Akdeniz'in İncisi Kaş

İlk defa Akdeniz'e gelip, kendini mavi sulara bırakanlar için Kaş bir efsane. Her yıl birçok yerli ve yabancı turist burada konaklayıp, tenha ve kalabalık koylarının keyfini sürmekte. Macera dolu batık dalışlarına, uçsuz bucaksız boşlukta süzülürcesine yamaç paraşütüne, tekneleriyle mavi turlara kadar deniz turizminde çeşitlilik sunan, tatili dinlenerek ve eğlenerek geçirmek isteyenlerin mekânıdır Kaş.

Coğrafi konumuyla öne çıkan bu beldenin, dört bir tarafı eşsiz koylarıyla zenginleşmekte. Merkezde kaldığınızda, yürüme mesafesi ile plajlarına ulaşılabiliyor. Ancak zengin koyları birkaç kilometre uzakta olmasına rağmen her günü farklı koylarda geçirme isteği gelişiyor. Bu nedenle araç şart! Patara'dan Kaputaş'a, Küçük Çakıl'dan Büyük Çakıl'a, Kekova'dan Hidayet'in Koyu'na saymakla bitmeyen zengin plaj seçeneği sunmakta.

Gündüz dingin bir atmosferde dolaşırken, gece barlarıyla ışıltılı bir coşkunun içinde bulursunuz kendinizi. Her geçen günün sonunda, sayısız seçeneğin ve maceranın merkezinde tekrar akşam oluyor. Denizden ve güneşten ne kadar yorgun olursanız olun, ışıltılı Kaş sokaklarında müziğin ve eğlencenin ritmiyle karşılaşıyorsunuz. Hele günü Kaputaş'ta ya da Patara'da tamamlamışsanız, keyfinize diyecek yok. Bir başkadır, orada gün batımı! Dilinize dolanır “Akdeniz Akşamları”...

Kaş'a gelince az süreli kalınmamalı. Kendinize uzun süreli tatil molası vermelisiniz. Konaklama seçenekleri de çok; isteyen merkezde otel veya pansiyonda, isteyen Çukurbağ Yarımadası’ndaki otellerde kalabilir. Ayrıca backpack (sırt çantalı) tatilciler için de mocamp (kamp yeri), bungalov seçenekleri sunulmakta. Seçenekler çok olmasına rağmen sezonda fiyatlar biraz yüksek. Sağlam bir bütçe ayırmalısınız.

Kaş'a geldiğinizde karşıda sizi ağırlamak isteyen Meis'e uğramadan olmaz. Birbiriyle bütünleşmiş iki komşu mekân Kaş ve Meis. Diğer bir ifadeyle “Kaş'ın Gözü”… Merkezden adaya günübirlik turlar düzenlenmekte. Adaya vizesiz geçilmiyor. Farklı büyüleyici iki mekânla karşılaşıyorsunuz. Kaş ne kadar kalabalık ve dağınıksa; Meis o kadar sakin, toplu ve korunaklı. Eski yapılar korunduğu gibi yenileri de eskiyle uyumlu bir şekilde inşa edilmekte. Birbirinden lezzetli deniz ürünleriyle sunulan zengin yemek seçenekleri ve geleneksel içeceği “uzo” ile farklı bir gün geçirebiliyorsunuz. Geceyi geçirmek için de konaklayacak mekânlar mevcut. Sakin bir atmosferde, değişik bir gece geçirilebilir. Eğer hareket istiyorsanız, o zaman rotanız tam karşısı olan “Kaş” olacaktır.

Genelde sakin ve huzurlu olan Kaş, son yıllarda çok sayıda turistin keşfettiği bir mekân olmakta. Kalabalıklaştıkça büyüsü bozulmakta. Masalsı görünümü, mavi suları ile yeryüzünden ve gökyüzünden keşfedilmeyi bekleyen Kaş; her sezon misafirlerini beklemekte...

serap selçuk

Yazar Hakkında

serap selçuk

Yazar Gezgin ve blogger 1968 yılında Niğde'de doğdu 1987-1991Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği eğitimi gördü.