Google+

Kartalkaya

AVRUPATürkiyeKartalkaya
Kartalkaya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon4℃
 • Şubweather-icon6℃
 • Marweather-icon10℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon28℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon6℃
Nüfus: - / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karadeniz İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Kartalkaya, Bolu ilinin doğusunda, Köroğlu Dağları'nda bulunan Türkiye'nin sayılı kayak merkezlerindendir. Her yıl kış mevsiminde, kar havasını ve kayak sevenleri ağırlamaktadır. Bölgede, kayak, kızak ve snowboard kiralama hizmeti de verilmektedir. Manzara, dev çam ağaçlarının oluşturduğu yeşil bir pano gibidir. Kış mevsimiyle birlikte bu çam ağaçları beyaza bürünür ve ortaya kartpostalları anımsatan büyülü bir tablo çıkar. Ama manzara sadece çam ağaçlarıyla sınırlı değildir. Kartalkaya’nın oteller bölgesinden, Bolu dağlarını ve Köroğlu dağlarını görmek mümkündür. Dağların eteklerinde yaylalar bulunmaktadır. Yaz aylarında doğa yürüyüşleri için idealdir.

Kartalkaya’da oteller 2000 metre yükseklikte, zirve ise yaklaşık 2200 metredir. Kartalkaya’nın zirvesi kayalıktır ve alpin çayırlarla kaplıdır. Kış mevsiminde kar kalınlığı zaman zaman 3 metreyi bulur. Kayak sezonu Aralık – Nisan dönemindedir. Kartalkaya, Alp disiplini kayak ve tur kayağı için çok uygun koşullara sahiptir. Merkezde kayak yapılabilen alan, 1850-2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır.

Yaz-kış eşsiz bir manzaraya sahip olan bölgede kış mevsiminde karla kaplı örtüsü nedeniyle gizemini koruyan doğal güzellikler, bahar ve yaz mevsiminde ortaya çıkar. Bu nedenle kayak dışında gezilip görülecek pek çok yer ve sayısız aktivite mevcuttur.

Sarıalan Yaylası

2718 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Sarıalan Yaylası

Bolu’dan Kartalkaya’ya çıkarken yol üzerinde bulunan Sarıalan Yaylası, yaz mevsiminde sarı mayıs çiçekleri, kış mevsiminde ise kar kaplı örtüsü ile bilinir. Doğal yayla ortamını yaşatan Sarıalan’da, alabalık ızgara, köy tereyağı, köy peyniri ve köy ekmeklerinin tadına doyum olmaz.

-

Kartalkaya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Golden Key Kartalkaya, Kaya Palazzo Ski & Mountain Resort, Hotel Gol Evi. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Grand Kartal Hotel, Kartal Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Dorukkaya Ski & Mountain Resort, Baysal Hotel, Koroglu Konagi otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kartalkaya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Saraycık Gölü

9418 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Saraycık Gölü

Dağlarla çevrili, cennetten bir köşe olan Saraycık Gölü çevresinde, konaklama tesisleri ve kamp alanları bulunmaktadır.

-

Yedigöller

818 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Yedigöller

Bolu’nun Mengen ilçesinden ulaşılan Yedigöller, “orman denizi” olarak adlandırılır. Çünkü sınırları içinde, meşe, gürgen, kızılağaç, karaçam, sarıçam, köknar, karaağaç, ıhlamur ve porsuk gibi değişik ve çok kıymetli ağaç türlerini barındırır. Yedigöller’de doğal hayatı gözlemlemek, kampçılık, piknik, yürüyüş ve fotoğrafçılık en çok tercih edilen aktivitelerdir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Kartalkaya, Batı Karadeniz Bölgesi’nde, Bolu il merkezinin 38 km güneydoğusunda, Köroğlu Dağı turizm alanı içerisinde yer almaktadır. Türkiye’nin en popüler kayak merkezlerinden biridir.

Geolocation

be85ekartalkaya8.jpg

Bölgenin iklimi yarı ılıman özelliklere sahiptir. Bolu genellikle Batı Karadeniz ve Karadeniz iklim tiplerinin içinde yer almaktadır. Bunun yanında güneybatı bölümlerinde Marmara ve İç Anadolu iklim tipleri de görülmektedir. Son 52 yıllık verilere yıllık yağış 536 metreküp, yıllık ortalama yağışlı gün sayısı ise 137’dir. Kışın sıcaklık ortalama 1.9 derecedir.

Kartalkaya kayak merkezi ve çevresi çam ormanlarıyla kaplıdır. Hâkim rüzgâr yönü ise batı ve kuzeybatıdır. Türkiye’de kayak denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan Kartalkaya kayak merkezi aralık ayının başından mart ayının sonuna kadar kayak için uygundur. Bu dönemde Kartalkaya kayak merkezinde kar yüksekliği 3 metreyi bulmaktadır.

beyaz-orman-kartalkaya-2.jpg

Kartalkaya Kayak merkezi Bolu iline 38 km, Ankara-İstanbul karayoluna ise 28 km uzaklıktadır. Hem karayolu, hem Ankara üzerinden havayolu ile ulaşım mümkündür. İstanbul’dan kendi aracınızla gidecekseniz, Tem Otoyolu üzerinden Bolu- Batı gişelerinden çıkacaksınız. Gişelerden çıktıktan sonra D-100 karayolunda Bolu'dan Ankara istikametine 12 kilometre ilerleyip Kartalkaya tabelasından dönmeli ve 28 kilometre daha ilerlemelisiniz. Ankara’dan kendi aracıyla gidecek olanlar ise Tem Otoyolu üzerinden Bolu- Dağı gişelerinden çıktıktan sonra D-100 karayolunda 2 km ilerleyip Kartalkaya sapağından dönecekler. Bu yolculuk sırasında, yol üzerindeki doğa harikası Sarıalan Yaylası ve Saraycık Gölü’nde mola vermeyi ihmal etmeyin.

İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere yakın konumdaki Kartalkaya’ya otobüsle gidecekseniz, Bolu şehir merkezine ulaştıktan sonra, şehir içi ulaşımı kullanarak Kartalkaya’ya çıkabilirsiniz. Bolu şehir merkezinden Kartalkaya'ya halk otobüsleri çalışmaktadır. 28 kilometrelik yol güzergâhı biraz virajlı ve dik olsa da, eşsiz bir doğa manzarası sunmaktadır.

Havayolunu tercih edecek olanlar, önce uçakla Ankara Esenboğa Havalimanı’na, sonrasında da 200 km sürecek Bolu yolculuğuna hazır olmalılar. Şehir merkezinden Kartalkaya kayak merkezine yolculuk, yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Kartalkaya’ya Bolu merkezden taksiyle de çıkabilirsiniz. İstanbul üzerinden uçakla gitmek isteyenler Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bolu merkezine yine 200 kilometre sürecek bir yolculuk yapacaklar.

Kartalkaya ile bazı merkezlerin uzaklıkları şöyle:

* İstanbul – Kartalkaya: 295 km’dir ve yaklaşık 4 saat sürmektedir.

* Ankara – Kartalkaya: 190 km’dir ve yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.

* İzmir – Kartalkaya: 645 km’dir ve yaklaşık 8 saat sürmektedir.

* Kocaeli – Kartalkaya: 205 km’dir ve yaklaşık 2 buçuk saat sürmektedir.

* Bursa – Kartalkaya: 285 kilometredir ve yaklaşık 3 buçuk saat sürmektedir.

Kartalkaya’nın içinde ulaşım imkanı yoktur. Çünkü her yer kayak pistlerine çıkar. Ancak il merkezinde civardaki doğal güzellikleri ziyaret etmek isteyenler için, minibüsler ve halk otobüsleri bulunmaktadır. Ayrıca Kartalkaya Kayak Merkezi'ne Bolu'dan taksi ile ulaşım imkânı da mevcuttur.

sucuk-ekmekb.png

Kartalkaya, Bolu’ya bağlı bir belde olduğu için sadece kayak değil aynı zamanda lezzetin de merkezi konumundadır. Bölgede yetişen aşçıların tarihi Osmanlı İmparatorluğu’na kadar uzanır. Ama bu bölgeye gelen herkesin ilk tattığı lezzet, özellikle akşamları kurulan mangal sofralarında pişen sucuk-ekmektir. Burada hem Kartalkaya’da hem de çevredeki kültür turizm gezilerinde olmazsa olmaz lezzetlerden biri de, tereyağında pişirilen alabalıktır.

Kartalkaya’da tadacağınız diğer Bolu lezzetleri; yayla çorbası, tarhana çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavıdır. Tatlı seçenekleri ise kabak hoşafı, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, kara kabak tatlısı, palize, saray helvası, Bolu Beyi tatlısı, Mudurnu baklası ve uğut tatlısıdır.

Popüler restoranlar

Kartalkaya’da her yerde lezzetli yemek yemek mümkündür. Otellerin restoranları yöresel lezzetlerle birlikte dünya mutfağından da örnekler sunmaktadır.

Akvaryum ve Çam restoran: Ev yemekleri ile eşsiz lezzetler sunar

Köroğlu Konağı: Bölgenin en eski mekânlarında olan restoranda, öncelikle alabalığın tadına bakmalısınız.

Villa Neva: Organik sebze ve meyvelerle hazırlanan bir kahvaltıyla güne başlamak için idealdir.

Drop: Akşamları barbekü partilerinin değişmeyen adresidir.

Beeves: Kovboy şapkalı garsonların servis yaptığı restoranda Amerikan usulü steak yiyebilirsiniz.

Özcan Dağ Evi ve Alabalık- Et Mangal: Sarıalan bölgesinde bulunan restoran adından da anlaşılacağı gibi et ve balık müdavimlerinin değişmeyen adresidir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Kartalkaya’da gece hayatı otellerin restoran ve barlarında yaşanır. Hemen her akşam eğlenceler, partiler ve dans geceleri düzenlenir. Ünlü DJ’ler performanslarını sergiler. Canlı müzik ve özel günlerdeki konserler, diğer seçeneklerdir. Otellerin bulunduğu meydandaki Cafe Society, eğlence arayanların buluşma noktasıdır. Ancak buraya gidenlerin değişmeyen ritüeli, otellerdeki şöminenin etrafında sıcak şarap içip sohbet etmektir.

Snow Fest (Ocak-Şubat)

Ice Fest (Ocak-Şubat)

Rossi Fest (Mart)

Dünya Snowboardçılar Günü (30 Aralık)


Şehir merkezinde, hediyelik eşya, süs eşyası, takılar ve özel objeler bulabilirsiniz. Tekstil ürünleri de seçenekler arasında. Ama Kartalkaya’ya gidenlerin öncelikli tercihi Bolu çikolatası, çam kolonyası, çam balı, fındık şekeri, kabaklı gözleme, Bolu’nun yöresel tereyağı ve kaymağıyla, Mudurnu’nun köpük helvası ve saray helvası oluyor.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 444 26 58