin dönemi ise yaklaşık 11 derece ortalama ile ocak ayı olarak gözlenmiş. En kurak ay ağustos ve en fazla yağış olan ay da ocak olarak kayıtlara geçmiş.

Bazen bir bölgeye seyahat edileceğinde o bölgedeki festival ve organizasyonlara özellikle denk gelmek tercih edilebilir. Bunun tam aksi de olabilir tabii ki, sizin nasıl bir tatil tercih ettiğinize bağlı. Seyahatinizi Kaş’ın festival ve organizasyonlarıyla renklendirmek isterseniz birazdan bahsedeceğimiz dönemleri özellikle tercih edebilirsiniz. 2017 yılında 20. si düzenlenmiş Uluslararası Likya / Kaş Kültürve Sanat Festivali haziran ayının son haftası ile temmuz ayının ilk haftası arasında gerçekleşmektedir. Düzenlenen konserlerle eğlence ortamı oluşurken festivalin son günlerine denk gelen Uluslararası Meis – Kaş Yüzme Yarışı da spor ve eğlencenin bir arada yaşanabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca bisiklet sporunun en prestijli yarışlarından biri olan ve ekim ayında gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nun 2. etabı da Kaş’tan geçmektedir. Ayrıca ilk kez Ekim 2017’de düzenlenen CMAS – TSSF 1.Outdoor Avrupa & ‘’Kaş Başka’’Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonası da dalışı için en elverişli olan bölgede, meraklısı için kaçırılmak istenmeyecek bir organizasyon gibi duruyor. Yaz aylarında turistlerin çokça tercih etmesinden dolayı Kaş’taki otellerde yer bulmanın zor olduğunu da söylemeden geçmemeliyiz. Bu durum festival ve organizasyon zamanlarında da kendini gösteriyor. Kaş’a gitmeden birkaç hafta önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var, özellikle yazın gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanızı öneririz.

Kaş’ta Nerede Kalınır?

summer-garden-641546_960_720.jpg

Kaş ilçe merkezinde ve yakın çevresinde çok fazla çeşitte konaklama imkânı bulunmaktadır. İlçe turistik bir bölge olmasına karşın pek çok açıdan kendini koruyabilmeyi başarmıştır. Civarda hâlâ kara yolu ile ulaşılamayan, yatak kapasitesi çok kısıtlı olan bölgeler vardır. Bunun yanı sıra Akdeniz’in incisi olan bölgede masmavi denizin yemyeşil doğa ile harmanlandığı yerlerde huzurlu bir tatil geçirebilirsiniz. Seyahat planı yaparken konaklama noktasının belirlenmesi kritik bir konudur ve zevkinize, bütçenize ve hassasiyetlerinize uygun bir konaklama yeri seçimi tatil kalitesini direkt olarak etkileyecektir.

Devamını Oku

Kaş Otelleri - Kaş Otel Fiyatları

Kaş, Akdeniz’in incisi olan tarihi Likya ve Karia yollarının kesişim noktasında yer almaktadır. Tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar gelen doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleriyle kesinlikle gezilmesi gereken yerlerden biridir. Sizler için hazırladığımız Kaş otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz.Kaş’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri de Xanthos Antik Kenti’dir. Bir rivayete göre, Xanthos halkı savaşçı bir karaktere sahipmiş. Pers hakimiyetine girdikleri savaşta, yenileceklerini anladıkları için şehirdeki tüm kadınları ve çocukları yakmışlar. Daha sonra da kendilerini yakmışlar. Bu rivayetten yüzyıl sonra tüm şehir yanıp kül olmuş ve daha sonra tekrar inşa edilmiş. Sonraki yıllarda önce Roma’nın daha sonra da Bizans’ın hakimiyetine girip piskoposluk merkezi olmuş. Yalnızca yürüyüş ve deniz yolu ile ulaşabileceğiniz Aperlai Antik Kent’ini gezi listenize ekleyebilirsiniz. Eşsiz deniz manzaralı tiyatrosu ile gidenleri büyüleyen Antiphellos Antik Kenti’ne hayran kalacaksınız. Bu antik tiyatro MÖ 1. yüzyılda inşa edilmiş ve dört bin seyirci kapasitesindedir. Deniz manzaralı antik tiyatroda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Uçarsu Şelalesi, Phellos ve Kıbrıs Kanyonu da Kaş’ta gezip görülecek diğer yerler arasında. Bahar ve yaz aylarında gidebilir, aşağıda yer alan farklı kategorilerdeki Kaş Otelleri’ni inceleyebilirsiniz.

 

Devamını Oku

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar doğal güzelliği ve bulunduğu konum itibari ile çok rağbet görmüştür. Likya Yolu ve Karia Yolu’nun kesişim noktasında olması bölgenin tarihî ve kültürel değerini katlamıştır. Gerek iklimi, gerek doğası gerek ise tarihî dokusuyla Kaş, Türkiye’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş’ı ziyaret ettiyseniz, Kekova Batık Kent’e ve Simena’ya bir tekne turu ile gitmenizi öneririz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Xanthos Antik Kenti ve Aperlai Antik Kenti, AntiphellosAntik Kenti gibi antik kentleri ziyaret edip, bir tekneyle Simena ya da Mavi Mağara’ya gidebilir, tarih öncesi çağlara doğru bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Saklıkent Kanyonu’nda ve Kıbrıs Kanyonu’nda gezinip Patara Plajı’nı de ziyaret edebilirsiniz. Hatta planlamanızı buna göre yapıp Meis Adası’nı ziyaret edebilirsiniz. Buraya kadar gelmişken Demre’ye de uğrayabilirsiniz.

Devamını Oku

Kaş Şehir İçi Ulaşım

Kaş ilçe merkezi çok büyük olmasa da bir noktadan diğerine ulaşmak için her zaman yürüyüş yapmaya enerjiniz olmayabilir. Kaldı ki yakın civardaki plajlar ve antik kentlere de ulaşım için bir plan oluşturmak gerekecektir. Kaş merkezinde ve yakın çevreye dolmuş seferleri bulunmaktadır. Farklı mesafeler için ücretlerde küçük farklılıklar olduğunu göz önüne almakta da fayda vardır. Dolmuş seferleri Kaş’tan yakın çevrelerdeki plajlara gitmek için mantıklı bir tercihtir. Kaş’a yakın ünlü plaj Kaputaş Plajı’na da bu dolmuşları kullanarak ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Patara Plajı’na da yine bu dolmuşlarla gidebilirsiniz. Fethiye’ye ve Saklıkent Kanyonu’na da giden dolmuşlar bulunmaktadır. Size tavsiyemiz gideceğiniz yerden Kaş’a dönmeyi planlıyorsanız dolmuş saatlerine dikkatli bakmanız, aksi takdirde dolmuşu kaçırırsanız taksi ile dönmek durumunda kalabilirsiniz.

Her saatte ve istenilen her noktaya sorunsuz ulaşılabilmek için araç kiralamak da farklı bir alternatiftir. Üstelik Dalaman veya Antalya gibi bölgelere hava yoluyla ulaştıktan sonra Kaş’a geçmek için büyük kolaylık olması da cabası. Havalimanlarında olduğu gibi Kaş merkezinden de kolaylıkla araba kiralayabilirsiniz. Tatiline bir parça da değişiklik katmak isteyen ziyaretçiler için bir diğer alternatif de motosiklet kiralamadır. Motosiklet kiralayacak ziyaretçilerin kullanacakları araç konusunda deneyimli olmaları ve kişisel koruyucularını eksiksiz kullanmalarını da özellikle rica ederiz. Kişisel güvenliğinizi ön planda tuttuktan sonra motosikletle ulaşım da eğlenceli bir boyut kazanacaktır. Tüm bu yaklaşımın dışında tatilde araç kullanmak ve park yeri aramak istemeyen ziyaretçiler için de taksi alternatifi değerlendirilebilir. Spor dolu bir tatil hayali kuran ziyaretçilerin ise bisiklet kiralayabilecekleri alternatifler de mevcuttur. Bisikletin yanı sıra arka çanta, çocuk koltuğu, GPS gibi ek donanımları da kiralama imkânı sunan yerler bulunmaktadır. Bazı şirketlerin verdiği hizmetler sayesinde bisikletinizi istediğiniz yere getirtebilir ya da istediğiniz yerde bırakabilme imkânına da sahip olabilirsiniz. Son olarak her ne kadar şehir içi ulaşım alternatifi gibi görülmese de tekne turları da kara yolu ile ulaşım imkânı olmayan beldelere ulaşmanız için değerlendirilebilir. Bisiklet ve motosiklet kiralamayı planlıyorsanız lütfen öncesinde firmalara ulaşıp kişisel donanımları sağlayıp sağlamadıklarını sorun, sağlamıyorlarsa yanınıza almayı unutmayın. Önce kendi güvenliğiniz, sonra tatil keyfiniz.

