Google+

Arama formu

Akçaabat

Akçaabat, Trabzon şehrinin en fazla nüfusa sahip olan bir ilçesidir....
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 TRY = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃

Akçaabat Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Trabzon ilinin en yüksek nüfuslu ilçesi olan Akçaabat’a MÖ 700’lü yıllardan itibaren insanların yerleşmeye başladığı düşünülmektedir. Kentin bilinen en eski adı Yunancada “çınar ağacı” anlamına gelen Platana’dır. Doğal güzellik bakımından zengin olan Akçaabat’ın köftesi ve horonu meşhurdur. Ayrıca köftesinin yanı sıra süt ve süt ürünleriyle de ünlüdür. Tereyağı ve peynirin de mutlaka denenmesi gereken ilçenin dondurmasını da tatmak gerekir. 90’lı yılların sonunu kadar tütünüyle de bilinen Kemençe, davul-zurna ve bağlama geleneksel müzik aletleridir. 

Akçaabat Nerededir? 

Türkiye’nin kuzeyinde bulunan Akçaabat Trabzon’un bir ilçesidir ve 13 km batısında yer almaktadır. Karadeniz’e kıyısı bulunan ilçe, Düzköy ve Maçka’nın kuzeyinde, Vakfıkebir ve Çarşıbaşı’nın doğusundadır.

 

Akçaabat’a Nasıl Gidilir? 

Trabzon otogarı ile Akçaabat arası 22 km kadardır. Özel araç ile yaklaşık olarak 20-25 dakika sürmektedir. Trabzon ilinden Akçaabat’a ulaşım için dolmuş ya da otobüsler mevcuttur. Aynı şekilde havaalanından da Akçaabat’a ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Akçaabat’a Ne Zaman Gidilir? 

Karadeniz ikliminin görüldüğü bölge, oldukça fazla yağış almaktadır. En çok yağışı sonbahar ayında, en az yağışı ise ilkbahar ayında almaktadır. Yaz sıcağında serin yaylalarına gitmek bölgeyi gezmek açısından oldukça iyi bir tercihtir. Ayrıca haziran, temmuz, ağustos aylarında düzenlenen şenlikleri gezip aktivitelere katılmak da oldukça keyiflidir. 

Akçaabat’ta Nerede Kalınır? 

Akçaabat’ta birçok otel seçeneği bulabilirsiniz. Eğer merkezde bulunan tarihî Osmanlı konaklarından birinde kalmak isterseniz Orta Mahalle bölgesinde size uygun olabilecek bir sürü seçenek mevcut. Merkezde daha küçük ancak ulaşımı kolay otelleri tercih edebilir ya da yaylalara çıkıp enfes manzara eşliğinde birazcık yol gitmeyi göze alabilirsiniz. Her türlü bütçeye uygun birçok otel seçeneği Akçaabat’ta mevcuttur. 

Akçaabat’ta Ne Yapılır? 

Akçaabat’ta özellikle Sera Gölü’nü ve Orta Mahalle’yi gezmelisiniz. Orta Mahalle, tipik Osmanlı dönemi sivil kent mimarisini görebileceğiniz bir yerdir. Günümüze dek korunabilen nadir bölgelerden biri olan Orta Mahalle’de, 19. yüzyılı yansıtan sokakları, merdivenleri, duvarları, çeşmeleri ve ağaçlarıyla bir bütün olan dönemin yapısına tanıklık edebilir ve deneyimleyebilirsiniz. Sera Gölü ise Derecik Vadisi’nde oluşan doğal bir güzelliktir. Tam 4 kilometre uzunluğundaki göl, doğallığı ve her mevsim huzur veren atmosferi ile oldukça ilgi çekicidir. Ayrıca St. Michelle Kilisesi’ni gezmeyi ihmal etmeyin. Bunların yanında özellikle yaz aylarında düzenlenen yayla festivallerine katılmayı da mutlaka düşünmelisiniz. Akçaabat’a gelmişken köftesini, peynirini, dondurmasını yemeyi ve horonunu izlemeyi unutmayın.