Google+

Sapanca

Sapanca05:43 AM
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 40.045 Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası / İklim: Sıcak ve Ilıman / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

Sapanca Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

Sakarya’ya bağlı şirin bir ilçe olan Sapanca, şehrin batı sınırında yer almaktadır. Günümüzde sakin ve saklı bir cennet olarak nitelendirilen Sapanca, esasen derin bir tarihe sahiptir. Tarihte Sapanca’dan ilk bahsedilen zamanlar MÖ 1200 yıllarına dayanır. O dönemlerde bilinen ilk yazılı belgelere göre Frigyalılar bölgeye gelmiştir. Bu şehrin bir yerleşim yerine dönüşmesi ise MS 378 yılında Britinya Krallığı’na dayanır. Bilindiği üzere kuzeydeki Rumların etkisiyle 391 yılında bölgede bulunanlar, Lazca bir kaynakta bu yerden Siphonensis Lacus adıyla bahseder. Bölgede Bizans hakimiyeti sürerken adı Doğu Roma İmparatorluğu tarafından Buanes, Sofhan ve Sofhang adlarıyla tanınmıştır.

Sapanca’nın Türkleşmesi, 1075 yılında Anadolu Selçuklu Devleti’nin buraya gelerek bölgeye Ayan ve Ayanköy adlarını vermesiyle başlar. Ancak Haçlı Seferleri sırasında bölge yeniden Bizanslılara geçer. 1640 yılında Evliya Çelebi, kasabadan geçerken aldığı notlarda buranın aslen orman ve çalıları temizleyen ihtiyarın adından Sabancı Koca olduğunu, sonrasında Kanuni Sultan Süleyman devrinde bu köyün bir kasaba haline dönüştüğünü yazar. Bu nedenle zamanla Sabancı Koca yerleşim yerinin adının zaman içinde söyleme kolaylığıyla Sapanca’ya dönüştüğü düşünülür.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Sapanca, doğal güzellikleriyle herkesi etkisine alan şehirlerin arasına sıkıştırılmış bir cennet gibidir. Doğası, havası, yeşillikleri, gölü ve tepeleriyle Sapanca herkese huzur vadetmektedir. Buraya geldiğinizde doğanın tadını çıkarabilmenizin yanı sıra, gezilip görülecek tarihi yerler bulabilirsiniz. Ayrıca Sapanca’nın etrafında yer alan birbirinden güzel köyler de ziyaret edilebilir.

Sapanca, Marmara Bölgesi sınırları içindeki Sakarya ilinin güneybatı kesiminde yer almaktadır. Bölge, Sapanca Gölü’nün güneyinde konumlanmıştır. Sınırları Köroğlu Dağları üzerine doğru uzanmaktadır.

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sapanca’ya gitmek için en uygun zamanlar ilkbahar ve yaz geçişi aylarıdır. Kış soğuğunun çözülüp hafif yağmurun ve güneşin etkisiyle bitkilerin yeşerdiği zamanlarda Sapanca’nın güzellikleri uyanmaktadır. Bu zamanlarda göl kenarında keyifli vakitler geçirerek doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz. Özellikle nisan aylarından itibaren Sapanca’da dinlenme yerleri için de sezon açılır. Yaz aylarında da gerek göl başında dinlenmek, gerek balık tutmak gerekse ailece eğlenip piknik yapmak için çevre illerden Sapanca’ya akın akın misafir gelir. Özellikle haziran-eylül arasında hafta sonları Sapanca yoğun olur. Elverişli ve sizi bunaltmayacak iklim özelliklerinin görüldüğü bu zamanlarda şehir ziyaret edilebilir.

Sapanca’ya karayolu üzerinden ulaşım kolaylıkla sağlanabilir. İstanbul-Ankara otoyolu üzerinde bulunan merkeze Sapanca gişelerinden 1.5 saatte, Ankara gişelerinden 3 saatte ulaşılır. Özel araç tercih etmeyenler için pek çok şehirden Sapanca’ya otobüs bulunur.

Demiryolu ile de Sapanca’ya ulaşım mümkündür. Adapazarı ekspresinin sık seferlerinden size uygun olanı ile kolay ve hızlı bir şekilde bölgeye gelebilirsiniz.

Sapanca’da Nerede Kalınır?

Görenleri doğasıyla kendine hayran bırakan küçük ama huzur dolu Sapanca’da konaklamak için pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, Sapanca altmışın üzerindeki tesisiyle her bütçeye uygun kalacak yere sahiptir. Sapanca’ya son dönemde Arap turistler akın ettiği için konaklama yerlerinde de fiyatlar buna paralel olarak artmıştır. Bu nedenle özellikle gideceğiniz tarih belli ise, bir de daha lüks bir otel tercihiniz varsa erken rezervasyon yapmanız sizin için faydalı olacaktır.

Şehir merkezindeki pansiyonların ve bir ya da iki yıldızlı otellerin fiyatları düşük bütçeli misafirler ya da kısa süreli konaklama tercih edenler için oldukça uygundur. Aynı zamanda merkezden çıkıp kolayca etrafta gezinme imkanı da olan bu yerlerde, odalar da genel olarak konforlu, temiz ve özenlidir. Sapanca’da her ne kadar otel fiyatları sezona göre değişkenlik gösterse de her bütçeye uygun konaklama yeri bulabilirsiniz.


Sapanca Otel Önerileri

En Uygun Fiyatlı Sapanca Otelleri

XrsmXbjQx5.jpg

Sapanca’da ulaşım genel olarak özel halk otobüsleri ile sağlanır. Otobüsler düzenli olarak belli bir rota çerçevesinde hizmet vermektedir. Düzenli aralıklarla da duraklar mevcuttur. Sapanca içerisinde çok yoğun bir nüfus olmadığı için de otobüsler genellikle tenhadır.

Bunun haricinde sizin için minibüsler de pratik ve sefer anlamında kolaylıkla erişebileceğiniz bir seçenek olacaktır. Minibüsler yoğun olarak şehirde bulunur ve otobüs beklemekle zaman kaybetmek istemediğinizde ya da ara bir yerdeyseniz elinizi kaldırdığınızda her yerde durur ve sizi gideceğiniz istikamete ulaştırırlar.

Aynı zamanda taksiler de şehir içinde yaygın olarak bulunmaktadır. Güvenli bir şekilde taksilerle yolculuk yaparken kısa mesafeler olduğu için çok yüksek fiyatlar da ödemezsiniz. Otobüs ve minibüs fiyatları mesafeye göre değişkenlik gösterir. Bu küçük şehirde ulaşım oldukça ucuzdur. Nüfusun fazla olmaması dolayısıyla da trafik oldukça akıcıdır. Sapanca’nın doğal güzelliklerini kendiniz keşfetmek isterseniz, şehirden araç da kiralayabilirsiniz.

Sapanca’da Gece Hayatı

Sakin ve huzurlu bir ortam arayarak şehir stresinden kaçan insanların bir araya geldiği Sapanca, gece hayatı açısından çok hızlı bir tempoya sahip değildir. Genellikle dingin geçen geceler, bazı otellerin ve mekanların düzenlediği etkinlikler ile renklenmektedir.
Öncelikle göl çevresindeki restoranlarda, Türk müzikleri eşliğinde gecenizi dostlarınızla bir arada keyifli bir şekilde geçirebilirsiniz. Eşsiz ve cıvıl cıvıl doğasıyla gün boyu içinizi neşe ile dolduran Sapanca, gece itibari ile de güzel ışıklandırmalarıyla size ayrı bir mehtap manzarası sunacaktır.
 

925480d49a7bb7aa44442037e1086f4d.jpg

Sapanca, küçük bir yerleşim yeri olsa da, festival bakımından zengin bir yerdir. Belediyenin de katkılarıyla yılın farklı zamanlarında bölgede birçok turistin sempatisini kazanan festivaller düzenlenmektedir.

Kırkpınar El Sanatları Festivali: Temmuz ayının son haftası gerçekleştirilir.

Kırkpınar Yaz Festivali: El sanatları festivalinin peşi sıra ağustos ayının ilk haftası düzenlenir.

Uluslararası Sapanca Şiir Akşamları: Yabancı ve yerli pek çok turistin katılımıyla gerçekleştirilir. Haziran sonu düzenlenir.

Sapanca Soğucak Yayla Şenlikleri: Havaların ısınmasıyla birlikte temmuz ayının ortasında düzenlenen bir festivaldir.

Uluslararası Halk Oyunları Festivali: Mayıs ayının ikinci haftasında düzenlenen bir folklor festivalidir.

Geyve Kiraz Festivali: Haziran ayının ikinci haftasında düzenlenen yöresel bir festivaldir.

Sapanca’da Alışveriş

Sapanca, alışveriş konusunda her ne kadar alışveriş merkezlerinde standart ürünler sunsa da, aslen doğal ve el yapımı ürünleriyle turistlerin dikkatini çekmektedir. Sapanca’da alışveriş yapmak isteyen turistler için birçok seçenek mevcuttur. Yörede yapılacak alışveriş ürünlerinin başında kilim, hasır ve çömlek gelmektedir. Adapazarı Sapanca’da, kadınlar el dokuması kilimler üretmekte ve bunları satışa sunmaktadır. Otantik desenlerin işlendiği bu pratik ve hafif kullanımlı kilimler, evinize şıklık katacaktır. Hasır ürünler de yine yöreden satın alabileceğiniz sabun, yumurta gibi ürünleri saklayabileceğiniz sepetler, raflar gibi seçenekli şekillerde üretilmişlerdir.

1 Ocak Yılbaşı Tatili

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

*Yukarıdaki tarihler 2017 yılına aittir. Tarihler yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155