Google+

Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

127429 Ara 2015Lokasyon Detay

Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş Antalya’nın  en güzel beldelerinden biridir. Kaş’ın doğal güzelliği, tarihi dokusu Antalya’yı özel kılmaktadır. Kaş’ın nüfusu 2014 resmi rakamlarına göre, 55.574’tür. Kaş’ta özellikle yaz mevsiminde, turizm faaliyetleri bölgenin geçimine katkı sağlamaktadır.Kaş her sene birçok turistin tercih ettiği Akdeniz’in incileri arasındadır.
 
Kaş’ın tarihi geçmişi oldukça eski ve derindir. Bölgenin bilinen en eski ismi,  Antiphellos’tur. Tarihi dönemler boyunca önemli ticaret limanı özelliğiyle ön plana çıkmıştır. Kaş antik kenti Roma zamanında  da ön plana çıkmıştır. Kaş, antik dönemlerde Teke Yarımadası olarak anılmıştır. Likya ve Karia bölgeleri arasında kavşak noktasında yer almıştır ve iki bölgeyi birbirine bağlamıştır.Kaş ayrıca Bizanslıların hakim olduğu zamanda piskoposluğun merkezi olmuştur. Bölge araplar tarafından istilaya uğramış  böylece  Selçukluların eline geçmiştir. Kaş’ın Osmanlı hakimiyetine geçmesi ise Yıldırım Bayezid zamanında gerçekleşmiştir. 

Kaş’ı özel ve farklı kılan zenginliği ise, antik tiyatrosudur. Kaş’a gelen  her ziyaretçinin ilk gitmesi gereken yer olan tiyatro, 4 bin kişi kapasitededir. Kaş’ın tarihi dokusunun yanı sıra etkinlik alanları da  geniştir. Bölgede Rafting, Trekking, yamaş paraşütü ve dağ  bisikleti turları rağbet görmektedir.

Kaş Tanıtıcı Video:
 

 

Kaş ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-