Tatvan Genel Bilgiler / Rehber

Tatvan Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Güneşin en güzel doğduğu yer olan Nemrut Dağı'nın doğu eteklerine kurulmuş, Van Gölü'nün ise batı kayısında bulunan Tatvan, Bitlis'in en güzel ilçelerinden biridir.


 
Tatvan’ın tarihî önemi ise dünyanın en önemli ve en eski yollarından biri olan İpek Yolu’nun üzerinde bulunması. Dolayısıyla Tatvan ilçemiz, köklü bir tarihe ve kültürel zenginliğe sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesi'nin tarihî ve doğal dokusunu yaşamak için mutlaka görülmesi gereken bir yer Tatvan. Burada kervansaraylar, kaleler, türbeler, çeşmeler, köprüler, mağaralar, manastırlar ve kaya mezarları sizleri karşılayacak.

Tatvan Nerededir? 

Tatvan Doğu Anadolu Bölgesi'nde, Van Gölü'nün batı yakasında, Bitlis'e iline bağlı bir ilçedir. İl merkezinden nüfus ve yüzölçümü olarak daha büyük olan ilçeye demir yolu ile ulaşım mümkündür. Diyarbakır-Van, Elâzığ-Van, Siirt-Bitlis ve Ağrı kara yollarının kavşak noktasında olması nedeni ile hızlı gelişmiş bir kenttir. Şehre Van ile karşılıklı vapur seferleri yapılmaktadır. Tatvan'a sınır komşusu olan ilçeler Ahlat, Bitlis, Gevaş ve Hizan ilçeleridir. İlçenin en yüksek noktası ise 2.878 m yüksekliğindeki Nemrut Dağı’dır. Nemrut’un krater ağzında biri büyük olmak üzere üç göl bulunur. İlçenin rakımı 1.650 m olup Van Gölü batısında 100 kilometrelik bir sahil şeridine sahiptir.

Tatvan Sahili 

Bitlis’in Tatvan Belediyesi tarafından Van Gölü kıyısında “Sahil Düzenleme Projesi” sonucunda geniş bir sahil şeridi oluşturulmuştur. Tatvan’ın mevcut sahil yolunun tamamına dolgu çalışmaları, ışıklandırma ve peyzaj düzenlemesi uygulanarak ilçeye kazandırılmıştır. Tatvan Sahili, görünüm itibari ile Ege ve Akdeniz sahillerini aratmamaktadır.

Tatvan Nüfusu 

2016 sayımlarına göre toplam 88.643 nüfusa sahip Tatvan’da az sayıda Ahlat'tan göçmüş Türkmen, Laz ve çevre ilçelerden göç edenler yaşamaktadır. Tatvan nüfusu 2017 yılına göre 89.698 olup bu nüfus, 46.615 erkek ve 43.083 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak bu sayıyı %51,97 erkek, %48,03 kadın oluşturmaktadır.

Tatvan Gezilecek Yerler 

Bitlis'in en güzel ve en büyük ilçesi olan Tatvan, Nemrut Dağı'nın eteklerindeki turistik bir bölgedir. Dünyanın en önemli ve en eski yollarından biri olan İpek Yolu üzerinde bulunması nedeniyle pek çok tarihî esere sahiptir. Bunların yanı sıra el değmemiş doğal güzellikleri ilçeyi, Doğu Anadolu Bölgesi'nin en turistik destinasyonlarından biri yapıyor. Tatvan’da kiliselerden camilere, kervansaraylardan kalelere, türbelerden çeşmelere, köprülerden tarihiî mağaralara, manastırlardan kaya mezarlarına kadar pek çok gezilecek yer bulunuyor.
 
Kalekıran Kalesi: Tatvan’a bağlı Çekmece köyünde bulunan Kale, zamanla tahrip edilmiştir. Kale etrafında kale surları olan bir tepe görüntüsü oluşturur. Bu tepe, Tatvan’ı en güzel şekilde görebildiğiniz yer.
 
Tatvan El-Aman Kervansarayı: Bu han Osmanlı Dönemi’nde kervansaray olarak kullanılmaktaymış. Daha sonra restore edilen El Aman Hanı günümüzde sosyal tesis olarak kullanılıyor. Han içerisinde restoran, kütüphane, çeşitli oyun salonları ve kahvaltı salonları bulunuyor. İpek Yolu dönemini yansıtan mimarisi ile tarihî bir görünümü olan El Aman Hanı içindeki tesis sayesinde modern bir doku kazanmıştır.
 
Urartu Kaya Mezarı: Kaya mezarlarına ulaşım oldukça kolay. Van Gölü feribot iskelesinin yakınında bulunan Urartu Kaya Mezarları, oda şeklindedir. Bu mezarlar süs ve işlemeleri ile oldukça ilginçtir.
 
Tatvan Tuğ Kilisesi: Tatvan’ın Çağlayan Mahallesi’ndeki kilisenin günümüze kadar ulaşan kitabesi görülmeye değer. Kiliseye halk otobüsleri ile ulaşmak mümkün. Kilise’nin bazı kısımları tahrip olsa da iskeleti sağlam kalmıştır. Kilise bölgenin genel kilise mimarisine uygun bir tasarıma sahiptir.
 
Abdulcelil Behtani Türbesi: Abdulcelil Behtani, Hz Ömer zamanında yaşayıp İslam dinini yaymak amacıyla buraya gelen bir zattır. Abdulceli Behtanin türbesi, kendisinin yapmış olduğu medresenin yanına inşa edilmiştir. Türbenin üzerinde bulunan kümbet ve yanında bulunan cami, bulunduğu bölgeye manevî bir derinlik veriyor.

Tatvan Otelleri 

Tatvan’da oldukça çeşitli konaklama imkânları bulunuyor. Oteller, orduevi, öğretmen evi gibi konaklama seçeneklerinden birini seçebilirsiniz. Tatvan’da konaklamak istemiyorsanız feribotla Van’a geçerek Van otellerinde de kalabilirsiniz. Tatvan otel fiyatları, bölgeye gelen ziyaretçiler için oldukça uygun seçeneklere sahiptir. Tatvan otel fiyatları, daha çok otelin hizmet kalitesine ve misafirlerine tanıdığı imkanlara göre değişmektedir. Otelin bulunduğu konum ise Tatvan’da konaklamak için önceden düşünülmesi gereken diğer bir unsur. Genel olarak Tatvan’da otel fiyatları bir gecelik standart oda için 80 TL ila 300 TL arasında değişiyor.

Van Gölü'ne 350 m yürüme mesafesinde, terasından ve odalarından muhteşem bir göl manzarası sunan Taşar Royal Hotel, Nemrut Dağı'nın ve gölün muhteşem manzarasına karşı bir terasa sahip Karaman Otel, 3 tarafı açık eşsiz göl, orman ve dağ manzarasıyla çevirili The Crater Otel Tatvan’da en çok beğenilen otellerdir.

Tatvan ile İlgili

Tatvan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa