Google+

Arama formu

SU CENNETLERİYLE DOLU BİR GÜZERGÂH: ERMENEK / KARAMAN

Bu yazı Gezimanya üyesi z.e.deniz oğuz tarafından yazılmıştır. Yazılarınızı sitemizde yayınlamak isterseniz üye olabilirsiniz.

Geçtiğimiz günlerde Karaman dolaylarındaydık. Bu rota içinde özellikle Ermenek'ten bahsetmek istiyoruz.

Karaman

Ermenek konumu ve duruşu itibariyle adeta “Mini Mardin”… Ermenek deyince akla gelenler; Maraspoli, keklik, çağlayan sular, Zeyve, taktak helva, Balkusan.

Karaman-1
Maraspol

Karaman bölgesine uygun ulaşım yollarından biri de havayolu. En uygun fiyatlı uçak biletlerini görmek için tıklayın

Karaman-2
Zeyve

Karaman ş Nadir Otel Business, Demosan Hotel & Spa, New Karaman Hotel, Grand Hotel Karaman, hrinde bir çok konaklama seçeneği var. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Dilkent Otel, Nadir Business Otel, New Karaman Otel. gibi otelleri tercih edebilir ya da en yüksek indirime sahip olanları mereak ediyorsanız Grand Karaman Spa Otel, Nadir Business Otel, tesislerini incelebilirsiniz. Bir de Tatilsepeti.com'un Karaman aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Gökçeseki Ören Yeri kaya mezarlarıyla dikkat çekiyor. Lahitlerin kapakları yer yer tahrip edilmiş, çoğu kayıp ancak ihmal edilmiş müthiş bir antik alan.

Karaman-3

Karaman-4

Komşu köy Kayaönü ise 4 km içeride ve doğal kovuktan buz gibi suların fışkırdığı acayip bir oluşum. 

Karaman-5
Kayaönü

Eskiden dağların yamaçlarına bakan Ermenek, bugün Ermenek Barajı nedeniyle suya bakar olmuş. Teras teras yerleşim mevcut. Birbirine düşkün hemşerileriyle de ünlü. Göçüp gideninden, ilçeye çok sayıda yatırım dönmüş.

Karaman-6
Ermenek Barajı

İlçede Selçuklu mimarisi baskın. Merkez, Tol Medrese ve Maraspoli Mağarası ile bütünleşmiş.

Karaman-7

Maraspoli ki Torosların sularının sızıp devleşip gürlediği, bir kaçak aradığı ve bulduğu noktalardan biri. Mağaranın giriş anahtarı belediyede. Hidroelektrik santrali kurulan ilk su rezervlerimizden biri, bu nedenle Türkiye'de elektriğe kavuşan 3. ilçemiz.

Karaman-8

Karaman-9

Balkusan yolu, film setlerine konu olacak kadar güzel bir vadide ilerliyor. Türkçe’yi resmi olarak ilk kabul eden Karamanoğlu Mehmet Bey'in Külliyesi burada yer alıyor.

Karaman-10
Balkusan Yolu

Bahçesi mezarlık, balbalları çağrıştıran kafa taşları var. Geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiğimiz Moğolistan yolculuğumuzun ardından daha anlamlı hale geldi. Balkusan adının, Moğolistan’da Uygurlara başkentlik yapmış Kara Balasagun’dan gelmiş olduğu fikri yaygın.

Karaman-11

Zeyve, Ermenek’in güneyinde, Yaylapazarı Köyü sınırlarında yer alıyor. Gocayar mevkiindeki blok halindeki peri bacaları oldukça etkileyici. Zeyve Pazarı bir mesire alanı. Hatay-Harbiye’ye benziyor ama çok daha zengin. Şelaleler her yerden fışkırıyor. Buraya anıt çınarlar damgasını vurmuş. En az 500 yıllık olanları var. Onların altında açık hava yaz düğünleri yapılıyor.

Karaman-12

Sağlıklı gezi dileklerimizle,
 
Z.e.d. Oğuz-Kırca
Vedat Kırca