Kartalkaya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

kartalkaya-ulasim.jpg

Köroğlu Dağları’nın zirvesinde yer alan Kartalkaya kış turizminin önde gelen kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Bolu ili sınırları içerisinde bulunan Kartalkaya’da oteller 2.000 metre yükseklikte yer alırken zirvenin yüksekliği 2.200 metreyi bulur. Yıl içinde yerli ve yabancı misafirlerin uğrak noktası olan Kartalkaya hem kış hem de doğa sporlarının merkezi konumundadır. İstanbul ve Ankara’ya olan yakınlığı sayesinde hafta sonları kayakseverlerin akın ettiği Kartalkaya uluslararası standartlara uygun olarak yapılmış pistleri, lüks ve konforu bir araya getiren otelleri ile ülke turizmine de önemli bir katkı sağlamaktadır.

Kartalkaya’nın tarihi 50 yıl öncesine dayanmaktadır. O yıllarda sadece kartalların meskeni olmasından ötürü Kartalkaya ismi verilen bölgeye ilk otel inşaatı 1970’lerin sonunda yapılmıştır. Uludağ Kayak Merkezi’ne alternatif olması için hızla çalışmalara başlanan Kartalkaya’ya yatırımlar birbirini izlemiş, yollar açılmış, oteller ve pistler inşa edilmeye başlamıştır. Binlerce çam ağacı dikilerek etrafı yemyeşil hale getirilen Kartalkaya halen zirvenin yükselen yıldızlarından biridir. Bolu - Kartalkaya arası yaklaşık 38 kilometredir, özel aracınızla merkezden Kartalkaya’ya 45 dakikada ulaşabilirsiniz. İstanbul - Kartalkaya arası 295 kilometredir, kendi aracınızla gelmek isterseniz yolun durumuna da bağlı olarak 3,5 saatte zirveye ulaşabilirsiniz. Ankara - Kartalkaya arası ise 190 kilometredir. Araçla kayak merkezine yolculuk 3 saate yakın sürer. Kartalkaya’ya toplu ulaşım bulunmamaktadır. Aracınız yoksa taksi ile veya transfer araçları ile zirveye ulaşım sağlayabilirsiniz. Özellikle hafta sonları Kartalkaya yolu bir hayli kalabalık olmaktadır. Bu nedenle yola erkenden çıkmanızı tavsiye ederiz.

Kartalkaya’yı diğer kayak merkezlerinden ayıran en önemli unsur kar kalınlığıdır. Zaman zaman iki metreyi bulan kar kalınlığı ile kar sporları için avantaj sağlayan Kartalkaya kayak merkezinde kayak için en uygun dönem aralık - mart ayları arasındadır. Kartalkaya otelleri bünyesinde iki adet ana kayak alanı ile birlikte eğim ve zorluk derecelerine sahip 21 adet pist bulunmaktadır. Toplam pist uzunluğu ise 40 metredir. Kartalkaya Kayak Merkezi’nin bir diğer avantajı pistlerin doğrudan güneş alması ve sert esen kuzey rüzgârlarından etkilenmemesidir. Kar taneleri uzun süre kuru kalabildiği için bu durum kayak sporunu olumlu etkiler. Kayak merkezinde her seviyeye uygun pist seçeneği mevcuttur. Pistlerin yüksekliği 1.800 metre ile 2.200 metre arasında değişmektedir. Köroğlu Dede Pisti’nin uzunluğu 1.550 metreyi bulurken eğimi yüksek ve dar bir pist olduğu için orta ve ileri düzey kayakçılar için uygundur. Resul Dede, Çanak, Kazankaya pistlerinin uzunluğu ortalama 600 metredir. Eğer kayak sporuna yeni başlıyorsanız bu pistlerde pratik yapma şansı bulabilirsiniz. Daha önce hiç kayak deneyimi olmayanlar 100 metre uzunluğundaki Baby Lift Pisti’ni de tercih edebilirler. Kartalkaya’da yoğun sis ve kar yağışına karşı her türlü önlem alınır. Donanımlı arama kurtarma ekipleri ve sağlık personelleri sezon boyunca burada görev almaktadır.

Kartalkaya’nın bir diğer avantajı da açık havada buz pateni yapma imkânı sağlamasıdır. Kayak yapmak istemeyenler için oldukça keyifli bir alternatif olan buz pistinde hünerlerinizi sergileyebilirsiniz. Pistten paten kiralayabileceğiniz gibi dilerseniz buz pateni eğitimi de alabilirsiniz. Kartalkaya Kayak Merkezi’ne günübirlik gidebileceğiniz gibi birbirinden lüks ve konforlu otellerde keyifli bir kış tatili geçirebilirsiniz. Dağ ve orman manzaralı odanızda güne başlayabilir, dünya mutfaklarının eşsiz lezzetlerini tadabilir, SPA ve özel ısıtmalı havuzlarda yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Üstelik Kartalkaya Kayak Merkezi’ndeki otellerde konakladığınızda kayak pistlerinden de ücretsiz yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz. Akşamları çılgın gece hayatını da unutmamak lazım. Kartalkaya otellerinde gündüz kayak ve snowboard ile kış sporlarına doyarken akşamları DJ performansları ile kesintisiz eğlence sizleri bekliyor. Birçok otel müşterilerine özel etkinlikler ve partiler düzenlerken müzik sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Bütçe dostu bir konaklama seçeneği düşünüyorsanız Kartalkaya’ya sekiz kilometre uzaklıkta bulunan Sarıalan Yaylası ve çevresindeki tesisleri de tercih edebilirsiniz. Buradaki tesislerin büyük çoğunluğu bungalov evlerden oluşuyor. Doğa ile iç içe bir tatil yapabilir, bembeyaz karlar arasında yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Tanıtım Videosu: 

Yorumlar

22 Haz 2024, Cumartesi - 00:53
Merhaba, makale içerisindeki görsel Kartalkaya ya ait değil Uludağın 2. hoteller bölgesine aittir. Sevgiler :)