Kaş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kaş, Antalya ilinin en büyük yüzölçümüne sahip 4. ilçesidir. Antalya şehir merkezinin batısında ve kara yolu ile yaklaşık 190 kilometre uzağında yer alır. Batıda Eşen Çayı ile doğal sınırlar sayesindeFethiye’den ayrılırken, kuzeyde Elmalı ilçesiyle doğuda da Uçağız, Demre bölgesi ile çevrelenmiştir. Tarihî Likya Yolu ile Karia Yolu’nun kesişim noktasında bulunması Kaş ve civarının tarihî yönden öneminin artmasına sebep oluyor. Kaş’ın bilinen en eski adı Habesos olup bilinen en eski tarihi ise MÖ 2000 yıllarına yani Hititlere dayanır. İlçe yakınlarında yer alan Patara, Likya Birliği’nin merkezi olarak tarih sahnesinde önemli bir yerde yer almıştır ve alıyordur. Likya Birliği antik çağlarda var olan ne ilk ne de tek birliktir fakat buna karşın, seçme ve seçilme hakkı olan kadınlarıyla ve her yıl farklı yerde seçilen başkanlarıyla demokrasi kültürünün ilk oluştuğu birliktir diyebiliriz.

Antalya ve Fethiye körfezi arasındaki yarımada “Teke Yarımadası” olarak bilinir. Kaş da bu yarımadanın içerisinde yer almaktadır. Kaş bölgesinde Akdeniz İklimi hâkimdir. Yaz mevsimleri sıcak ve kurak, kış mevsimleri ise serin ve yağışlı geçer fakat bu iklim özellikleri deniz seviyesinden 700 metre yüksekliğe kadar geçerlidir. 700 metreden sonra karasal iklim özellikleri hâkim olmaya başlar. Bunun sebebi denize paralel uzanan yüksek dağlara buralarda çokça rastlanmasıdır. Özellikle ilçe merkezinde, her ne kadar Akdeniz İklimi hâkim olsa da Akdeniz Bölgesi’ndeki en düşük yaz gündüz sıcaklıklarına sahip yer burasıdır. Kaş’ın bir farklı özelliği de kıyıdan yaklaşık 2 kilometre açıkta bulunan Meis Adası’na komşu oluşudur. Bölgede gezinirken radyo dinlemeye niyetlenirseniz özellikle bazı noktalarda ülkemizin radyo kanallarından çok Yunan kanallarının yayınlarına rastlayabilirsiniz.

Kaş’ın yerleşik nüfusunun %50’sinden biraz daha fazlası ilçenin kırsal bölgelerinde yaşamaktadır. Kırsal bölgelerde ise tarım açısından elverişli olan Toros Dağlarının etekleri, Gömbe Yaylası ve KasabaOvası gibi alanlar özellikle tercih edilen bölgelerdir. Geri kalan nüfus ise şehir merkezinde yaşamaktadır. Özellikle yaz ayları turist sayısının artışı ile bu denge değişse de genel olarak yöre halkı ovalarda ve yaylalarda hayatlarını sürdürmektedir. Yeşilköy, Ova ve Kınık civarında seracılık ve zeytincilik, yaylalarda nar ve elma üretimi, kıyı kesimlerinde de balıkçılık hem Kaş hem de Kalkan civarında turizm temel geçim kaynağıdır.

Kaş deniz kıyısında yer alan konumu ve 70 kilometrelik sahil uzunluğu ile deniz turizmi için çok önemli bir noktada yer almaktadır. Plajların yapısı ise genel olarak taş ve kayalıktır. Bu sebeple bölgede denize girmek için tatile gidiyorsanız yanınıza denizde giymeye uygun bir ayakkabı almayı unutmayın deriz. Ayrıca Kaş’ta denize girmenin ve tekne turlarına çıkmanın yanı sıra dalış yapma fikri de çok cazip gelecektir. Bölgenin kayalıklı yapısı suyun daha berrak olmasına yol açtığı için dalış yapmak da normalden daha keyifli bir hale geliyor. Özellikle de tarihi su altı şehirlerine dalış yapmak eşsiz bir deneyim yaşatacaktır. Zaten bölge Türkiye’nin en iyi dalış noktası olma özelliğini de elinde tutuyor. Zira bunun bilincinde olan 18 tane dalış okulu mevcut. Dalış, yüzme ve tekne turlarının dışında bölgede paraşütçülük de yaygınlaşmaktadır. Özellikle işaretli olan Likya Yolu ve Karia Yolu rotalarında doğa yürüyüşleri yapmak da eşsiz bir deneyim sunacaktır. Yürüyüş yaptığınız yolların yapısı ve tarihi ile ilgili önceden bir araştırma yapabilirseniz hem yürüyüşünüze tarihî bir anlam kazandıracak hem de rotanın içinde bulunan riskleri ve kaybolma ihtimalinizi minimuma indirecek çıkarımları da yapabileceksiniz.

Kaş ilçesine en yakın havalimanı Muğla’nın Dalaman ilçesinde yer almakta olup, oradan Kaş’a kara yolu ile ulaşım mesafesi 150 kilometredir. Dalaman Havalimanı’na alternatif ise AntalyaHavalimanı’dır ki oradan ilçeye kara yolu mesafesi de 200 kilometreninüzerindedir. İlçenin İstanbul’dan kara yolu ile mesafesi yaklaşık 850 kilometre olup tahminen 10 saat sürmektedir. Ankara’dan ise yaklaşık 680 kilometre olup, tahminen 8-9 saat sürmektedir. İzmir’den Kaş’a karayolu ile yaklaşık 430 kilometre mesafe ve 5-6 saatlik bir yolculukla ulaşılabilir.

Kaş, antik kentleri, tarihî önem taşıyan yolları, doğa harikası plajları, kanyonları, şelaleleri ile doğaya, spora ve maceraya doyacağınız bir tatil imkânı sunuyor. Ayrıca ülkemizin birçok bölgesi gibi burası da farklı medeniyet ve kültürlere ev sahipliği yaptığı için bölge daha fazla merak uyandıracak gibi duruyor.
 

Tanıtım Videosu: