Katrancı Koyu Genel Bilgiler / Rehber

Katrancı Koyu, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı, cennet görünümünde bir koydur. Fethiye'ye 16 kilometre uzaklıkta orman ve kamp alanıdır. Doğayla iç içe masmavi bu denizde karavanınızla veya orada bulunan kamp alanlarında konaklayarak güzel bir tatil geçirebilirsiniz.
Katrancı Koyu, çam ve okaliptüs ağaçlarıyla kaplı bir ormanda birbirine bitişik iki koydan oluşmuştur. Dünyanın en güzel yerleri yeşilin maviyle buluştuğu yerlerdir. Buralarda hem ormanı keşfetmek, tabiatta yürüyüşler yapmak, sıcaktan bunalınca masmavi sularda serinlemek insanın ruhunu ve vücudunu dinlendiriyor. Ormanın içinde denize sıfır, kendine özel Katrancı 1 ve Katrancı 2 adlarında iki koyu olan bu cennette tatil yapmak ister misiniz?

Katrancı Koyu’nda Neler Yapabilirsiniz?

Eğer kendinizle baş başa kalarak daha sakin bir yüzme alanı istiyorsanız Katrancı Koyu'ndan görünen 15 dakikalık patika bir yol yürüyerek varabileceğiniz bir başka koy daha bulunmaktadır. Kızlar Koyu olarak bilinmektedir. Kızlar koyunun üç tarafı çam ormanları ile kaplı olup, balık tutmaya, botla dolaşıp küreklerin suda çıkardıkları huzur verici sesi dinlemeye ayrıyeten koya hâkim manzarası ile büyük ilgi çeken Çardak Bar’dan koyu uzaktan seyredip keyif yapabilirsiniz. Çardak Bar, mutlulukla kendini rüzgâra verenlerin yeri olarak anılmaktadır.
Katrancı Koyu'nu Fethiye- Göcek arası yapılan tekne turlarına katılarak veya Fethiye'den günübirlik yapılan tekne turlarıyla da görebilirsiniz. Tepeleri kızılçam, okaliptüs ve Kıbrıs akasyaları ile kaplı olan bölgede bir zamanlar büyük kazanlar içinde katranlar kaynatılırmış. Koy ismini buradan almış. Katrancı son derece saklı bir koy, bu yüzden rüzgâra karşı korunaklı,  dalgasız bir denizi var.
Koyun ve kamp alanının doyumsuz manzarasını karayolundan geçenler de görebilsinler diye karayolları,  patikanın başladığı yere cepler koyarak seyir terasları düzenlemiştir. Araçlarını bu seyir teraslarına park edenler hem dinleniyor hem de koyun doyumsuz manzarasını izliyorlar.

Katrancı Koyu’nda Nerede Kalınır?

Katrancı Koyunda otel veya pansiyon bulunmamaktadır. Tatilinizi kendi çadırınızı ücret karşılığı kurarak veya mekânda bulunan kiralık çadırlardan birinde geçirebilir, isterseniz karavanınızla gelerek, karavanlar için ayrılan bölümde kalabilirsiniz.
Katrancı Koyu'nda tatili kamp alanlarında, çadırlarda veya karavanlar için ayrılmış bölümde yapabilirsiniz. Yeme ve içme kampçılar tarafından yapılmaktadır. Ben tatilde yemek yapmak istemiyorum diyorsanız, kamp alanında restoran, kafe, bakkal gibi alternatifler de bulunmaktadır. Akşam olduğu zaman deniz kenarında kurulan masalarda sohbet ve yemek ile çok keyifli saatler geçirebilirsiniz.  Kamp alanında bulunan disko ve atari salonlarında eğlenebilir, eğer isterseniz kamptan yarım saat arayla kalkan servis araçları sayesinde Fethiye merkeze inebilirsiniz. Her yıl haziran ayında başlayıp eylül ayında sonuna kadar açık olan kamp alanında çadır yerleri günlük 28 Lira karavan yeri ücreti ise 34 Lira’dır.
Katrancı'nın birinci koyunu sadece günübirlik denize gelenler kullanıyorlar. Koy bir hayli kalabalık oluyor ve koy belirlenmiş bir saatte anonslarla boşaltılıyor. Diğer ikinci koy ise kampçılar için ayrılmış.   Güvenlik görevlileri ve çadırınızı kurabileceğiniz yerler bulunan bölüm olup, akşam diğer koy boşaltıldıktan sonra o koya da geçerek piknik masalarında oturarak güzel saatler geçirip cennette bir tatil yapabilirsiniz. Çadır kiralamanın dışında çadırların içine minibar, yorgan ve çarşaf tedarik edebilirsiniz. Kamp alanında elektrik, tuvalet, duş alanları, çamaşır yıkama ve yemek pişirme alanları bulunmaktadır.
Yaklaşık 200 çadır ve 50 tane karavan kapasitesi olan kamp alanı 40 yıldır misafirlerine hem ucuz hem de konforlu tatil yapma imkânı sunuyor. Şehrin stresinden kaçmak ve gönlünüzce bir tatil geçirmek istiyorsanız Katrancı Koyu çeşitli aktiviteleri ile sizi bekliyor. İster çadırınızın veya karavanınızın önüne uzanın kitabınızı okuyun, müziğinizi dinleyin isterseniz su kaydırağına binerek Ege'nin serin sularına hızla bir dalış yapın, deniz bisikletine binip sahili keşfe çıkın. İsterseniz muz (banana), jet ski, ringo ve kano ile sularda çılgınca eğlenin, deniz, kum, güneş ve doğanın tadını doyasıya çıkartın. Özellikle çocuklu aileler için çok rahat bir tatil imkânı. Çocuklar oyun salonunda eğlensin, kumlarda yuvarlansın, oynasın, kısıtlanmadan doyasıya tatil yapsın.

Katrancı Koyu’na Nasıl Gidilir?

Katrancı Koyu, Fethiye'ye yaklaşık 16 kilometre mesafede olup, koya Fethiye'den Göçek’e giden minibüslere binip kamp alanı yolunda indikten sonra 1.5-2 kilometre kadar yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eğer özel aracınızla geliyorsanız bu yolu kullanarak kampa kolayca ulaşabilirsiniz. Eğer yürümek istemezseniz minibüsten indikten sonra kamp alanına telefonla ulaşarak minibüs çağırabilirsiniz. Minibüs ücreti kişi başı 5 liradır. Minibüsler kamptan Fethiye'ye en son 20.20 de, Fethiye'den kampa ise 24.00 da hareket ediyorlar.

Katrancı Koyu’nda Ne Yenir?

Katrancı koyunda yemek ihtiyacınızı kamp alanı içinde hizmet veren küçük bir restoran veya marketten karşılayabilirsiniz. Tatil için gelenler çoğunlukla yemekleri kendileri yapmakta veya 16 kilometre uzaklıktaki Fethiye'den tedarik etmektedir. Yöreye has akya ve fulye türü balıklar eylül başından itibaren avlanmaya başlar. Güzel bir vakit geçirmek için burada balık avlayarak, avladığınız balıkları restoranda pişirtebilirsiniz.
 
 

Katrancı Koyu ile İlgili

Katrancı Koyu Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa