Pokut Yaylası Genel Bilgiler / Rehber

Pokut Yaylası, Rize ilinin Çamlıhemşin ilçesinde 2050 metre yükseklikte kurulmuş bir yayladır. Çamlıhemşin'den 21 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen gidiş yolunun bir yanının uçurum diğer yanının dağlarla kaplı ve aşırı engebeli olması dolayısıyla ancak 1.5 - 2 saatte ulaşılabilmektedir. Yaylaya ulaşıp manzarayı gördüğünüz an biraz önceki  o yolun heyecanını hemen unutuyorsunuz.
Pokut'un adı bölgedeki birçok yayla gibi Ermeniceden geliyor. Anlamı "rüzgarlı vadi" demektir. Pokut Yaylası’nın yerleşim tarihi bilinmemektedir. İlk yerleşim 200 yıl öncesine kadar gitmektedir. Bölgede bugün 75 kadar ev var fakat hepsi kullanılmıyor. Yayladaki bazı evler konaklama amaçlı misafirlerle paylaşılmaktadır. Yayla halkı çoğunlukla Ortan Köyü ve Konak Mahallesi sakinleridir.
Kaçkarların en iyi terası konumundaki Pokut Yaylası ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Yaylanın en güzel mevsimi haziran-ekim aylarıdır. Çamlıhemşin yaylalarında, Karadeniz’in sert esen rüzgarlarından dolayı 1800 metre yükseklikten sonra pek ağaca rastlanmamasına rağmen Pokut  Yaylası’nda bunun tam tersi, dağlar neredeyse zirvelerine kadar ağaçlarla kaplıdır.
Rize'nin Kaçkar dağları çok özel yaylalara ev sahipliği yapıyor. Eminiz ki hayatınızda çok güzel manzaralara şahit olmuşsunuzdur, ama Pokut Yaylası’nı gördüğünüz an güzelliği karşısında şaşkınlığa kapılıp "gerçekmiş" diyeceksiniz. Kutu kutu ahşap evler sanki yeşilin tüm tonlarının arasına dekor olsun diye konmuş gibi bir tablo oluşturuyor. Açık bir havada Pokut'tan baktığınız zaman Sal,  Amlakit ve HazindakYaylaları’nın güzelliğini de görebilirsiniz. Özellikle 30 - 40 kadar evin olduğu Sal Yaylası, Pokut'la beraber anılmaktadır. Pokut Yaylası'na gittiğinizde yürüyerek Sal Yaylası’nı oradan da Hazindak Yaylası’nı muhakkak ziyaret edin.
Çamlıhemşin etrafı dereler ve şelalelerle çevrili bir bölge olmasına rağmen, Pokut civarında dere olmaması yaylada su sıkıntısı çekilmesine sebep olmaktadır. Pokut Yaylası’nda yapılacak en güzel şey hiçbir şey yapmadan sadece manzaraya bakarak saatler geçirmektir. Pokut'un en güzel anı sisin alçalıp dağın tam ucuna kadar gelip durduğu "bulut denizi"ni gördüğünüz andır. Hele ki bu anlarda Pokut'a 15 dakika yürüme mesafesinde olan Sal Yaylası’nda iseniz tepelerde güneşin, bulut denizinin içine batışını izlemek kesinlikle büyük bir şanstır.
Pokut küçük bir yayla olup tüm evlerin önünden geçerek her tarafını karış karış gezmeniz birkaç saatinizi alır.  Gelin hep beraber Pokut Yaylasının rüya âlemine dalalım. Öyle bir yer ki toprağa basıyorsun, öyle bulutlar var ki sanki gökyüzünde uçuyorsun. Yeşilin her tonuyla  kaplı dağların arasındasınız ve ayaklarınızın altında mor, sarı, beyaz çiçekler var. İşte cennet bu diyorsun. Ses yok, kalabalık yok, araba yok. Duyduğunuz tek ses kuş sesi,  akşam dağların eteklerinden eve dönen ineklerin sesi veya uzaklardan bir köpeğin sesi. Tipik yayla havası, birden bir sis basıyor her şey siliniyor. Birkaç dakika sonra hava, güneş vurmuş bir cam gibi parlıyor. Soğuk oluyor, sis oluyor, yağmur oluyor, güneş oluyor bazen bunların hepsini aynı günde yaşıyorsunuz. İster çadır tatilinde olun ister altları taş, üstleri ladin ve kestane ağacından yapılmış, Kaçkarları  360 derece de gören evlerde konuk olun.  Ama bulutların yaylası Pokut' ta iki şeyi kaçırmayın. Güneşin doğuşunu ve batışını…

1

Pokut Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Pokut Yaylası'na Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden yaklaşık 2 saatlik zorlu bir araba yolculuğuyla ulaşılabilir. Eğer arabayla gidecekseniz arabanın altının kesinlikle yüksek ve 4X4 olması gerekir.
Yaz aylarında haftada bir kaç sefer yapan bir minibüs de bulunmaktadır. Aracınız yoksa yürüyerek 4-6 saatte ulaşabilirsiniz. Araçsız en iyi varış ise otostoptur. Pokut sapağından yürümeye başlarsanız geçen arabalar sizi muhakkak alacaktır. Daha garanti bir yöntem ise konaklayacağınız pansiyonlardan,   120-150 Lira arası bir ücret karşılığı araba gönderip sizi Çamlıhemşin’den alıyorlar.

Pokut Yaylası’nda Nerede Kalınır?

Pokut, hem günübirlik hem de konaklamalı birçok ziyaretçiye ev sahipliği yapmaktadır. Pokut'ta dört tane pansiyon bulunmaktadır. Bunlar:
Pokut Dağ Evi (Demircioğlu) Pansiyon: Yaylanın yüksek kesimlerinde en güzel manzaraya sahip olan bu yer bir aile pansiyonudur.  Çam ağaçlarıyla çevrili vadiye kurulu bu pansiyondan bulutları yukarıdan seyretmenin zevkini tadacaksınız. Pansiyonun restoranında mısır ekmeği, pilav, baklava gibi çok çeşitli yerel ve geleneksel lezzetlerin yanı sıra sabah çok zengin açık büfe kahvaltı sunulmaktadır.
Pokut Doğa Konuk Evi: Güler yüzlü insanlar tarafından işletilen bu pansiyonda.  Sabah uyandığınız zaman kendinizi İsviçre Alplerinde hissediyorsunuz. Ev yapımı reçeller ve bahçesinde yetiştirdikleri domates, salatalık ve sebzelerle süslü zengin mutfağının yanı sıra akşam kuzine başında yudumlayacağınız içki veya çayla sabaha dek süren muhabbetler keyfinize daha da bir keyif katacaktır.
Pokut Yayla Evi:  Kendinizi sanki bir pansiyonda değil evinizde hissediyorsunuz. Muhteşem bir manzara ve doğa, bol çeşitli ve güzel bir kahvaltı. Akşam leziz yemeklerin yanında ruhunuzu da coşturan tulum eşliğinde güzel saatler sizi bekliyor.
Plato’da Mola: Kaçkarların en iyi seyir terası ve üç katlı olan bu yer yaylanın en ünlü pansiyonudur. Özellikle kendi yetiştirdikleri hayvanlardan elde ettikleri ürünlerden yaptıkları organik yemekler, Karadeniz'de yiyebileceğiniz en iyi yemeklerdir.
Çevre yaylalara gidip te bugünde Pokut'u görelim diyenlere tek tavsiye. Pokut'ta en az bir gece kalın. Gecenin güzelliğini,  gün batımını, sabah bu güzel yaylada uyanmanın ve o güzel doğada yürümenin keyfini yaşayın.

Pokut Yaylası’nda Ne Yenir?

2

Pokut Yaylası ile İlgili

Pokut Yaylası Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa