Google+

Mudanya

Mudanya - : - / -
--℃
1 TRY=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon0℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon0℃
 • Nisweather-icon0℃
 • Mayweather-icon0℃
 • Hazweather-icon0℃
 • Temweather-icon0℃
 • Ağuweather-icon0℃
 • Eylweather-icon0℃
 • Ekiweather-icon0℃
 • Kasweather-icon0℃
 • Araweather-icon0℃
Nüfus: 83,174/ Dil: Türkçe  / Para Birimi: Türk Lirası (TRY) / İklim: Marmara İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 gün

mudanya-evden-eve-nakliyat.jpg

Mudanya’da yerleşim tarihinin M.Ö 7. yüzyıldan itibaren başladığı düşünülmektedir. Eski adının “Myrlea” olduğu bilinmektedir. İyonlu Kolonistlerden Kolofonlular tarafından kurulmuş bir sahil kentidir. Makedonya Hükümdarı 5.Filip tarafından işgal edilen Myrlea kenti yıkılarak yerine, Apameia adı ile yeni bir şehir inşa edilmiştir. Apemia, deniz yoluyla gelecek tehlikelerin önlenmesi için hisarlarla çevrelenmiştir, Trilye ve Kumyaka (Siği)'da hala bu hisarın kalıntıları görülmektedir. Apemia'nın işgalinin ardından kent tekrar imar edilerek Montania adı verilmiştir. Şuan kullanılan adı olan Mudanya'nın Montania antik isminden geldiği sanılmaktadır.

Mudanya, tarihin büyük bir bölümünde liman ticareti için önemli bir yer olmuştur. Bursa’nın Osmanlı’nın başkenti olduğu zamanlarda da önemli bir ticaret merkezi olmuştur. 1875 yılından itibaren Bursa ile Mudanya arasında demiryolu bağlantısı bulunmaktadır. İpek Yolu’nun Bursa bağlantısı nedeniyle de, Mudanya’nın başat ticaret unsuru İpek olmuştur.

Kasaba, Mudanya Mütarekesi'nin 11 Ekim 1922'de Türkiye, İtalya, Fransa ve İngiltere arasında Kurtuluş Savaşı sonrasında imzalanan yerdir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=9zGAINJJu2w

Mudanya’da pek çok farklı döneme ve kültüre ait, tarihi kalıntı ve yapılar bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı iyi halde ve korunmuşken bir kısmı restore edilmeyi bekliyor ve bir kısmı ise başka yapılara dönüştürülmüş biçimde. Genel anlamda küçük bir sahil kasabası olan Mudanya tarihi boyunca bundan çok daha fazla işleve sahip olmuştur, ekonomik anlamda İpek Ticaretine, siyasal anlamda Mudanya Mütarekesi’ne, tarihi anlamda Helenistik devletlere ev sahipliği yapmıştır.

Mütareke Evi Müzesi

905 Nis 2017Gezilecek Yerler

Mudanya ilçesi merkezinde bulunan ev 19. yüzyıl sonlarına tarihlenmektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’nin siyasi alanda kazandığı ilk başarısının göstergesi olan Mudanya Mütarekesi bu evde imzalanmıştır. Zaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı’nın mütareke ile taçlandırıldığı bu bina, Aynı zamanda Mustafa Kemal başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin Türk Milleti’nin tek temsilcisi olarak ilk kabul edildiği yerdir.

Bodrum ve çatı katı dışında 2 katlı bir ahşap bir evdir. 19. yüzyıl sonlarının mimari yapısına sahiptir. Arsa alanı 800 metrekare, bina alanı 400 metrekaredir. 13 odası ve 2 büyük salonu vardır. Birinci katta mütarekenin imzalandığı salon ve görüşmelerde Türkiye’yi temsil eden İsmet İnönü’nün çalışma odası, üst katta İsmet Paşa ve yaverlerinin yatak odaları yer almaktadır.

1937 yılında Mudanya Belediyesi’ne bağlı müze olarak açılmıştır.1959 yılında ise Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir. İsmet Paşa’nın çalışma odasında Paşa’nın savaştan sonra katıldığı bir antlaşmada şartlarının kabul edilmediğini görünce "Gerekirse savaşırız!" diyerek yumruğunu vurarak ikiye böldüğü mermer masa sergilenir. Mütareke dönemine ait eşyaların korunduğu evde o döneme ait fotoğraflar ve belgeler de sergilenmektedir.

Mudanya Mütareke Evi Müzesi’ni yaz döneminde Pazartesi günü hariç her gün saat, 09.00 ile 18.00 arasında, kış döneminde ise 09.00 ile 17.00 arasında 5 Lira giriş ücreti ödeyerek gezebilirsiniz.

-

Mudanya lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın!. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Booking.com aracılığıyla rezervasyon yapmak için tıklayın! otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Mudanya aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Baş Melekler Kilisesi

1105 Nis 2017Gezilecek Yerler

Baş Melekler Kilisesi

Mudanya’ya bağlı Tirilye’nin, Kumyaka Köyü’nde bulunan Baş Melekler Kilisesi’nin; dünyanın en eski 3. Ortodoks Kilisesi olduğu düşünülmektedir. Kilise Bizans İmparatoru IV. Konstantinos Porphyrogenetos döneminde yaptırılmıştır. Baş Melekler Kilisesi‘nin 1227 yıllık olduğu söylenmekte ve kapısında ki ibarede büyük ihtimalle 1862 yılında tadilat yaptırıldığı yazmaktadır.

Kilisenin mülkü 2012 yılına kadar bir şahsın adınaydı. 2012 yılında Fener Rum Patrikliği adına Bursa Metropoliti ve Heybeliada Ruhban Okulu Baş Rahibi Elpidophoros Lambriniadis tarafından satın alındı. Kilise yortu ve paskalya günlerinde Ortodoks Rum’lar tarafından ziyaret ediliyor. 2016 yılının mayıs ayından itibaren onarma ve restore çalışmaları başlayan Kilisenin ilerleyen yıllarda, orijinaline uygun olarak onarılacağı düşünülmektedir. Ancak Kilise’nin ibadete açılıp açılmayacağı bilinmemektedir.

-

Dereköy Kilisesi

3005 Nis 2017Gezilecek Yerler

Dereköy Kilisesi

Dereköy Mahallesi’nde bulunan Dereköy Kilisesi, 1857 yılında yapılmış anıtsal bir Kilisedir. Gerek mimarisi, gerekse içinde bulunan ayin düzenini belirleyen öğelerin özellikleri dolayısıyla önem taşımaktadır. Ancak gerek doğal nedenlerle, gerekse insan eliyle büyük ölçüde tahrip olmuş bulunmaktadır. buna rağmen her yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da katılımıyla ayin düzenlenmektedir.

Mübadele zamanında köyde yaşayan Rumlar Yunanistan’a, Selanik ve Girit adasında yaşayan Türkler ise köye yerleştirildi. 1857 yılında yapılan Dereköy’deki Kilise, mübadelenin ardından Türkler tarafından bir süre cami olarak kullanıldı. 1972 yılında köye yeni bir cami yapılmasının ardından kaderine terk edilen kilisenin zaman içerisinde çatısı çöktü. Onarılmayan kilise gün geçtikçe metruk bir hal aldı. Heybeliada’dan pek çok Din adamlarının buraya ayinler için geldiğini ve pek çok Hıristiyan turistin de bu ayinler için Kiliseyi ziyaret ettiği bilinmektedir.

Demre Çayı’nın yaklaşık 10 metre yüksekliğinde yer alan 4.-7. yüzyıllara tarihlendirilen kilise üç nefli, tek nartekslidir. Genelde doğal toplama taş ve harçla özensiz yapılmıştır. Yapının beden duvarlarının oldukça yüksek olarak ayakta kalmış olmasına karşın örtü sisteminden kalıntı mevcut değildir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

dsc-0209-57b4e0b201c10.jpg

Mudanya, Marmara Denizi’nin güneydoğusuna kıyısı bulunan, Bursa iline bağlı bir ilçedir. Batıda Karacabey, güneyde Osmangazi ve Nilüfer, doğuda Gemlik ile komşudur; kuzeyinde Gemlik Körfezi yer alır.

Geolocation

dunya-765x510.jpg

Mudanya’da tipik Marmara İklimi görülmektedir. Yazlar çok sıcak değil ama kurak geçer. Kışlar ılık ve yağışlıdır. En soğuk ay şubat, en sıcak ay ağustostur. İstanbul’a olan yakınlığı ve özellikle kolay ulaşımı nedeniyle, ulaşım sağlanabildiği her zaman gezmek için uygundur, yalnız yine de kış aylarından uzak durmakta fayda vardır.

Mudanya’ya otobüsle ulaşmak istiyorsanız; Bursa otogardan, kalkan Mudanya’ya giden şehir içi minibüsleri ya da otobüsleriyle yarım saatlik bir yolculuk sonucunda oldukça ucuz bir maliyetle ulaşabilirsiniz. İstanbul’dan ulaşmanın daha da kolay yolu ise, Kadıköy ve Kabataş’tan kalkıp Mudanya İskelesi’ne yanaşan İdo ve Budo feribotları. Yaklaşık yarım saatlik bir deniz yolculuğuyla İstanbul’dan Mudanya’ya ulaşmanız mümkün. Özel arabasıyla Mudanya’ya gitmek isteyen gezginlerse, İstanbul’dan 245 km (yaklaşık 4 saat), Bursa’dan 30 km (yaklaşık 30 dakika), Ankara’dan 415 km (yaklaşık 5 buçuk saat) süren yolculuklarla ulaşabilirler.

Mudanya’da konaklamak için pek çok seçenek bulunmaktadır. Bursa ve İstanbul’a olan ulaşım kolaylığı nedeniyle özellikle hafta sonları konaklama tesislerinin çoğu doluluk oranına yaklaşıyor dolayısıyla önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Mudanya’da oldukça popüler olan otel ise; Otantik Gemi Hotel, emekliliğe ayrılmış bir boğaz vapurunun restore edilmesiyle otele dönüştürülmüş bu otel, aynı zamanda restoran işlevi de görüyor.

Montania Special Class Hotel ise, 165 yıllık bir tren garının otele dönüştürülmüş halidir, otel Dünya Butik Otel Ödülleri'nde Ortadoğu'nun En İyi Klasik Butik Oteli ödülüne layık görülmüştür. Ancak bu iki otelden de daha uygun fiyatlı bir otel arıyorsanız, Apameia Hotel ve Atlas Hotel tercihiniz olabilir. İkisi de temiz ve bakımlı birer butik otel olmalarının dışında uygun fiyatlarıyla tercih sebebi olabilirler. Montania Town Hotel Mudanya ve Green House Hotel de konumları ve hizmet kaliteleriyle Mudanya’nın popüler otellerinden.

Mudanya onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Mudanya Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Mudanya Otelleri

En Uygun Fiyatlı Mudanya Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Mudanya Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Mudanya Otelleri

3407342mudanya.jpg

Mudanya’da Bursa şehir merkezine ve şehir içine ulaşım sağlayan belediye otobüsleri ve özel minibüsler bulunmaktadır. Şehir içi ulaşımınızı hızlı, kolay ve uygun fiyata bu araçların güzergâhına göre ayarlayarak sağlayabilirsiniz. Bir diğer ulaşım yöntemi ise taksilerdir. Şehir içi ulaşım için özellikle Mudanya İskelesi’nin önünde pek çok taksi bulunmaktadır, ulaşım için taksi bulmak konusunda sıkıntı çekmeyeceksinizdir.

trilye_anaresim.jpg

Mudanya mutfağı, genel özellikleri itibari ile Bursa mutfağı ile benzerlik göstermektedir. Mudanya’da Bursa mutfağına ek olarak; zeytinyağlılar ve balık çeşitleri ön plandadır. Mudanya’ya geldiğinizde deniz kenarındaki balık restoranlarında teze mevsim balıklarını ve zeytinyağlı mezeleri tadabilirsiniz. Pek çok zeytinyağlı ev yemeği, radika ve ebegümeci otundan yemekler, çullama, yumurtalı patates, yoğurtlu et, Bursa İskender Kebabı, pideli köfte, cantık gibi farklı lezzetler bulabilirsiniz. Bunların dışında genellikle salatalar ve ot yemekleri ön plandadır.

Popüler restoranlar

Pavurya Balık Restaurant: Bir kez yolu düşenin müdavimi olduğu bir balık restoranı Pavurya Balık Restaurant. Taze mezeleri, ara sıcakları, güler yüzlü ve hızlı hizmet kalitesi, biraz pahalı fiyatının önüne geçiyor. Tereyağında Karides ve Ahtapot Izgara Pavurya Balık’a gelenlerin öncelikli tercihi.

Vedat’ın Yeri: Mudanya’nın salaş ama lezzetli meyhanesi Vedat’ın Yeri. Rakı-Balık için ideal olsa da, gidenlerin deyimiyle “Başka yerde tadamayacağınız.” Derecede lezzetli ciğerini denemeden Vedat’ın Yeri’nden ayrılmamalısınız.

Tirilye Hera Balık Restoran: Hera Butik Otel’in zemin katında yer alan Restoran, Tirilye’nin iyi korunmuş tarihsel dokusunu görmeye gittiğinizde, gideceğiniz lezzet duraklarından biri. Lezzetli ızgaraları ve balıklarıyla Tirilye’nin popüler restoranlarından.

Diğer restoranlar: Savarona Restaurant, Şeker Ev Balık Restaurant, Kıyı Restaurant

Bahşiş

Mudanya’da bir restorana gittiğinizde sizden beklenen bahşiş miktarı yüzde 10’dur.

mudanya-evden-eve-nakliyat.jpg

Bursa-Mudanya yolu arasında, Mudanya’ya daha yakın mesafede bulunan birkaç adet eğlence mekânı bulunmaktadır. Genellikle elektronik ve pop müzik çalan bu mekânlar, kimi zamanlarda canlı müzik de organize etmektedir. Mudanya gece hayatı, Bursa’dan biraz uzaklaşmak ya da İstanbul’dan biraz uzaklaşmak isteyenlerin kaçtığı, Mudanya gibi küçük ve sessiz bir ilçe için hareketli sayılabilir. Eğlence tarzı olarak çok farklı altenatifler bulunmasa da mevcut gece kulüpleri ihtiyacı karşılar durumda. Mudanya Club Vici, Cariye Club gibi gece kulüplerinin yanında, Hayalim Fasıl Bar gibi, restoran ve meyhanelerde de gece hayatı devam etmektedir.

Mudanya Lezzet Festivali (16-17 Mayıs) :

Mudanya Belediyesi tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen ve geleneksel hale getirilecek olan “Mudanya Lezzet Festivali” kortej yürüyüşleri, halk oyunları gösterileri ve tabiki yöresel yemeklerin tanıtımı ve tadımı eşliğinde gerçekleşiyor.

Dünya Barış Günü (1 Eylül) :

“Şimdi Mudanya Zamanı” etkinlikleri çerçevesinde kutlanan festivallerden biri olan Dünya Barış Günü, konserler, kermesler ve yerel halk oyunları gösterileriyle kutlanıyor.

Bağ Bozumu Şenliği (6 Eylül):

Mudanya’da genellikle Eylül’ün ilk haftası organize edilen, Bağ Bozumu Şenliği Mudanya bağlarının ve bağcılığının önemli bir etkinliği. Bu şenlik de “Şimdi Mudanya Zamanı” etkinlikleri arasındadır.

Kara İncir Şenliği (13 Eylül)

Zeytin Şenliği (27 Eylül)

Mütakere Etkinliği (6-11 Ekim)

Mudanya’dan alacağınız şeyleri başında mutlaka zeytin ve zeytinyağı geliyor. Bölgenin ince kabuklu, etli ve yağ oranı yüksek zeytinleri hem yemek hem de yağı için oldukça elverişli. Mudanya’nın merkezinde yer alan tezgahlardan ya da, Mudanya’nın Merkezine göre daha iyi korunmuş olan Tirilye (Zeytinbağı) Köyü’nden çizme, kırma ya da konserve zeytin temin edebilirsiniz. Ayrıca Tirilye’nin odun fırınında pişirilen köy ekmeğinin tadına bakmadan Mudanya’dan ayrılmamalısınız. Merkezde yer alan dükkanlardan ve tezgahlardan turistik hediyeler, süs eşyaları, yöreye özgü işlemeli tekstil ürünleri bulabilirsiniz.

Acil yardım: 112

Yangın: 110

Polis: 155