Kaputaş Plajı

Kaputaş PlajıAntalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunan bir kanyon ağzı plajıdır. Sahil yolu üzerinde bulunan plaj, yeraltından akan suların denizle birleştiği bir noktada yer alır.

Yer altından gelen bu suların kumlarda süzülüp denize ulaşmasıyla su oldukça serin olur. Doğa harikası olarak nitelendirilen plaj, gördüğünüz zaman bir tablo izlenimi yaratır. Yılın her mevsiminde turkuaz rengini Kaputaş‘ta görebilirsiniz. Bulunduğu konum sebebiyle zaman zaman dalgalı olan ve eğlenceli oyunlar oynanan plaj, yukarıdan bakıldığı zaman kum gibi görünen çakıl taşlarından meydana gelir.

Kartpostallarda göremeyeceğiniz güzellikte bir doğa harikasında denize girmek isterseniz dünyaca ünlü Kaputaş Plajı’nı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Kaputaş Plajı Merdivenleri 

Elbette ki her güzelliğin bir bedeli vardır. Doğa harikası Kaputaş Plajı‘na ulaşmak isterseniz aşmanız gereken birtakım zorluklar bulunuyor. Plaja gitmek için öncelikle yol üzerinde aracınızı uygun bir yere park etmeniz gerekiyor. Park işleminin ardından da 186 basamaktan oluşan ve plaja inen merdivenleri kullanıyorsunuz.

Yerin altına indiğiniz hissiyle saklı bir cennete ulaşırken yanınızda fotoğraf makinenizin bulunmasında ve bol bol fotoğraf çekmenizde fayda var. Denizin, plajın ve rüya gibi turkuaz rengiyle harika manzaranın tadını çıkarttıktan sonra ise işin zor kısmı indiğiniz 186 basamaklı merdiveni tırmanmak olarak karşınıza çıkıyor.

Fakat gittiğiniz zaman ne kadar zor olursa olsun engellerin bu büyülü atmosfere değdiğini fark edeceksiniz. Dalgalar köpürme yaptığı için suyun dibini göremeyeceğinizi belirtelim. Ayrıca hızla derinleşen bir zemin yapısı olduğundan insanlar diklemesine değil, kıyıya paralel olarak yaklaşık 3-4 metre açıklıkta yüzer. Risk almamak için siz de gittiğiniz zaman dalgalı ve dibi görünmeyen denizde açılmak yerine fazla uzaklaşmadan yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

Kaputaş Plajı‘nın keyifli ve büyülü atmosferinin altında bir de üzücü bir hikaye yatıyor. Türkiye’nin Ölüdeniz ile beraber yurtdışı tanıtımlarında fazlaca yer verilen plajın duvar yapımı esansında 7 kara yolu işçisi düşerek hayatlarını kaybetmiştir. İşçilerin adları bir levhaya yazılarak denizi gören bir noktaya dikilmiştir. Bu yönüyle tıpkı hayat gibi olan Kaputaş yaşam ve ölümü bir arada yansıtır.

Kaputaş Plajı Giriş Ücreti

Kaputaş Plajı ücretli mi diye soracak olursanız, plaja girerken herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Plaj Kaş Belediyesi tarafından işletiliyor. Bu sebeple şezlongdan şemsiyeye kadar ihtiyacınız olan her şeyi yanınızda götürmenizde fayda var.

Kaputaş Plajı'na Nasıl Gidilir?

Kaputaş Plajı’na Kaş ve Kalkan’dan ulaşım sağlayabilirsiniz. Kaputaş Plajı-Kalkan arası kaç km diye soracak olursanız, bu mesafe yaklaşık olarak 4 kilometre, yani 5 dakika bir sürüş mesafesidir.

Otomobil: Kaş’tan yaklaşık 20 kilometre uzakta olan Kaputaş’a gidecek olursanız yol kenarında arabanızı park edip merdivenleri kullanabilirsiniz.

Minibüs: Kaş’tan Kalkan’a ve Kalkan’dan Kaş’a düzenli sefer yapan minibüsleri tercih ederek Kaputaş Plajı’na ulaşabilirsiniz.

Kaputaş Plajı Nerede?

Kaputaş Plajı, Antalya’nın Kaş ve Kalkan ilçeleri arasında bulunmaktadır.

Adres: Kalkan Mahallesi, Kaş/Antalya