Gümüşlük Genel Bilgiler / Rehber

Muğla ilinin Bodrum ilçesine bağlı bir mahalle olan Gümüşlük daha önceleri Bodrum'a bağlı bir köy iken 2012 yılında Muğla'nın büyükşehir olmasıyla bu ilçeye bağlı bir mahalle statüsünü almıştır. 
 
Doğal güzellikleri, temiz denizi, el değmemiş ormanlarıyla bakir kalmış, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmuş bir yerdir. Burası aynı zamanda İskender'in kuşatıp ama alamadığı şirin bir balıkçı koyudur.
 
Maosolos'un Bodrum yarımadasının en batısında kurduğu ve o günkü adıyla Myndos olan antik bir yerleşim bölgesidir. Myndos sözcüğü "Ana Tanrıçaya Tapınma" anlamına gelir. Myndos'un ilk sakinleri leleglerdir. MÖ 4. yüzyılda Mausolos'un iki leleg yerleşim yerinden biri Gümüşlük’tür. Myndos'ın arkasında bulunan tepelerdeki uzun burnun ucunda gümüş ocakları olduğu söylenir. Bu ocaklardan dolayı bölgeye Gümüşlük adı verilmiştir. 


 
Bizans döneminden kalma kilisesi, geriye kalan sur duvarının ve su içinde kalan dalgakıran kulesinin kalıntıları dışında ilk bakışta pek bir şey yok gibi görünse de, toprak altında yer alan seramik parçaları, yarım sütunlar ve mozaik işleri görülebilir tarihi parçalardır.
 
Gümüşlük’ün en güzel özelliklerinden birisi Tavşan Adası’na ev sahipliği yapmasıdır. Gümüşlük’ün tam ortasında yer alır ve iki güzel sahili birbirinden ayırır. Kral Yolu adı verilen yol ise sahilden bu adaya ulaşım sağlamaktadır. Batık şehrin surlarının üzerinde yer alan Kral Yolu’nda, Gümüşlük sahilinden Tavşan Adası’na yürümek, insana sanki tarihin içine doğru yolculuk ediyormuş hissi verir. Bu yarı yıkık taşlardan geçit, Helenler döneminde Halikarnossos kralı Mousolos’un emriyle inşa edilmiştir. Kral Mousolos ve sevgilisi Artemisia bu adaya giderek orada yaşayan tavşanları besler; hem de muhteşem gün batımını izlerlermiş. Siz de bu muhteşem günbatımını seyretmek isterseniz tek yapmanız gereken paçalarınızı sıvamak ve dizinizin boyunu geçmeyen berrak suların içerisinden tarihi hissederek yürümek olacaktır. Bu ufak ada ismini bir zamanlar üzerinde yaşayan tavşanlardan almıştır. Ancak yakın zamanda restorasyon çalışmaları başlatılmış bu adaya bir süre boyunca ziyaret yasaklanmıştır. Gitmeden önce tekrar bilgi edinilmesi ise yararınıza olacaktır.


 
Sahil kenarını donatan balık restoranları ise Gümüşlük sahilinde yaz aylarını daha da güzelleştirmektedir. Denizi süsleyen eşsiz ışıklar, gülümsemeler, etrafta dolaşan mezeler içinizi ısıtacaktır. Özetle Bodrum’a giden turistlere söylenen “Gümüşlük’ü görmeden ve orada balık yemeden Bodrum’u gördüm demeyin” sözü çok doğrudur. Bunun yanı sıra caz müzik dinleyebileceğiniz, canlı performans izleyebileceğiniz mekanlar da bulunmaktadır. Gündüzleri ise sahili denize girmek için pek tercih edilmemektedir. Ancak güzel manzarasına karşı Bodrum kahvaltısı yapmadan geçmek olmaz.

Gümüşlük’e Nasıl Gidilir?

Gümüşlük, Milas-Bodrum Havaalanı’na 60 kilometre, Bodrum'a 25 kilometre uzaklıktadır. Özel araçla gidildiğinde Bodrum merkezden Turgutreis yoluna girerek devam edince sağ tarafta Dereköy-Gümüşlük tabelasını göreceksiniz. Dereköy'ün içinden yol sola kıvrılır ve sizi güzel balıkçı köyü Gümüşlük'e götürür. İkinci bir yol ise Bodrum şehirlerarası otobüs terminalinden kalkan Gümüşlük dolmuşlarıdır. Yol yaklaşık 50 dakika sürmektedir. Bir diğer yol ise yine Turgutreis’ten kalkan dolmuşlardır ve Bodrum merkeze göre daha yakındır. Taksi imkanı da düşünülebilir ancak daha pahalı bir seçenek olacaktır. Gündüz saatlerinde dolmuş saatleri konusunda çok sorun yaşamazsınız. Ancak akşam saatlerinde seyrekleşmekte ve bir saatten sonra ise dolmuşla ulaşım kesilmektedir. Bu yüzden saatler hakkında bilgi edinmek oldukça önemlidir.
 

Gümüşlük’e Ne Zaman Gidilir?

Akdeniz ve Ege iklimlerinin hakim olduğu Gümüşlük'de yılın 300 günü hava güneşli ve açıktır. Yağış ise kış ve bahar aylarında hakimdir. Hem tatil hem de gezmek isteyenler için en uygun mevsim yaz sezonudur. Eğer daha sessiz ve sakin olan bir mevsimde gitmeyi tercih ederseniz sonbahar, kış mevsimi de öneriler arasında yer almaktadır. Ancak bu mevsimlerde açık restoran bulmak ve keyifli vakit geçirmek yaz mevsimine göre daha az mümkündür. Ancak tabii ki kendine özgü güzelliği hiçbir zaman kaybolmayan Gümüşlük her mevsim ayrı güzeldir.

Gümüşlük’de Nerede Kalınır?

Otelleri, kiralık villaları, daireleri ve pansiyonları ile sizlere pek çok alternatif sunan bu şirin ve küçük yerleşim merkezinde tatil bütçenize göre güzel bir yer bulma imkanınız her zaman vardır. Sahil kenarında bulunan konaklama imkanları oldukça yüksek meblağlara sahiptir. Özelliklede yaz aylarında bu fiyatlar daha çok yükselmektedir. Sahilden biraz daha tepede yer alan mekanlar ise hem daha uygun bütçeli bir tatil yapmanızı sağlayacak hem de bu güzel köyün iç kısımlarını da görme imkanını size sunacaktır. Otel Gümüşlük, Arion Resort Hotel, Vega Aparts Residences, Bodrum Misket Hotel, İbak Sunny Houses, Hera Apart Gümüşlük konaklama için en çok tercih edilen tesislerdir.

Gümüşlük ile İlgili

Gümüşlük Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa