St. Nicholas Kilisesi

Birçoklarınca Noel Baba Kilisesi olarak da anılan St. Nicholas Kilisesi Antalya Kaş yakınlarındaki Demre ilçesinde yer almaktadır. Hem havaların güzel olduğu yaz aylarında hem de her yıl aralık ayında düzenlenen anma törenleri döneminde oldukça yoğun ilgi gören St. Nicholas Kilisesi ziyareti çocuklar için de ilginç olacaktır. Ayrıca St Nicholas Kilisesi UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde de kendine yer bulmuştur. 

MÖ 3. yüzyılda yaşamış, yaşarken efsaneleşmiş Aziz Nicholas’ınNoel Babaolduğuna inanılır. İnanılır çünkü kar yağışı neredeyse hiç görmeyen Akdeniz sahillerinde yaşamış bir azizin, ren geyikleri ve kızaklı arabalar ile tasviri çok da uyumlu değildir.

Aziz Nicholas’ın yardımseverliği ve Noel Baba geleneğinin çocukların koruyucusu ve sevindireni imajıyla harmanlanarak dini ve efsanevi bir tip oluşturulmuştur denilebilir. Kilise tarih boyunca çok fazla yıkım ve buna bağlı olarak çok fazla tadilat görmüştür fakat her tadilat kendi döneminden karakteristik izler taşıdığından, kilise günümüzde tarihin farklı dönemlerinden izler yansıtan bir kolaj gibidir.

St. Nicholas Kimdir?

Tüm dünya tarafından Noel Baba olarak da adlandırılan St Nicholas Antik Çağ döneminde Likya çevresinde çocuklara, düşkünlere ve yaşlılara yardım eden bir azizdir. Hıristiyanların inancına bakıldığında hakkında pek çok farklı anlatımın yer aldığı Aziz Nicholas’ın Antik Çağ döneminde ismi Myra olan, günümüzde ise Demre olarak anılan bölgede yaşadığı varsayılıyor. Günümüzde St Nicholas’ın yeni yıl öncesinde küçük çocukların dileklerini yerine getirdiğine inanılıyor.

Antik dönemde bir Likya kenti olarak anılan Patara’da doğduğu varsayılan St Nicholas’ın gerçekten de var olduğunu kanıtlayan tarihî dokümanlar da bulunuyor. Gençlik yıllarında Filistin ve Mısır’ı dolaşıp Likya’ya dönen bir Myra Piskoposu olduğu düşünülen St Nicholas iyi kalpli ve cömert bir aziz olması ile anılıyor. Bir buğday tüccarının oğlu olan St Nicholas’ın babası öldükten sonra kalan büyük mirasını yoksullara yardım etmek için harcadığı düşünülüyor. Yaptığı bu yardımlar ile ismi tüm dünyaya yayılan St Nicholas’ın adına pek çok Avrupa şehrinde de farklı kiliseler yapılmıştır. St Nicholas ya da nam-ı diğer Noel Baba için Roma İmparatoru I. Justinianos tarafından İstanbul şehrinde de bir kilise inşa edilmiştir.

St Nicholas’ın günümüzde Noel Baba olarak adlandırıldığı şişman ve aksakallı görünümü ise karikatürist Thomas Nast’ın 1863 yılında Harper’s Weekly dergisindeki çizimleri ile öne çıkmıştır.

St. Nicholas Kilisesi Hakkında Bilgi

Antik Çağ döneminde yardıma muhtaç kişilerin, denizcilerin ve öğrenci olanların da koruyucusu olduğu varsayılan St Nicholas’ın 343 yılında öldüğüne inanılmaktadır. Bu dönemde onu çok seven Myra halkı, adına yeni bir kilise inşa eder. Kendisini ise St Nicholas Kilisesi içerisinde yer alan lahite gömerler.

Burada bulunan nişler içerisinde yer alan lahitlerden birinci niş içerisindeki akanthus yaprakları ile süslü Roma Devri lahitinin St Nicholas’a ait olduğu düşünülmektedir. Ayrıca St Nicholas’ın lahiti üzerinde bulunan balık pulu deseninin, denizcilerin de azizi olmasından dolayı orada olduğu düşünülür.

Ancak Haçlı Seferleri döneminde 1087 yılında Bari’den buraya gelen tüccarlar St Nicholas’ın kemiklerini çalmış ve Bari’ye götürmüşlerdir. Ardından burada hazırladıkları bazilikaya gömmüşlerdir. St Nicholas’a ait olduğu düşünülen geriye kalan bazı kemikler ise günümüzde Antalya Müzesi içerisinde muhafaza edilmektedir. Bu sebeple her yıl dünyanın dört bir yanından müze ziyaretçilerle dolup taşmaktadır.

St Nicholas Kilisesi mimari açıdan bakıldığında önemli bir Bizans dönemi eseri olarak kabul edilmektedir. Süslemeleri ve mimari üslubu ile dikkat çeker.

Sel ya da deprem gibi doğal afetlerin dışında istilalar ile de zarar gören St Nicholas Kilisesi, önce 1042 yılında İmparator IX. Konstantin ile karısı Zoe tarafından, ardında da 1862 yılında Rus Çarı I. Nikolay tarafından onartılmıştır.

St. Nicholas Kilisesi Giriş Ücreti

Noel Baba Kilisesi olarak da anılan St Nicholas Kilisesi giriş ücreti 36 TL’dir. Dilerseniz kiliseyi bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

St. Nicholas Kilisesi Ziyaret Günleri ve Saatleri

St Nicholas Kilisesi dini bayramların birinci günlerinde saat 13.00’e kadar kapalıdır. Bunun dışında kiliseyi şu saatler arasında gezebilirsiniz.

15 nisan – 2 ekim tarihleri arasında 08.00 – 19.00; 3 ekim – 14 nisan tarihleri arasında 08.00 – 17.00 arasında kilise ziyaretinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için 0242 247 76 60 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

St. Nicholas Kilisesi Ulaşım

Antalya’nın Demre ilçesinde Gökyazı Mahallesi, Müze Caddesi üzerinde yer alan St Nicholas Kilisesi ulaşım açısından kolay bir yerde bulunmaktadır. Buraya Antalya şehir merkezinden kalkan dolmuş ve otobüsler ile gelebilirsiniz. Bu otobüslerle kilisenin neredeyse önüne kadar gitmek mümkündür.