Google+

Kaş Gezilecek Yerler

909229 Ara 2015Lokasyon Detay

Kaş Gezilecek Yerler

Kaş gezilecek yerler listesinde Kaş'ı en güzel yerlerini sıraladık. Antalya’nın tatil beldelerinden biri olan Kaş, hem tarihiyle, hem doğal güzelliğiyle her sene milyonlarca turisti ağırlar. Antik kentleriyle, masmavi denizi ve koylarıyla Kaş’a gezmek bambaşka bir tatil hatırası yaşatır. Yüzlerce yılın mirası olan Antiphellos Antik Kenti, Noel Baba Kilisesi, Patara Antik Kenti ve masmavi güzel doğasıyla Kekova gezilmesi gereken yerlerdir. Kaş’ta yamaç paraşütü yapmak oldukça popüler hala gelmiştir. Doğa sporlarının merkezi haline gelmiştir. Kaş gezilecek yerler listesi çeşitli doğal güzellikteki seçenekleri ile dikkat çekiyor..

Kaş Gezilecek Yerler:

 Antiphellos Antik Kenti 

Kaş lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Pasha Apart Hotel, Villa Doga, Villa Wendy. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Villa Beloulou, Villa Hermes gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Amelia, Villa Aslan, Villa Montana otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kaş aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Kaş Gezilecek Yerler-1
wikimedia.org

Antiphellos antik kenti,  Kaş’ta gezilecek yerler arasında en başta gelmektedir. Likya dönemini yansıtan antik kentlerden biridir. Antiphellos, ayrıca Likya’nın  en eski yerleşim  bölgesi sayılır. Antiphellos, Kayalıklı yerin karşısındaki yer anlamına gelir.  Kuzeyinde  bulunan Phellos kentinin limanıdır. Likya döneminden sonra, Roma döneminin önemli merkez liman kentinden biri olmuştur. Tarihi kalıntılar sonucunda bulunan iki dikili yazıta göre Kaş’ın altında bulunan bu antik kentin Antiphellos olduğu kesinleşmiştir. Meis adası yönüne bakan sur kalıntıları mevcuttur.
 
Antiphellos antik kentinden günümüze kalan önemli kalıntıar arasında tiyatro ve Lahitler yer alır. Özellikle Kaş’ın Uzunçayır Caddesi’nde yer alan halkın Kral Mezarı olarak  bildiği, Likya Yazılı Anıt Mezar oldukça dikkat çekcidir.
 
Antik kentin önemli eserlerinden biri Kaş Antik Tiyatrosu’dur. M.Ö 1. yy’a ait bir kalıntıdır. Bu tiyatronun  özelliği Anadolu sınırlarında denize bakan tek tiyatro olmasıdır. Tiyatronun kapasitesi 4 bin kişidir.  Tiyatro alanında dikkat çeken yapılardan birisi de  ev tipinde olan mezardır. Bu mezarın içinde el ele dans eden 24 tane kız figürü  ilgi çekmektedir.
 
Kekova 

Kaş Gezilecek Yerler-2

Kaş’a gidince mutlaka gitmeniz gereken yerlerden biri Kekovadır. Buraya Kaş’tan kalkan teknelerle gidebilirsiniz.  Burada bulunan yatlar ve balıkçı köyleri birçok turistin ilgisini çekmektedir. Denizin birleştiği koylarıyla Kekova doğa güzelliği adeta.. Kekova’nın 8. yy’da sular altında kaldığı tahmin edilir. Ayrıca bu bölgenin hepsi kara parçası iken çökmeler sonucu sular altında kalan Kekova, ada haline gelmiştir.

Kekova’da görmeniz gereken bölgelerden biri  Batık Şehir’dir.Burada Simena Kalesi bulunur. Bu koyda  yüzmenin güzelliği de başkadır. Tekne turlarıyla Batık Kent’i görebilirsiniz. Teknelerin hemen hepsinde denizin dibini görebileceğiniz camlar vardır.

Kekova’da tekne turunuzun duraklarından biri Simena Kalesi’dir. Bu kale hem manzarası hem tarihiyle ilgi odağı haline gelmiştir. Kale, dünyanın en küçük anfi tiyatrosuna ev sahipliği yapmaktadır. Kekova’da ilginizi çekecek yapılardan biri de sular altında kalan Antik  Kral Mezarı olacaktır. 

  • Ulaşım: Kaş– Kekova arası ulaşımı teknelere sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 3 saat süren deniz yolculuğu oldukça keyifli olacaktır. 
  •  Tur Fiyatı:  Ortalama 60–65 TL 

Patara Antik Kenti 

Kaş Gezilecek Yerler-3
arkeolojihaber.net

Dünyanın ilk meclis binasını içinde bulunduran Antalya’nın  Kaş ilçesinde bulunan Likya kentidir. Likya Birliği toplantıları burada yapılırmış. M.Ö 8. yy ‘lara kadar uzanan  antik kent köklü bir tarihe sahip. İskender’in kuşattığı kent olduğu bilindiğnden , önemi de büyük bu  antik kentin. Patara Likya kentidir ve Likya devrinde başkentlik yapmıştır.
 
