Giriş İçin Uluslararası Sağlık Sigortası İsteyen Ülkeler

Yurt dışına çıkarken gideceğiniz ülkeye giriş için gerekli belgeleri hazırlamak her zaman zorlu bir süreçtir; geçerli vizenizin bulunması, dönüş bileti, altı aylık geçerliliği olan bir pasaport, biyometrik fotoğraf veya parmak izi kayıtları gibi.

Bu yıl tüm Dünya’yı etkileyen COVID-19 salgınından bu yana ülkeler daha katı gereklilikler uygulamaya koydu. Her zamankinden daha fazla turistin uğrak yeri olan ülkeler, giriş için sağlık sigortası belgesi talep ediyor. Örneğin Aruba ada ülkesi bile, kendi sigortanız olsun ya da olmasın, ziyaretçilerin ülkeye girişi için zorunlu bir hükümet poliçesi satın almasını talep ediyor.

Yeni uygulamaya geçirilen uluslararası sağlık sigortası talebi, standart sağlık sigortası ve seyahat sigortasından tamamen farklı.

Uluslararası sağlık sigortası talep eden ülkelerin yetkilileri, sağlık sistemlerini, COVID-19 hastası olan ziyaretçilerin sigortası olmadığında artan ve ödenmeyen potansiyel maliyetlerden korumaya çalışıyor.

Örneğin Türkiye’de yaşayan ve standart yerel sağlık sigortasına sahip olan kişinin bu yazıda geçen ülkelere giriş yapması mümkün olmayacaktır. Bu durumda olan ABD vatandaşı veya Avrupa’da bir ülkede yaşayan kişi için de aynıdır ve uluslararası sağlık sigortası yaptırması gereklidir.

Covid19

Küresel pandemi süresinde, sahip olduğunuz yerel sağlık sigortası poliçenizin kapsamında olan herhangi bir uluslararası sağlık hizmeti, yüksek risk nedeniyle yazımızda geçen ülkelere seyahat ederken geçersiz kılınabilir. (sigorta sözleşmesindeki ince yazıları okumak neyin kapsandığını ve bu kapsamı neyin geçersiz kıldığını söyleyecektir)

Sigorta şirketleri,uluslararası sağlık sigortası talep etme nedenini, yerel sağlık hizmeti sağlayıcılarının ve hükümetlerin sigortasız turistlerin faturasını ödemek zorunda kalmasını önleyeceğini, ek olarak bu teminatın ayrıca seyahat eden kişiyi potansiyel yıkıcı tıbbi faturalardan veya acil tıbbi ulaşım maliyetlerinden de koruyacağını belirtiyor.

Birçok ülke giriş için negatif bir COVID-19 testi talep ederken, yolculuk sırasında olası tıbbi maliyetleri karşılayacak bir sigorta poliçesi ayrı bir gerekliliktir. Giriş için gereken ilk COVID-19 testinin maliyeti, yerel sağlık sigortası kapsamından ayrıdır.

Aşağıdaki destinasyonlar COVID sonrası gereklilik olarak, mevcut sağlık sigortanızdan ayrı, zorunlu seyahat sağlık sigortası teminatı uygulamaktadır. Seyahat sağlık sigortası poliçelerini ve maliyetlerini karşılaştırabileceğiniz çevrimiçi hizmet sunuculara bakın, her firmanın kendi özel politikaları ve kapsam farklı olduğundan önce ziyaret edeceğiniz ülke için ilgili kuruma mutlaka danışın.

Aruba

Aruba adası ülkesi, 1 Temmuz'da sınırlarını yeniden açmadan önce en katı COVID-19 sigorta gerekliliklerinden birini yürürlüğe koydu. Ziyaretçiler, Aruba hükümeti tarafından önerilen ve .000'lık hastane masraflarını karşılayan bir sağlık sigorta poliçesi satın alma şartı getirdi. Şüpheli vakalar, ayakta tedavi ve tıbbi olarak gerekli görülen yenilenecek (dört adede kadar) COVID-19 testini kapsıyor. " Poliçe maliyeti, konaklama süresine ve yolcunun yaşına bağlı olarak değişiyor. Zorunlu sigorta, Aruba'ya uçtuktan sonraki 72 saat içinde gerekli olan negatif COVID-19 testinin maliyetini içermiyor.

Aruba Turizm Otoritesi CEO'su RonellaTjinAsjoe-Croes, "Küresel sağlık salgını ortasında seyahate akıllıca devam etmek için Aruba Ziyaretçi Sigortası hem tüm ziyaretçilerin hem de yerel halkın genel sağlık ve güvenliği için gereklidir," diyor. Politikanın süresiz olarak yürürlükte kalacağını ve "doğru zaman geldiğinde" yeniden gözden geçirileceğini ekliyor.

Brezilya

29 Temmuz 2020’de sınırlarını ziyaretçilere açan Brezilya, Covid-19 normalleşme süreciyle birlikte ziyaretçi kabul şartlarını değiştirdi ve istediği belge sayısını artırdı. Ülkeye gelen ziyaretçilerin toplam seyahat süresini kapsayan geçerli seyahat sağlık sigortası olması zorunluluğu getirdi. Seyahat Sağlık Sigortasının daCovid – 19 kapsama zorunluluğu bulunuyor.

