Patara Plajı ve Antik Kenti

Patara Plajı, Türkiye’nin. 14 kilometrelik Hatay – Samandağı Plajı’ndan sonra, enuzun ikinci plajıdır. 12 kilometrelik uzunluğa sahip Patara Plajı, Kaş’tan yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta, Gelemiş köyü sınırları içerisindedir. Patara Plajı’nın en önemli özelliklerinden biri de nesli tükenmekteolan caretta carettaların yumurtlama alanı oluşudur. Akşam saat 19.00’dan sonra plajın kullanım hakkı onlara geçmektedir. Ayrıca denizde, kumların altında yaşayan Trakonya balığı da çıplak ayakla üzerine basıldığında zarar verdiği için bölgede denize girmek için gidiyorsanız, tedbirli davranmanızı öneririz. Patara’nın kumu ince yapılıdır ve şifalı olduğuna inanılır. Bölge her mevsim rüzgâr aldığı için yüzmek biraz zahmetlidir ve belki de bu özelliğinden dolayı yüzmek için çok popüler olan bir plaj değildir. Plaj adını yakınındaki antik kentten alır. Tarihi MÖ 5. yüzyıla dayanan bu kent, Likya Birliği’nin ve sonrasında da Roma’nın önde gelen kentlerinden biri olmuştur. Buraya kadar gelmişken antik kenti de gezmek isterseniz giriş ücreti 24 TL olup, Müzekart+ ile giriş ücretsizdir.
Kumsalın genişliği bazı yerlerde 200-300 metreye kadar ulaşabilir. Bu geniş kumsal sebebiyle zamanında Yeşilçam filmlerinin çöl sahnelerine ev sahipliği yapmışlığı vardır. Hem plajın tadını çıkarmak için hem de tarihi yerlere ilginiz varsa Patara Ören Yeri‘ni gezmek için burayı tercih edebilirsiniz. 

Patara, Akdeniz’de bulunması sebebiyle her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği yerler arasında gelir. Bu ilginin bir sebebi de plaja çok yakın olan ve buraya ismini veren Patara Antik Kenti‘dir. Patara Plajı’nın denizi oldukça sığdır. Plajdaki kumlar ise incedir. Plajın olduğu alanda rüzgar hiç eksik olmaz. Bu yüzden de rüzgar sörfü yapmak isterseniz Patara Plajı sizin için oldukça elverişli olacaktır. Patara Plajı caretta carettaların yumurtlama alanları arasında bulunduğu için koruma altına alınmıştır. Plajdaki kumların rüzgarla beraber antik kente taşınmasının önüne geçmek için alana setler kurulmuştur. Patara Plajı, Kaş’a gittiğinizde sahildeyken nudist ve naturistlerin çıplak olarak denize girdiğini ve kumsalda güneşlendiğini görebileceğiniz bir yer. Ayrıca denizlerin temizlik göstergesi olan bir çeşit mikroorganizma olan kumlar üzerinde kum kürü yaparak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Dalgaların hiç dinmediği Patara’nın denizi bu sığ suda bile yüzerken kulaç atmanızı zorlaştırarak sizi yorabilir. Çarpan dalgaların masaj etkisi yaratmasını isterseniz dalgaların kıyıya vurduğu yere uzanıp atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.

Patara Antik Kenti 

Patara Plajı, antik kentin yakınlarında bulunuyor ve adını da buradan alıyor. Kalkan beldesindeki bu antik kent geçmişteki bir Likya kentidir. Likya için oldukça önemli olan bu kent, döneminde başkentlik görevini de üstlenmiştir. Likya birliğinin üç oy hakkına sahip altı kentinden biri olması da Patara‘yı önemli kılan etmenler arasındadır. Likya birliği toplantıları da buradaki meclis binasında yapılırdı. Tarihte Büyük İskender’in bu kenti kuşattığı bilinir. Köyün limanı, hububat deposu ve sevkinin yapılması nedeniyle önemli noktalar arasında bulunurdu. Doğu Akdeniz’deki 3 hububat deposundan biri olan Granarium da burada bulunuyordu. Likya Devleti’nden sonra Bizans zamanında da gelişmesini sürdüren kent, Hristiyan alemi tarafından da önemli kabul edilir. Bir rivayete göre Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas da Pataralıdır. Ören yerini 15 Nisan-2 Ekim tarihleri arasında 08.00-19.00, 3 Ekim-14 Nisan tarihlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında gezebilirsiniz. Ören yerinde müze kart geçerli. Kartınız yoksa ödemeniz gereken tutar 24 Türk Lirası.

Adres: Patara Ören Yeri – Kaş- Antalya Telefon: 0242 238 56 88-89

Patara Plaj Giriş Ücreti 

Patara Plajı’nın dokusunun bozulmaması için plaj girişinde bekçiler nöbet tutuyor. İçeri giriş için bir haftalık ücretin peşin olarak ödenmesi gerekiyor. Bu ücret ise 7,5 Türk Lirası. Ücretinizi ödedikten sonra tertemiz denizin, çöl benzeri kumsalın ve çam ormanlarıyla Patara‘nın tadını çıkarabilirsiniz.

Patara Plajı Otelleri  

Patara Plajı’na yaklaşık 2 kilometre mesafede farklı fiyat seçenekleriyle çeşitli oteller bulunuyor. Günübirlik gitmek yerine kalmak isterseniz oteller arasından kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Gidebileceğiniz alternatiflerden birkaçı şöyle:

Patara Sun Club: Adres: Antalya – Kaş – Patara (Gelemiş Köyü), Merkez Mevki – Kapı No: 105a, Telefon: 0534 810 55 45

Golden Pansiyon: Adres: Gelemiş Köyü, Patara/Kaş/Antalya Telefon: (0242) 843 51 62

Patara Delfin Hotel:. Adres: Gelemiş mah. no:7 Kaş/ Antalya Telefon: (0242) 843 51 20

Pataros Hotel: Adres: Merkez Mevkii, Kaş Telefon: (0242) 843 52 35

Villa Lycian City: Adres: Kalkan Mahallesi, Milli Egemenlik Cd Portakal Çiçeği Sk, Antalya Telefon: (0242) 844 10 77

Neruda Pansiyon: Adres: Kalkan Mahallesi, no 48, Gül Sk., Kaş/Antalya Telefon: 0533 381 57 40

Patara Plajı Ulaşım

Uçak: Patara Plajı’na gitmek için havayolunu tercih edecek olursanız Dalaman’a uçmanız gerekiyor. Buradan sonrası için araç kiralamanız gerekebilir.

Otomobil: Dalaman’a geldikten sonra Fethiye’den Kalkan yönüne doğru giderken Kalkan’ı geçip Gelemiş yoluna girerseniz önünüze çıkan yaklaşık 4 kilometrelik yol sizi Patara’ya ulaştırır.

Minibüs: Minibüse binmeniz için önce otobüs kullanarak Gelemiş’e varmalısınız. Gelemiş yoluna kadar otobüs ile gelmeniz durumunda burada inip Fethiye veya Kaş’tan geçen Patara minibüslerini tercih ederek ulaşım sağlayabilirsiniz.