Patara Limanı hububat deposu bakımından da önem taşımaktadır. Bu sebeple Akdeniz’deki 3 hububat deposundan biri Patara’da yer alıyor. Patara antik kentin hristiyanlarca da yeri ve önemi büyük. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas’ın  Patara’lı olduğu söyleniyor.Patara Limanı sonraları kumla dolmaya başladığı için önemini yitirmeye başladı.Kentle ilgili kalıntıların büyük çoğunluğunu kumlar altında kalmıştır ama buna ragmen kazı çalışmaları burada devam etmektedir. Ayrıca Patara’ya giriş yaparken Roma devrine ait anıt mezarlara da rastlayacaksınız. Likya Uygarlı’ğının önemli sahil kasabası olan ve tarihe tanıklık etmiş bu kente, yolunuz düşmeli.
 
Patara Plajı - Patara  antik kent yakınındaki Patara Plajı bu çevredeki en çok tercih edilen en güzel plajlardan biridir.Kumu incedir denizi ise sığdır. Pek çok turistin tercih ettiği plajlardan biridir.
 
Noel Baba Kilisesi

Kaş Gezilecek Yerler-4
aktuelarkeoloji.com.tr

Noel Baba Kilisesi Kaş ile Demre’yi birbirine bağlayan noktada  bulunaktadır. Herkes tarafından Noel Baba olduğu düşünülen ve inanılan Aziz Nikolas’un ölümünün ardından yapılmıştır.  Aziz Nikolas Likya antik kenti olan Patara’da doğmuştur. Anne ve babasının dualarının bir meyvesi olarak dünyaya geldiği ve denizcilerin, öğrencilerin koruyucusu olarak bilinir.

Aziz Nikolas Kilisesi, Bizans sanatının izlerini yansıtmaktadır. Her sene milyonlarca turist burayı ziyaret etmektedir. Özellikle çocukların koruyucu bir babası olarak  süregelen Noel Baba dini ve evrensel bir hal almıştır.Onun tarihte bilinen koruyucu özelliği zamanla yerini çocuklara hediye getiren müjdeli biri haline getirmiştir.

  • Giriş Ücreti: 15 TL
  • Ziyaret Zamanları: Nisan–Ekim: 09:00/ 19:00 Kasım–Mart: 08:30/17:00

Saklıkent Kanyonu   

Kaş Gezilecek Yerler-5
fethiye.gov.tr

Kaş’tan Fethiye Saklıkent Kanyonu’na safari turlarıyla gezinti yapabilirsiniz.  Saklıkentt Kaş’a yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Türkiye’nin en büyük Kanyonu’dur. Saklıkent Kanyonu’nda en heyecanlı etkinliklerden biri  şüpnhesiz rafting yapmak. Oldukça güvenli olan bu sporu deneyerek kısa süreli  bir macera yaşayabilirsiniz. Milli Parkı da yaz aylarının vazgeçilmeyen  piknik alanıdır. Milli Park kaynağını Kanyondan alır. Park alanında konaklamak için yayla  yerleşim alanlarından faydalanabilir ya da  kamp yapabilirsiniz. Buradaki ağaçları kızılçam,Sedir ve karaçam oluşturur.
Saklıkent Kanyonu’nun manzarasını Dumanlıdağ tepesinden de  mutlaka seyredin. Saklıkent Kanyonu piknik alanı olmasının yanı sıra yılın  belli zamanında kayak merkezidir. Saklıkent Kayak Merkezi’ne  turistlerin ilgisi de çok fazla.

Kalkan

Kaş Gezilecek Yerler-6
i.pbase.com

Kalkan Kaş’a bağlı turistik bölgelerden biridir. Yokuşları ve dik yamaçlarıyla ünlüdür. Kalkan’ın manzarası eşsiz güzelliktedir. Likya Uygarlığı’nın yaşadığı Kalkan’da çok sayıda antik kent bulunuyor.  Tarih boyunca Kalkan limanı önemli ticaret noktalarından biri olmuştur. Kalkan’ın Yunan Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kuruduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca 1920 yılına kadar balıkçı köyü olma özelliğiyle dikkat çekmiştir. Kalkan’ın tarihi dokusunun ön planda olduğu bölge “Köyiçi” dir. Kalkan’ın denizi taşlıdır ancak alternative olarak yaklaşık 13 km uzaklıkta olan kumsalıyla dikkat çeken Patara Plajı vardır. Ayrıca 3 km mesafede bulunan Kaputaj plajı da masmavi denizi ve güzel kumsalıyla yoğun ilgi görmektedir.

Kaş gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Detaylı gezi rehberine ulaşmak için tıklayınız.

Kaş şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Kekova-Kaleköy Tam Gün Kaş'a Özel Cruise ve Tur (880 €), 2 Günlük Kapadokya Turu (95 €), Kemer 2 Saatlik Dörtlü Safari Deneyimi (29 €), Fethiye: Kelebekler Vadisi ve Aziz Nicholas Adası Tekne Turu (22 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Kaş ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-