Burgazada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prens Adaları; Burgazada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada, Sedef Adası, Yassıada, Kaşık Adası, Sivriada ve Tavşan Adası olmak üzere toplam 9 adadan oluşur. Burgazada, Marmara Denizi’nde bulunan ve İstanbul’a bağlı olan Prens Adaları’nın üçüncü en büyük adasıdır. Kış sezonunda nüfusu 1.500 civarında olan adanın yaz aylarındaki nüfusu ise 15 bin dolaylarında seyreder. 2 km genişliği vardır ve adanın tek tepesi eski ismi Hristos Tepesi olan Bayrak Tepe’dir. 176 m yükseklikteki Bayrak Tepe, adanın güney kıyısından yükselen dik bir yamacın üstündedir. "Hristos Manastırı" bu tepede bulunmaktadır. Burgazada, Adalar Belediyesi’nin görev sınırları içinde yer alır. Kısaca Burgaz diye de bilinen Burgazada’nın adı Eski Yunancada “kale, burç” anlamına gelen “Pyrgos”tan gelir. Tarihte farklı isimlerle de anılan adanın en bilindik isimleri Antigoni, Castrum, Panarmos’dur. Büyük İskender’in ordularının kumandanı olan General Antigon’un Burgazada’da bir kale yaptırdığı bu yüzden adanın binyıllardır Antigoni adıyla anıldığı da bilinmektedir. Burgazada’nın orman örtüsü 2003 yılında meydana gelen yangın felaketi sonrası tahrip olmuştur. Geçtiğimiz yıllarda belediye ve çeşitli kuruluşların ortak yürüttükleri çalışmalarla yeşillendirilen adada yapılan çalışmalar yavaş yavaş sonuç vermeye başlamış, yanan yerler ağaçlandırılmasıyla adalılar doğaya verdikleri önemi bir kez daha göstermiştir. Çağdaş Türk edebiyatının önemli öykücülerinden Sait Faik Abasıyanık, hayatının bir bölümünü burada geçirmiştir. Burgazada ve Prens Adaları’nın hepsi, O’nun hikâyelerinde önemli yer tutar. Abasıyanık'ın Burgaz'daki evi, Sait Faik Müzesi adıyla günümüzde müzeye dönüştürülmüştür. 1928'de kurulan Burgaz Adası Sanatoryumu, Türkiye'nin en eski sanatoryumlarından biridir. Türkiye’nin ilk özel hayvanat bahçesi de Burgazada’da açılmıştır. Burgazada’nın en eski ve en bilinen plajına vapurdan indikten sonra sola dönerek 10 dakika içinde ulaşılır. Plaja giderken yine solda adanın itfaiyesini görürsünüz. Adanın sol yamacındaki Avusturya Lisesi'ne ait binalarda ise Avusturyalı rahip ve rahibeler yaşamaktadır.

Devamını Oku

Burgazada’da Gezilecek Yerler


 

Burgazada, tarihî yapılarıyla, ibadethaneleriyle, ünlü koylarıyla hem İstanbulluların hem de İstanbul’a gelen turistlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir adrestir. Burgazada’ya gittiğinizde görmeniz gereken en önemli adresleri ve detaylı bilgiyi rehberimizde bulabileceksiniz.
 

Burgazada’da Gezilecek Yerler

Burgazada’nın mutlaka gezmeniz gereken en önemli adreslerini sizin için derledik. Burgazada’daki en önemli turistik noktalar olan Aya Yani Kilisesi, Madam Marta Koyu, Sait Faik Müzesi, Aya Yorgi Manastırı, Burgazada Camii, Bayrak Tepe ve Hristos Manastırı, Kalpazankaya, adanın en önemli lokantası sayılan Barba Yani’yi merak edenler için anlattık. Adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıda mevcuttur.

Devamını Oku

Burgazada Nerededir?

Burgazada, Marmara Denizi’nde bulunan Prens Adaları’nı oluşturan 9 adadan biridir. Ve Kınalıada ile Heybeliada’nın arasında yer alır. Burgazada, Kadıköy’den şehir hatları vapurlarıyla yarım saat mesafede bulunur.

Burgazada’ya Ne Zaman Gidilir?

20160409_173533.jpg

Burgazada’ya dilediğiniz takdirde yılın her günü gidebilirsiniz. Özellikle İstanbullular için hem pratik hem yakın bir kaçış noktası olması sebebiyle Burgazada her daim iyi bir seçenektir. Ancak fırtınalı bir günde adaya gitmeniz veya gitseniz bile adadan dönmeniz pek mümkün olmayabilir, bu yüzden bir gün daha adada konaklamak için bahaneniz olur. Burgazada’ya elbette en çok rağbet bahar ve yaz mevsimlerinde yaşanır. Nisan-mayıs aylarında olduğu gibi haziran-temmuz-ağustos aylarında da çok kişi ister birkaç günlüğüne ister bir haftalığına Burgazada’ya gider. Yazlık evi olan veya sezonluk ev kiralayan ise tüm yazı adada memnuniyetle geçirir. Aynı aylarda çok sayıda yerli ve yabancı turist günübirlik ada seyahati yapar. Zira İstanbul’u gezmeye gelenlerin mutlaka adalara da uğraması gerekir. Yaz aylarında olduğu kadar ılık eylül günleri de Burgazada’ya gitmek için gayet uygundur. Denize girmeseniz bile yazdan kalma bir günü Burgazada’da geçirebilir, deniz kenarında akşam yemeği yiyebilirsiniz. Çok kalabalığın olduğu popüler yaz sezonunu tercih etmeyenlere Burgazada’ya bahar ve sonbahar aylarında gitmelerini öneririz.

Burgazada’ya Nasıl Gidilir?

Burgazada’ya İstanbul’dan denizyoluyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Devlete ait vapur seferlerinin yanı sıra özel ulaştırma şirketlerinin motorlarıyla da Burgazada’ya gidilebilir. İstanbul’un Bostancı, Eminönü ve Kadıköy vapur iskelelerinden kalkan ada vapurlarına binebilirsiniz. Vapur saatleri için İstanbul Şehir Hatları resmi internet sitesine bakmanızı ve kış sezonu ile yaz sezonu için ayrı tarifeler olduğunu hatırlatırız.

Burgazada’da Nerede Kalınır?


 

Burgazada’ya bir haftalığına veya hafta sonu için geliyorsanız ve adada bir yazlığınız yoksa konaklama tesisi bulmanız hiç zor değil. Vapurdan iner inmez göreceğiniz çok sayıda otel size en iyi konaklama seçeneklerini sunacaktır. Bu otellerin çoğunda deniz manzaralı odalar mevcuttur ve siz de erkenden rezervasyon yaptığınız takdirde bu odalardan birinde kalabilirsiniz. Böylece sabah uyandığınızda göreceğiniz ilk şey eşsiz İstanbul manzarası olacaktır. Burgazada’da iskeleye yani ada merkezine yakın bir otelde kalabileceğiniz gibi denize girmek istediğiniz onlarca koydan birine yakın konumlanmış otellerden birini de seçebilirsiniz. Burgazada’daki otellerde sizin ve aileniz için en uygun oteli otel rezervasyon sitelerinden ücretsiz iptal ve/veya kredi kartsız işlem seçenekleriyle ayırtabileceksiniz. Bu otellerin çoğunda restoran ve canlı müzik hizmeti verilir. Sahil yolu boyunca dizilmiş balık lokantalarını tercih etmediğiniz takdirde otelinizin restoranında akşam yemeğinizi yiyip hoş vakit geçirebilirsiniz. Adaya vardığınızda bagajınız ağır ise iskelede yolculara oteline kadar taşıma hizmeti veren kişilerden yardım isteyebilirsiniz. Ancak taşıma ücreti hakkında bu kişilerle önceden anlaşmanızı tavsiye ederiz zira ücret kalacağınız otelin iskeleye uzaklığına göre değişecektir.

Devamını Oku

Burgazada Ada İçi Ulaşım

img_9332.jpg

Burgazada’da kamu hizmeti için kullanılan ve belediyeye ait olan araçlar haricinde motorlu taşıt bulunmaz. Bu yüzden ada içi ulaşım için çok yoğun olarak faytonlar kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra ada sakinleri ve turistler kendilerine ait bisikletlerini kullanıyor veya bisiklet kiralıyorlar. Adayı hakkını vererek keşfetmeniz için size tavsiyemiz ise her daim yaya kalmanızdır. İster adanın tek tepesi olan Bayrak Tepe’ye çıkmak için ister plajlara ve koylara gitmek ve adanın tarihî köşk ve müzelerini görmek için yürümenizi tavsiye ederiz.

Diğer Prens Adaları’nda olduğu gibi Burgazada’da da vapurdan indiğiniz anda ağır at kokusuyla karşılaşırsınız. Bunun sebebi atların faytonlar için kullanılmasıdır. Yine diğer adalarda olduğu gibi bu adada da akülü fayton sistemine bir türlü geçilememektedir ve bu durum hem atların eziyet çekmesine hem de adanın temiz ve sağlıklı bir görünüme kavuşamamasına neden olmaktadır. Size önerimiz atlara yapılan işkenceye ortak olmamanız için ada içi ulaşımda faytonları kullanmamanızdır. Yine de faytonları tercih ederseniz adada gitmek isteyeceğiniz yerin ücretini sürücüyle baştan anlaşmanızı tavsiye ederiz. Böylece turistlerin sıkça başına gelen sorunları tecrübe etmezsiniz. Adanın tepe yerlerine atların çıkamayacağını ve fayton sürücüsünün sizi yüksek ihtimalle yokuşun başında bırakacağını da hatırlatmak isteriz. İşte yine bu sebepten adada en iyi seçenek yaya kalmak ve adayı yürüyerek keşfetmektir.

Burgazada Mutfağı

s-5ebbef3cf66a83ee08b21609ebbb681e3ef5587f.webp

Burgazada’ya piknik için hazırlıklı gelmediyseniz ve karnınız acıktıysa başta balık lokantaları olmak üzere onlarca restoran sizi bekliyor olacak. Daha adaya adımınızı atar atmaz sahilde peşi sıra dizilmiş balık lokantalarını göreceksiniz. Bu lokantalarda çeşit çeşit balık yiyebileceğiniz gibi kebaptan pideye, köfteden dolmaya kadar dilediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Tüm zeytinyağlı yemek çeşitlerini bulabileceğiniz bu lokantalarda dilerseniz midye, kokoreç de yiyebilirsiniz. Rakı-balık sofrası istediğiniz bir akşam ana yemek öncesi dilediğiniz her mezeyi de bulmanız mümkün olacaktır. Sahildeki bu lokantaların çoğunda akşam canlı müzik dinleyebilecek, şarkılara eşlik ederek dost meclisinde hoşça vakit geçireceksiniz. Burgazada’daki bazı otellerin kendilerine ait restoranlarında da akşam yemeği yiyebileceğinizi hatırlatırız. Adanın batısında yer alan Kalpazankaya Lokantası ise Burgazada’nın en ünlü lokantasıdır ve köftesi başta olmak üzere tüm yemekleri sahip oldukları şöhreti hak eder. Lokantanın bulunduğu yerden göreceğiniz manzaraya ise doyum olmaz.

Burgazada’ya iner inmez hemen iskelenin karşısında konumlanan patiseriler adanın en ünlü, en cıvıl cıvıl duraklarındandır. Kendinize bir sandalye bulamasanız dahi bu pastanelere uğramadan ve buranın meşhur börek ve pastalarından yemeden dönmeyiniz.

Burgazada’nın huzur dolu atmosferinde, nefis lezzetlerle dolu bir kahvaltı keyfi de sizi bekliyor olacak. Burgazada’da göreceğiniz her kafe ve çay bahçesi kahvaltı hizmeti verir. Ada içerisinde deniz kıyısına yakın birçok lokantada da kahvaltı servisi bulunur ve açık büfe kahvaltı fiyatları 15 ile 25 TL arası değişir.

Burgazada’da Gece Hayatı  


 

Burgazada’da, aynı Büyükada ve Heybeliada’da olduğu gibi, gece hayatı yoğunlukla balık lokantalarında yaşanır. Özellikle iskelenin bulunduğu sahil şeridi boyunca sıralanan meyhane ve lokantalarda hem adalılar hem yerli-yabancı turistler her akşam eşiyle dostuyla ziyafet çekerler. Çeşit çeşit mezeleri tattıktan sonra dilediğiniz balığı yiyebilir veya dileğinize göre köfte, kebap ve kırmızı eti tercih edebilirsiniz. Bu lokantalardaki samimi ortam ve garsonların sunduğu hizmet kuşkusuz hoşunuza gidecek. Adalar, şehrin gürültüsünden kaçmak ve sakin bir akşam geçirmek için ideal adreslerdir çünkü asla çok yüksek sesle müzik çalınmaz. Ancak yemek yediğiniz lokantada fonda mutlaka Türk musikisi duyarsınız. Size gitmenizi ve yemeklerini tatmanızı tavsiye edebileceğimiz başlıca Burgazada lokantaları Sahil Restaurant, Kardeşler Cafe, Çardak Restaurant, Yasemin Restaurant, Antigoni Restaurant, Kalpazankaya Restaurant, AdaKeyf Restaurant, Fincan Cafe & Restaurant ve İndos Restaurant’dır. Gurmeliğiyle tanınan Vedat Milor da beğenilerini ifade ettiği bir yazısında son 4 mekân ismini “Burgaz’ın 4 Gülü” olarak tanıtmıştır. Bu restoranların çoğu adanın doğusunda yer alır. Özellikle canlı müziğin olduğu bir lokantada yemek yemek isterseniz rezervasyonların birkaç gün önceden yapıldığını hatırlatmak isteriz. Kaldığınız otelin de restoranında hoş vakit geçirebilirsiniz. Bu otellerin salonlarında nişan, düğün organizasyonları yapıldığı gibi ve yılbaşı, balo ve doğum günü davetleri de verilebiliyor.

Devamını Oku

Burgazada’daki Festivaller


 

Burgazada’da kültürel turlar yapılır, yenir içilir, en güzel koylardan denize girilir ve alışveriş yapılır da şenlikler olmaz mı? Elbette olur. Burgazada’ya şenlik ve festivallerin tarihlerinde yolunuz düşerse mutlaka bunlara katılmanızı öneririz. Bazı organizasyonların detaylarını yazımızda bulabileceksiniz.

Devamını Oku

Burgazada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 6oC
  • Şub 7oC
  • Mar 8oC
  • Nis 13oC
  • May 17oC
  • Haz 22oC
  • Tem 24oC
  • Agu 24oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 16oC
  • Kas 12oC
  • Ara 8oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1.500 / İklim:  Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1-2 gün