Akşehir Genel Bilgiler / Rehber

Akşehir, Konya ilinin özellikle Nasreddin Hoca ile tanınan şirin bir ilçesidir. İlçenin yüzölçümü 1442 km²'dir. Denizden yüksekliği ise 1050 metredir. İlçe, Konya - Afyon karayolu üzerinde olup Konya iline 135 km, Afyonkarahisar iline 90 kilometre mesafede konumlanır.
Nasreddin Hoca doğma büyüme Akşehirlidir. Türbesi de yine burada bulunur. 2007 yılında Nasreddin Hoca Derneği, Türk Patent ve Marka Kurumu'na başvuru yaparak markaların korunması hakkındaki 556 Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname'ye göre, şehir için "Dünyanın Ortası Akşehir" tescil belgesini almıştır.


 
Akşehir’in zengin tarihi geçmişi düşünüldüğünde, çok zengin bir kültür mozaiğine sahip olduğu söylenebilir. Günümüze kadar korunarak ulaşan Selçuklu eserleriyle Osmanlı Dönemi’ne ait yapı sadece İmaret Camii’dir. Geç Osmanlı ile erken Cumhuriyet dönemlerinden günümüze kadar gelen ve eski Türk kültürünü yansıtan mimari yapı ile el sanatlarını burada görebilirsiniz. Bölgedeki büyük bölümü tescilli Akşehir Evleri, bu eserlerdendir. Bu yapılar “Eski Akşehir Evleri” olarak adlandırılmaktadır.
 
İlçedeki efsaneye göre Nasreddin Hoca'nın maya çaldığı Akşehir Gölü, yüzölçümü 353 km² olarak Türkiye'nin beşinci büyük gölüdür. Akşehir Gölü, bilinçsiz sulama ve küresel ısınmanın etkisiyle gittikçe yok olmaktadır. Toplam 350 kilometrekarelik sulak alandan günümüze 35 kilometrekare kalmıştır. Gün geçtikçe düşen su seviyesi, gölde yaşayan canlı türlerini tehdit eder. 1970'li yıllarda 30 çeşit olarak bilinen balık türünün sayısı 3'e kadar düşmüştür. 

Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği

İlçede her yıl Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kutlanmaktadır. 5-10 Temmuz tarihleri arasında düzenli olarak gerçekleştirilen şenliğe dünyadan, farklı alanlarda çalışmaları olan sanatçılar, yazarlar, bilim adamları ve basın mensupları katılmaktadır. Şenliğin ilk günü olan 4 Temmuz’da temsili Nasreddin Hoca türbeden şenliğe davet edilir ve böylece etkinlikler başlar. Hoca, türbeden sonra Akşehir Gölü'ne maya çalmaya gider ve şenlik 10 Temmuz gecesine kadar sürer. Temsili hoca karakteri, her yıl eğlenceli bir mizahı bulunan bir sanatçı tarafından canlandırılır. Bu temsili tiyatro ve etkinlikler şehrin ve Nasreddin Hoca'nın tanıtımı için yapılır ve kültürel turizmi canlandırır. Bugüne kadar temsili Nasreddin Hoca olan sanatçılardan bazıları Lütfi Ökeşli, Osman Ongun, Zafer Özbakır, Levent Kırca, Abdullah Şahin, Erol Günaydın, Sevim Güvendik, Hasan Kaçan ve Kadir Çöpdemir'dir.
 
Akşehir Onur Günü ise her yıl 24 Ağustos’ta kutlanır.
 
İlçenin Napolyon kirazı adıyla bilinen dünyaca ünlü kirazından da bahsetmesek olmaz. Akşehir-Eber Gölleri arasında oluşan özel iklim sayesinde aromasını alan bu kiraz 2004 yılında Akşehir kirazı adıyla tescil ettirilmiştir. Akşehir Mutfağı’nın en meşhur ürünü ise kuşkusuz peynir baklavasıdır. Bölgede Nasreddin Hoca peynir baklavası adı ile de bilinen tatlı, tuzsuz lor peynirinden yapılır. Akşehir Kirazı gibi peynir baklavası da tescil ettirilmeye çalışılan yemekler arasındadır. 

Akşehir Gezilecek Yerler 

 • Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Nasreddin Hoca hikayeleri ile ünlü Akşehir’deki Rüştü Bey Konağı, eski mimarisini koruyabilmiş bir yapı olup günümüzde Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Rüştü Bey Konağı’nın inşaatına Ermeni ustalar başlamış ancak bina Türk ustalar tarafından tamamlanmıştır. Üç katlı olan konağın bodrum ve zemin katının üzerinde iki kat daha inşa edilmiştir. Bu konak, 1989 yılında Kültür Bakanlığı tarafından restore edilmiştir. 1992 yılında ise bakanlık tarafından Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
 
Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nin giriş katında yöreye ait etnografik ve arkeolojik eserlere ait depo vardır. Konağın ikinci katında kronolojik sıralamaya tabi tutulmuş arkeolojik eserler sergilenmektedir. Üçüncü katında ise etnografik eserler bulunmaktadır. Bu eserler Akşehir'in zengin kültürünü yansıtmakla kalmaz, ayrıca Nasreddin Hoca'nın bazı fıkralarından sahneler de sunar.

 • Akşehir Gölü

Türkiye'nin doğa harikaları içinde bulunan Akşehir Gölü, İç Anadolu Bölgesi'nde Konya ilinde yer alır. Afyonkarahisar ve Konya illeri sınırını oluşturan Akşehir Gölü; Emir Dağı ile Sultan Dağları'nın arasındaki çukurda bulunur. Konya seyahatine Akşehir Gölü'nü mutlaka dahil etmeli ve Nasreddin Hoca’yı burada anmalısınız. Dışarıya akıntısı bulunmadığı için kapalı havza özelliği taşıyan Akşehir Gölü'nün suyu çok tuzlu değildir; çünkü göle tatlı su kaynakları akmaktadır.
 
Akşehir’de gezilecek diğer yerler arasında şunları sıralamak mümkündür: Nasreddin Hoca Türbesi, Batı Cephesi Karargahı Müzesi, Hıdırlık, Akşehir Evi, Ulu Camii, Hasan Paşa İmaret Camii, Taş Medrese, Gülmece Anıtı, Seyyid Mahmut Hayrani Türbesi, Eski Kilise, Gavur Hamamı, Meydan (Şifa) Hamamı, Kızılca Mescidi, Kileci Mescidi, Ferruhşah Mescidi, Güdük Minare Mescidi, İplikçi Camii, Hacı İbrahim Veli Türbesi, Nimetullah Nahçivani Türbesi ve Akşehir Kent Ormanı.

Akşehir ile İlgili

Akşehir Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa