Google+

Karaman

Karaman - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon2℃
 • Marweather-icon6℃
 • Nisweather-icon11℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon19℃
 • Temweather-icon22℃
 • Ağuweather-icon22℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon12℃
 • Kasweather-icon7℃
 • Araweather-icon3℃
Nüfus: 184.493 / Dil: Türkçe / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

karaman.jpg

İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Karaman, 8.924 kilometrekarelik bir alana konumlanmıştır. Batı ve kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, güneybatısında Antalya illeri ile çevrilidir. İç Anadolu’nun temel iklim yapısına sahip olan Karaman, yazları sıcak ve kurak kışları soğuk ve kar yağışlı olan karasal iklim yapısına sahiptir. Türkiye'nin her yeri gibi burası da birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Karamanın ilk kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte yapılan arkeolojik kazılar neticesinde önemli bir yerleşim bölgesi, ticaret ve kültür merkezi olduğuna dair belgeler bulunmuştur. İl, Hititler zamanında bir askeri bölge ve ticaret merkezi olmuş daha sonra Frigya ve Lidyalıların egemenliğine geçmiş, M.Ö. 322’de Yunan Kralı Perdikkos ve Filippos'un işgaline ve talanına uğramıştır. Karamanoğulları Anadolu Selçuklu Devleti’nin zayıflamasından ve yıkılmasından sonra bağımsızlıklarını ilan edip Karamanoğlu Devleti’ni burada kurmuşlardır.

Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi pek çok Türk büyüğünün yetiştiği bu şehir ve yöresi; mağaraları, yeraltı şehirleri, inanç merkezleri gibi önemli turistik değerlere sahiptir. Topraklarının yüzde 30'u tarım arazisi olan Karaman, sanayiden daha çok tarıma dayalı ekonomik faaliyetler ile gelişmiştir. Şehir, İmalat-gıda sanayisinin alt grubu olan bisküvi ve bulgur sanayisinde ülke üretiminde önemli bir yere sahiptir. Türkiye bisküvi üretiminin yaklaşık üçte biri, bulgur üretiminin ise yüzde 20’si Karaman’dan karşılanmaktadır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Kazım Karabekir, Kemal Reis, Mevlana, Şair Ayni gibi pek çok Türk büyüğünün yetiştiği bu şehirde eşsiz mimari eserler, kaleler, türbeler, camiler, kiliseler ve manastırlar bulunmaktadır. Bunların yanında Karaman'a gelip de Yunus Emre’nin Türbesi, Otantik Taşkale kasabasını görmeden gitmemenizi tavsiye ediyoruz.

Gezilecek diğer yerler: Değle Ören Yeri, Binbir Kilise, Gökçeseki Ören Yeri, Aktekke Camii, Dereköy Fisandon Kilisesi, Manazan Mağaraları, Ermenek Kalesi, Madenşehir Örenyeri, Mennan Kalesi, Karaman Müzesi, Ermenek Çayı, Hatuniye Medresesi, Hürrem Dayı Evi, Taşkale Tahıl Ambarları.

İncesu Mağarası

3110 Ağu 2016Gezilecek Yerler

İncesu Mağarası

Taşkale Köyü’nün yakınlarında bulunan mağara yatay bir yapıya sahiptir. Özellikle damlataşı bakımından oldukça zengindir. Çok yağışlı dönemlerde küçük bir yeraltı nehrine dönüşmektedir.

-

Karaman lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Nadir Hotel, Grand Karaman Spa&Otel, Demosan Hotel. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Nas Hotel, Aygun Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Karaman aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ermenek Vadisi

2710 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Ermenek Vadisi

Göksu Nehri'nin en büyük kolu olan Ermenek Çayı'nın oluşturduğu Ermenek Vadisi, Karaman ve Mersin'in ortasında Orta Toros Dağları'nda, Taşeli Platosu'nun kuzeyinde bulunmaktadır. Bu derin vadide kireçtaşı yapısından dolayı pek çok mağara bulunmaktadır. Vadi, birçok yerli ve yabancı turistin ilgi odağıdır.

-

Karabaş Veli Külliyesi

2410 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Karabaş Veli Külliyesi

Karaman merkezde Siyahser Mahalesi’nde yer alan bu külliye Karamanoğlu döneminde inşa edilmiştir. Külliye cami, imaret ve türbeden oluşmaktadır.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Dağlık ve engebeli bir araziye konumlanmış olan Karaman, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Batı ve kuzeyinde Konya, güneyinde Mersin, güneybatısında Antalya illeri ile çevrilidir.

Geolocation

Karasal iklimin egemen olduğu Karaman yazları sıcak ve kurak; kışları soğuk ve kar yağışlıdır. Bu nedenle Karaman’a turizm amaçlı seyahat edecekler için ilkbahar ve sonbahar aylarında gidilmesi önerilir.

16333.jpg

Karaman’a demiryolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. İç Anadolu Bölgesi’ni, Akdeniz Bölgesi’ne bağlayan transit geçiş yeri konumunda olan Karaman'a tüm bölgelerden otobüs seferleri düzenlemektedir. Otomobil ile seyahat edecekler için il merkezine Ankara 363 kilometre, İstanbul 772 kilometre, Konya 105, kilometre, Mersin 236 kilometre uzaklıktadır. Demiryolu tercih edecekler için İzmir, İstanbul ve Adana istikametinde Kurtalan'a kadar ulaşım imkânı bulunmaktadır. İl üzerinden Toros Ekspresi, Mavi Treni ve Posta Ekspresi geçmektedir.

Karaman merkez ilçede 3, 4 yıldızlı oteller ve pansiyonlar bulunmaktadır. Ayrıca merkezde ve ilçelerde yöresel, otantik evlerde de konaklamanız mümkündür.

Karaman onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Karaman Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Karaman Otelleri

En Uygun Fiyatlı Karaman Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Karaman Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Karaman Otelleri

Karaman’da şehir içi ulaşım halk otobüsleri, minibüsler ve taksiler ile sağlanmaktadır. Mesafelerin yakın olması nedeniyle merkezde yaya olarak da gezebilirsiniz. Şehir içi otobüsleri hakkında detaylı bilgiye bu linkten ulaşabilirsiniz.

510fcc5cf7bd1e154456492c.jpg

Tarımsal üretimin fazla olması nedeniyle Karaman mutfağı genel anlamda tahıl ağırlıklıdır. Yöresel lezzet bakımından arabaşı çorbası, calla, gılan böreği, guymak, zülbiye, batırık, zerde, palize ve elma tatlısı yörenin kendine has yemekleridir.

Popüler Restoranlar

Mim Lokantası: Sade bir iç görünümü olan restoran, özellikle kuzu kavurması ile meşhur. Şehir merkezinde Samkapı Caddesi üzerinde bulunmaktadır.

Çankaya Kebap: Karaman usulü kebap ve yöresel yemekleri tavsiye edilmektedir.

Eredem Park: Zengin menüsü ve uygun fiyatlarıyla dikkat çeken restoran Karaman merkezde Külhan Mahallesi İsmet Paşa Caddesi’ndedir.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Karaman'da renkli bir gece hayatı tam anlamıyla bulunmamaktadır. Fakat fasıl ya da gece kahveleri gibi dostlarınızla vakit geçirebileceğiniz yerler mevcuttur. Bunlardan bazıları; Kahverengi Nargile & Cafe, Kervan Osmanlı Kahvesi, Karaman Yıldız Gazinosu’dur.

Karaman Festivaller

· Başyayla Kiraz Festivali (Başyayla / 29 Haziran) Kiraz yetiştiriciliğinde Türkiye’nin birinci sırada olması ve Karaman’da da Başyayla ilçesi başta olmak üzere iklim ve toprağın üretime uygun olduğu bölgelerde kiraz yetiştiriciliğinin, çiftçilerin esas geçim kaynağını oluşturması kiraz festivali sayesinde vurgulanır.

· Çiçek Hasat Etkinlikleri Kardelen Festivali (Sarıveliler / Haziran) Karaman'ın Sarıveliler ilçesinde Kardelen, Karçiçeği, Sıklamen çiçeklerinin yetiştirilmesi, ihracatının geliştirilmesi amacıyla hasat şenlikleri düzenlenmektedir. Böylece nesiller boyu çiçek hasatının sürdürülmesi amaçlanmaktadır.

Nakış ve oya işçiliği ile ün yapmış özellikle ağaç oyma işçiliği, marangozluk, mobilyacılık gibi faaliyetlerin görüldüğü Karaman'da dostlarınız için alabileceğiniz hediyelikler arasında Taşkale, Şirvan, Koraş halısı ve el sanatı ürünleri vardır. Bu gibi ürünleri Karaman merkezdeki çarşıdan alabilirsiniz.

Acil Yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155

Belediye: 0338 444 25 70