Brezilya

Kamboçya

Ülkeye giriş yapacak ziyaretçilerin, tıbbi müdahale maliyet kapsamı minimum $50.000 olan seyahat sigortası olmasını talep ediyor

Kosta Rika

Covid-19 normalleşme döneminde 1 Ağustos 2020’de sınır kapılarını açan Kosta Rica sadece düşük risk grubu ülkelerden Avrupa ülkeleri, Birleşik Krallık ve Kanada’dan ziyaretçi kabul ediyor. Ziyaretçilerin bulaşıcı hastalıkla ilgili bir form doldurması gerekiyor. Covid-19 taraması için seyahatten maksimum 48 saat önce yapılmış PCR testi olması gerekiyor. Ziyaretçilerin beklenmeyen bir nedenle konaklama süresinin uzatılması ihtimalini ve tıbbi müdahale maliyetlerini kapsayan bir seyahat sigortası talep ediyor.

Küba

Küba, yurtdışında yaşayan kendi vatandaşları dahil olmak üzere başka ülkelerden gelecek tüm ziyaretçilerden seyahat sağlık sigortası talep ediyor.

Küba

Dubai

Dubai’ye giriş yapacak tüm ziyaretçilerden diğer tüm hastalıklarla birlikte Covid-19 kapsamı olan bir seyahat sağlık sigortası belgelemesini istiyor. Bu seyahat sağlık sigortasının Dubai’ye giderken uçuş öncesi hazır olması gerekiyor.

Ekvador

1 Mayıs 2018’den itibaren ülkeye giriş yapacak olan tüm ziyaretçiler için seyahat sağlık sigortası şart getirmişti.

AB- Schengen Ülkeleri

AB dahil olan 26 ülkeye (Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Grönland, İtalya, Litvanya, Letonya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre) ziyaret edecek olan kişilerin giriş için mutlaka schengen vizesi alması gerekiyor. Schengen vizesi alabilmek için de minimum 30.000 Eur acil tıbbi müdahale kapsamı olan seyahat sağlık sigortası yapılması zorunluluğu var.

ABD vatandaşı olan kişiler maksimum 90 gün için AB-Schengen Ülkeleri’ne vizesiz giriş yapabiliyor. Bu nedenle seyahate çıkmadan önce mutlaka seyahat sağlık sigortanızı yaptırmanız gerekiyor.

Tahiti (Fransız Polinezyası)

Ülkeye giriş yapacak ziyaretçiler Fransa sağlık sisteminde kayıtlı değilse mutlaka COVID-19 kapsamı olan bir seyahat sağlık sigortası olması gerekiyor. Aksi takdirde yapılacak tıbbi müdahale maliyetini cebinizden karşılayabileceğinizi belgelemeniz gerekiyor.

Lübnan

Lübnan’a giriş yapacak tüm ziyaretçilerden diğer tüm hastalıklarla birlikte Covid-19 teşhis ve tedavi masraflarını karşılayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmasını istiyor.

Lübnan

Katar

2015’ten itibaren ülkeye görevli olarak giden tüm çalışanlar için Premium sağlık sigortası zorunluluğu getirildi.

Rusya

Rusya’ya Türkiye’den gidecek ziyaretçilerin tıbbi tedavi masraflarını karşılayan geniş kapsamlı bir sağlık sigortası yaptırması gerekiyor.

Rusya kendi vatandaşları için girişte seyahat sağlık sigortası isteyen ülkelerden gelen ziyaretçiler için bu şartı koyuyor. Yani diğer ülkelerden Rusya’ya gidecek olan ziyaretçilerin ise kendi ülkelerinin Rusya’dan gelen ziyaretçilerden sigorta isteyip istemediğine ve isteniyorsa ne kapsamda olduğunu kontrol etmesi gerekiyor.

Seyşeller

Tüm ziyaretçilerin ülkede geçirecekleri seyahat süresini kapsayan bir seyahat sigortası yaptırmaları gerekiyor.

St. Maarten

Tüm ziyaretçilerin öncelikle ülkeye giriş izni alabilmek için sağlık durumlarını beyan ettikleri bir form doldurmaları gerekiyor. Aynı zamanda Covid-19 teşhis ve tedavi kapsamı olan seyahat sağlık sigortası ve seyahat sigortası yaptırmaları gerekiyor. Seyahatten an fazla 72 saat önce yapılmış (Covid-19 tarama testi) PCR testi negatif olduğunu belgelemesi gerekiyor. Düşük risk taşıyan ülkelerden (Anguila, Aruba, Bonaire, Curacao, Guadeloupe, Martinique, Saba, St. Barths, St.Martin ve St. Eustatius) gelen ziyaretçilerden bu test sonucunu belgelemesi gerekmiyor.

Tayland

Tayland’a giriş yapacak tüm ziyaretçilerden diğer tüm hastalıklarla birlikte Covid-19 teşhis ve tedavi masraflarını karşılayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmasını istiyor.