Kaş Mutfağı

1

Kaş, iklim ve doğal özellikleri bakımından tipik bir Akdeniz sahil ilçesidir. Hal böyle olunca Kaş mutfağı, Akdeniz mutfağının tipik özelliklerini taşımaktadır. Yani zeytin ve zeytinyağı öncelikli bir yere sahip olup hemen her öğünde zeytinyağı kullanımı yoğundur. Etten daha çok sebze ve otlardan yapılan yemekler masaları süsler. Çiğ ya da pişmiş halde çeşitli otlar salata ya da meze olarak sunulmaktadır. Tüm bunların yanı sıra balık ve diğer deniz mahsulleri de çokça tüketilmektedir. En çok tüketilen deniz ürünleri ise ıstakoz, kefal, mercan, orfoz, lagos ve palamut olarak sayılabilir. Ayrıca adaçayı ve dağ kekiği Kaş mutfağında sıkça kullanılan baharatlardandır. Bu baharatların kahvaltıda zeytinyağına karıştırıp tüketmekten, salatalara ilave etmeye kadar çok çeşitli kullanım alanları vardır. Deniz mahsulleri ise Kaşmutfağının açık ara en favori ürünleri olduğundan, bu konuya geri dönmek istiyoruz. Az önce saydığımız balıklar başta olmak üzere çok çeşit deniz mahsulünü ızgara, kızartma ve buğulama gibi pişirme şekilleri ile lezzetlendirip servise hazır hale getiriliyor. Bu güzide lezzetleri denemek isteyen ziyaretçiler için birkaç restoran ve yemek önerebiliriz. 1956 yılından beri yaptıkları lezzetli lagos buğulama ile ünlü Mercan Restoran’a, sütte dil balığı, ahtapot ızgara, pilavlı midye gibi lezzetlerin tadılabildiği Ruhi Bey Balık Restoran’a, kâğıtta balık, kılıç şiş, dil şiş gibi lezzetlerin denenebileceği Bahçe Balık Restoran gibi mekânlara uğrayabilirsiniz. Sadece balık çeşitleri değil de, Akdeniz mutfağının başka çeşit yemeklerini de tatmak isteyen ziyaretçiler için de alternatifler mevcut. Anne eli değmiş yemekleri ile misafirlerine kahvaltı, zeytinyağlı yemekler, mezeler ve ev yapımı şarap sunabilen Bi Lokma Restoran, Alper’in böreği, Alper beğendi ve mücver gibi hem yerel hem de bir parça özgün yemeklerin tadılabildiği Sempati Türk Mutfağı denemeye değer restoranlardır. Bunun dışında meyhane olarak Kaş’taki en ünlüler arasında Nereid Meyhanesi’ni söyleyebiliriz. Ayrıca ocak başı konsepti ile harika etler yapan Zaika Ocakbaşı da bir gece mutlaka gitmeniz gereken restoranlardandır yalnız en az 3-4 gün öncesinden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Dolphin Restoran, Oburus Momus, Köşk Restoran, Panaroma Restoran, Bahçe Restoran da Kaş’ta gidebileceğiniz alternatifler arasındadır. Restoranlar dışında Kaş’ın meydanında bulunan wafflecılardan waffle ve hemen yanındaki dondurmacıdan dondurma yemenizi tavsiye ederiz. Külahlarını kendilerinin yaptığı dondurmalar enfestir.

Kaş’ta Alışveriş

1

Konukların Kaş seyahati boyunca gezinirken burada biriktirdikleri anıları evlerinde ve günlük hayatlarının içerisinde de kendilerine anımsatacak hediyelik ve hatıralık eşyalar almak istemesi çok normal. Yazımızın bu bölümünde de okuyucularımız için Kaş’ta nereden ne alınır konusunu inceleyeceğiz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki Kaş tam anlamıyla bir magnet cenneti. Meydandaki ve çarşının farklı sokaklarındaki hediyelik eşya satan yerlerde, çok orijinal tasarlanmış çok fazla çeşide sahip magnetler bulunmaktadır. Çok farklı materyallerle üretilmiş renk renk ve çeşit çeşit magnetlerden alabilir, evinizde ya da ofisinizde Kaş’ın enerjisini hissedebilir, sevdiklerinize de bunları hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda bu magnetleri bulabileceğiniz mağazalardan yine evinize, ofisinize götürmek ya da sevdiklerinize hediye etmek için özgün tasarımlara sahip hediyeler alabilirsiniz. Bu hediyelikler bibloduvar süsütablotasarım masa saatleriduvar saatleri gibi çok çeşitli fakat her biri kendi içerisinde çok özgün olabilmektedir. Ayrıca Uzun Çarşı, meydan bölgesinde ve ara sokaklarında pamuklu dokuma kumaşlardan yapılmış giyim mağazaları da bulunmaktadır. Buralardan yaz sıcağında sağlık ve rahatlık yönünden konfor sağlayacak şekilde tasarlanmış gömlekbluzpantolonetekşort ve şal gibi giyim ürünleri alabilirsiniz. Ayrıca Uzun Çarşı’da yer alan Young And Partners Carpet and Kilim gibi mağazalardan, el dokuması kaliteli halılarkilimler de bulabilirsiniz. Tasarım ve el yapımı ürünlerden hoşlanıyorsanız Argentum Takı gibi mağazalardan da el yapımı takılar satın alabilirsiniz. Kaş çarşısında el yapımı ve tasarım ürünlerle karşılaşma olasılığınız çok yüksek. Bunlardan birisi de deri sandalet tasarımı ürünleri bulunan, kullananlara rahatlık ve kalite vad eden Sandal@ tasarım mağazası. Uzun Çarşı’da gezinirken Sandal@’e denk gelme olasılığınız çok yüksektir. Ayrıca gravür sanatçısı Ülkü Hanım’ın el emeği baskılarını ve pamuk dokuma tekstil ürünlerini sattığı Likya Art da ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Yine Kaş çarşısında çok sayıda peştamal ve bornozlar, güzel kokulu sabunlar da bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Kaş’ta Gece Hayatı 

