Google+

Hasankeyf

Hasankeyf - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon2℃
 • Şubweather-icon3℃
 • Marweather-icon7℃
 • Nisweather-icon13℃
 • Mayweather-icon17℃
 • Hazweather-icon24℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon24℃
 • Ekiweather-icon17℃
 • Kasweather-icon11℃
 • Araweather-icon5℃
Nüfus: 6.374 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal İklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

Hasankeyf Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hasankeyf, Batman'a bağlı, iki yakasını Dicle'nin ayırdığı tarihi bir ilçedir. İnsanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezopotamya bölgesinde yer almaktadır. Tam ortasından Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya uygun coğrafi yapısı ve mesken olarak kullanılan binlerce mağarasıyla çağlar boyu stratejik önemini korumuştur. Kayalara oyulmuş evleri nedeniyle, Süryânice Kifo, yani “kaya” kelimesinden türetilen Kifos ve Cepha/Ciphas isimleriyle söz edilen şehire; Arapça’da "Mağaralar Şehri" ya da "Kayalar Kenti" anlamına "Hısn-ı Keyfa" denilmiştir. Kent Osmanlılar’ın yönetimine geçtikten sonra Hısnıkeyf denilmiş, sonrasında halk arasında Hasankeyf’e dönüşmüştür. Ancak kent için başka adların da kullanıldığı bilinmektedir.

Hasankeyf’in ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak şehir ve onu çevreleyen binlerce mağara, insanların çağlar öncesinden buraya yerleştiğini göstermektedir. Mevcut bilgilere göre, Hasankeyf kalesinin kurulması, M.S. 4. yüzyıla rastlar. Bizans İmparatoru Konstantinos, 4. yüzyılın ortalarında Diyarbakır çevresini ele geçirmiştir. Bölgeyi korumak amacıyla da, iki tane sınır kalesi inşa ettirmiştir. Bu iki kaleden biri, Hasankeyf Kalesi’dir. Kale, Sasaniler’e karşı siyasi bir önem kazandıktan sonra, daha sağlam bir şekilde yeniden güçlendirilmiştir.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Batman ilindeki en önemli eserler Hasankeyf’te bulunmaktadır. Tarihi boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Hasankeyf’te bu sayede pek çok medeniyetten sayısız kalıntı bugüne ulaşmıştır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Hasankeyf Mağaraları, Küçük Kale, Koç Camii, Kızlar Camii.

Ulu Camii

6318 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ulu Camii

14. yüzyılın başlarında yapılan camii (T) planlı şemaya sahiptir. Günümüze ulaşan kalıntılar, İmam Abdullah'ın Türbesi’nin çevresinde inşa edildiğini göstermektedir. Dikdörtgen bir avlunun çevresinde yer almaktadır. Kuzeyde tromplu kubbeyle örtülü türbe, kuzeydoğuda ise kare planlı kule yer almaktadır. Türbe ile kule arasındaki tonozlu kapı girişinin kanatları, ahşap oymadır ve bu kapıdaki ince işçilik 15. yüzyıl özelikleri taşımaktadır. Güneydeki uzun dikdörtgen mekânın ise mescid olduğu tahmin edilmektedir.

-

İmam Abdullah Zaviyesi

5518 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İmam Abdullah Zaviyesi

Hz. Muhammed (Sav)'in amcası Cafer-i Tayyar'ın oğlu olan İmam Abdullah'a ait olan zaviye, Dicle Nehri'nin kuzeyinde yer almaktadır. İmam Abdullah Zaviyesi, her yıl Haziran ayında özellikle yerel halk tarafından ziyaret edilmektedir.

-

Zeynel Bey Kümbeti

5618 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Zeynel Bey Kümbeti

Kentin kuzeybatısındaki Kümbet’in girişinin üzerinde bulunan çini yazıtta, 1473’teki Otluklubeli Savaşı’nda ölen Zeynel Bey'e yapıldığı, mimarının ise Abdurrahman Oğlu Pir Hasan olduğu yazılıdır. Altta mumyalık, üstte de ana bölümden oluşan kümbetin en önemli özelliği, yörede taş kullanılan yapıların aksine, taş üstüne tuğla kaplama ile inşa edilmiş olmasıdır. Gövdenin tamamı ve kubbe, geometrik motifli sırlı tuğlalarla kaplıdır. Mimarının bilinmesi bir diğer önemli özelliğidir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Hasankeyf Batman-Mardin ve Batman-Şırnak karayolları üzerinde yer almaktadır. Önemli bir geçiş noktasında bulunan kentin denizden yüksekliği 520 metredir. İlçe, güneyinde Midyat sıra dağları, kuzeyinde de Raman sıra dağlarının bulunduğu bir vadide yer almaktadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

6.jpg

Coğrafi görünümünden de anlaşılacağı gibi Hasankeyf’te karasal iklim görülür. Ancak bölgeye hayat veren Dicle Nehri, yörenin iklimini de etkilediğinden, yaz ayları sıcak ve kurak, kış ayları ise yağışlı ve soğuk geçmektedir. Dicle, yağışlardaki ve buharlaşmadaki mevsimlik dalgalanmalardan etkilendiği için, kış mevsiminde su seviyesi genellikle yüksek, yazları ise düşüktür. Sonbahar, kış ve ilkbaharda çok canlı bir görünüme sahip olan Dicle, yaz aylarında suyun çekilmesiyle bu görüntüyü kaybeder.

Hasankeyf’te sıcaklıkların yüksek olmasının bir nedeni de, çöl rüzgârlarının etkili olmasıdır. Ortalama sıcaklık 25 derece olsa da, yaz aylarında en yüksek ortalama ısı 40-43 dereceleri bulur. Kış mevsiminde bu değer, 6-8 dereceye düşer.

Hasankeyf'e tarihi ve turistik bir gezi yapmayı planlıyorsanız, Hasankeyf otellerinin birinden rezervasyon yaptırmalısınız. Çünkü burada otel sayısı oldukça azdır. Lüks otel sayısı ise daha azdır. Hasankeyf'te butik otellerde de konaklayabilirsiniz. Bu oteller genellikle oda kahvaltı hizmeti vermektedir. Hasankeyf'teki otellerin en önemli özelliği, gezilecek yerlere yakın olmalarıdır. Özetle sınırlı sayıda ama her bütçeye uygun konaklama tesisi bulunmaktadır.

Hasankeyf’e hem havaalanından servisler aracılığıyla, hem de otogardan kalkan otobüslerle ulaşmak mümkündür.

Hasankeyf mutfağının en önemli lezzetleri, bol yağlı et yemekleri, hamur işleri, yöreye özgü çorbalar, tiftik kıçıl denilen ve çamurdan yapılmış ocaklarda pişirilen tandır ekmeği ve taş ekmeği Hevra’dır.

Popüler restoranlar

Yol Geçen Hanı: Adını doğal bir mağaradan alan Yolgeçen Hanı, taştan yapılmış Hasankeyf Kalesi’nin altında bulunmaktadır. Dicle Nehri tarafından girilen mağaranın içinde kaleye çıkmak için gizli bir yol bulunmaktadır. Yemekleri çok iddialı olmasa da atmosfer ve güler yüz, burayı tercih edilen bir mekân kılıyor.

Cercis Murat Konağı: Mardin’deki tarihi binada hizmet veren restoranda; Kişk Çorbası, Sembusek (Kapalı Lahmacun), İkbeybet (Haşlanmış içli köfte), Irok (Kızartılmış içli köfte), Kiliçe (Mardin Çöreği) yerel lezzetlerin ilk başta gelenleridir. Mezopotamya ovasının manzarası eşliğinde tadılan lezzetler, burayı şehrin en iddialı mekânlarından yapmaktadır.

Gelüşke Hanı: Kuyumcular Çarşısı’nın devamındaki tarihi yapıda hizmet veren restoran Midyat’ta bulunmaktadır. Menüde her türlü kebap çeşidi yer almaktadır.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Hasankeyf’te çok hareketli bir gece hayatı yoktur. Otellerin barlarında hoşça vakit geçirebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Ama akşam saatlerinden itibaren ışıklandırılan Hasankeyf’in manzarası görülmeye değerdir.

Hasankeyf Kültür Sanat Festivali (Eylül-Ekim)

956630dsc_0120.jpg

Hasankeyf'te halen 3-4 kadar dokuma tezgâhı vardır. Bu tezgâhlarda üretilen ve çok nadir bulunan “Cav-Mebrum” adındaki şeffaf kumaştan bulabilirseniz, sakın kaçırmayın. Bunun dışında, geleneksel el oyası ve kilimler, ayrıca yöresel gümüş işler; Hasankeyf’te alışverişin olmazsa olmazları. Özellikle el dokuması tiftik battaniye, yün örgü işi, heybe, iğne oyası, kanaviçe üzeri nakış, keçe ve motifli yün çoraplar; ayrıca ahşap el sanatı olarak minyatür beşik, havan ve keklik kafesi gibi ürünler diğer seçenekler arasında yer almaktadır.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: (0-488) 213 27 59

Turizm Danışma Servisi: (0-488) 212 07 18