Tayland

Türkiye

Türkiye’yi ziyaret edecek ve uzun süre kalacak olan kişilerin (65 yaş altı)tıbbi teşhis ve tedavi maliyetlerini karşılayan kapsamlı seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekiyor.

Ek olarak 65 yaş altı olan ve Türkiye’de geçici süre ile görev yapan yabancıların tamamının acil ve yatakta olmak üzere tüm tıbbi teşhis ve tedavi maliyetlerini karşılayan sağlık sigortası yaptırması gerekiyor. 65 yaş üzerinde olup görevli olarak Türkiye’de bulunanlar için bu şart aranmamaktadır.

Turks ve Caicos Adaları

Covid-19 normalleşme süreciyle birlikte 22 Temmuz’da sınır girişlerini açan Turks ve Caicos Adaları,giriş yapacak tüm ziyaretçilerden 3 aşamalı Turks Caicos Adaları Güvenlik Formu doldurmasını talep ediyor. Çevrim içi doldurulan bu forma ek olarak, ülkeye girişten en fazla 5 gün önce yapılmış olan (Covid-19 tarama testi) PCR negatif belgesi talep ediyor. Ayrıca ziyaretçilerin acil tıbbi müdahale ve diğer tüm hastalıklarla birlikte Covid-19 teşhis,yatakta tedavi, ilaç ve hava ambulansı dahil masraflarını karşılayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Ukrayna     

Ukrayna’ya giriş yapacak tüm ziyaretçilerden diğer tüm hastalıklarla birlikte Covid-19 teşhis, ayakta ve yataklı tedavi, ambulans transfer ve ülkeye geri dönüş dahil tüm masraflarını karşılayanminimum 33.000 UAH kapsamı olan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmasını istiyor.

Ukrayna

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne giriş yapacak tüm ziyaretçilerin vize alması zorunlu. Yalnızca 30 güne kadar konaklama yapacak olan Amerika vatandaşları vizesiz giriş yapabiliyor. Bunun dışında Vizeniz varsa sırada Covid-19 testinizin negatif olduğunu belgelemeniz gerekiyor. Sonrasında sadece kapsamlı sağlık sigortanızı belgelemeniz yeterli.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne olan uçuşların büyük bir kısmı Dubai üzerinden yapılıyor. Bu nedenle yazıda bulunan Dubai şartlarını tekrar incelemenizi öneriyorum.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık girişte seyahat sağlık sigortası zorunlu değil ancak siz yine de beklenmeyen acil durumlar için tedbiri elden bırakmayın ve mutlaka sigortanızı yaptırın. Eğer sigorta yaptırmadıysanız olası bir acil tedavi veya uzun süreli yataklı teşhis tedavi sürecinin tüm masrafını cebinizden ödemeniz gerekebilir. “Tedavimi gördükten sonra bir fırsatını bulur ödeme yapmadan ülkeden tüyerim” diye düşünenler olabilir. Bunu yaparsanız sonrasında Birleşik Krallığa giriş için vize başvurusu yaptığınızda onay alamazsanız şaşırmayın, çünkü bu durumda size vize verilmez.

Amerika Birleşik Devletleri

Exchange ziyaretçilere verilen *J vizenin kapsadığı tarafların her biri için $100.000 kaza, $50.000 acil tedavi ve $25.000 geri dönüş masrafları kapsamı sağlık sigortası olması zorunludur.

* J-1 vizesi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından, özellikle ABD'de tıbbi veya iş eğitimi almak için kültürel değişimi teşvik eden programlara katılan akademisyenleri, profesörleri ve değişim ziyaretçilerini araştırmak için verilen göçmen olmayan bir vizedir.

Amerika’ya gidince uçaktan inip hemen havalimanında yerel sağlık sigortası yaptırabilirim diye düşünebilirsiniz. Bu durumda alel acele, yeteri kadar incelemeden, ayaküstü imzalayacağınız poliçe ile ‘premium sigorta ücretine daha düşük kapsamı olan bir sigorta poliçesi’ alma ihtimaliniz çok yüksek. İdeal olan; seyahat öncesinde ayıracağınız geniş bir vakitte, tüm detayları dikkatle inceleyip, aklınıza takılan soru varsa sigorta yetkilisinden tatmin edici cevap aldıktan sonra poliçenizi imzalamanız ve seyahate hazır ve güvenle çıkmanızdır.

Japonya

Güvenlik ve tedbir deyince diğer ülkeler Japonya’nın karşısında silik kalır. Japonya, yıllar öncesinden beri ülkelerine gelen ziyaretçilerin sağlık sigorta güvencesinde olmaları gerektiğini dile getiren ülkedir.  Kat edilen mesafe, ziyaret edecek kişinin yaşı ve gidilen ülkede kalınan süre uzadıkça seyahat riskleri de artıyor tabi.Covid-19 sonrasında Japonya’ya sağlık sigortası olmadan gidecek bir ziyaretçi olacağına ihtimal vermiyorum.

Japonya