1

Kaş, birçok sahil bölgesine kıyasla daha sakin bir gece hayatına sahiptir. Bu asla gece hayatının zayıf olması anlamına gelmemekle birlikte, sadece alışılagelmiş gece kulübü kültürünün daha ikinci planda kalmasını anlamına gelir. Kaş’ta gece hayatını Dejavu Kafe & Bar’ın Meis Adası’na bakan terasında içeceklerinizi yudumlayarak, keyifle karşılayabilirsiniz. Sonrasında arzu ederseniz başka bir mekâna geçip gecenin akışına keyfinize göre yön verebilirsiniz. Örneğin, sabaha kadar dans edip eğlenmek isteyen ziyaretçilere Red Point Bar ilçenin en eski eğlence mekânı olarak hizmet vermektedir. Ayrıca Queen Bar da dans etmeyi seven ziyaretçilerin uğrayabileceği mekânların başında geliyor. Genel olarak Kaş’ta gece hayatı alkollü ya da alkolsüz içecekleri yudumlarken müzik dinleyip sohbet etmek üzerine kurgulandığından bu tarzda çokça alternatif vardır. Old House Bar, Uzun Çarşı’nın girişinde bulunan, eski bir İngiliz barı konseptinde faaliyet gösteren alkollü bir mekândır. Mavi Bar da yine müziği ve sakin ortamı ile hizmet veren, bölgede sevilen işletmelerden biridir ve deniz kıyısında bulunduğundan çokça tercih edilen yerlerdendir. Bunların dışında Hideaway Cafe Bar da bahçesinde müzik dinleyerek sohbet edebileceğiniz, meşhur ve leziz kokteyllerini yudumlarken dart partileri yapabileceğiniz keyifli bir ortam sunmaktadır. Özellikle futbol maçı olduğu zamanlar coşkusu bol olan Barcelona Bar da Kaş’ın Uzun Çarşı’da yer alan renkli mekânlarındandır. Caz müzik seven ziyaretçilerin ise büyük bir zevkle gidip, çok keyifli vakit geçireceği Hijazz Bar ise konsept işletmelerden biridir.

Devamını Oku

Kaş’taki Festivaller

swimming-1726738__340.jpg

Uluslararası Likya / Kaş Kültür ve Sanat Festivali: Her yıl haziran sonu temmuz başı gerçekleşen, 3 gün süren bir festivaldir. Kültür, sanat ve spor etkinlikleri gerçekleşmektedir.

Uluslararası Meis – Kaş Yüzme Yarışı: Uluslararası Likya / Kaş Kültür ve Sanat Festivali’nin son gününde yapılan yaklaşık 7.000 metrelik yüzme yarışıdır.

CMAS – TSSF Outdoor Avrupa &’’Kaş Başka’’ Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonası: İlk kez Ekim 2017 yılında gerçekleşen serbest dalış yarışıdır. Yarışmaya yerli ve yabancı onlarca sporcu katılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu – 2. Etabı: Alanya’dan başlayıp sahil hattı boyunca devam eden, bisiklet sporunun en prestijli yarışlarındandır. Ekim ayında gerçekleşen organizasyonun 2. etabı Kaş’tan geçmektedir.

Kaş İçin Faydalı Bilgiler

Sahil Güvenlik: 158

Jandarma: 156

Ambulans: 112

Belediye Başkanlığı: 444 0 711

Kaş Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 5.6oC
  • Şub 6.1oC
  • Mar 8.9oC
  • Nis 12.8oC
  • May 17.2oC
  • Haz 22.2oC
  • Tem 26.1oC
  • Agu 26.1oC
  • Eyl 22.8oC
  • Eki 16.7oC
  • Kas 10oC
  • Ara 7.2oC

Kısa Kısa

Nüfus: 57.123 / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 gün